Colectia de toamna-iarna 2005 (42)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

corap, aoleu, greu tare si la voi cu meniul.

nu as putea sa-ti dau multa inpiratie - supa si peste am gatit si eu in wkd. facut in premiera sos alb pestelui - pana acum nu apreciam deloc sosurile, acum incep sa le descopar.
urmeaza ciorba de perisoare si budinca de paste.
eu rotesc la infinit aceleasi putine feluri pe care le mananca ei, la nevoie si inspiratie mai adaug cate ceva pentru noi.
cu Ana m-am cam scos - de cele mai multe ori mananca pranzul la gradi.

edit: Lavi, ultima data am luat salau de nil - foarte bun. mai luam cate un somon pe care il portionez eu pentru congelator.
copiii nu mai sunt deloc cu pestele, din pacate, de cand s-au cam intepat cu os in gat . snitelele din piept de pui sa traiasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pastrav in malai am facut - cu mujdei-crema cu patrunjel
si am facut we trecut file de somon alb la cuptor (de-asta au mancat si copiii,dupa ce la inceput nici n-au vrut sa auda; mi-au pus doar conditia sa inlatur toate ierburile de pe el)

in afara de carnati si crenvursti (rar), si ciocanel de pui (anais), ai mei nu pun gura pe carne. nici cu chiftele nu mai merge. nu ca m-as plange, dar iar apare pb. cu n-spe feluri de mancare - fiecaruia dupa cum ii tuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Fetele mele mananca carne doar muschiulet de porc la cuptor, escalop ( pe asta il fac din cotlet de porc fara os sa nu fie gras si sa-mi iasa feliile subtiri si drepte) cu ciuperci, ciulama de pui cu ciuperci si mamaliga. Si snitele din piept de pui dar n-am mai facut de mult pt ca o data urla Ami si eu nu ma puteam intrerupe din snitele. Ciocanele de pui mananca doar Nati, somon la cuptor la fel.

Vegetarian sau ca garnitura le fac cuscus sau orez indian langa o punga de legume congelate facute sote. Sau diverse variatiuni cu cartofi. Sau paste de obicei cu branza si prajite in teflon ( Nati da, Silvia nu in teflon).

Cam astea sunt felurile mele rapide in timpul saptamanii. Sambata de regula mergem prin oras si mancam in oras iar duminica tot de obicei fac chestii mai complicate, gen supa/ ciorba si fel doi pt ca sta Virgil cu Amalia si am mai mult timp.

Separat vine mancarea lui Ami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Plimbareata asta de Ami a stat adineauri cateva secunde in picioare, fara sprijin. Tinea in maini un pet de 2l gol si credea ea ca se tine de el, probabil :)

In rest, merge de-a busilea cu viteza, merge tinandu-se de mobila cu viteza, nu o prea ducem noi de manute pt ca merge destul si fara. Singurul bai e ca iar nu prea ia in greutate, cam stagneaza de 3 saptamani. Are 8 luni si jumatate.

Nu se omoara cu mancatul deloc, in special cu mancatul din lingurita. Acum mananca sfecla fiarta, bucati. A mancat un galbenus tot bucati plus piure de legume pasat cu unt dar nu cine stie cat. Mar de dimineata n-a prea vrut,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

E totala Amisor, ce-mi place

In aceeasi ordine de idei, bulinuta mea la ora asta (19.40) ... a adormit! I-am scos noi somnul de pranz de prin octombrie, dar reinceperea gradinitei in zilele astea scurte de iarna vad ca o dau gata. Chiar azi imi spunea s-o las la gradi sa doarma - vad ca e hotarata bine sa-si reia activitatea de dupa-amiaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, uau, pai daca vrea sa doarma la gradi eu zic sa profiti de aceasta minune s i sa o lasi. Ce maii face mama ta?

Nati a mea in semestrul 2 parca e alta fetita, s-a eficientizat, isi face repede temele dupa ce vine de la scoala, apoi ghiozdanul, citeste o pagina, exercitiile de logopedie si apoi e libera.
Nu stiu ce a detreminat aceasta schimbare in comportamentul ei dupa vacanta dar ma bucur.

In schimb acum aprobleme cu Silvia care se lalaie ingrozitor. Seara nu adoarme, dimineata trag de ea sa se scoale, ne assezam impuna la masa cand termin eu de mancat ea de abia isi unge felia de paaaaineeeee, lalaiala cu temele seara si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Adelina Nastere usoara sa ai, asteptam detalii si poze!

Maria-Alexia, multa sanatate mamei tale, si voua multa putere
E bine ca Anuca iti cere sa doarma, la mine astea sunt sf-uri, Rianna e fix pe invers

Lavi, tare draga mi-e Ami asta a ta Foarte precoce daca umbla atat si se si tine asa bine in picioare la 8 luni jumate.

Si eu sunt cam in pana de idei cu gatitul, mi-a prins bine ultima pagina de-aici ca ma mai inspir si eu de la voi. Mie imi plac tare mult salatele, dar lui M trebuie sa-i pun si ceva carne pe (langa) ele, iar Rianna cam stramba din nas. Incercam sa-i mai diversificam si ei meniul, ca ar trai doar pe macaroane & branza, sau sandwich cu unt de arahide si dulceata. Saptamana trecuta mi-a mancat somon facut la cuptor si pireu de cartofi, m-a socat ca ea nu a mancat niciodata pireul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Buna seara dragele mele

am avut ceva de citit, ce bine

Lavi pe unde mancati cu copiii in we?Ceva childfriendly?

Pai mai Lavi au facut cu schimbul, clar, asa se paseaza lucrurile de la una la alta- si la noi la fel
Cat cantareste Ami acum?

Noi maine mergem la vaccinul de 6 luni.Prin Afi cand mai ajungi?

De cand nu am mai vazut majoretele!

Proadelina nastere usoara, asteptam vesti

Si sa vdm cine duca mai departe stafetaHaideti fetelor ca e frig afara

Meems nu ma impac deloc cu untul de arahide,insa am facut o data de migdale si le-a placut

Cu mancarurile nu ma plang, se gaseste pt fiecare cate ceva,
A. e mai mofturos, cerealele cu lapte sunt in top, dar si sucul de sfecla rosie si alte legume/fructe deci nu ma plang

V e easygoing cu mancarea

I este la suc de mere deocamdata, mandarine si maine vreau sa ii dau de morcovi

Eu am facut o mancare de linte f simpla care imi place

Pestele se mananca oricum,

Snitele, chiftele, ciorba de perisoare, paste carbonara, rulada cu crema de vanilie sau cu gem - cel mai simplu desert ever, friptura de vrabioara cu piure, legume congelate la cuptor cu usturoi si condimente, aripioare pane cu salata de andive
Si am facut cateva retete din cartea ASR Margareta si mi-au iesit fff bune - chec cu lamaie, o tochitura cu ardei si muschi de porc cu cartofi sote , spuma de ciocolata

Cam atat imi aduc aminte pe anul acesta
Sandvisuri la toast sau nu, ceai de tei cu lamaie se bea la greu


Maria si eu incep sa descopar sosurile

Corap mujdei cu patrunjel, yammi.Deci I love coffee e perimataSi la mine la fel este, daca unul vrea nu vrea celalalt, nu conteaza ce , doar sa fie pe invers

Miri cand vii pe la mine?cu D sau fara

Gabitaco sa mai scrii


Cami imi place la nebunie poza ta de avatar

Dau send ca se trezeste bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Maria super filmuletze,

Am recitit postul meu si zici ca eram contracronometru, sper sa intelegeti ceva din el ca am sarit de la una la alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Ile, eu am inteles postarea ta contra-cronometru
Mi-ai adus aminte de Gabitaco si Mateea - mica artista!
Si Rianna mananca fructe chiar bine, si destul de ok si legumele, deci la capitolul asta stam bine.

Mergi la inceput