INSEMINARE 95 - Felicitari MariaBcf, Alice12

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Sunt la Spitalul universitar din Bruxelles,vin pacienti si de prin alte tari,am auzit ca au o rata de reusita foarte mare.Oricum,e cel mai grozav spital de pe aici,altul mai bun decat asta nu exista.Pana acum am fost la alt spital,tot universitar,dar acolo au refuzat sa-mi faca analizele de trombofilie,nici vorba de inseminare artificiala,asa ca am schimbat spitalul.Uite asta e spitalul,daca am voie sa pun link http://www.uzbrussel.be/u/view/fr/131441-Centre+de+la+Reproduction+Humaine.html
Aici sunt rambursate de asigurari 6 inseminari si 6 in vitro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Da, cunosc spitalul, sa inteleg ca mai este inca valabila legea din 2006. F tare, dupa ce termin aici cu rambursarile, ma mut in Be.
Ma ales ca acum este la moda ca francezii sa se mute la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

maria, gaby sunt convinsa ca aveti dreptate, dar prima injectie tot la clinica o sa o fac...il iau pe sot cu mine...vedem dupa, daca devenim mai curajosi

petty, asa cum zicea si gaby, lista de analize depinde de doctor/spital. eu ma pregatesc sa incep schema de stimulare pt IA, iar investigatiile cuprind: cultura col si secretie vaginala (eu), spermocultura (sotul)- la asta se referea gaby cand zicea de bacterii. aceste analize trebuie sa fie f recente. plus markerii infectiosi (sange - ambii, noi le aveam deja la dosar, nu le repetam): hiv, hepatita b si c, sifilis
insa eu nu am alte antecedente (pt trombofilie sau altele)...
succes, petty ....se citeste multa durere in mesajele tale...banuiesc ca ai trecut prin multe, dar...capul sus

fetelor, nu ma speriati: eu sunt slaba, dar nici nu-mi doresc sa ma ingras doar din stimulari (insa abia astept sa am burtica de )...

---------------------------------------------
32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)
dar in 2013 voi fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

Buna seara fetelor!!!

am fost azi la o clinica privata ca sa vad ce imi zice si un alt doctor inainte de a trece la FIV.
dupa ecografie doctorita mi-a spus ca am endometrioza(cred ca asa se traduce in romana),de la spital unde mi-am facut inseminarile mi-au spus ca am un chist dermoid.
acuma ca am endometrioza
in rest totul ok 7 foliculi pr OD si 9 pe OS endometru 5,5mm in ziua 8CM.
mi-a spus ca am sanse mari sa raman cu FIV.
am 2 incercari gratuite la FIV,asa ca imi pun toate sperantele ca v-a iesi bine.
voi ce stiti despre endometrioza ca eu nu mai stiu ce sa cred


secu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

anairisanna, , stai usurel...inteleg ca esti in pregatire fiv z8 si in curand ai fiv-ul. pai atunci, relaxeaza-te, draga mea, si sa dea dumnezeu sa se prinda cel putin un ! du-te cu incredere la fiv (chiar si de-ai avea vreun chist endometriozic, fiv-ul e o f buna solutie!)
endometrioza poate fi o boala nasoala, dar mi-e greu sa cred ca, ajungand deja la fiv, nu te-ai controlat (si super-controlat) si ca pana acum nici un doctor nu ti-a pomenit nimic de endometrioza...mai ales ca inteleg ca te-ai dus la un doctor nou pt eco cu o groaza de foliculi dupa tine , sunt tentata sa cred ca e asa cum ti s-a si spus: un chist dermoid.
si acum presupunand ca chiar ar fi chist endometriozic, nu ai de ce sa te opresti din drum!
eu am vreo 3 chistulete endometriozice (confirmat de toti doctorii vizitati). ma pregatesc acum de IA si apoi Fiv (daca nu merge IA), fara sa fi facut nimic endometriozei...a fost recomandarea doctorului meu: chisturile sunt prea mici pt a ne asuma riscul sa umblam la ele/la peretele ovarian (in cazuri mai avansate chisturile se opereaza laparoscopic sau clasic)...iar ovarele sunt cele mai de pret 'instrumente' ale unei aspirante la titlul de mamica -si eu chiar am facut si laparoscopie, dar pt altceva ...in fine, daca chiar vrei sa afli mai multe detalii despre endometrioza, intra pe topicul http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=172184 , insa eu zic sa-ti vezi linistita de drum!
succes

---------------------------------------------
32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)
dar in 2013 voi fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Ana ai inceput deja FIV? Doamne Ajuta sa se prinda si sa vii cu II si un Beta MARE.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

acum sunt in pauza .am facut 4IA iar acuma astept sa ma sune sa ma programeze pt FIV,care cred ca v-a fi prin februarie.
si eu am zis ca e ff ciudat sa imi gaseasca endometrioza dupa 2 ani de analize ,investigatii etc...dar in fine important este ca mi-a spus ca am sanse mari sa raman cu FIV.


secu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Ana eu nu inteleg un lucru: acum ai 7 foliculi pe OD si 9 pe OS?

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Ana, Maria a ridicat bine problema. Cum de ai asa de multi foliculi pe un ciclu de pauza? Daca nu ai ovare polichistice, atunci nu inteleg.
Efectele stimularii se vad si in lunile de pauza, insa... e cam mult pt o stimulare pe ciclul trecut.
Clar insa, ca daca in pauza ai asa de multi foliculi, o sa ai rezultate bune la FIV. Atentie insa, un numar mare de foliculi, nu inseamna neaparat ca vei avea si un nr mare de embrioni de calitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

Nu am ovare polichistice.
da Maria am 7 pe OD si 9 pe OS

secu

Mergi la inceput