Sa fim alaturi de desert_rose

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Va rog sa imi spuneti si mie daca e nevoie sa merg si eu intr-o zi cu ceva mancare. Pot sa si gatesc ceva ,dar numai seara si sa merg a doua zi . Stau foarte departe de spital , in Voluntari , dar as putea da o fuga de la birou intr-o zi .Pot sa i iau si haine la spalat . Daca tine cineva o evidenta cu cine merge in ce zi si e nevoie de mine, anuntati-ma cu 2 zile inainte, va rog .
Ii doresc multa sanatate la bebe si putere mamei !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

eu merg azi, pe la 6 si ceva, si am inteles ca vineri, iar merge cineva.
pt maine nu stiu dc mai ajunge cineva, dicarstea a scris mai sus..., poate revine ea si ne scrie cand merge, joi sau vineri.

Sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Dragelor, va rog sa-mi dati un PM cu numarul de telefon al lui Gabi, s-o sun inainte sa ma duc. Si va rog sa-mi spuneti in ce sectie e, ca la mine simtul de orientare e sublim, dar lipseste cu desavarsire...

Maine dupa-amiaza, asa cum spuneam, voi fi in sectia de oncologie de la MC pentru aniversarea unui majorat si a unei vesti bune, si o sa trec si pe Gabi cu bunatati (mai dietetice ele asa, dar deh...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Nu voi reusi sa ajung vineri. Nu ma pot baza nici pe mama nici pe sot sa ia copiii de la gradinita, in conditiile in care eu am treaba in afara Bucurestiului. Nici nu stiu la cine sa apelez de back-up pentru luat copiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu as putea numai saptamana viitoare. Saptamana aceasta imi este imposibil sa plec de la birou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Nu-i problema, nu trebuie sa faceti un extra-efort. Nu trebuie sa devina o presiune, nu e imobilizata la pat, daca nu merge cineva la ea se descurca. E pur si simplu de schimbat starea de spirit, atat!
Azi Gabi era foarte racita, foarte racita, a luat din salon... bebel e in regula, nu stie cum sa il protejeze de raceala ei, o sa ceara sfatul asistentelor.
Zi senina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Bebe bea lapte matern, din cate am inteles, nu? Mult lapte cu anticorpi de la mami si sigur nu raceste, asta-i solutia ideala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Am venit la raport, tocmai am ajuns acasa, dupa o dupa-amiaza intreaga petrecuta la spital, mai intai cu copiii de la oncologie, apoi cu Gabi.

Gabi e racita, intr-adevar, dar altfel mi s-a parut ok, ca stare de spirit. Bebe din cate am inteles e si el ok, doar ca s-a iritat ingrozitor la fundulet, chiar n-am mai vazut asa ceva, e efectiv carne vie si ingrozitor de rosie. Daca stiti vreo solutie... Eu am vorbit cu sora mea si mi-a spus sa incercam cu Mercurocrom, o sa intreb la farmacie.

Altfel, Gabi spera sa vina sotul ei in week-end, sa aniverseze 1 luna a lui bebe :). O s-o sun si daca nu vine sotul ma duc eu cu o prajiturica si o lumanarica.

A, mi-au sfasiat sufletul cele doua fetite abandonate... Cea mai maricica tot incerca sa-mi explice diverse (imaginati-va o fetita care s-a nascut fara dinti, fara limba, care la trei ani avea 3 kg...), iar cea mai mica radea de numa cand vorbeam cu ea (am inteles ca e seropozitiva), cred ca sufera ca nu se ocupa nimeni de ea :(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Buna dimineata.
Aseara s-a hotarat Gabi sa doarma la mine. Sper ca un numar de ore de somn legate si fara trafic si plansete de copil o mai pun pe picioare. E racita dar azi dimineata era mai vioaie.
Dar e absolut agitata cum iese din spital si se indeparteaza de bebelus intra intr-o stare teribila de angoasa ca il lasa singur. Doamne, se martirizeaza efectiv si nu pot sa o fac nicicum sa se relaxeze vreun strop. Si cu siguranta nu pot sa ii zic sa ia vitamine ca nu sunt eu in masura sa sfatuiasca o lauza.
Una peste alta e in regula, bebel mancase aseara bine, e doar super oparit la fundulet, teribil...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pentru iritatie grava de scutec (carne vie, cum descrieti voi) functioneaza foarte bine crema speciala din gama Mustela (chiar asa scrie pe tub, pentru iritatie grava de scutec).
acum cativa ani stiu ca era in jur de 50 lei, destul de scumpa, insa chiar are rezultate foarte bune, cicatrizeaza vizibil de la o zi la alta.
sa nu foloseasca servetele umede pentru bb, unii copilasi dezvolta o astfel de iritatie in urma folosirii acestor servetele.
si daca este posibil, incercati sa schimbati marca de scutece pe care i le pune acum lui bb, am citit si pe forum despre copilasi care s-au iritat urat de la scutecele marca pampers, pur si simplu nu le-au tolerat.
multe mamici lauda si clasica () crema cu galbenele. nu am incercat, nu stiu cat de eficienta este.

Mergi la inceput