Colectia de toamna-iarna 2005 (42)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

meems, nu vreau sa te descurajez, dar cu vaccinurile nu stiu daca ai sanse reale sa afli cum sta treaba.
sunt controversate, vei gasi tabere inversunate pro si contra, cert e ca nici nu se cunosc decat in mica masura mecanismele de imunitate ale organismului si, cel mai grav, nu se cunoaste unde poate duce supra-stimularea lor.


Lavi, thx, pare chiar draguta cartea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Cami, chiar te rog sa ne tii la curent cu evolutia Dariei in urma sedintelor la psiholog. SI Maria mea e extrem de sensibila, m-am enervat pe ea dimineata cand am dus-o la scoala, ca s-a apucat de bocit ca au ras fetele de ea cand le-am zis ca Maria nu poate sa plece niciodata mai devreme de la after-school. Ele au ras de modul in care m-am exprimat eu, dar cui sa-i explici treaba asta?

Oricum, saptamana asta, de cand incercam sa ne revenim dupa sarbatori a fost f bulversanta pentru toti.

In plus, vremea asta ma termina psihic! Cu mizeriile iesite la iveala de sub zapada topita si cu borti imense in sosele. Sunt momente in care as tuli-o de-aici cu viteza a patra.

Acum doua zile m-a anuntat Maria fericita ca a facut vaccinul Uitase sa ma anunte cu o zi inainte si sincer inclinam sa nu i-l fac. Delia scria pe facebook ca vaccinata fiind,a facut toate trei bolile. SUnt de parere ca mai ales fetele, ar fi bine sa faca minunile astea cat sunt mici, sa nu le apuce in cand or fi mari si insarcinate. Gandesc prea departe?

Multumesc pentru incurajarile cu serviciul. Nu-mi place deloc, dar strang din dinti si merg inainte. EU sunt genul care daca sunt multumita la locul muncii, la fel sunt si acasa. Incerc sa-mi bag in cap ca munim ca sa traim si nu invers, dar nu functioneaza tot timpul.

De mult timp am realizat ca traim pentru zile de vineri - cand se termina saptamana, nu?
puuuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Delia cand s-a vaccinat? Ca in vremea copilariei noastre nu era vaccinul ROR? Poate totusi era? Sau s-a vaccinat la maturitate si a facut apoi bolile?

Eu sunt pro vaccinare dar nu exagerata. Adica nu-s pro vaccinuri suplimentare gen varicela, hepatita A, samd. Despre vaccinul de cancer de col n-am studiat f bine dar ginecologul si pediatra au zis amandoi ca e bine de facut deci inclin sa ma iau dupa ei.

Daaa, cea mai frumoasa zi a saptamanii e vinerea, atunci toate posibilitatile par deschise. Faci planuri pe week-end. Si cel mai urat moment duminica dupa masa-seara. Luni deja ai intrat in hora, joci!

Despre munca, ce sa zic: pt unii e o pasiune, cum ar fi Virgil. Eu simt ca imbin utilul cu placutul, dar chiar o mare pasiune nu e. Mai rau e cand nu-ti place dar nu ai incotro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

la noi e fain ca vinerea au doar ore super-lejere pentru care nu trebuie niciodata facute teme. joi seara e maximul de oboseala pentru noi toti.

mi-a dat serios de gandit si m-a intristat linkul postat de Ioana de pe FB.
Pe autoarea articolului o intalnisem pe DC si ii citisem si Povestile domnisoarei Firicel.
din fericire nu suntem acolo si sper sa ramanem cat mai departe de scoala-stres.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

'mneata :)
azi am chiulit-o pe ana de la gradinita, ca mi s-a parut dimineata cam lipsita de chef, cam obosita si cu cearcane, presupun ca-i obosita, de doua saptamani merge zilnic la patinoar cu orele (adica pana se face sloi) si, cum inca se culca tarziu, o inteleg. sper sa nu fie vreun virus.

in rest, nimic nou de pe-aici (a, ba da, ieri am vazut un episod din nus'ce serial in care un copil moare de pojar din cauza ca nu era vaccinat pen'ca fra-su mai mare era autist si maic-sa credea ca de la vaccinuri )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, mie mi se pare cam normal ce povesteste ea acolo. Adica e firesc, copiii cresc, la un moment dat trebuie sa inceapa sa fie responsabili si sa nu-si mai uite toate lucrurile peste tot. Preocuparile se schimba jocurile se schimba... Neplacuta faza cu servitul cu bomboane al doamnelor de la alte clase dar daca asta e obiceiul scolii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

mie mi se par foarte-foarte triste conversatiile lor zilnice. atatea verificari si reprosuri...
“Unde ti-ai uitat caciula?”, “Cine ti-a rupt penarul?” “De ce n-ai pus în ghiozdan si culegerea de matematica si caietul special si caietul de clasa si caietul pentru after”. “De ce ai luat – FB?” “De ce ai luat S! Cum adica S!?” “-B??” “Si sâmbata asta e concurs? La cât?”
EDIT: diacriticele.

si niciunele constructive sau pozitive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

he, he - "unde ti-ai uitat caciula / manusile / stiloul / penarul" sunt chestii obisnuite - pentru mine si in varianta "unde mama naibii mi-am uitat eu abonamentul ratb / cardurile / device-ul de internetbanking".

copii chestii marunte, adulti ...

eh, in + mi s-a reprosat "mamiiiiiiiiiiiii, nu m-ai pus blocul de desen aaaaaaaazi si a trebuit sa imprumut o foaiiiiiiiiiieeeeeeeeeeeee", sau nu stiai ca trebuie sa invatam pt maine o poezie de eminescu? (la 10 seara, cand incercam sa-i culc). ca sa nu mai spun ca peste vacanta a ramas cu un sandw. in ghiozdan pe acre l-am gasit luni dimineata - ca nu-ntelegeam de ce miroase a mar stricat in camera

nah, astea-s dialogurile, ce sa le faci acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

pai de asta mi se si par triste, caci vad pe pielea mea cum e sa ma tot ia dl sotz la rost unde mi-s cheile, unde mi-am uitat mobilul, cardul, sau - cel mai grav - ce-am facut cu cheile lui .
de parca daca stiam unde sunt le mai cautam si-mi mai lipseau

as aprecia o abordare de genul: "parca am vazut cheile langa cuptorul de microunde, stai ca ti le aduc imediat."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:


Maria ai fost tare!

La mine deja e abordarea: "nu mai vreau sa aud intrebarea aia cu cheile" ( de la casa si masina, ale lui V, la 8 fara 5 dimineata)

Mergi la inceput