Nasterea la Arcadia - Iasi (44)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Ieri a mozolit periuta de dinti si a tinut neaparat sa o "spele pe dinti" si pe Ilinca, nepotica mea care are 5 luni si un pic, iar ea a fost foooarte incantata de experiment.... Pana sa-i despartim eu cu sor-mea, au facut schimb de anticorpi. Azi a scapat peiuta lui draga in WC, asa ca a fost tragedie mare...In schimb a descoperit ca Oac Oac diri diri dam se poate dansa in ritm de rock....l-a filmat sotul meu, a iesit o nebunie, vedeta il fac nu alta.

Revenind la lucruri serioase... Stiu ca unele dintre voi parca ati gatit / gatiti la abur, din ce imi amintesc de prin capitole anterioare... Sor-mea are o pasarica cu chestia asta. E noua pe forum si a postat un subiect care a ajuns pe la tpicurile cu bucatarie. Daca aveti cateva secunde, intrati aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177089&nm=Sugestii-pt-oale-de-gatit-cu-aburi si dati+va cu parerea. Saru'mana.

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare mamici si burtici!!1

Melise vazusi topicul surioarei ....offf o adevarata bataie de cap....deci steamer din comert nu gasesti free BPA,asa ca mai bine fierbi totul,apoi este cel de la Avent free BPA dar cum a zis surioara e cam peste buget,cratite cu email eu am citit ca-s mai naspa decat plasticul...uite aici este un grup http://www.facebook.com/groups/258654057572834/permalink/324592464312326/?comment_id=333780836726822&offset=0&total_comments=37
poate cauta info la fete....deci ramane clasica oala de inox,care daca citesti topicul din link ai sa veszi ca nici aste nu-s bune toate + sita.....

Spor la diversificare

De la noi nici o noutate.....suntem intr-o perioada de stagnare totala,totul alternat cu dragostea pentru cei din jur care se manifesta cu Mai-mai care e POC_POC

la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns D_DianaMaria spune:

Buna, fetelor!
Este vreo mamica pe aici care sa fi nascut recent prin cezariana la Arcadia? Eu am 32w., sunt la dr. Cacicovschi (de la inceput) care este un super om si sunt curioasa sa stiu cum mai decurg acolo treburile in ultima perioada pt ca trebuie sa merg in curand sa semnez contractul.
Multumesc!

#9829;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Diana, in primul rand bun venit pe aici! Sora mea a nascut prin ceyariana in septembrie la Arcadia si a fost totul ok. Pe altcineva care sa fi nascut mai recent nu stiu... vrei niste informatii anume sau te refereai asa in general...?

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns D_DianaMaria spune:

:) Multumesc. Ma intereseaza sa stiu si ce costuri sunt; cand am sunat si am intrebat mi s-a spus 4200lei pt asigurati si 6200lei pt neasigurati. Eu nu lucrez si nu mai sunt nici studenta, dar am inteles ca totusi sunt asigurata de stat pe perioada sarcinii si o luna dupa. Asa o fi? Si asta ar insemna sa platesc doar cei 4200lei?

#9829;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria-Cris spune:

a aparut si surioara:D D_DianaMaria, la Arcadia pe langa trimiterea de la medic iti trebuie si o adeverinta de asigurat. Stiu pentru ca si eu aveam o situatie ciudata cu asigurarea, insa ce poti face e sa mergi la CAS unde iti vor elibera o astfel de adeverinta (in mod normal ea e data de un angajator, dar daca acesta din urma nu exista..o iei de acolo)
Cat despre nasterea prin cezariana la Arcadia...nu stiu altii cum sunt, vorba scriitorului, dar eu dupa ce am nascut am zis ca mai fac zece copii asa, si tot la Arcadia..(bine intre timp m-am domolit si mai vreau maxim unul), dar conditiile sunt excelente si butonul magic chiar face minuni...:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns D_DianaMaria spune:

A, deci nu e problema, imi elibereaza de la CAS. Si cu adeverinta lor deci cat ma costa 4200 sau 6200?
Hihi si eu mai vreau un bebe dupa :) Abia astept, mai am f putin.
Multumesc Maria-Cris.

#9829;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns D_DianaMaria spune:

Si inca ceva: la CAS, ca sa imi deaa adeverinta aia, ma vor pune sa platesc? In jur de 30 lei/luna pt perioada de la ultima diploma pana in prezent?

#9829;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria-Cris spune:

nu stiu exact cum e cu plata,cred ca trebuie platit pentru ultimele 12 luni, ca la mine platise angajatorul, insa doar pana in iulie (eu am nascut in septembrie) si i-am fentat luand adeverinta in august (ca la Arcadia e valabila 2 luni de la data emiterii) si nu am platit nimic. Daca ai adeverinta si trimiterea de la medic, platesti 4200. La mine a fost mai putin, ca erau alte tarife pt cezariana atunci, am vazut si eu pe site ca intre timp le-au crescut. Oricum cel mai bine tragi o fuga pana la CAS si te lamuresti, ca fiecare situatie e diferita. De exemplu eu la ei apaream ca inca angajata la un loc de munca part time pe care l-am avut in urma cu vreo 3 ani timp de doua luni..deci iti poti sa seama ce bine le lucreaza "sistemul" :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns D_DianaMaria spune:

Da, am fost azi la CAS si trebuie sa platesc vreo 6 luni neacoperite deci e ok. O sa ma coste 4200lei la arcadia din care 2400lei trebuie sa ii platesc atunci cand semnez contractul si restul la internare/externare.
O zi frumoasa Maria!

#9829;

Mergi la inceput