Colectia de toamna-iarna 2005 (42)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Ce ma amuza ca avem toate cam aceleasi probleme.

Asa si noi: ma chinuiam ieri sa-i explic Sarei chestiile alea cu casuta - x= y. Greu a mers la inceput, pana ce vorba Mariei, s-a produs un declick.

Noi socotim pe betigase/alte chestii. Pe degete mai rar. Fara degete deloc, adica ma rog, maxim adunare cu 0, cu 1 sau cu 2.

De vaccin nu ne-a anuntat nimeni nimic.

O singura intrebarea as avea: e logic vaccin cu componenta de anti-varicela, din moment ce a avut deja boala?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Toto eu, ca uitasem:

Lavi, aboslut de coma Virgilone! Cunooooastem stilul.

Corapino, simpatizez cu tine cu durerile de spate. De cand m-am reintors la sericiu (3 ianuarie) am zilnic probleme cu zona de gat/partea superioara a spatelui. Urata boala.

Ioana, fain ca ai revenit la munci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Din pacate de stomatologie sunt toba.
Tocmai am incept antibiotic la sfatul dentistei pt ca mi s-a umflat putin o radacina de masea. maine merg la consultatie, mi-e groaza. Maseaua are coroana pe ea. deci ori trebuie scoasa, ori se opereaza, sper ca a doua varianta. Sa vedem ce zice dr.

Daca s-a ajuns la curatarea canalelor inseamna ca erau afectate. Canalele in mod normal contin nervul. Cata vreme e viu, doare. Cand din cauza infectiei, nervul a murit, nu ma doare in schimb trebuie curatate caci altfel se face abces. Asa ca Miri, lasa dr sa-si faca treaba. Din cate imi amintesc de la dentista mea, canalele la copii, la maselele de lapte nu stiu cum sunt ca imediat sunt afectate. Imediat merge caria pe canal. Si Silvia a avut problema asta la vreo 2 premolari.

Maria, perfect de acord cu tine. O-ho! Din plin!

Tabla adunarii - ma dubiosenie. Parerea mea. Adunaa cu 9 e doar 9 + 0 si 9 + 1, nu se trece de 10. Cel putin programa nu cere. Invatatul pe de rost la matematica, in afara de tabla inmultirii si cateva formule e mare prostie. Oricum atat formulele cat si teoremele se invata prin exercitiu aplicandu-le de mai multe ori, respectiv invatand sa le demonstrezi.

Miri, simpatic foc David cu spartul casei!

Corap si eu m-am dat la fund cu intalneala pt ca m-am luat cu alte chestii organizatorice gen tuns fete, mers la pediatra, etc. Uau, bravo lui Andrei!

---------

Vaccin - a scapat Nati cu bine de el, a fost foarte curajoasa. A zis ca s-au dus pe rand la cabinetul medical si ii punea sa zica cate o litera si sa nu se uite. Nati a zis P P P P P de la Numele de familie. A zis ca nu a simtit decat o piscatura de tantar amarat, ca nu se compara cu asta vara cand a piscat-o viespea la munte. Doamna invatatoare era si ea in cabinet si dadea o mana de ajutor, pe Nati a dezbracat-o de bluza pt ca nu isi putea sufleca maneca destul. Nu mai stie Nati in care brat a avut vaccinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki, avem cam aceleasi probleme ca nu degeaba suntem in gasca in colectie!

Cora, imi pare rau de tine de sontorogeala.

Pe foaia pe care am primit-o eu scrie rapel ROR, nu scrie nimic de varicela, deci banuiesc ca fix asta se face, rapel ROR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
Daca s-a ajuns la curatarea canalelor inseamna ca erau afectate. Canalele in mod normal contin nervul. Cata vreme e viu, doare. Cand din cauza infectiei, nervul a murit, nu ma doare in schimb trebuie curatate caci altfel se face abces. Asa ca Miri, lasa dr sa-si faca treaba. Din cate imi amintesc de la dentista mea, canalele la copii, la maselele de lapte nu stiu cum sunt ca imediat sunt afectate. Imediat merge caria pe canal. Si Silvia a avut problema asta la vreo 2 premolari.


asa retin si eu. in plus, nu se scoate tot nervul si ramane maseaua "moarta" ca la adulti, maselele de lapte sunt inervate mai altfel (superficial??). deci operatiunea nu are aceeasi gravitate ca la adult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

LA MULTI ANI, fetelor! Sa aveti un an 2013 cu sanatate si multe bucurii!

Scuze, n-am mai apucat sa intru ... am fost tot intro alergatura continua si in vacanta si acum ne re-adaptam la programul scolar.
Va multumim tuturor pentru urarile de ziua Dariei !

Lavi, foarte frumos povestesti foarte frumos de Ami ! Foarte utila si postarea ta despre bagaje - multumesc! - imi va fi de folos in viitor.

Maria, cat ati facut voi pana in Thassos? As vrea sa mergem anul asta - sper sa-l conving si pe Laurentiu. El are ceva cu grecii .

Noi am lucrat intens in timpul vacantei, am avut ceva teme si am mai lucrat si in plus. La matematica lucreaza cu mare placere, la abecedar e jale. Ii e frica sa nu greseasca asa ca ii e groaza de scris (copiat) sau dictari ! Pica cerul pe ea!
Nu are incredere deloc in ea, e foarte tematoare (din cauza asta a concluzionat ca e fff usor pentru mine la serviciu ca pot sterge foarte usor ).
Din cauza temerilor astea ale ei am hotarat sa mergem la psiholog si ieri am fost la prima sedinta. Ideea e ca are destule temeri - nu sta singura in casa daca trebuie sa cobor pana la magazinul din colt, ii e frica de apa, ii e frica de orice e nou (bineinteles ca toate astea sunt normale pana la un punct, dar mi-e teama sa o lasa asa, sa nu fie mai greu mai tarziu). Dariei i-a placut mult doamna dr. si sper sa avem si rezultate .


Vad ca s-a discutat aici de exercitiul de tipul (casuta)/a - 6 =3. Noi am plecat de la "ti-am dat 6 mere si eu mai am 3. cate mere aveam eu ?" si, intrun final am invatat-o pe Daria ca pentru a-l afla pe a adunam 6+3 (adica descazutul = scazator + rest si i-am zis ca asta functioneaza intotdeauna). Poate e prea devreme, nu stiu, dar a functionat.
Lavi, perfect de acord cu tine cu adunatul/ scazutul pe degete. Nu sunt de parere ca invatarea fortata pe de rost ajuta.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi, eu apreciez foarte mult toate informatiile si experientele tale pe care le impartasesti cu noi pe forum, asa ca nu te gandi vreodata ca ar fi prea mult!

Corap si Noki, imi pare rau de durerile voastre

Aseara ne-am chinuit cu Rianna sa memoreze tabla adunarii. La +1 deja nu mai are probleme, la +2 e destul de confortabila. Acum trecem la +3. Mi-a spus ca-i vine greu sa memoreze toate adunarile astea, insa invatatoarea a insistat (si cu ea in clasa, si apoi ne-a trimis si noua mesaj acasa) ca e musai sa le memoreze toate! Nu accepta alta varianta. La testele cronometrate nu va avea timp sa adune pe degete, asa ca trebuie sa le stie pe de rost. Ufffff...
Ioana, pe Rianna as baga-o in ceata totala daca i-as explica faza cu 9+3=12, ceea ce inseamna "1" si "3-1", adica "2"

Miri, super explicatia ta cu sportul, mai putin super crezul lui David cu banii casieriei [:-)]

Cami, mezina sensibila!

Eu i-am oprit vaccinurile Riannei la 3 ani. Din cercetarile mele, riscurile sunt mai mari decat beneficiile, asa ca am refuzat ultimele vaccinari. Chiar vorbeam despre asta si cu Bic la ultima noastra intalnire, ca si ea s-a oprit cu vaccinarile Smarandei. Nu sunt destul de documentata sa intru in detalii, insa nu am mai fost de acord sa continuam cu ele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ce-mi place de voi, e animatie ca-n vremurile bune .

Meems - pentru tura a doua, conform fusului orar. valeleu, teste contra cronometru .

Camelia, noi am fost in Thassos din doua bucati a cate 7-8 ore de condus, cu noapte dormita in Arbanassi (langa Veliko). Varianta cu mers prin Bucuresti-Giurgiu, cum cred ca vi se potriveste si voua. A fost luuung rau drumul si intortocheat.

Nu stiu de ce am ales asta, probabil aici bateau toate documentatiile de pe net. Ne-am dat seama ca ne-ar fi fost mult mai rapid Craiova-Bechet-Sofia, craiovenii cu care ne intalnisem facusera vreo 8 ore, iar Sb-Craiova sunt sub 4. Data vitoare (posibil chiar vara asta ) asa o s-o facem. Iar traversarea Bulgariei e mult mai lejera pe la Sofia decat de la Veliko, drumurile mai mari si mai clare (am inteles ca e posibil sa fie gata autostrada sofia-grecia vara viitoare).

Succes cu sedintele la psiho. Mie-mi plac orele noastre de logopedie (logopeda e psiholog la baza), imi mai dau seama tangential de una-alta din profilul Anei si al meu, conversatia deschide perspective interesante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Recomand carticica asta pt copii, nati citeste ea cate o pagina pe zi din povestioare. Sunt scrise cu caractere mari si are si desene frumoase. Este traducere din franceza.
Noki, Sarei ii place?
http://www.litera.ro/nonfictiune-copii-si-tineri-44/povesti-si-jocuri-amuzante-pentru-alungat-plictiseala-1967
Imi p,ace si ca e format mic. Nah, am facut si eu o recomandare daca sunteti in cautare de carti pentru proaspetii cititori.

Meems, vaccinul asta e rapel la vaccinul ROR facut in jurul varstei de 1 an. Daca nu facem rapelul asta copiii isi pierd imunitatea la aceste boli. Mai ales cu rujeola e nasol, a fost epidemie anul trecut, multe cazuri mortale in Ucraina. Rubeola, mai ales pt fetite, e bine ori sa o faca de mici, ori sa se vaccineze ca sa nu aiba emotii in sarcina. Oreionul e o boala neplacuta si poate da complicatii - sterilitate la baieti. Fiecare judeca ituatia i face cum crede ca e bine.

Maria lasa ca nu a fost rau, ati vizitat si Veliko Tarnovo. Spor la planificat vacanta de anul asta!

Cami, pe softpedia e un thread intreg despre variante de drum spre Thassos. Daca sunteti mai aventurieri aveti la dispozitie mai multe vaiante. Daca nu, drept si inainte prin Sofia. Spor la planificat vacanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Maria-Alexia

Lavi, trebuie neaparat sa ma documentez mai serios cu vaccinurile. Ele au ramas deschise in fisa Riannei, m-am inteles cu pediatra ca mai cercetez lucrurile si revin. Asta era acum mai bine de 1 an

Mergi la inceput