Nasterea la Arcadia - Iasi (44)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamaria2 spune:

salutare

M-am gindit si eu sa scriu putin..pt Katy_28 ..asa am patit si cu darius 2 zile febra cu muci debuta cao racela..apoi au aparut scaune ciudate..i-am facut analiza de scaun imediat si a iesti ca aveao bacterie la burtica...de aia era asa...i-am dat tratament pin la urma cu antibiotic cind am vazut ca e bacterie ..adica e mai bine o analiza de scaun si de urina in cazuri din astea cred eu.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Buna dimineata mamici!

Ce mai faceti, ce mai ziceti? Eu abia am timp sa respir. De scris nu prea apuc, dar incerc mereu sa remediez.

de vreo saptamana Tudor merge singur, adica, mai exact, se ridic brusc, face cativa pasi si apoi buf! si iar se ridica si tot asa. Am inceput un fel de sport extrem care e o combinatie intre genoflexiuni si mers prin toata casa. Pfffff, abia astept sa vina odata caldura sa iesim afara ca mai am oleaca si o iau razna. Dar cred ca intelegeti perfect sentimentul, de asta ma si descarc aici, cu voi, ca cei din jurul meu nu stiu cat de bine pricep de ce din cand in cand simt ca explodez...

Vreau sa va intreb, pe cele care nu mai alaptati, voi ce fel de lapte dati la bebei dupa un an? Eu ii dau Lactana, e ok, ii place, dar as vrea sa stiu ce variante mai sunt. Zilele astea a fost criza de Lactana 1 si 2 la farmaciile Dona, am fost nevoita sa trec pe 3, care merge de la 10 luni oricum, dar as fi vrut sa-i schimb dupa 12, direct cu Lactana Kinder. In fine... as vrea si alte pareri. Doctorita mi-a zis ca lapte de vaca dupa 2 ani... Stiu ca unele dintre voi dati lapte de capra, e ok, le place?



Fascinatie

(34)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamaria2

salutare

M-am gindit si eu sa scriu putin..pt Katy_28 ..asa am patit si cu darius 2 zile febra cu muci debuta cao racela..apoi au aparut scaune ciudate..i-am facut analiza de scaun imediat si a iesti ca aveao bacterie la burtica...de aia era asa...i-am dat tratament pin la urma cu antibiotic cind am vazut ca e bacterie ..adica e mai bine o analiza de scaun si de urina in cazuri din astea cred eu.......


Buna seara la mamici si puiuti!Ce liniste e pe aici!Unde a disparut toata lumea?

Multumesc diamaria pt mesaj.In cazul nostru a fost doar un scaun prost si temperatura scazuse a treia zi pana la normal.Daca ar mai fi continuat cu scaune proaste cu siguranta ii faceam analize.Eu sunt de principiu ca trebuie facute analize nu dat antibiotic preventiv.Oricum multumesc de gandul bun si ca mi-ai impartasit experienta ta.Sanatate la puiut.
Noi azi am fost la bunica la tara si tati l-a dat pe Andrei cu saniutaCe incantat a fost.
Aseara am citit un articol care m-a dat cu totul peste cap.

http://piersicuta.blogspot.de/2013/01/vaccinurile-pneumococice-calea-spre.html

Eu tocmai i-am facut ultima doza lui Andrei din vaccin.Sper sa fie ok la noi si sa nu ne imbolnavim.

Melise asa te mentii in forma.Chiar imi aminteam cand facea si Andrei asa.Eram terminata la sfarsitul zilei si el parca deabia se trezise atata energie avea, de altfel ca si acum.
Mai nou se urca pe scaun si de acolo pe masa la tastatura si la mouse. Nu sta o clipa.L-am invatat sa dea pup si sa bata palma si cand ii zic sa faca astea ne ia pe toti la rand din camera la pupat si batut palma, e asa dragut.Daca il mai cert ca face ceva ce nu trebuie vine la mine sa ma iubeasca si sa-l iert de mi se inmoaie inima .
Si noi asteptam sa vina primavara sa iesim sa stam mai mult afara si sa mai scapam de haine.
O seara linistita la toata lumea!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Eu cred ca vaccinurile sunt si vor ramane mereu subiect controversat. Si am senzatia ca atunci cand vrei sa te informezi, cu cat te informezi mai mult, cu atat nu stii cum e mai bine...Noi am mers pe schema cu vaccinuri obligatorii deocamdata. Sora mea, de exemplu, i-a dat si Rotarixul... Eu cred ca mai tarziu, cand o sa vina momentul pentru gradi, o sa ii fac pe cel pneumococic.

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:



Salutare si de la noi!!!

Katy ma bucur ca sunteti ok, am trecut si noi prin ceva cat de cat similar..lipsa poftei de mancare si cateva scaune mai moi,dar la noi scaune mai moi inseamna ca mai iese cate un dintisor....acum suntem mai cu chef de haleala

Vai asta cu vaccinurile e un subiect complicat..eu sunt de parere ca ne informam si luam propria decizie...eu personal nu i-am facut ROR-ul de la 1 an deoarece recunosc ca mi-a fost frica de o noua repriza de DA ...

La noi nimic nou ...cu exceptia faptului ca m-am jurat ca nu-l mai scot in parc pana se-nsoara(sau macar da coltul la iarba)

Toate bune si de la noi,pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Buna fetelor !
Claudia dar ce a facut D asa de grav ca nu-l mai scoti in parc?
Noi suntem mai bine acum ,Andrei a fost racit si am ajuns la antibiotic din pacate
In rest face numai obraznicii ,apasa pe butoanele de la aragaz ,masina de spalat ,imi scoate aspiratorul din priza ,scoate protectiile de la priza ,intr-o zi l-am scapoat in baie si mi-a desirat toata hartia igienica ,mare parte a pus-o in veceu iar cand a vazut ca nu mai intra a pus pe langa ,chestii din astea
o zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:



IULIA ha-ha-ha-hi-hi-hi , mie mi-a infundat WC de cata hartie a bagat...la mine deschide toate usile din casa deci e liber precum pasarea cerului...linguritele le arunga in gunoi....asta am remarcat dupa ce am ramas cu 2 lingurite ...aseara a remarcat unde e butonul de power la laptop deci nici ala nu mai sta deschis si lista e deschisa...la cuptor l-am luat cu blacare ptr bb atat m-a dus capu cand am mobilat deci nu-i ramane decat sa-l programeze ca e cu touch screen si ala..
Imi pare tare rau ca ati fost bolnaviori ,mergem si noi joi si la pediatru si la dermatolg...ca avem dupa urechiuse o pojchita care nu se da dusa....

Nu-l scot in parc deoarece copii vin,pleaca,David vine si nu mai pleaca,iar daca vrei sa pleci urla, chiar e curios cum de nu se aude pana-n Alexandru , intr-o seara era si racoare si a urlat 10 min,imi venea sa-l fac afis, sa.....si sa.....si nu a mai urlat decat dupa ce m-am dat pe topo cu el....da-l scoate bona ,o urla si pe ea .

la lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Vai de capul meu, incep sa recunosc in ce povestesti Claudia, toanele lui Tudor... urla cat il tine gura cand vrea ceva. Mai nou a facut o pasiune pentru periutele de dinti, cand il duc in baie sa il spal le inhata de pe etajera...i-am luat si lui una mica, e foarte mandru, o molfaie cand i-o dau in mana,d ar nu vrea sa o mai lase si cand i-o iau tipa cu lacrimi vreo cateva minute. Si de vreo saptamana a inceput sa mearga singur cu grija mare sa nu cada... Dar daca ii intind un deget ma apuca si o ia la fuga cu tot cu mine prin toata casa. Dimineata avem program de carat sticle goale sau bidoane de apa goale. le muta dintr-o camera in alta pana se satura.Adica cam vreo jumate de ora....timp in care spatele meu e varza.... Pfffff. Am zile inc are simt ca imi vine sa ma urc pe pereti.

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

uuuu!anybody here? Eu imi 'pazezc' puicuta ca face nani si daca nu 'strig prezent' cand intinde manuta se trezeste. Azi a nins la noi,am iesit afara sa ne jucam cu fulgii.
Apropo de vaccin pt azi am avut iar invitatie la centrul de vaccinari pt ror.nu am onorat-o pt ca in ultimul timp despre ror am citit lucruri nu tocmai incurajatoare.fetele de pe fb stiti profilul VINE? Sunt marturii si articole din intreaga lume cu privire la vaccinuri.noi la inceputul lui ian am facut a 4-a doza din cele facute in primul an.am mentionat dr de la centru ca deocamdata nu suntem interesati sa facem ror-ul si meningita c.au fost de-o calmitate nemaintalnita?(nu dezinteres,pur si simplu calme).ne-au zis ca ei vor trimite oricum invitatiile si ca totusi ar fi bine sa le facem pana la intrarea in comunitate.
Off topic:Papa si-a dat demisia.isi incheie mandatul la sf lui februrie.
Cat priveste spalatul pe dinti al Claudiei si noi mai avem neintelegeri,ca nu renunta la periuta dupa periaj sau vrea de 2 ori.vad de 2 zile cand ii spun ca ne mai spalam si seara lasa periuta.o cere doar daca e plictisita si in trecere prin baie
Cu olita am avut succes la pisu de 3 ori lunea trecuta.apoi pauza pana ieri si azi cand a facut 'la cerere' pis la wc,pe reductor.mai avem cale lunga...
Daca aveti timp si placere va cer ajutorul cu acordarea de voturi la concursul miss odiseea sarcinii. Suntem cu 2 poze in galerie la pg 9 parca.concurenta e mare si frumoasa. Mersic!
Va puup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Salutare si de la noi!
Si Andrei tipa si face urat daca nu obtine ce vrea dar incercam sa il dezvatam de astfel de obiceiuri.Si cu olita ne confruntam acum , mai nou.Din toamna merge la gradi si treb sa faca la olita si desi mai sunt cateva luni bune am intrat in criza de tip.
Cateva sfaturi de la mamici care au reuzit cu olita ne-ar prinde bine.
Ce frumos a fost azi afara si ce soare...poate vine mai repede primavara.Am facut febra musculara la cat ne-am plimbat.
O zi buna la toata lumea!

Mergi la inceput