Nasterea la Arcadia - Iasi (44)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

TATI a inceput munca
A tot fost in concediu aproape toata luna decembrie si pana ieri !
Claudia i-am facut lui Andrei sarmale cu carne tocata de curcan ,i-au placut ,nu cred ca am gresit f tare ,tu i-ai facut lui D ardei umpluti ,ii cam aceeasi chestie ,nu?
Am intrat si eu in pana de idei la capitolul mancare ,azi am facut o cirba cu perisoare de vita.Vreau sa fac mancare in asa fel safie pt toti din casa ,sa nu mai fac special pt el ,ca ,na , e baiat mare de acum
Aseara i-am dat mango cu cereale ,in 10 minute a facut caca moale ,uf ,ma cam tem cu fructele astea ,nu a facut asa tot timpul ,doar de luna trecuta reactioneaza asa decand a avut episodul acela diareic .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Netaza...
Iulia cum mai sunteti? Ce face Andrei?
Eu nu-i dau fructe seara,seara iaurt, niste legume fierte,branzi de vaci,mamaliguta....plus ca eu mango bag cand simt ca e constipat ,na eu zic sa pui masa de fructe dimineata,dar faci cum crezi

Noi nu avem carne de curcan din sursa sigura acum asa ca mergem pe vitelul lui bunica ,plus ca eu sunt antitalen la invelit sarmalute deci legume umplute l mine se gatesc

Ce mai fac mamicile, burticile si bebei??




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Buna la fete !
Claudia eu m-am riscat si am luat carne de curcan de la Penes ,acum 2 zile am facut paste cu carne tot de curcan ,ii place f mult ,mi s-a mai spus sa dau fructele dimineata si sa las lactatele pt seara dar trebuie sa recunosc ca mi-e cam lene ,mi-e mai usor dimineata sa deschid usa frigiderului si sa iau de acolo un iaurt sau o branzica si sa i-o dau pur si simplu ,decat sa ma apuc sa curat fructe ,sa le blenduiesc sa le pun la cuptor eventual ,copilul nu are rabdare ,ma trage de pantaloni ca e foamea mare
Maine o iau de la capat ,o sa fac un pilaf de orez
Sa aveti o zi frumoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Salutare si de la noi si o cafeluta aburinda!
Ce liniste e pe aici...se raresc randurile...sa insemne ca avem copii foarte activi care nu ne dau ragaz de intrat pe forum...?
Andrei face febra de 2 zile ...39.6 a avut ieri si nu are alte simtome, nu curge nasul, nu tuseste. De activ e foarte activ de parca nu ar avea nimik.Sa-l mai vad si maine cum e si daca nu mergem sa-l vada dr pediatru, dar ma sperie gandul ca i-ar da antibiotic.Poate scapam si data asta.
De 3 zile am inceput sa folosim si noi uleiul de susan , poate da rezultate si nu mai racim de acum inainte.
Pup la fete si copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

hello katy! In curand am sa fiu acasa cu gazuta mea care mi-a facut o bucurie imensa in seara asta: vorbind la tel am intrebat-o cum o cheama si ea a raspuns 'Clauu!', si cati ani ai? 'unUU?' si tati ii face semn 2 'dooii?'. Deci pana chiar implineste 2 o sa stie bine sa zica.chiar aveam nevoie de asa ceva ca eram necajita.tot meritul e al lui tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

tine-i febra sub control si atenta la alte schimbari!va dorim sa nu fie cazul de pastilute! Uleiul de susan nu protejeaza neaparat impotriva bolii dar mentine mucoasa umeda si e important mai ales cu uscaciunea caldurii de calorifere.din pacate noi nu mai avem uleiul de susan ca s-a jucat fata cu el si nu stiu unde a sfarsit.si crema galbenele si rasini de conifere (f buna carpicon) s-a ascuns dupa usa si si-a pus-o-n cap. Trebuie sa mai cerem un pachet de-acasa cu 'bunatati'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:



Salutare si de la noi!!!!!( ce ningeeeeeeeeeeeee)

Katy
multa sanatate, din ce am mai auzit febra 3 zile fara alte simtome ar fi roseola infantum, teoretic a 3 zi ar trebui sa aiba eruptia...multa sanatate..
Ia sa citesc si eu despre uleiul de susan

Scumap foc Clauditza, si bb D imi arata un deget cand il intreb cati ani are

Iulia voi ce mai faceti???
Cred ca ar trebui sa-l obisnuiesti ca un meniu de cresa ,ca sa ai timp pana in mai ,sa se obisnuiasca si el...mie personal mi se par mai usor de facut fructele dimi decat iaurtul seara

Sa auzim de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Buna fetelor !
Si Andrei e racit ,azi e a 3-a zi si in loc sa fie spre bine ,e mai rau ,mi-a trantit putina febra azi dimineata ,si are nasucul infundat ,abia respira ,ii necajit foc ,numai la mami in brate daca s-ar putea sa stea ar fi f bine .
Tati e sechestrat la servici pana maine ! Uf ,asta nu era in plan
KATY sanatate la puiut !
Claudia i-am luat si eu lui Andrei creione de ceara dar le-a mancat varful la 2 ,asa ca mai aman momentul cu desenatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Multa sanatate la puiuti!!1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Salutare la toata lumea!
Felicitari pt realizarile Claudiei. E domnisoara mare de acum.
Iulia sanatate lui Andrei.
Am fost azi la doctor si a zis ca ar fi enterocolita caci mi-a facut azi un scaun prost cu toate ca are febra de 3 zile si numai azi mi-a facut scaun prost, deci nu prea cred ca e enterocolita,lasam pe maine tratamentul daca e cazul.
Mi-a recomandat regim cu morcov si orez, hidrasec, ercefuryl, ceai de menta, Dar mai vedem pana maine.
Nu tuseste, nu ii curge nasul, febra a mai scazut, stare la fel de buna ca inainte de a fi bolnav.
Clau nu cred ca e roseola infantum , dar il tin sub observatie.
Oricum ma incapatanez sa nu-i dau antibiotic decat daca e absolut necesar su nu inainte de analize daca e posibil.
Mi s-a recomandat sa nu alaptez decat seara, lucru care e imposibil, manaca aproape numai lapte de 3 zile si asa il hidratez cel mai bine.
Ce vreme e afara, brrrrrrr!

Uleiul de susan il folosesc pentru hidratarea mucoaselor nasului ca sa tinem la distanta virusurile si bacteriile. Citisem la Cristela georgescu pe blog despre asta.
O seara calduroasa si pup dulce!

Mergi la inceput