Sa fim alaturi de desert_rose

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

La mine mereu a functionat fff bine crema de galbenele,si acum ca e marisor si o mai folosim,cand se irita ....
Asta-i trebuia bietului copil.....oofff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Daca tot nu am reusit sa o ajut cu nimic macar un sfat sa-i dati: neopreol si triderm alternate. Sau chiar si albastru de metil sau violet. Si al meu a fost oparit cat a stat intubat..si da, sa schime si marca..poate i-ar trebui pampers sensitive..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Pentru fundulet: in loc de servetelele umede sa foloseasca o carpita moale umezita cu apa calda, dup-aia una uscata (dar sa fie ffff moi si sa nu lase scame), dupa care Bepanthen. Noua pediatrul ne-a zis cand era Bobo mic si iritat sa il spalam cu carpita uda si sa-l uscam cu uscatorul de par. Asa am facut si a mers f bine (cu Bepanthen dupa), dar imi inchipui ca nu e o solutie uscatorul de par acolo, de-aia am spus alta carpita uscata, dar f moale. Si doar sa-l tamponeze, sa nu frece, normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Daaa, si Matei se iritase in incubator de la pampers si servetelele senzitive pampers sunt si mai pacatoase.
Am incercat cateva creme scumpoase, dar abia acasa, cu bai zilnice cu bicarbonat si ceai de pelin am rezolvat problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Are Bepanthen. Triderm are cortizon si creeaza dependenta, imi amintesc de acum 10 ani cand era fiica-mea iritata. In mod evident problema e ca nu e aerisit poponetul si nici nu-l poate spala.
Cand va fi acasa la el, sigur o sa il tina in fundul gol sa faca pipi peste tot, asa zicea si Gabi, doar sa-l vada acasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Eu am o reteta de crema care se prepara la farmacie, o dau maine la lucru sa ajunga marti la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyvovcu spune:

dragele mele scuze ca ma bag asa in seama aceasi problema am avuto si noi cand lam adus pe alex de la t.i la tg mures ara carne vie la fundulet si am incercat cu n creme dar nimic pana cand o draguta asistenta nea dat pyoctalyn care se gaseste in spitale este ca albastrul de metil asa are culosrea si dezinfecteaza si vindeca fara a lasa urme este foarte bun dar numai daca intreaba vreo asistenta care stie noi aici nu am gasit deloc la noi la urgenta nici nu au auzit de asa ceva , din pacate nu mai am decat un strop ..........
sanatate micutului si mamicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Eleni, Triderm, da are cortizon, dar folosit alternativ si pe o perioada scurta gen 1 saptamana nu are nimic. Vorbesc din experienta.
Cum mai este desert si bebe Andre?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Eu am avut reactii la scutecele pampers la ambii copii. Acum tin fetita cu scutece Toujours de la Lidl (si sunt si mai bune la pret), dar e adevarat ca nu stiu cum sunt cele mititele pt nou-nascuti (adica daca sunt suficient de micute).
Am si eu niste retete de creme prescrise pt funduleturi cu probleme, probleme care nu au trecut doar cu Bpanthene si galbenele din pacate. Daca sunt de ajutor le postez, sau le comand.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

crema PETRINI preparata la farmacie.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput