Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Virgi,La multi ani pt I, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea!Iar tie ..odihna muuulta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

GYAN,deja a inceput petrecerea,e o veselie in casa....Doar ca eu, ca de obicei, cat muncesc is zmeu,cand termin munca clachez...am racit ,is toata infundata...nu-mi face bine concediul.Da tu ce faceai treaza la ora 4?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Neatza dragi mamici si pitici,
Virgiii, La Multiiiii Ani piticei Ioana!!!!!!!!!
Sa creasca mare si frumoasa si la punga grasa
Iar tu, hai bre vino-ti in fire, ia niste dinozauri si fa-te bine ca o dat face fata 10 ani! Nu se cade sa fi bolnava
La Multi Ani si Biencutei de Miha si Felicitari inca o data ( cred ca Miha are podul plin de atatea felicitari ca fata asta tare este talentata dom'le )
Miha, bine ai venit!
Aever, nu am inteles exact dar de ce te bate gandul sa ii bagi lapte praf lui Mihaita? Nu prea mai ai lapte sau doar pt ca te gandesti ca va dormi mai mult noaptea?
Daca este al doilea motiv, parerea mea este sa nu te lasi ispitita atat de usor pentru ca uite ai ajuns la 6 luni cu mare succes ci mai bine ii dai putine cereale sau orez de noapte decat lapte praf.
Despre diversificare, de ce nu incerci sa ii dai legumele fierte sa cioflaie el singurel?
Uite, zilele trecute, pana sa realizez ca lui Dorian ii iesea dintisorul, am incercat sa ii dau cu lingurita pentru ca era prea suparat si morocanos cu no chef de nimic si vreau sa iti zic ca pur si simplu imi scuipa mancarea in ochi sau nu deschidea gura
Ideea este ca nici eu nu as manca ceva daca nu stiu ce este, ce contine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Neatzaaaaa.
Virgi, ce bine ca ai scris, ma gandeam eu ca esti prinsa cu munca. Sunt curioasa ce mananca Lucas, Edward incepe sa refuze si putinul care il accepta, fructele sunt bune uneori. Spanacul si galbenusul ii plac, atat. Felicitari Ioanei, ai fetita mare.
Aever, cum am scris, nici noi nu stam excelent cu mancarea, nu a ajuns niciodata la 100g la o masa, iar acum refuza si acel putin...Nici prea grasan nu este. La LP nici nu vreau sa ma gandesc, e atat de dragut cand spune "mama" si ma trage de bluza...cum sa il refuz. E clar, tzitzi si brate-brate pana se insoara.
In plus, a racit, il banuiesc pe vaccin ca i-a daramat imunitatea...Tuseste si are mucisori. Momentan ii dau ibalgin si pivalone si daca nu ii trece peste 3 zile trecem la antibiotic. O sa ii treaca , doar nu face ce vrea el. Si ne mai jucam si cu minunata crema rodia.
Ozi pufoasa va doresc, la noi iar ninge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neata trupa!
E tot face febra 38,5 de ieri, mai tuseste si stranuta rar, asa ca azi am fost la Pediatra , are ro#537;u in gat. I-a dat niste picaturi si asteptam sa vedem cum evolueaza pana luni. Partea proasta e ca le scuipa ca sunt amare :(
La aspirat sta, la pus ser nu, asa ca nu am cum sa-l aspir.
Mi-e mila tare de el, e f suparat, numai brate brate vrea si evident ca numai la mami.
Ma pregatesc iar de noapte alba:(
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_ spune:

Ceau mamicilor,

Aever nu te descuraja cu papatul. Au zile si zile.

Noi am inceput timid la 5 luni jumatate. Pediatra a recomandat suc de morcov cateva zile, apoi suc de mar, apoi pulpa de mar si pulpa de morcov. Nu i-a placut deloc. Ajunsese sa nici nu mai deschida gurita, chiar facuse repulsie la lingurita. Am zis sa-i dau piure de cartofi cu laptic de-al meu ca recunoaste gustul... nu i-a placut deloc, plus inca avea repulsie la lingurita.

Pana spre 6 luni nu prea am fortat cu nimic, au fost zile cand nu i-am dat decat laptic, ca sa uite de repulsia pentru lingurita. Ca sa 'il tratez' de repulsie m-am gandit sa-i dau laptic de-al meu cu lingurita sa prinda drag de ea. Asa am facut de cateva ori si si-a revenit. Am incercat sa ii dau banana sa mofaie, morcov crud... am vazut ca-i place banana. I-am pasat-o si i-am dat cu lingurita. Cateva lingurite sa nu se constipe.

Am tot citit pe net si am vorbit cu prietenele mele, care cam toate au bebe sub un an, despre diversificare. O prietena mi-a recomandat sa-i fac direct pireut de legume ca sigur papa. Ca sa-l pacalesc sa deschida gurita i-am dat banana cateva lingurite apoi pireutul pe care l-am pregatit eu. Am testat alimentele, dar am observat ca prefera dulce... I-am facut cartofi dulci la cuptor, apoi dovleac la cuptor si i-au placut. Doar ca de fiecare data i le dadeam dupa babana. Asa am juns sa pape cate 70g la pranz. Dupa ceva timp am renuntat la banana si a mancat direct ce ii pregatisem.

Am vrut sa ii introduc si masa de dimineata, asa ca i-am introdus mar copt si para coapta. Ii plac la nebunie si papa cam 30-40g. La pranz cam 50-60g de pireuri.
Pana acum a papat banana, mar, para, dovleac, cartof, cartof dulce, morcov, dovlecel. I-am dat si putin brocoli si cateva boabe de mazare. Pentru gust am fiert si o ceapa.

Fiecare zi e altfel, intr-o zi papa mai bine in alta mai putin. Ideea e ca trebuie multa rabdare. Mai nou am vazut ca ii place pireu de cartofi cu laptic de al meu, dar nu i-am dat decat de cateva ori. Prefer sa ii fac pireut din mai multe legume. I-am facut si branzica calcica dar nu i-a placut-o. Vreo 3 zile i-am dat si simpla si cu fructe, dar nu o vrea. Fac o pauza si mai incerc. Din ce am citit nu e bine de combinat branzica cu fructe pentru ca au timpi de digestie diferiti.

Legat de itroducerea laptelui praf seara... depinde de copil. O prietena care are bebe cu 2 luni mai mare ca al meu i-a dat si lp si l-a si alaptat. Seara la culcare ii dadea la 4 luni sa bea 200ml de lp. Dormea dus de la 22-23 pana la 5-6 dimineata. Nu stia ce e aia bebe sa se scoale noaptea. La 4 luni au inceput sa-i iasa dintisorii si gata cu noptile linistite cu tot cu lp. Mai are nopti in care doarme toata noaptea, dar rare, masa de seara pe la ora 18:30 si inainte de culcare o sticla mare de lp ca nu mai alpteaza. Bebele ei are acum aproape 9 luni.

Legat de diversificare am auzit ca in Germania nu se recomanda sa respectam regula cu introducerea noul aliment. Plus sa nu asteptam sa introducem prea tarziu unele chestii ca tocmai atunci poate sa faca alergie la respectiva chestie daca e introdusa prea tarziu. Cica s-au facut studii in Suedia pe tema asta si a reiesit ca ar fi bine sa introducem mai repede glutenul. Voi stiti ceva de asa ceva? Mie mi-e frica sa-i dau pana dupa 8-9 luni.

Sa povestiti si voi cum decurge diversificarea, plus idei de meniuri.
Vad ca acum cu sarbatorile activitatea e mai putina pe site, e normal sa fie asa.
Va doresc multa sanatate, nopti de somn neintrerupt si sa va bucurati de primul Craciun cu bebelusii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

Buna mamici si bebici.
Eu nu stiu daca o sa mai am timp weekendul asta asa ca va colind acum:

Astazi s-a nascut Hristos
Mesia chip luminos
Laudati si cantati
Si va bucurati.

Mititel infasetel
in scutec de bumacel
Laudati si cantati
Si va bucurati.

Vantul bate nu-l razbate
neaua ninge nu-l atinge
Laudati si cantati
Si va bucurati.

Si de acum pana'n vecie
mila domnului sa fie
Laudati si cantati
Si va bucuratï.

Urez bebeilor un Craciun frumos si luminos, plin de voie buna. Sa puna zimbete pe fetele voastre acum si in fiecare zi de acum inainte.
Sa ne traiasca sanatosi, voinici si veseli si frumosi.
Craciun fericit de pe acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Miha, bine ai venit, asa imi place cand vin mamici noi in grup
Virgi, la multi ani fericiti pentru Ioana. Sunt convinsa ca petrecea e in toi, nici nu se putea altfel pt o fetita mare si frumoasa ca a ta

Miha81, felicitari si tie pt minunata Bianca, foarte talentata , sa o tineti tot asa. Tare rau imi pare ca piticul este asa bolnavior, sa se faca bine repede.

Aever, sunt zile si zile, nu dispera, eu ii dau si LP lui Cristian si nu e mare branza, insa eu nici nu prea am lapte pe saturate si sincera sa fiu desi stiu ca are tot cei trebuie parca nu se satura nici dupa 200 ml din LM, nu stiu care i faza...

Noi suntem bine, creste piticul si desi nu merge bea busilea sau in picioare, spune Mama clar si raspicat si nervos cateodata daca cumva intarzii la apel, si mai nou se chinuie si la Tata insa ii iese papapa...sau bababa...este tare haios.
Intr o perioada ma ingrijoram ca are 8 luni aproape si nu merge de a busilea, insa mi a trecut, nu e singurul si nici ultimul, fiecare cu ritmul lui, ma bucur de zambete , de cuvinte, de faptul ca este tare constient de ce se intamlpa in jurul lui m deci nu are copilul nimic , decat mami era putin nebuna cu comparatia
a
Cu diversificarea merge binisor, a inceput sa pape iar fructele, cam 100 g, iar la pranz piureul de legume cu carnita, cam 150g, piureul insa treb sa l amestec cu putin iaurt ca altfel nu l papa. Daca pun iaurt in orice papa cu o asa pofta:))))). Seara este cel mai ferict ca ii dau iaurt cu cereale si mananca tot tot:)))))

Noi ne pregatim de craciun, este sarbatoarea pe care o ador, eu sunt nascuta pe 26 decembrie, un motiv in plus de bucurie, iar anul acesta si in fiecare an de acum inante nu mai vreau nici un cadou de ziua mea, fiul meu imi ofera absolult tot de ce am nevoie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:


Buna seara mamici (piticii sper ca dorm )
M-am adunat si eu pe acasa destul de tarziu ca am umblat toata ziulica asa ca va servesc acum cu o feliuta de tort ca azi a facut piticul 6 lunisoare.
Am alergat toata ziua pe la cumparaturi si apoi am mai strans prin casa,am inceput bagajele,pe care cred ca le voi termina dimineata si tot asa a trecut si ziua asta.
Abia astept maine sa plecam la mama ca stiu ca scap 2 saptamani de mancare,curatenie,un pic si de pitic...
Ma duc sa adorm piciu
Va pup

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

EVA,SHOSHO,JOANNA,multumesc mult pt urari!
FELICITY,CRaciun fericit si voua ,multumim de colind!
ROXANA,sa -ti traiasca piticutul!
ELENA,sper ca sunteti bine!
Fug la spalat vasele ca-i jale in casa,Ioana chicoteste pe intuneric cu o fetita care a ramas peste noapte la ea,baietii dorm....acusi tre sa pape si Lucas....eu tot cu nasul infundat,mananc o felie de tort si beau un pahar de vin rosu...cine naiba o mai spala vasele....
Noapte buna!

Mergi la inceput