Accident de masina! Cum iti revii?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

ANNA, dar psihologul nu e ceva rau, sa stii. Ai aici la subiect marturiile fetelor care au apelat la psiholog, ele sau membri ai familiei lor,in urma unui accident de circulatie.

Eu nu cred ca ai fost rautacioasa, cred ca pur si simplu nu stii exact ce inseamna o terapie dupa anumite socuri . Nu reduce la zero si nu anula importanta impactului psihologic si starii Oanei dupa accident, nu sunt flori de mar starile prin care trece, femeia s-a speriat rau si se simte vinovata. Era cu copilul in masina, OK?

Oana, super ca ai cu cine vorbi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

si la terapie se va lucra la cauzele accidentului si apoi la revenirea la normal, de aceea cred ca e esential sa privesti adevarul in fatza. Da, viteza era mare pt conditiile alea. Azi cand am condus spre casa, pe ploaie si cam aceeasi temperatura era restrictie la 80 pe autostrada cu 3 benzi si curatata luna. Asta e, ai facut o greseala, important e sa inveti din asta si sa mergi mai departe. Cum adica sa nu te mai urci in masina, ce-ar fi daca ne-am lasa condusi de greseli? Ce exemplu ar fi pt fetita ta, care si ea la randul ei a gresit. Nu stiu ce varsta are, dar e bine sa vb cu ea despre ce s-a intamplat si sa mergeti amandoua mai departe, arata-i ca te lupti cu ce nu se intampla asa cum ai vrut sau planificat. Vb aia:ce nu ne omoara ne intareste. nuai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

, dar psihologul nu e ceva rau, sa stii. Ai aici la subiect marturiile fetelor care au apelat la psiholog, ele sau membri ai familiei lor,in urma unui accident de circulatie.

Eu nu cred ca ai fost rautacioasa, cred ca pur si simplu nu stii exact ce inseamna o terapie dupa anumite socuri . Nu reduce la zero si nu anula importanta impactului psihologic si starii Oanei dupa accident, nu sunt flori de mar starile prin care trece, femeia s-a speriat rau si se simte vinovata. Era cu copilul in masina, OK?

Oana, super ca ai cu cine vorbi!







--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.



De fapt nimeni in afara de persoana in cauza nu poate stii cand este momentul sa incepi o terapie. O terapie poate fi un proces lung, dureros si foarte costisitor, crede-ma ca stiu atat ca si ,,pacienta'' a unei terapii de foarte lunga durata (cinci ani) cat si pentru faptul ca am colegi terapeuti, mai exact psihanalisti si stiu ca sunt mereu in cautare de noi clienti.

Ne ducem la o terapie cand avem nevoie de vindecare si reparare, dar exista momente in viata, chiar daca sunt dificile, cand putem sa ne asumam greselile sa ne invatam lectiile si fara un ajutor specializat.
Acum repet, din punctul meu de vedere, travaliul terapeutic este unul de lunga durata, costisitor si dureros.

Daca persoana care a sfatuit-o pe Oana sa faca terapie se referea doar la una, doua sedinte de consiliere centrate strict pe ,,sperietura'' era altceva si nu eram contra (ceea ce Oana a si facut din cate am inteles)dar pentru mine terapia inseamna exact ceea ce am descris mai sus, de aceea mi s-a parut cam mult spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Anna, dar nu a trimis-o nimeni pe Oana la psihanaliza! Exista terapii de scurta durata, centrate pe ´´aici si acum´´, terapii eficiente.

Tu ai facut psihanaliza? Iti inteleg foarte bine punctul de vedere, insa consider in continuare nepotrivit sa sugerezi ca vizita la psiholog(fie el consilier sau psihoterapeut) ar fi o actiune pentru cei ´´lenesi´´ care nu au chef sa isi ´´invete lectiile´´.

Sigur ca sunt persoane care au trecut peste un accident fara psiholog, nu neaga nimeni asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Anna, dar nu a trimis-o nimeni pe Oana la psihanaliza! Exista terapii de scurta durata, centrate pe ´´aici si acum´´, terapii eficiente.

Tu ai facut psihanaliza? Iti inteleg foarte bine punctul de vedere, insa consider in continuare nepotrivit sa sugerezi ca vizita la psiholog(fie el consilier sau psihoterapeut) ar fi o actiune pentru cei ´´lenesi´´ care nu au chef sa isi ´´invete lectiile´´.

Sigur ca sunt persoane care au trecut peste un accident fara psiholog, nu neaga nimeni asta.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.




Asta ai interpretat tu, eu nu am zis ca cine nu face o terapie cand are o problema este lenesi si cum ai zis tu. Cred ca ai tendinta sa etichetezi prea repede o persoana, chiar si mie mi ai zis ca nu ,,inteleg'' demersul terapeutic si m ai dezaprobat ,,public''.

.......Eu din aceasta discutie ma retrag ,,AICI SI ACUM''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Nu inteleg de ce esti asa iritata. Eu nu ma cert cu tine .

Tu esti cea care a pomenit de psihanaliza, ba chiar am spus ca te inteleg foarte bine, insa nimeni nu a trimis-o pe Oana la psihanaliza.
Nimeni nu a mentionat fix tipul de terapie la care´´trebuie´´ sa mearga. Aici probabil ai inteles tu gresit.

´´lenes´´ e un cuvant de la mine, si da, poate nu e cel mai potrivit, luat in sine. Dar in context, e ceea ce ai transmis tu. Daca am inteles gresit, scuzele mele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Oana, asa cum s-a mai spus acorda-ti putin ragaz, nu renunta ca in timpul asta sa te mai sui la volan penru ca starea de neputinta si vina se va agrava.
Iesi si pe sosea, insa fa-o singura pentru inceput.

Am avut un accident de masina acu' 15 ani (o persoana lovita), nu eram la volan, masina nu avea viteza, totul era in parametrii impusi de lege - victima a sarit in fata masinii.
Am fost foarte marcata, am slabit 10 kg intr-o saptamana, vomam dupa fiecare masa. Apoi au urmat atacurile de panica.

Putintica terapie ar fi fost de un real folos. Fara, am pierdut un an incercand sa ma redresez de una singura, umbland prin viata ca un zombie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Din experienta mea (am avut un accident frontal acum cateva luni, pe un drum national circulat), cel mai bine e sa incepi sa conduci cat mai repede. Tb sa vezi unde ai gresit, sa inveti din propiile greseli,
Eu, personal, am fost fericita ca nu am patit nici eu, nici celalat sofer nimic. Dupa sot am condus cu o viteza prea mica (eu daca sunt obosita, si conduc noaptea, incep sa am fobia podurilor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Bine spus, acorda-ti un ragaz, esti pe drumul cel bun avand in vedere ca vorbesti despre experienta nefericita pe care ati avut o.
Sa ti spun ca acum aprox 4 ani am avut si noi un accident de masina si desi nu noi am fost de vina, nici macar n am condus eu atunci in acele clipe tot am fost afectata\afectati. In saptamanile,lunile urmatoare a fost foarte greu sa trec prin acea zona. Acum trec de 4 ori pe saptamana prin acea zona si te-as minti daca ti-as spune ca am uitat... mai ales ca la noi fata a suferit doua operatii din cauza acelui nefericit accident din neatentia altora...
Tocmai ieri fata mi a spus ca ea nu va conduce sigur niciodata ca sigur ar face accident( nu are inca 8 ani si cred ca inca e afectata).
Iti doresc sarbatori fericite si incearca pe cat poti sa te calmezi si sa te gandesti ca ati scapat cu bine!

Mergi la inceput