Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

In alta ordine de idei nu stiu daca v-am spus dar de vreo sapt am inceput sa-i dau laptele ala de la humana AR.
Asa cum mi-a spus medicul 30ml inainte de masa... a fost bine vreo 2 zile, apoi a inceput sa verse iar cate un pic ...din ce in ce mai mult.
am incercat si cum zicea o fata pe aici dupa ce ii dau san... a varsat la fel ca si cum nu i-as fi dat. Am sunat medicul si mi-a spus sa opresc alaptarea si sa vin luni sa-mi dea de facut niste analize. Am crezut ca o iau raina... acum tot gandindu-ma eu asa...mi-a venit ideea sa-i dau laptele meu din biberon. Azi am facut proba si nu a mai varsat deloc.
Acum problema este ca daca ma mulg curge mai putin, nu e ca la san... nu se satura... nu mai stiu ce sa fac si poate mai aveti voi vreo idee....
Eu m-am gandit ca uneori cand o iau de la san, laptele meu tasneste efectiv si curge rau. Ceea ce la biberon nu se intampla...ca in mod normal laptele trebuie sa curga incet la nou nascuti... eu am vreo 6 canale la sanul drept si vreo 4 la stang. Asa se vede cand ma mulg...cum o fi la supt nu stiu... cred ca e prea mult de o data pt ea. De asta se si balacea saraca... cred ca nu reusea sa inghita cat de repede curge si mult...
nu stiu ...chiar numai stiu...daca mai aveti vreo idee sau ati mai intalnit asa o situatie??!


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Tzitziri mie nu imi pare asa de aiurea... sunt multe femei care isi cresc singure copii ca nemernicul a fugit cu banii de paine sau mai stiu eu...
Mie mi se pare corect sa lase o mama singura sa-si plateasca taxele cand are si sa nu ii opreasca singurul venit al familiei lasand sa moara de foame si ea si copilul/ii.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna seara la toata lumea,

Mirabela, deci multi au fost cu greva foamei. Totusi mi se pare ciudat ca mananca 5 minute si apoi urla ca nu mai vrea. E drept ca mancana cca 80 ml in timpul asta dar avand in vedere ca are acum 4-5 mese e putin. Deci nu pra il inteleg si sper sa treaza ca mai repede peste etapa asta.

Bob, deci piticotii nostri o tin din show in show.

Carmen, nici Alex nu ar adormi pe burta dar daca fac manevra de intoarcere de pe spate pe burta cand da semne de trezire atunci accepta pozitia parca cu mare drag si isi continua somnul asa ceea ce e super pentru mine.

Ramona, Alex cand vorbea cu noi (spun la trecut deoarece a depasit etapa asta) dupa efort intens incepea sa sughita.

Mami. ilinca, deci asa e si la voi cu 2 copii. Chestia e ca fetita nu a dormit niciodata foarte bine noaptea, dar de cca 1 an situatia a fost mai buna pentru ca acum sa devina iarasi mai rea.

Anda, sper ca e mai bine fetita. Nu se putea rezolva ecat cu injectabil?

Mirabela, eu inainte de greva asta a suptului aveam situatii cand se oprea din supt si nu mai putea stoarce nici un strop deci consider ca se termina intr-un fel laptele. Probabil ca daca Alex suge mai picura ceva putin dar nu suficient pentru ca sa se sature.

va pup ca ma bag la somn

Maria si Alexandru asteptand sa vina Mosul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Tzitziri mie nu imi pare asa de aiurea... sunt multe femei care isi cresc singure copii ca nemernicul a fugit cu banii de paine sau mai stiu eu...
Mie mi se pare corect sa lase o mama singura sa-si plateasca taxele cand are si sa nu ii opreasca singurul venit al familiei lasand sa moara de foame si ea si copilul/ii.

Mami de: baietel & fetita
O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!


Mda, sunt cazuri si cazuri.Dar de exemplu sunt si multe mame in situatia mea si pentru persoanele in situatia mea (in care nu a fugit nimeni cu banii de paine), nu mi se pare chiar corect sa imi dea dreptul sa nu imi platesc taxele. Astea pana la urma sunt obligatorii si nu optionale.
Si acum judec in situatia de a fi eu persoana favorizata

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

La cat fura astia asta sa fie paguba! Pe mine nu m-ar deranja daca o parte din impozitele mele se duc la acoperirea acestor plati.
Si prea favorizata situatia nu este ca tot trebuie sa platesti...sti vorba aia ...de moarte si de taxe nu scapa nimeni. Ele se acumuleaza, se adauga penalitati si la un moment dat se trece la exacutare silita... tot pe acolo e numai ca nu te preseaza acum acum...
Numai eu is acasa, restul au plecat in wk?

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ela, nu sunt plecata dar nu am apucat sa intru, poate maine ca diseara sigur nu apuc. Ma enerveaza ca nu stiu ca imi fac setarile pe tel ca sa am net si pe tel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:


Un dialog haios azi intre mine si Stefan:
- Mai puiule, tu mi-ai baut ceaiul de lactatie...
- Waw mami, (se uita in san), inseamna ca o sa-mi creasca tzitzi si ii dau lapte lu` Natalia ??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Corina sper ca sunteti mai bine, probabil de la burtik plange mititelul.

Mie nu mi-a cerut nimeni nici o adeverinta pt taxe.

Ela dar vomita in jet sau regurciteaza mai mult? C si acum mai are momente cand iese laptele in jet dar nu exagerat de mult. De regurcitat la greu. Eu nu as opri alaptarea, nu vad care sa fie legatura. Si la mine balaceste, uneori ma enerveaza ca suge, vine laptele si apoi isi da seama ca nu mai vrea dar ma lasa pe mine sa ma ud... cu bibe, nush ce sa-ti zic, nu prea vad legatura ca sa nu mai vomite, asta tine de sficterul ala de la stomacel... n-am mai auzit pe nimeni sa dea lp pt asta. Tine-o mai mult timp mai sus dupa ce papa, plan inclinat la patut sau unde doarme, altceva nu stiu... parca ti-am mai spus ca un frate de-al meu voma cu jet f puternic tot ce manca dar a avut o forma grava de reflux care s-a tratat in spital. Imi zicea mama ca dupa ce-l hranea il tinea cu capul in jos, mie mi se pare f ciudat dar asta a fost acum 40 ani.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ela, si Paul mai scoate lapte nedigerat din gurita (uneori ii curge, alteori jet) sau lapte branzit dar nu m-am impacientat foarte tare. Eu am experienta fetei mai mari care pana la diversificare tot asa a facut. De ce sa iti zica medicul sa opresti alaptarea doar din cauza asta? Daca e vorba de reflux , cred ca la fel s-ar comporta si daca ii dai lp. Zic si eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Acum e sigur. E reflux gastro faringian.
Am fost cu ea la spital in seara asta. Efectiv i se oprise respiratia si apoi unde era ora ei de masa cand urla dupa tzatzi acum era moale si tragea la somn... m-am speriat ingrozitor!
Cica e o forma mai severa.
O aspiram si apoi cand i-am pus colargol s-a inecat cu el.
Nu mi-a facut decat o ecografie la stomac si apoi au vrut sa ma interneze. Am refuzat internarea si le-am cerut o lista de analize pe care sa le fac la privat. Dar deja d-na dr era crizata ca vezi doamne cum imi permit sa refuz internarea lor asa ca nu mi-a dat nimic decat poate un sut in fund daca mai stateam pe acolo.
Eu am o experienta tare urata cu internarea si cu budimexul in general...dar cand e vb de copil si e urgent... asta e, nu comentez.
Luni o sa vb cu dr mea sa vedem ce zice, ce analize sau ce putem face...
Eco a iesit buna.
Sunt daramata total... dar fata e bine doarme ... se pare ca intradevar ii era si f somn.
Eu nu am avut la baiat nici o problema de genul asta...adica ce ii dadeai sa manance era bun primit...asa e si acum...orice ii dau el mananca.
Fata varsa in jet...si destul de rau. Adica o data o tineam in brate ridicata sa o pun pe umar sa ragaie si a venit direct pe mine. Dar si reguciteaza. adica stiu diferenta. E ok cand varsa mai mult dar nu e in jet.
De asta nici nu am ascultat dr si i-am dat in continuare san ...ba pus in biberon, ba direct de la sursa dar dupa ce eu m-am muls putin inainte. Am incercat si eu in fel si chip numai sa-i fie bine.
Dr mea e putin cam panicata...prefera sa previna decat sa trateze dar uneori parca exagereaza. Eu am invatat in timp sa ma ghidez dupa instinctul meu mai mult decat dupa parerea ei. Desi in general o ascult ca stiu ca e un dr bun. Chiar daca e putin nebuna
in noaptea asta cred ca o sa facem noapte alba langa ea.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput