Accident de masina! Cum iti revii?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Accidente se intampla, bine ca sunteti ok. Trebuie sa fi foarte serioasa cu fetita sa nu isi mai scoata centura. Copiilor mei nici nu le-ar trece prin cap asa ceva, cred ca stiu ce reactie voi avea . Un accident minor pentru tine si masina putea fi un dezastru pentru un copil fara centura. Incerca sa inveti asta din experienta asta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Eu as recomanda un pic de terapie in situatia asta.
Eu am trecut printr-un accideent acum 12 ani, stand pe scaunul din dreapta. A fost traumatizant pe moment si cateva luni dupa aceea, apoi "am depasit momentul", am condus ani buni, masini mai bune sau mai putin bune. In ultimii ani, pe fondul oboselii si al stresului cotidian, am inceput sa nu mai pot conduce pe poduri sau in pasaje, pana la tremur si stari de voma.
Am apelat la un psihoterapeut cu destula neincredere, chiar i-am spus ca as prefera sa ma hipnotizeze si sa pocneasca din degete "pana numar la 3 nu mai ai nimic". Mi-a spus ca nu functioneaza treaba asta decat pana la prima situatie strsanta sau similara, cand imi vor invia toate fobiile.
Am despicat firul in 14 si am descoperit sursa starilor...accidentul de care uitasem deja.
Fiecare ti-a raspuns prin prisma trairilor proprii (inclusiv eu ) dar un psihoterapeut te va analiza pe tine, si te va ajuta sa depasesti TU momentul si sa iei invatamintele necesare tie, personalitatii tale.
Din orice incercare trebuie sa iesi mai puternic.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT


www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ;



Poate sunt rautacioasa chiar inainte de Craciun, dar nu ma pot abtine
Sa faca terapie pentru ce? A fost un simplu incident in care din fericire si poate chiar pentru ca este sofer bun nu s a intamplat nimic, in loc sa treaca peste noi mai mult o adancim: vorbim de disciplinarea pozitiva a copiilor nostri, dar cand tre sa sprijinim un adult il tragem de urechi cat putem noi de rau si dupa il mai trimitem si la psiholog.

La faptul ca poate nu si permite un terapeut te-ai gandit? Costa 100 de lei desinta si daca incepe cu un accident care nu a avut loc nu se va opri aici, se poate analiza chestia asta si ani, ani de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

In primul rand VA MULTUMESC pt mesaje si chiar nu ma supar nici pe cele mai dure mesaje. Probabil ca atunci cand conduci mai mult ai impresia ca nu ti se poate intampla tie asa ceva. Psihoterapeuta fetei mele e si o buna prietena a mea si a stat cu mine 3 ore dupa accident si cu siguranta o sa mai vorbesc cu ea.
Cu siguranta nu o sa-i mai permit copilului sa-si dea jos centura, desi culmea este ca de obicei nu o face, nu stiu ce i-a venit atunci. Facem drumul asta saptaminal si niciodata nu-si scoate centura.
Din fericire masina (e un Opel Astra), s-a dovedit a fi foarte buna la tot ce s-a intamplat. Are doar avarii minore (radiatorul, ventilatorul si masca din fata).
Anna multumesc pt suport

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

In cazuri de astea de sperietura eu militez pt a nu lasa sa treaca timpul. Eu zic sa te urci inca de azi din nou la volan si sa conduci prudent. Astfel vei vedea ca esti acelasi sofer bun, stii ca lectia ti-ai invatat-o si gata. Mergi inainte!

Daca stai, analizezi, eviti sa te urci la volan etc etc, va trece timpul si-ti va fi din ce in ce mai greu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

In cazuri de astea de sperietura eu militez pt a nu lasa sa treaca timpul. Eu zic sa te urci inca de azi din nou la volan si sa conduci prudent. Astfel vei vedea ca esti acelasi sofer bun, stii ca lectia ti-ai invatat-o si gata. Mergi inainte!

Daca stai, analizezi, eviti sa te urci la volan etc etc, va trece timpul si-ti va fi din ce in ce mai greu.



Caro


Deocamdata nu am la ce volan sa ma urc
Atunci cand esti implicat intr-un accident pe care nu l-ai provocat tu poate e mai usor sa treci peste, dar eu era sa-mi omor copilul.
Cu siguranta voi mai conduce prin oras, dar pe sosea nu stiu daca voi putea iesi curand sau vre-o data. Secundele alea de cosmar se incapatineaza sa-mi ruleze prin cap in continuu si nu stiu cum sa scap de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

coracora, nu e vorba de Dan Diaconescu, asta ca te impidicasi tu de mesajul meu, ci de Dumnezeu, dupa cum bine ai intuit, si este prescurtarea de la Doamne Doamne.

Dumnezeul meu este unul mai modern. El stie ca I-am multumit, asa in felul meu aparte. Repet, El stie ca o fac din suflet si nu-L intereseaza daca ii prescurtez sau nu numele.

Sunt lucruri personale, si foarte putin relevante pentru ceilalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Oana, imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, dar ma bucur nespus ca totul s-a terminat cu bine! Cineva acolo sus va iubeste si ati scapat cu bine. A fost o cumulare de evenimente nefericite, asta a fost.

Spun si eu ca trebuie sa reincepi sa conduci cat mai curand. Sotul a avut un accident pe autostrada cand era student. Era iarna, ningea, avea viteza adaptata, si cu toate astea a derapat si numai Dumnezeu la salvat sa nu intre in pomii de pe margine. Erau 5 in masina. Masina a fost praf. Nu a mai condus 7 ani deloc. Apoi inca 5 numai prin oras; A facut terapie, dar a inceput-o tarziu .... Acum e ok.
Ne tot gandim ca ar fi fost mai usor daca conducea imediat, dar cum masina a fost praf nu a mai avut ce o buna perioada.


Vicky, Printzesone and BB (20+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Oana initial cant ti-am citit prima postare, m-am enervat si m-am gandit ca esti inconstienta ca mergi cu 90km/h si cu un copil fara centura. Azi dimineata mi-am dat seama ca si eu conduc frecvent cu viteza mare (ce-i drept pe autostrada) si daca limita de viteza e de 80 pe vreo portiune de strada, nici prin cap nu imi trece sa conduc mai incet decat daca ar ploua torential.

Accedent cu masina nu am avut pana acum insa m-am rasturnat cu bicicleta si mi-am fisurat cotul. A durat luni de zile pana mi-am facut curaj sa ma urc din nou pe bicicleta pentru ca imi era ingrozitor de frica.

Ceea ce ai patit tu cu masina se cheama Aquaplaning si nu are legatura cu cauciucuri de iarna sau de vara. Sper ca vei fi ma precauta data viitoare, mai ales cand esti cu copilul in masina. Eu nu le permit la ai mei sa isi dea centurile jos in timp ce mergem cu masina. Trag imediat pe dreapta si astept pana isi pun centurile.

Intre timp, pana iti repari masina, multumeste-i lui Dumnezeu ca te-a ferit de a trai cu povara ca ti-ai omorat copilul si bucura-te de sarbatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

In cazuri de astea de sperietura eu militez pt a nu lasa sa treaca timpul. Eu zic sa te urci inca de azi din nou la volan si sa conduci prudent. Astfel vei vedea ca esti acelasi sofer bun, stii ca lectia ti-ai invatat-o si gata. Mergi inainte!

Daca stai, analizezi, eviti sa te urci la volan etc etc, va trece timpul si-ti va fi din ce in ce mai greu.



Caro


Deocamdata nu am la ce volan sa ma urc
Atunci cand esti implicat intr-un accident pe care nu l-ai provocat tu poate e mai usor sa treci peste, dar eu era sa-mi omor copilul.
Cu siguranta voi mai conduce prin oras, dar pe sosea nu stiu daca voi putea iesi curand sau vre-o data. Secundele alea de cosmar se incapatineaza sa-mi ruleze prin cap in continuu si nu stiu cum sa scap de ele.


Ai sa poti. Da-ti doar ragazul necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Probabil ca atunci cand conduci mai mult ai impresia ca nu ti se poate intampla tie asa ceva.



Da, exact despre asta e vorba.
Oana, capul sus. Ati scapat, asta conteaza. Nu esti o criminala, pentru ca copilul tau e viu si nevatamat. Nu-ti fa griji...suntem multi cu momentele noastre de inconstienta la volan. Baga la cap ce ai gresit, mie centura mi se pare singura greseala de neiertat si care poate fi prevazuta, dar se pare ca nici aia 100%. Despre viteza...uneori e mult 90, alteori nu este.
Repara masina, ia in serios semnalul si...drum bun, cand vei putea. Nu-i nici o scofala...intr-o zi te urci la volan si pleci. O sa vezi ca-i simplu. Cum zice Marius? Da-ti ragazul necesar.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput