Colectia de toamna-iarna 2005 (42)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

lavi, nu cred ca te-a "certat" nimeni vreodata pt sfaturile tale

ioana, da, eu eram cu integramele pt copii. Elise nu a mai completat de mult, nici timp nu are dar nici nu i-am mai cumparat (prefera sa citeasca). Ultima cumparata zace necompletata, nici nu stiu pe unde...

De semestrul asta au inceput sa faca ecuatii cu o necunoscuta, pana la sfarsitul semestrului trecut au facut cum zicea lavi, cu casuta-6=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

David ma intreba cum se scrie mananca? i se parea lui aiurea . tot ii explicam, se uita sceptic la mine....jucam roata norocului acasa, am desenat un cerc si invartim cu pixul pe el, voia sa scrie liniute in loc de fiecare cuvant si nu era lamurit cate litere are cuvantul mananca.
Am vazut pe caiete ca au inceput in forta, in fiecare zi au dictare, propozitii scurte, doar cu literele invatate, multe cuvinte.
Si David mai foloseste degetele cand aduna, e plin de extreme. ieri mi-a spus ca rad copii de el la sport ca nu executa bine miscarile, i-am spus ca el e foarte destept si nu va trebui sa-si castige existenta din sport, sport face doar sa aiba corp armonios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Auleo, mai, Lavi, pai eu ma bazez f mult pe experienta ta, asa ca stai pregatita de atac din partea-mi - cu intrebari:))))
Meems - si Maria e in curs de invatare a "tablei adunarii, ideea e sa prinda smecheria cum sa le adune cat mai rapid. De exemplu, eu am invatat-o"n ca la adunarile cu 9, rezultatul are obligatoriu 1 prima cifra, iar a doua este cea anterioara cifrei cu care ai adunat 9. Nu stiu daca m-am facut inteleasa. De ex, 9+3 =12, 2 e inaintea lui 3 si tot asa.
In plus am invatat-o ca 9+3=3+9, asa incat cand aude 9 automat sa se gandeasca la regula anterioara. SI Maria mai numara pe degete, le invata ele pana la urma.

De ieri a inceput sa le explice ecuatiile cu termen necunoscut, inca mi-e neclar prin ce metoda, ca nu a reusit sa ma lamureasca copilul.

Lavi - contabilitate primara fac si sunt f multumita ca pot pleca la 16, sa iau copiii de la gradi si scoala. Maria ramane la after-school, de luna asta am inscris-o si la masa acolo, sper sa ne fie bine. Adik atat timp cat nu se imbolnaveste niciunul e minunat.

pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ioana bravo pt job! Crezul meu in viata de mama e ca iti trebuie un serviciu cu program rezonabil ca sa te poti ocupa si de copii.

De ce te-ai apucat sa o inveti adunarile cu trecere peste ordin? Le cere la scoala? Sunt in programa de clasa a 2-a. Eu zic ca e bine intai sa le invete pe cele fara trecere peste ordin si apoi, daca pe astea le stiu bine, sa treaca la cele cu trecere. Lasa fata incet, va avea timp pt toate.

Ordinea din programa e: fara trecere peste ordin pana la 10, apoi fara trecere peste ordin pana la 30, apoi fara trecere peste ordin pana la 100 si abia apoi cu trecere peste ordin. Ma gamdesc ca e un motiv pentru care e asa. Adica intai invata 63 + 21 si apoi 9 + 7
Bun, in joaca e Ok sa o inveti, dar sa nu-i ceri sa stie. Sa nu se streseze daca nu stie. Cam asta voiam sa zic.

Imi amintesc ca si Silvia mai socotea pe degetele in clasa I, mie mi se parea bine si asal in niciun caz invatat fortat pe de rost! Doamna ne-a spus la un moment dat la edinta sa nu-i mai lasam sa faca pe degetele, sa-i punem sa faca din cap. Paerea mea e ca e bine sa faca pe degetele de atatea ori pana au ajuns sa le stie din cap si atunci n-o sa mai apeleze la degetele. Bineinteles, din cand in cand poti sa-i mai zici: ia incearca fara degetele, poti? Dar pana una alta degetelele sunt un bun ajutor. Natalia facea totul pe degetele, anul trecut, acum mai face numai cele cu trecere peste ordin, de genul 9+3. Ea e un pic mai avansata pt ca Silvia s-a tot jucat de-a invatatoarea cu ea.

Miri, foarte bine i-ai zis lui David. Mananca e foarte greu de scris pe litere pentru incepatori, asa e.

Si Nati a inceput in forta scoala, eu ma bucur. Asa era si la Silvia si in schimb o lasau mai moale in ultima sau ultimele 2 saptamani cand era cald si toti erau obositi si cu gandul la vacanta. Mie mi se pare bine asa.

De luni incoace Nati a facut l si L si a trecut la numere la 10 la 20.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

dupa faza cu sportul, fi-miu m-a pus sa ii dau exemple de meserii unde isi foloseste creierul, el s-a gandit ca vrea sa fie casier ca are multi bani, i-am spus ca nu sunt ai lui, sunt ai sefului.pai ii iau eu acasa, de unde stie seful ca a fugit el cu banii sa trimita politia dupa el?
In timpul asta mie mi se derula in cap un film cu fi-miu ce pune bine la punct un plan de spargere a unei banci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

scuzati stilul telegrafic:
eu incep tot mai mult sa ma conving (si sa ma deprim) ca unele lucruri nu le pot intelege copiii pana cand ceva nu le face lor click, pana cand nu se coace suficient in ei, indiferent de cat si cum ai explica.

eh, daca ar avea ei nivelul nostru de intelegere si noi energia lor...

dupa cum e mare diferenta intre ce ar putea sa faca cu dotarile pe care le au, si ceea ce chiar fac, minusurile venind din lipsa de motivatie/interes/atentie/etc. etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

mai voiam sa va intreb ceva legat de stomatologie la copii.
a fost ieri la dentist, nu unul special ptr copii, ptr ca are o carie pe o masea, i-a curatat caria si i-a pus un pansament si l-a mai chemat odata ptr curatarea canalelor si apoi plomba definitiva. nu e prea mic ptr curatarea canalelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ola :) ce mai faceti, fetelor? (adica am vazut ce mai faceti :) ca am citit.)

eu n-am cu ce sa ma laud prea tare, in vacanta am fost sontoroaga din cauza unei dureri crunte de spate (lavi, de-aia n-am mai avut chef de intalneli si m-am dat la fund, scuze ). apoi au inceput copiii scoala, chestie care pe mine ma deprima...
ma rog, acu's bine, copii-s sanatosi, tre sa ma interesez de vaccin (alta chestie oribila).

in alta ordine de idei, sunt mandra de fi-mio, s-a prins singurel azi-dimineata ca atunci cand numeri din patru in patru, daca cifra zecilor e impara, ai 2 si 6 la unitati, si daca cifra zecilor e para ai la unitati 0, 4 si 8.

de restul chestiilor de la mate habar n-am ca le face singur si n-am bagat de seama ce au de facut - n-a avut neclaritati pana acu. cu scris-citit sta mai prost si-mi toaca nervii in fiecare seara :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Lavi, mi-am zis ca ii este de ajutor smecheria, fiindca are de invatat ca papagalul mai nou numita "tabla" a adunarii cu cifrele de la 1 la 10. Din cauza asta i-am indus smecheria adunarii cu 9, ca si pe-alea trebuie sa le memoreze.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Miri, curatat canale nu inseamna scos nerv?

Mergi la inceput