Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetele! Chiar a fost slaba miscarea azi, ma rog, ieri, pe aici.

Noi am fost la serbarea frumuselei celei mari, a fost f distractiv. Sunt f simpatici copilasii astia, mai ales cand nu prea fac tot ce le spune educatoarea si mai au initiative proprii. Oare cum si de ce se pierde dragalasenia asta a lor ?

Ela, imi pare rau de probleme. Esti curajoasa ca ai semnat sa pleci, eu n-am indraznit niciodata din cele 2 cat am stat cu cea mare in spital. Sa dea Dumnezeu sa rezolvati cat mai repede!

Va pup pe toate si sper sa intru si eu intr-o zi de pe laptop, sa scriu mai multe.

Noapte buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Neata!
Fata a dormit bine si am prins si eu vreo 3 ore langa ea.
Ciudat e ca de obicei nu ma pierd cand e vreo problema. De data asta m-am pierdut. La un moment dat sotul m-a trimis la buc sa deschid usa si sa i-au putin aer.
Au fost cateva clipe de cosmar.
Dar la ce este in spitalele noastre riscam mai mult sa ma procopsesc cu ceva de pe acolo decat sa rezolv ceva. Nu eu ci fata. Doar ca sa-mi faca niste analize la sange... cred ca ar fi trebuit sa i le faca pe loc nu sa ma interneze si sa stau 3 zile sa le fac!
Cand am intrebato ce analize vor sa faca a zis sa vada cum sta copilul cu,,, calciu ionic si altele... e bine numai sunt la primul copil sa nu stiu ce e aia si sa dau ochii peste cap.
Parerea mea e ca ii trebuie un examen neurologic si de rezolvat cu refluxul asta. I-am si spus asta dr si a zis ca examenul neurologic trebuie sa-il fac eu. Pai si atunci... stateam pt o baterie de analize sa-mi chinuie ei fata???


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Ela_04 imi pare rau ca ai trecut prin asta.reflux a avut si Nectaria mea, voma aproape dupa fiecare masa...si asimila f putin, mereu era sub grafice cu greutatea, cu diagnostic de malnutritie calorica.s-a rezolvat problema la diversificare...Si se mai ameliora cu debridat.O sa treceti si peste asta...O verisoara de-a mea al carui bebe, tot asa a avut reflux spuneaca i s-a dat ranitidina si se mai ameliora cand ii dadea lapte cu cereale sa fie mai grosut(bine ea..nu alapta).
Ce nu inteleg eu, este de ce te gandesti la un examen neurologic?

Carina, dr mi-a zis ca nu se putea fara injectabil, deoarece inante cu o saptamana luase antibiotic pe cale orala si nu i-a trecut.

Ramona haios putiul tau

Noi suntem bine, desi mancam cam putin...pe zi ce trece devine mai energic,mai puternic ;)).Cand ii dau manutele si ii zic vino la mama, face un hei rup si aterizeaza in fund...il iau in bratica si il laud ca e baiat mare ;)).Vad ca de vreo doua zile tot incearca sa sa se puna pe laterala, ridica usor picioarele si fundu si se impinge in laterala e asa dragalas.Insa spre deosebire de surioara lui cand il tin in brate la verticala, inca trebuie sa i sustin coloana.
toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
ce fac mamicile?
olivette imi pare rau de nepotel...e rau asa cand vin toate odata..
anda david isi tine capsorul destul de bine...il mai scapa uneori, dar il tine cateva minute..
ela imi pare rau c-aveti probleme...daca alaptezi de ce ti-a recomandat lp? ii dai completare?..daca da cred c-ar trebui sa continui sa-i dai lp AR..si david refluxeaza/regurgiteaza destul de mult si des, n-ajuta mult nici faina pe care i-o pun in lapte..mi s-a recomandat lp AR (si noi tot humana am avut) si debridat...pe noi nu ne-au prea ajutat..dr ne-a zis ca atata timp cat ia in greutate sa nu-mi fac probleme..

david a fost maicumintel ieri, a avut perioade in care am stat "la povesti"...abia aseara a avut iar crize de colici...ai vostri fac asa? dadea din caputz, din maini si picioare, ca si cum ar vrea sa loveasca ceva, se chirceste si zbiara pana ramane fara aer..il tine cateva minute bune, transpira tot, apoi adoarme sfarsit...mi asa mila de el, in afara de anti-colici doat il tin in brate si-ncerc sa-l linistesc..
fetele mi-a venit ciclul ...am mai avut niste pete rosii pe absorbant, 2 zile la rand, pe la 6 saptamani, dar acuma pare ciclon.. e bai? e afectat lapticul?

pupici, o duminica faina!

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Mirabelac: Nu cred ca ai luat teapa, e firesc la voi sa va terminati postnatalul si apoi sa depuneti, asa am facut si eu prima data. Acum, cum a zis Olivette, am avut continuitate si l-a depus sotul cat de repede s-a putut dupa nastere, incat indemnizatia sa vina in continuare, sa nu avem pauza. Super ca ai primit prima, si mie mi-a dat cos cu bunatati pana acum in fiecare an, sa vedem daca se intampla si de data aceasta. Vad ca pe cel de Mos Nicolae l-a sarit, poate vine totusi cel de Craciun.

Sa va povestesc ce dulce a fost Iulia de Mos Nicolae. I-a adus ta'su o papusa Daisy (sotia lui Donald) si ne tot spunea ca tata i-a adus-o. I-am explicat ca e de la Mos Nicolae, iar ea s-a dus la icoana cu Sf. Nicolae (pe sot il cheama Nicu si deasupra patului avem icoane cu sfintii pt fiecare), i-a aratat-o pe Daisy si l-a pupat :) Sunt asa dragalasi cu inocenta lor...

Anda82: Stiu ca nu ai intentionat sa recomanzi ceva care nu e bun, nu iti face griji, am spus si eu ce am auzit chiar in dimineata respectiva, ca multi folosesc bicarbonatul de sodiu pt diverse si am aflat ca nu e bun. Zicea ca zincul si potasiul sunt foarte necesare organismului si ne recomanda sa nu cumparam ape pe care nu e trecut la ingrediente potasiul. Cat despre ridicat in fund, stiu testul care se face, dar nu e bine sa ridicam copilul in rest nici pe perne, nici in fund pana la 6 luni, sa i se formeze ok coloana. Adica, mai bine zis, sa nu se deformeze. Am specificat ca stiu ca mai sunt tot felul de influente de la parinti, care asa au facut, cum povestea si Mlhaela despre soacra ei, ca sa ridice copilul putin, ca s-o plictisi si el. Asa imi spunea si mie soacra, ca s-a saturat de vazut plafoane :) Eu am lasat-o la orizontala cat a vrut ea, pana s-a ridicat singurica in fund. Adica in carucior am lasat-o tot intinsa, iar in casa pe pat, la orizontala. Dar fiecare face cum vrea, normal ca nu patesc nimic evident, poate peste ani depistati deformari ale coloanei, dar nimeni nu va sti de la ce provin si dau vina pe diverse: purtat ghiozdanul doar pe un umar etc. Eu ii spuneam soacrei ca nu are de unde sti cum e in alta pozitie daca nu o pun si nu a protestat niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Corinuka imi pare rau ca bebe are colici...Noi de pe la 2 luni junatate nu am prea avut asa durerosi...se mai chirceste si mai da un part, dar nu plange.Sa va treaca si vou acat mai repede!Capusorul il tinem si noi bine acum,adr ziceam de coloana ca Nectariei la 3 luni nu trebuia sa i-o sustin...o tineam doar asa de fundic cand o plimbam in brate si ea se tinea dreapta...In schimb Nectaruta nu-mi gangurea asa frumos cum o face Alex, el e mult mai vorbaret...

Elfica,ce dragalasa a fost Iulia.da, ei sunt asa de inocenti acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Si eu ma regasesc in descrierile despre mamele de dupa nastere sau cu copii mici. Inainte eram cocheta, mereu asortata, iar dupa nastere am fost mereu in blugi, o bluza comoda, nesifonabila, in functie de anotimp, adidasi in picioare (in rest nu umblam asa), pantofi cu toc, machiaj si haine frumoase doar la ocazii. Apoi am avut o revenire in vara asta, ca mi-a povestit sotul cam cu regret ce aranjata eram eu si cum il uimeam mereu si am reusit sa imi impun sa ma aranjez rapid (din timp ma gandeam cu ce ma imbrac, ce bijuterii asortez, ce fard, ruj si mergea struna, zicea ca parca am facut armata). Acum am revenit la obiceiul prost, ma epilez cam cand e musai (ex. vizita la dr.), parul sta mereu prins, asa cum ma trezesc, nici de pieptanat nu il mai pieptan, baie doar la sfarsit de saptamana, imbracat altfel decat halat si camasa de noapte doar cand avem musafiri.

Nu mai pot termina, ma cheama sotul la lo sedinta foto cu fetele in dormitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Elfica, am vazut pozele cu Iulia, cu voi.Sunteti superbi.Iulia e atat de frumoasa si a fost ff eleganta la botez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare fetelor!

Multumesc de gandurile bune
Nepotelul are mana in gips, nu e rupta, dar e fisurat un os si trebuie sa stea 2 saptamani asa.

Si Maya regurgiteaza cam la fiecare masa. O ridic, ragaie si arunca si 1-2 guri de lapte afara. Dar ia bine in greutate asa ca nu ma ingrijorez si nu ii dau nici un tratament pentru asta.

Corina, Maya vad ca nu se mai chinuie cu burtica de cand ii dau Bifido Baby de 2 ori/zi.

Ieri am fost la cumparaturi in Auchan. Doamne, ce balamuc! L-as fi trimis doar pe sot, dar aveam de luat si prostioare pentru cadouri: hartie, fundite, felicitari, dulciuri etc, plus o multime de ingrediente ca m-a pleznit cheful de facut prajituri si nu s-ar fi descurcat el cu tot ce vroiam sa iau. Parca venea sfarsitul lumii, asa era. Ne-am invartit vreo jumatate de ora pe afara si prin parcarea subterana cautand un loc unde sa parcam. Vreo 2 ore am stat. Piticuta a fost cuminte, a stat mai mult la tati in brate si eu am alergat. Am vrut sa-i iau si ei cateva salopete de dormit, dar doar una singura am gasit din bbc, restul numai flausate, de parca daca e iarna, e frig si in casa. Mie mi se pare cald rau in casa. O tin doar intr-o salopeta subtire de bbc, sau in body si pantalonasi.

Aseara am facut salam de biscuiti! Pentru prima data! Este desertul meu preferat, de fiecare data imi cumpara sotul din Carrefour cand merge. Imi iesise cam multa crema si l-am trimis pe sot sa mai ia niste biscuiti. A iesit cam moale, pentru ca biscuitii erau prea proaspeti si se faceau firimituri cand ii zdrobeam. Mi-ar fi trebuit unii din aia tari, invechiti Am pus cam multa scortisoara si cred ca data viitoare nu mai pun zahar deloc, ca mi se pare dulce rau. Nu am facut dupa o reteta anume, am luat din mai multe. Gasisem ca la 3-400 g biscuiti sa pun 250 g zahar. Eu am pus doar 1 cana la 1 kg biscuiti, dar a iesit cam dulce dupa gustul meu. Am mai pus si rahat, stafide, nuci... per ansamblu a iesit ok. Nepotelului i-a placut, a zis ca e mai bun decat ala cumparat, ca e mai moale si cremos Au iesit 3 salamuri de 30 cm, vorba sotului, mai si vindem la cat e!
Am zis ca daca tot bag dulciuri la greu in mine, macar sa le fac in casa.
Dupa ce terminam salamurile vreau sa fac fursecuri cu stafide si nuci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Anda, asa am simtit eu ca va trebui sai fac un examen neurologic. Pt ca mi s-a parut ca pt o clipa si-a piedut constiinta. faptul ca dr de la budimex nu m-a contrazis mi-a intarit oarecum convingerea. O sa vad ce zice si medicul pediatru care se ocupa de copiii mei.
Si laptele asta praf care mi l-a dat dr sa il dau e mai gros. trebuie sa folosesc tetina de supa ca nu iese nimic pe aia normala. A luat tetina reglabila de la avent ca sa pot sa-i dau cu 1. E humana AR.
Ii dau si eu debridat de vreo 2 sapt parca... sincer numai stiu ca zilele trec la mine parca nici nu ar exista...azi e luni, acum e duminica. A luat in greutate dar mai putin decat la inceput...dar e bine ca ia.
Corinuka si fata mea mai are momente cand se cand se chinuie sa faca kk. la fel face.



O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput