Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Neatzaaaa, mamici dragi, haideti la o cafeluta ultra-mega-super strong. Desi am dormit relativ bine, oboseala din urma ma cam ajunge. Am nevoie de concediuuuuu. Cred ca mergem la mama cateva zile, sa se bucure si broscuta de baita in cada si ma relaxez si eu. Unde e mai bine decat la mami si tati acasa...off ce dor imi este sa mai stau cu capul in bratele mamei si sa ma alinte...maine merg la ea sigur.
Am pus cateva poze cu alintatura asta mica pe picasa (are pe cine mosteni).
Eu am observat la Edward ca paseste cu dreptul prima data, are un mers comic de mosnegut. Mainile le foloseste in mod egal, dar si eu ii dau jucarii in ambele maini. Nu stiu cat ajuta asta, insa ma straduiesc .
Fetelor, am o pofta de dulce ce n-am mai vazut. Nu imi trebuie mancare, numai dulce vreau si tot nu ma satur...
Cu privire la vaccin, feciorasul nu s-a schimbat, doar e mai alintat (normal, dupa doua zile de tinut numai in brate) insa a fost diferit dupa operatia de la ochisor. Atunci a fost mai trist, morocanos, se agata de mine mereu...insa cam o saptamana a tnut faza asta. De tarat, el nu se taraste, nici in 4 labe nu merge. Intinde mana la ce vrea si daca nu ajunge...orda cu glas puternic sa i se dea. De ce sa faca el efort??? Tot cu mami seamana si aici .
Sa aveti o zi placuta si plina de fluturasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

La multi ani, Mihaita! Ehehe, ai si tu 6 luni acum, esti mare!
Albinutza, la noi startul a fost timid, cand citeam ce greutati au copiii vostri, ma miunam ca a mea-i mai micuta, ca sugea de n-avea aer. Acum is asa de ... nu-stiu-cum, bucuroasa, incantata, impacata, exuberanta chiar ca puiucuta asta a crescut asa de fain numai si numai cu laptele meu si ca nu m-a epuizat si ca-s chiar mai odihnita decat cand era baiatul mic, el, care n-a supt nici pe departe asa de mult ca ea. O vad viguroasa, independenta, vivace, cu ochii cercetatori, curiosi, si-mi creste inima in piept! La sezatoare ii ziceam gazdei ca e prima data cand ies fara ea si ea mi-a spus cu un pic de nostalgie: Ce frumos e Craciunul cand ai copii mici! Efectiv se umple casa cu energie cand copiii hahaiesc si tipa de bucurie! Imi imaginez cum e sa fie si mai multi, cred ca e fantastic!
Ieri baiatul a avut serbare cu toti copiii din clasele primare de la scoala lui. Intrau copiii unei clase, ziceau ceva, colinde sau uraturi si se retrageau. Dupa 45 de minute a venit si randul copiilor din clasa lui M si cum statea cuminte Iulia in brate la sotul meu, numai deodata o aud tipand de bucurie: l-a recunoscut pe frate-sau in multimea de caiuti! Imi sunt asa de dragi cand se joaca impreuna, asta mica il adora pe frate-sau, il soarbe din priviri, ii cerseste atentia efectiv, uitandu-se luuuuung la el, indiferent ce ar face el.
Ma bag un pic pe picasa si ma-ntorc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Mirelusha,ce tare e "Iarna nu dorm"! Bravos lui C!!!
Shosho, cat de simpatic e Edi tractorasul! Doamne,scump rau de tot!!!!! Iulia nu face ploita inca. Nu inteleg de ce nu are voie cu degetele in gura, are tendinta de a-si suge degetul? Iulia nu isi suge degetul mare, dar e in stare sa si le bage pe amandoua odata pe gat pana la cot, nu stiu inca de ce.
Si am mai vazut si mi-a placut mult de tot un video, Cristian spunand mamama. Adorabil si vesel tare.
Elena, ma intrebai de diversificare. Nu stam chiar asa ca toata lumea care a inceput, mananca foarte-foarte putin, nu o intereseaza piureurile, nici cu fructe, nici cu legume. Mananca minuscule cantitati de paine, avocado, morcov fiert, broccoli, portocala si mar crud, bucati puse pe tavita de la masa (cand spun 'minuscule', chiar niste firimituri mici de tot, scaunul ei e inca de bebelus, cu granulele alea albicioase in el). Carne inca n-a mancat pt ca nu vreau sa ii dau pui din comert plini cu hormoni, iar pana acum nu s-a oferit nimeni sa=mi dea o gaina zdravana de tara si nici n-am de unde cumpara. In rest lapte la greu. Cu refluxul stam bine, de maxim 5 ori pe zi mai da pe-afara, in special daca nu sunt prea atenta cu postura ei dupa masa. Apropo de pui din comert, am auzit de o fetita a unor cunostinte indepartate ca i-a venit menstruatia la 4 ani. Iar unei alte fetite au inceput sa-i creasca sanii, la 7 ani. S-au atribuit aceste manifestari carnii de pui din comert. Brrrr...

Azi avem o luna de cand face kk numai la wc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Dam tort muuult de morcovi! Si o cana de vin fiert! Azi implineste baietelul meu scump si drag 6 luni. Jumatate de an. Pff, ca nu-mi vine sa cred! Si nu-mi vine sa cred ce emotionata m-am trezit azi de dimineata din cauza asta. N-am avut rabdare sa citesc din urma si m-am pus sa va scriu ca facem cinste azi.
Anitta chiar ca sunt superbe sarbatorile cu copil in casa. Si nu numai sarbatorile, ci toate zilele. Desi e greu uneori, desi sunt nopti nedormite si urlete, desi casa e vraiste mereu(momentan pentru ca nu prea vrea sa stea singur sa ma lase sa fac curat), desi uneori n-am timp sa mananc sau tot aman dusul pentru seara ca sa ajung sa-l sar...in fiecare zi avem reprize de ras si veselie, de dansat prin casa. Nu stiu daca inainte radeam chiar in fiecare zi, cu siguranta nu radeam cu atata pofta ca acum.
Pe mine ma energizeaza mult iarna si sarbatorile, nu stiu care din ele mai mult. Dar in general sunt foarte optimista in perioada asta si ma cuprind multe sentimente pozitive. Am putea spune ca plutesc cumva. Acum nu stiu daca e numai asta sau e si oboseala cronica de vina, aseara nu reuseam sa adorm. Desi cu o seara inainte Mihai ma trezise din ora in ora. Azi noapte l-am culcat intai la el in pat dar mai tarziu l-am luat cu mine. Doarme foarte foarte agitat. Cel putin cand doarme cu mine, ca atunci cand e singur nu-mi dau seama. Se zvarcoleste si se tot trezeste si parca nu-s gaseste locul. Nu stiu ce-l poate chinui asa, o fi visand urat? In fiecare noapte? Acum doarme si cand doarme el nu pot sa fac nimic pe aici ca se trezeste cam din orice zgomot.
Incerc sa citesc din urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Da-da, despre plutire voiam sa scriu si eu, dar nu-mi venea cuvantul, desi asta e ceea ce simt. Ne asemanam mult, Andreea, acum. Si pe mine ma incarca mult perioada asta frematanda si vesela a anului, imi umple mult inima de bucurie si voiosie. Imi vine sa dansez. Radioul din bucatarie e permanent deschis pe RomanticFM, care acum e radioul lui Mos Craciun, se difuzeaza numai colinde, cantece de Craciun. Aseara am impodobit bradul, le-am facut ceva fotografii, in seara asta ii imbrac in rosu si le fac poze ca sa le ofer de Craciun. Maine e parada de sarbatori, in centrul orasului se aduna trupe de copii imbracati national sau in ursi, capre, o sa mergem si noi sa-i vedem, abia astept!!!
Poate ii e prea cald in patul vostru, poate pilota voastra e mai groasa ori poate se simte prea ingramadit. N-as crede ca viseaza urat, de unde sa acumuleze asa informatii care sa-l sperie si sa se descarce prin vis?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Anitta, nu are voie cu degetelul in gura pentru ca il musca, pentru ca o paruieste pe Shosho, si cel mai important...pentru ca tat'su a stat cu degetul in gura pana in clasa a treia. Cine stie ce mai mosteneste?
Oricum nu ma asculta, rade si mai vaga inca un deget, desi cand ii spun ca nu-i voie sa bage o lingura (sau altceva in afara de degete) in gurita, ma asculta. Fitzos si smecher.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ziua buna doamnelor,
La multe Lunite Mihaita de Aever!!!
Sa cresti mare, frumos si sanatos
Va aduceti aminte ca spuneam zilele trecute ca imi este marait, irascibil, ca nu ii pot intra in voie nicicum si ca mi se trezeste noaptea plangand??
Ehh am descoperit cauza si nu este de la vaccin ci i-a strapuns un dintisor gingia.
Mie mi-a spus sotul ca atunci cand ii ungea inelul gingival cu Bonjela, il rodea cu nesat si apoi se linistea brusc dar am crezut ca este coincidenta
Si ca sa fie tacamul complet, ieri la 7 luni a zis pentru prima data MA-MA de am ramas amandoi cu gura cascata
Suntem topiti, ce sa mai! Anul trecut pe vremea asta eram gravida si incercam sa imi imaginez cum vor fi sarbatorile de anul asta dar nici in visele mele cele mai frumoase nu as fi crezut ca pot fi atat de minunate .. fericirea pluteste in aerrrrrr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Anitta, cand dorm cu el dorm doar cu el intr-un pat dublu, deci nici vorba de ingramadeala. Pilota tine bine de cald, o fi si asta...desi nu prea cred ca-i asta.
Aseara am ajuns la concluzia ca-l critic prea mult si ca poate nu-l inteleg asa bine. Cine stie ce-l chinuie pe el si eu ma enervez. Nu stiu cat realizeaza el acum, dar daca incerc sa ma pun in locul lui mi s-ar parea nedrept ca mama sa se supere pe mine cand mie imi e rau. Sau cand ma supara ceva din lumea asta pe care n-o inteleg si in care nu-mi stapanesc nici macar miscarile mele. Nu zic ca ar trebui sa schimb ceva in ceea ce fac cu el, ci poate in "cum" fac cu el. Si mi-am propus eu asa sa incep sa vorbesc cu el ca si cu unul mare. Nu ca ar intelege el acum, insa procesul de intelegere se intampla treptat, poate pe nesimtite o sa descopar ca pricepe ce-i spun. Plus ca trebuie sa ma antrenez si eu, sa fiu pregatita pentru cand ma va intelege. Eu mi-as dori sa am o relatie bazata pe incredere si sinceritate cu copilul si ma gandesc ca asta se cladeste chiar de la inceput. Poate in "episoadele" urmatoare o sa va relatez ce "discutii" mature avem noi doi. :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

Buna mamici si pitici,

Anitta, nu stiu daca eu sunt Alina de care intrebai dar raspund sieu. Noi suntem bine mom cu piciorusele, a ramas ca mai mergem la control dupa ce incepe Natalia sa mearga. Scr upe tel si nu stiu ce o sa iasa. Scuzati greselile. Nu am mai rintrat pe Dc pt ca imi e greu sa citesc de pe

tel, iar de calc f rar am rajuns sa ma apropii. Spe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_ spune:

Buna la toata lumea!

Am fost intrebata cum a fost cu sarcina/nasterea. Stiu ca nu mai e un subiect de actualitate, dar pe scurt am sa va povestesc ca sa ma cunoasteti si pe mine.

Sarcina a fost destul de bine in primele 3 luni, dar la 11 saptamani am avut niste crampe despre care ulterior am aflat ca erau contractii... dureri insotite de sangerari. M-am dus de urgenta la medic. Eram speriata ca bebe a patit ceva. Nu iti este tot una cand vezi atata sange... Din fericire bebe era bine, dadea din manute dragul de el, dar placenta era inserata jos. Obligatoriu stat la pat minim o luna, chiar doua. In acest timp am tot fost la control cam saptamanal, am luat tratament si spre 20 de saptamani placenta era sus, bebe foarte bine si m-am reintors la lucru. Am mers la lucru pana in saptamana 34.

Totul a decurs bine iar in saptana 38 am fost chemata de doctorita la spital sa vada ritmul cardiac al lui bebe. Bebe era bine, eu nu aveam contractii, totul era OK. Dupa-masa dupa un pranz copios, asa foame nu am mai intalnit, m-am pus la somn si dupa vreo 30 de minute m-am trezit cu dureri de burta si o usoara scurgere roz care mirosea a statut. M-am prins eu ca bebe s-a decis sa vina. Am vorbit cu doctorita care mi-a spus sa merg la spital cand am contractii la 10 minute. Abia spre dimineata contractiile au inceput sa fie mai dese. M-am internat la 5 dimineata cu dilatatie 4 cm decisa sa nasc natural. Cand aveam dilatatie 6 cm nu am mai putut de durere si am cerut anestezie epidurala. In jur de ora 13 am fost dusa in sala de nasteri, se vedea deja motul lui bebe asa ca in cateva minute s-a nascut minunea. A urlat dragul de el cat a putut el de tare, a avut 3,700 Kg la nastere, 52 cm si a luat nota 10. Dupa cateva minute mi-a fost pus in brate, i-am vorbit si s-a oprit din plans, a deschis ochisorii sa ma vada cand mi-a auzit vocea iar eu m-am speriat si am intrebat doctorita de ce tace, mi s-a zis ca s-a linistit ca imi cunoaste vocea. Apoi din nou s-a pus pe plans, am vorbit cu el si s-a linist. L-au luat si l-au dus in alta sala si l-am mai vazut abia dupa cateva ore.
Acum suntem la capitolul diversificare ca si voi. Are deja preferinte, dar mai sunt multe legume si fructe de introdus. Ati incercat cereale de noapte? Eu le-as lua pe cele de la Humana sa vad daca doarme mai bine.

Pentru dintisori ce folositi?
Imi recomanda o prietena un ulei bio, doar ca e cam scump si cam putina cantitate dar cica face minuni. Sper sa nu se considere reclama:
http://www.organicbaby.ro/ulei-calmant-pentru-eruptii-dentare-10ml-p894-cat46

Unde as putea citi despre nasterile voastre? M-am mai uitat in primele capitole dar nu am gasit.

Bebeii vostri se intampla sa mai doarma toata noaptea? Am meu a avut vreo cateva nopti cand a dormit 5-7 ore dar pe la 3 luni. De atunci la 3 ore se scoala dupa primul somn, apoi la 2h si la 1h. Se trezeste de foame, ca am incercat sa-i dau suzeta si o refuza. Doarme singur la el in patut, l-am obisnuit si adoarme singur, dar pe la 4 noaptea cand trezirile sunt dese il iau cu mine in pat sa mai dorm si eu.

De cateva zile imi cam refuza un san, cel de pe partea cu dintisorul care a erupt. Voi ati mai patit? De la inceput sanul respectiv a produs mai putin lapte... dar il accepta de obicei.


Mergi la inceput