Juniori de Iulie - August 2004 * (107)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

eu ma gandesc ca daca e sa fie tabara, sa fie cantonament.
dar nu prea ma pot gandi la de astea inca :( tot asa, de paranoica ce sunt :(

Andrea, de 2 seri n am avut puterea sa merg cu ea macar de la 7 la 8, nu mergea liftul si efectiv am simtit ca nu mai pot urca 7 etaje cu bis, am avut munca mai concentrata fiind singura si miscandu mi creierul atrofiat post decembrie si nu am putut. S-a strambat princess ... asta e :( cateodata nu ma pot sacrifica pe altaru` maternitatii si mi trag plapuma pe cap, in adev sens al cuvantului.
Dar am asistat la cantatul la microfon si parca am regretat ca n am iesit :D


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Andrea am aflat aici pe Dc de la Marius...merci te intreb eu daca mai am nevoie..si sigur voi avea nevoie:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Eu sincer am alta optica - copii mei nu incearca orice vor ei, mai ales alcool - ei stiu ca anumite lucruri/alimente/bauturi sunt destinate doar adultilor din diferite motive pe care noi le explicam de fiecare data. Mie nu mi se pare normal ce mai vad prin jur - copii care iau o gura de bere/vin/sampanie ca nu are ce sa le strice...alcool chiar este off limits total si stiu ce vorbesc, tocmai pentru ca lucrez la o companie care fabrica si comercializeaza bauturi alcoolice. In plus eu am crescut alaturi de un tata care a avut probleme cu alcoolul si nu cred ca am sa uit asta vreodata.

Cat priveste taberele - si eu sunt pro - de la gradinita pana inclusiv in facultate eu am fost aproape in fiecare an in tabara, cu mici exceptii - la munte, dar si la mare. Sigur ca trebuie sa am incredere in persoanele care pleaca cu copiii, insa si eu cred ca unui copil i s-ar putea intimpla ceva rau inclusiv cand sunt sub supravegherea parintilor - si au fost atat de multe cazuri... Din pacate nu stiu cazurile de care vorbiti voi - dar in Rom statistic vorbind (nr de copii morti prin incendiere raportat la saptamini in an), un copil moare pe saptamana intr-un incendiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

Olivia, vreau sa ti spun mai ales tie, ca de la tine tot am auzit de Jurnalul unui pusti...oaaau, de cand i-am cumparat-o lui Danu citeste cate 30 de pagini pe zi, sta cu ochelarii-n nas si se amuza, vine si-mi citeste si mie ce gaseste super -amuzant. E prima carte pe care il vad ca o cauta, si citeste si cate 2 ore pe nerasuflate. Deci, multumesc, ca ai scris aici de atatea ori ca-i place lui Luca, asa mi-ai dat ideea s-o cumpar si eu. Sunt mai multe volume cumva?

Daria, sper ca ai rezolvat cu galagiosii blocului. Ma intreb cum traieste un copil de 6 ani ce nu doarme la orele 6 dimineata sau face karaoke, alearga noptile...mi-e mila de el. Si stiu ca pt voi e chinuitor, am avut si noi asa vecini, ma duceam noaptea sa le bat la usa sa le zic ca abia am adormit copiii, unul nou nascut si nu ma auzeau asa de tare le urlau boxele in casa. Am sunat la politia din zona si i-am rugat sa le atraga ei atentia, sa-i avertizeze ca incalca normele de convietuire la bloc. Ce bine ca s-au mutat pana la urma!

Mie parerea despre tabere mi-o stiti, lipiti-mi patalamaua aia pe care mi-am castigat-o de 9 ani, aia de panicoasa. Anul trecut in excursie de o zi cu clasa, un coleg de la clasa paralela de-al lui Danu, a cazut de pe un platou de beton, de n-a putut respira 10 minute decat cu greu, a cazut la o palma de niste tarusi de fier.

brb

o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
Lia, sunt 5 volume la jurnalul pustiului turbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Buna dimineata!
Scuzati absentele, am reinceput munca si nu ma pot aduna prea bine...

Andrea, imi pare rau ca sunteti bolnavi, sa treaca!

Si eu sunt de acord cu socializarea de mici, sa aiba contact cu realitatea, fara a avea insa acces la lucruri daunatoare... asa am crescut si eu, ne-au dus parintii peste tot, iar mama chiar ne spunea in adolescenta ca e bine sa stim de toate, sa nu ne 'prosteasca' oricine.
In legatura cu alcoolul, nu i-am dat niciodata lui Matei sa guste cand era foarte mic, a mai gustat cate un pic de sampanie sau bere cu lamaie, dar este el total impotriva, mai ales de cand am urmarit impreuna o emisiune medicala in care medicii explicau efectele consumului de alcool asupra copiilor...

O zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

mda, si eu nu gasesc volumul 5 (decta pe cel intitulat 'jurnalul meu')

azi am facut un dans pe gheata cu success, adica am ajuns intreaga la birou. sper sa se mai incalzeasca afara pana la pranz sa pot ajunge acasa ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Nici ai mei nu vor sa se atinga de alcool, dar daca e o "sampanie" de copii sa vezi maimutzareala! De fapt ii atrage faptul ca pot mima comportamentul adultilor si sa pretinda ca pot si ei sa faca orice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Deci tabara din Busteni, era orice numai tabara nu:

" Potrivit datelor postate pe internet de profesorul Mircea Lascu, care s-a ocupat de organizare, la tab#259;ra de la Bu#351;teni au fost accepta#355;i elevi din clasele a VII-a, a VIII-a, a IX-a #351;i a X-a, înso#355;i#355;i de cadre didactice, programul incluzând zilnic #351;ase ore de matematic#259;, nivel avansat, pentru fiecare copil p#259;rin#355;ii pl#259;tind 1.500 de lei. Tab#259;ra a început pe 3 ianuarie #351;i urma s#259; se încheie pe 12 ianuarie."

6 ore de mate nivel avansat? si apoi copiii aceia ce faceau? Stateau inchisi in camere ca erau obositi imi inchipui si profii si ei...

Viziunea mea despre tabere e cu totul alta...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Andries, mosul a gasit ultimul volum din Jurnal la Auchan :D
si a informat multi alti Mosi

Mergi la inceput