Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Seara buna mamici de pui mici!
Abia acum ma invrednicesc sa va scriu ca tare rau mi-a mai fost astazi... am facut o indigestie de toata frumusetea si inca nu mi-a trecut durerea de cap.
Mihaita pui sa cresti mare , sanatos si sa dormi bine noaptea, ca nu mai poate mami.
In seara asta vine tataaaa, abia il astept. Acum se urca in avion, Doamne ajuta sa poata ateriza aici ca e o ceata...
In rest nimic nou, astazi nu am facut nimic, am fost la cumparaturi... si am luat doar 2 cadouri ca nu am mai rezistat de rau ce-mi era. Si-a luat sotul un cadou mult ravnit... lingurite cu coada lunga .
Astazi i-am introdus lui Eric dovleacul si a fost tare incantat, tot deschidea gurita. Problema este ca dupa 10 minute maxim il apuca plictiseala si vrea sa evadeze din scaun si uite asa chiar daca ii place, papa 60-80 rar 100 ml de piure. Important e deocamdata sa incerce cat mai multe... o sa pape si cantitativ mai mult, sper.
Am incercat sa ii dau apa si nu vrea nici din biberon si nici din canita cu cioc. Ma ingrijoreaza ca face kk cam tare, ca o plastilina.
Miha eu nu am scris povestea nasterii la subiectul dedicat, dar am scris pe forum la Odiseea Sarcinii cand am revenit acasa cum a fost; si eu am nascut natural cu epidurala, dar a avut efect numai pe partea stanga, pe dreapta am simtit tot.
Anitta multa rabdare ai sa o pui pe toaleta.
Ma duc sa spal bebtericu!

Daca o sa te uiti pe prima pagina sunt datele tuturor bebelusilor, daca doresti sa ni le spui pe ale voastre, cu drag va trecem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Lml pt Mihaita,s a facut baiat mare!
Elena,multa sanatate!
Eva,felicitari pt dintzisor!De acum sa te tiiMa gindesc ca nu o mai fi mult nici la al meu ca e cam irascibil, il adorm cu scandal.Azi cind sa il culc a inceput sa plinga intr un hal,leagana-l,da i mincare,am incercat tot ce stiam si nimic.Pina la urma m am pus cu el la tv (duck tv),a tacut si in 5 min a adormit baiatul stind in fund
Anitta,si ce carne o sa ii dai si cind?
Ylari,ce mai faci?
miha,e cam scump uleiul ala,o fi asa de bun pt toti bb-ii? Si al meu se scoala noaptea mai des acum dar nu de foame,doar asa de ...nu stiu ce.Il iau in brate si adoarme in max 5 min inapoi. I am dat eu si cereale seara dar e la fel.
Despre pofta de dulce ...am dat intimplator peste asta http://ligiapop.com/2012/08/20/pofte-care-tradeaza-carentele-nutritionale
Mirela,pe unde te a prins iarna?cred ca nu te mai poti deplasa momentan dupa cum zic astia pe la tv.Apropo de tv,m am uitat azi un pic si stau si ma minunez de cine a ajuns prin Parlament. Ce sa zic decit Doamne,pazeste-ne!
Cineva intreba de preferintele bebelusilor pt stinga/dreapta ...am citit recent ca in jurul virstei de 2-3 ani se poate spune ca este stingaci sau nu si ca nu poti influenta aceasta(este scrisa in gene) solicitind mai mult o anumita parte a corpului,.Si nici nu este bine sa fortezi copilul.
Ah,si sa va zic,am fost zilele astea pina la farmacia tei. E crima ce era acolo,plin ochi,nu era loc sa arunci un ac,lume nervoasa,farmacistele cam la fel si de abia se miscau.Daca asa e mereu mai bine te lipsesti.
Sa inchei frumos ... sarbatori...zapada,craciun,cadouri,brad,cozonaci ...plus bebe pt prima data anul asta numai cind te gindesti te apuca o stare de bine.Hai sa aveti o noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Neatzaaaaa, haideti la cafea, laptic, apa plata, cereale pt pici.
Noi ne-am trezit, Edward a papat putin si acum doarme iar, leganat pe picoare iar Shoshonika sforaie si ea in bratele mele.
Aseara negociam cu sotul meu, vreau un labrador insa el nu...atunci un bebe, a zis ca se mai gandeste, sa mai creasca pustiul asta mic. E un progres, zic eu, tinand cont ca el nu-si dorea copii deloc-deloc. Cu greu l-am convins...si acum face parte din grupul celor mai fericiti tatici .
O zi placuta si plina de zambete va doresc.
PS: Edy bea apa doar din pahar, se uda tot dar e foarte fericit si incantat si asta e tot ce conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Neatzaaaa
Shosho join the club ca si noi suntem cu labradorii.Sunt niste caine absolut minunati,jucausi,atenti si iubitori cu stapanii si mai ales cu copii,foarte destepti,ce mai .Noi am avut un labrador,era baiat si il chema Arko.Era dragostea mea,ochii mei din cap.Eu v-am mai zis ca de mica am trait cu cate un animalut prin casa (pisica,caine),dat fiind ca ai mei erau medici veterinari.Am avut o catelusa canish care a trait 15 ani si am suferit mult dupa ea,era ca surioara mea mai mica.Dupa ce m-am mutat in Bucuresti am zis ca primul lucru care il voi face cand voi avea casa mea va fi sa imi iau un catel.Nu vroiam cat stateam prin chirii ca e mai dificil.Asa ca iata-ne in iarna anului 2009,exact cam in perioada asta,cum ne-a ajutat Dumnezeu si am reusit sa ne facem robi la banca pe 30 de ani pt un amarat de apartament.Bun zic acum.Avem casa, asa ca hai sa ne luam catel.Sotul,desi iubitor de animale,felul care isi dorea dar nu prea stia ce il asteapta pt ca nu a avut niciodata,era un pic reticient.Asa ca i-am zis:ori ne luam catel acum,ori cand vom avea un copil si acesta va fi mai marisor 3-4 ani.Cum la copil nici nu ne gandeam atunci,ne-am dat seama ca ar trebui sa asteptam cam mult pt un caine asa ca ne-am hotarat sa ne luam.Dar ce sa te faci ca eram in prag de sarbatori si pe noi ne falimentase creditul cu toate taxele,notarul,avansul,etc.Dar ce sa vezi,in seara de anul nou,verisoarele sotului care stiau cat ne doream un caine ne-au facut cadou unul .A fost minunat.Tristetea mare e ca a murit dupa 1 an jumate.El era bolnavior din nastere,banuim,avea diabet insipid.Am descoperit in jur de 6 luni cand vedeam ca nu reusim sa il invatam afara cu pipi.Ne trezeam noaptea la 3,4,5 noaptea sa il ducem afara si nimic.Noroc ca avem balcon si mai facea si acolo.Asa ca am mers la dr,unde oricum eram clienti fideli.Si pe incercatelea dr a constatat ca e diabet insipid,diferit de cel zaharat si care e mult mai greu de diagnosticat,mai ales la animale.Am inceput tratamente,costisitoare rau,dar nu mergeau.In principiu nu era grav,se putea trai asa,problema era ca bea foarte multa apa,in jur de 15 l pe zi si prin urmare si urina la fel.Am amenajat balconul sa fie doar pt el.Am astupat scurgerea sa nu curga jos sa ne certe vecinii ca miroase a pipi.Toata ziua strangeam pipi si spalam balconul,dar nu era nimic ca il iubeam si as mai fi facut asta o viata pt el.Noaptea dormea cu capul pe capul meu.Era sufletul meu .In fine.
Cel mai dureros a fost ca nu eram langa el cand a murit.Nu o sa mi-o iert niciodata ca l-am last singur.
Am plecat la Brasov pt nunta fratelui meu si pe el nu puteam sa il luam ca la locatia respectiva nu primeau animale.Asa ca l-am lasat in deplina siguranta la verisoara sotului care sta la casa.Toate bune si frumoase.
In ziua aia,1 iulie,o vineri,cand am plecat la servici atata l-am pupat,parca stiam ca nu o sa-l mai vad.Sotul urma sa il duca pe la pranz la varasa,apoi sa vina sa ma ia pe mine si sa tot plecam spre Brasov.Pe drum am tot sunat-o sa vad cum e,era foarte bine,se juca,mancase...Seara,10-11 ne suna...Arko a facut o criza si e la spital.Au incercat tot ce s-a putut dar a facut stop cardiac pe masa.Ei va dati seama cum m-am distrat eu in weekendul ala la nunta fratelui meu.Nu stiam ce sa facem,sa plecam sa venim la Bucuresti la el,sa stam...Apoi eu am zis ca nu vreau sa il vad asa,vreau sa mi-l aduc aminte asa cum era,vesel si vioi.S-a ocupat varasa de tot si am hotarat sa il incineram.Si uite cum vineri l-am dus viu si intre si luni m-am dus dupa el si l-am luat intr-o cutie,care sta acum in biblioteca noastra.
Nu va spun ce zile au urmat pt noi.Cand veneam acasa de la servici,unde stateam mult peste program ca nu vroiam sa vin acasa,plangeam cateva ore pana nu mai aveam lacrimi si tot asa.Cine are un animalut si e iubitor ma intelege.Cine nu,nu.
Peste cateva luni,cand ne mai revenisem un pic,ne-am gandit iar daca sa ne luam sau nu.Intr-un final eu am hotarat ca poate ar fi cazul sa facem un copil si mai apoi catel.Asa ca sotul,prostit de indarjirea mea si iata-ne dupa 1 luna cu 2 liniute.

Cam asta a fost povestea,sper ca nu v-am plictisit.
Acum sotul asteapta momentul sa ne luam catelul .

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Deni, ce face Buzaul, nu sunteti inzapeziti?
Elena, cred ca esti f fericita ca sotul tau e acasa mai multa vreme, mai preia si el din munca, din dragalit Ericutul. Sanatate multa!
Ylari, ce bunatati pregatesti pt sarbatori?
Eva, felicitari pt dintuc!
Iulia n-a avut febra dupa vaccin, doar a fost mai plangacioasa ieri, iar asta noapte s-a trezit si a supt f des. Am scapat, gata pana la un an.
Virjiiii!!!!....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Pe 21 si 22 sunt reduceri 40% la jucarii la Carrefour.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Buna seara dragele mele!!!!
Anitta esti o draguta ca ti-ai amintit de mine, nu suntem inzapeziti, suntem BINE!!! In sfarsit bine ca dupa Piatra Neamt am fost dusa cu pluta cateva zile. Bubu duminica dimineata inainte sa plecam din Piatra a facut laringita urata cu tuse latratoare si respiratie grea. Nu am stat nici la premiere
(Bia a luat Premiul I) am venit de urgenta la Buzau pentru ca imi este tare teama de aceasta boala. 3 nopti nu am dormit cum trebuie si l-am pazit. A luat antibiotic si prednison saracutul. Mi se rupe sufletul ca pana la 7 luni am bagat de 3 ori antibiotic in el. Numai Dumnezeu stie cum ne-am intors atunci ca am fost si la Urgente la Piatra si am dat peste un dobitoc de medic care ne-a trimis la ORL sa ne interneze. Povestea e lunga si urata si nu vreau sa imi mai amintesc, doar va rog sa imi scuzati absenta ca am fost tare demoralizata!
Astazi este ziua Biencutei mele scumpe care sper ca m-a iertat ca nu m-am bucurat de ultimele ei premii asa cum ar fi trebuit avand baiatul bonlav, asa ca dau o felie de tort si promit sa revin maine cand ma voi trezi din betie!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Miha bun venit in gasca! Am citit cu drag povestea nasterii "tale" si m-a apucat nostalgia dupa sarcina si nastere...Noi toate am povestit prin capitolele astea, dupa ce am nascut, dar e greu tare de cautat ca au fost 2 luni cu nasteri si muuuulte capitole. Al meu n-are dinti, avea si el un san preferat dar cu trecerea timpului i-a trecut preferinta pentru vreunul. Si noi tot asa cu somnul, ca la voi. De la 4 luni a luat-o razna cu somnul de noapte, nu mai e nici un program si nimic previzibil. In ultima perioada pare sa se trezeasca din 2 in 2 ore. Al tau ce mananca in plus acum si ce-i place?

Roxana am citit povestea catelului tau si tare m-am mai intristat. Am avut si eu 2 catei, braci germani cu par sarmos. I-am lasat la parinti cand am plecat la facultate si din pacate au murit amandoi intr-un mod foarte urat. Rezonez cu durerea ta.

Noi am fost azi la bilant+vaccin de 6 luni. La bilant stam asa: greutate 7700g(a luat 400g) si lungime 69(a luat 1cm) Am facut vaccinul, asteptam sa nu apara reactii adverse. In rest eu sunt cam suparata...Nu vrea sa manance legume, acum stie despre ce e vorba si refuza sa deschida gura si se mai si joaca cu mine pe tema asta. Eu ma tot mustru ca poate ar trebui sa-i dau lapte praf si ma tot macin cu gandul asta de cel putin o luna. Uneori ma gandesc daca nu cumva ma ambitionez eu cam aiurea sa nu-i bag lp. Am zis ca prefer acum sa ma scol noaptea mai des ca oricum incepem diversificarea si o sa-si mai ia si din alimente una-alta. Bine, stiu ca in timp dar na...in conditii normale intr-o luna de zile ar trebui sa ajunga la o cantitate decenta de mancare in plus pe langa lapte. Doar ca la noi nu e o situatie ideala, cum nu e la multe de aici. Ca stiu ca mai sunt mofturici pe forum. Acum ma gandesc sa renunt un pic la legume si sa incerc cu fructe. Oricum la stadiul in care sunt acum cu legumele mi se pare ca doar il fac sa prinda repulsie de masa. Sunt cam pe ganduri asa ce sa fac, trebuie sa iau o decizie. In plus se pare ca nu stam bine cu vitamina D si ar trebui sa trecem pe capsule. Mi se pare tare mic pentru capsule. Bine, va trebui sa i le dizolv in ceva, dar oricum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Am trimis repede ca se pusese piticu pe scancit. Vroiam sa mai spun ca vecinica noastra e bolnavioara. Are roseola infantum siiiii astia doi mici balesc aceleasi jucarii. Da, stiu, nu e igienic...Din pacate daca ne tot vedem nu prea avem cum sa-i tinem sa nu interactioneze la modul asta. Adica...poate am putea dar mi se pare foarte greu si chiar cred ca ar fi tare frustrant pentru copil sa nu poata pune mana pe nici o jucarie a celuilalt. In fine. Temerea mea e ca in cazul in care Mihai ar fi luat si el sa nu interfere acum cu vaccinul lui si sa rezulte o reactie febrila exagerata...Probabilitate sa se intample asa e mica, totusi am un pic emotii pentru noaptea asta si pentru maine. Acum iar ma simt aiurea ca poate trebuia sa fiu mai stricta cu igiena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Aici sunt fetelor,rupta de spate,de oboseala,la la bla bla,nu vreu sa ma plang
Multumesc de grija!ANITTO,ALBINUTZO....
MIHA,bun venit!
MIHA 81,imi pare rau de pustiulik drag ca a fost bolnavior,sanatate multa va doresc!De fata ce sa-ti mai zic?Felicitari de 100 de ori,sa va traiasca si sa va aduca mereu numai bucurii!
ANITTO,tare m-ai impresionat cu sezatoarea...voiam sa te intreb ce sarcina ai avut ca ingeras pazitor din umbra...mi-ar placea sa particip sau chiar sa organizez ceva de genul asta...dar vad ca nu-s in stare de facut mai nik zilele astea...Noroc ca am intrat in concediu...da ghici cine a primit telefon pt o situatie urgenta pe maine?
ROXANA,off ce trist cu sufletelul asta al tau...si noi am suferit tare cand am dat primul nostru caine,din cauza ca ramasesem insarcinata...si apoi am pierdut sarcina si am ramas si fara catel...
LA MULTE LUNITE,prichindeilor care s-au sarbatorit zilele acestea cat am fost ”amortita”!
ELLY,da si tu un semn...ce face motzocosul?Hai,iesi afara din butoi
SHOSHO,ONUTZA,pup moldovinesc la voi!
Doamne cate mai vreau sa scriu,se bulucesc ideile in capul meu...dar nu mai pot de oboseala...O sa ma rezum la a lasa un felioi mare de tort sa-l gasiti maine dimi la micul dejun si un termos plin cu cafea buna si tare,caci maine e si ziua dragei mele Ioana,care tocmai
schimba prefixul,face 10 ani
Noapte buna!

Mergi la inceput