INSEMINARE 95 - Felicitari MariaBcf, Alice12

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Fetelor acum mi-am facut singura Clexanul ( sotul imi este plecat la footbal) . Nu a fost asa rau intepatul , frica e mai mare.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

sunteti voi mai curajoase
nu stiu sa va explic frica sau ce simt eu cand ma gandesc la asta...eu am trecut prin operatie de laparascopie si dupa, trebuia sa-mi sterg micile taieturi (chiar sunt mici !)...ei bine, nu am putut sa ma uit la ele decat dupa o saptamana (simteam ca ma apuca cu lesin), mi le-a sters sotul ...probabil ca spuneti " ia uite si la asta, ce se alinta...si mai vrea sa si dea nastere unui copil...."...insa e ceva mai presus de logica si, mai ales nu e vorba de durere - o suport!!
sotul cred ca mi-ar face injectiile de nevoie, pana la urma...dar ma gandesc ca nu e asa grav daca ma duc sa le fac la clinica, nu? (o sa dau niste banuti "cam degeaba" vad...dar deocamdata asta mi-e gandul ...daca dupa cateva injectii devenim mai curajosi, poate...)



---------------------------------------------
32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)
dar in 2013 voi fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Cumintica eu fac injectii ( zeci de injectii pe zi , dar la altii) aseara sotul nu a vrut sa plece la footbal ca sa poate sa imi faca injectia , eu iam spus ca nu pot sa depind tot timpul de el . Dupa ce a plecat m-am uitat pe geam si am vazut ca a plecat cu ma#537;ina ( eu ma gandeam ca ma urc la volan si dau o fuga pana la lucru sa mi-l faca o colega ) Mi -am luat inima in dinti si m-am intepat.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Cumintzica, nu are sens sa te duci la clinica sa le faci. Dai banii degeaba, pe niste chestii banale. Nici eu nu pot sa imi fac injectiile singura, am 11 luni de stim cu injectii si iti zic ca nu prea doare, daca faci in burta. Il pui pe sotul tau sa ti le faca si gata! Acul este minuscul, iar daca nu baga lichidul repede-repede nu o sa te doara deloc.
Te inteleg perfect cu frica, in toate lunile astea, nu mi-am facut decat o injectie, in baie la un cinematograf...dar am plans cu lacrimi de crocodil de frica. Cand imi face sotul, e ok, nu ma doare. Iar el s-a obisnuit incet, mai ales ca nu sunt intra-musculare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Buna ziua,indraznesc sa scriu si eu la voi.Luna trecuta ne-au fost recoltate analizele de sange,vom afla rezultatele in ianuarie si apoi va urma inseminare artificiala.Am facut si o ecografie in ziua 3 a menstruatiei.Spermograma nu vor face pentru ca am ramas insarcinata natural la inceputul anului,insa sarcina s-a oprit din evolutie.Imi puteti spune ce analize mai sunt de facut dupa asta?Vor incepe inseminarea din februarie sau va mai dura?La ce efecte secundare ma pot astepta dupa injectiile cu HCG?Am citit ca astea sunt obligatorii,fie ca va fi sau nu stimulare,ceea ce inca nu stiu.Daca s-a discutat deja undeva,imi puteti spune unde,nu prea am cand sa citesc toate capitolele din urma.Va multumesc si va doresc bebei sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna Pretty,
Acum nu stiu cat de repede se misca in Belgia treburile, dar in Fr pt inseminare lucrurile au decurs f repede: analize de sange (serologii pt ambii parteneri, hormonale Z3), Hsg (care se face pana in Z10- s-ar putea sa se sara peste la tine, daca ai mai ramas), dar si spermocultura (care este obligatorie - pt a se observa daca partenerul nu are ceva bacterii, care pot face imposibila prelucrarea spermei). Faptul ca ai mai fost insarcinata nu are legatura cu o eventuala bacterie care se face in timp. Atat serologiile, cat si spermocultura sunt valabile 6 luni.
Nu stiu la ce te referi, cand zici efecte secundare la declansare. In mare nu e cine stie ce, e ca si la stimulare, un pic de balonare, vei simti ceva intepaturi la ovare... nu mai stiu, daca mai pot adauga ceva.
Mai intreba-ma daca ai nelamuriri si iti raspund!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Multumesc pentru raspuns,gabyv.Doctorul a zis ca nu mai face analiza spermei,dar acum daca zici de bacterii nu mai stiu ce sa cred,la asta nu ma gandisem.Ne-au luat o groaza de sange la amandoi pentru multe,multe analize,le-am recunoscut pe multe din cele care apar aici pe prima pagina,dar ma intrebam daca nu se fac si alte analize hormonale in anumite zile ale ciclului menstrual.
La efecte secundare am auzit de ingrasare (si eu deja am destule kg in plus,voiam sa stiu daca ma astept si la altele),acnee, depresie,dureri de cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Analize de sange, depinde de dr, daca mai face si in timpul inseminarii. In Ro, dr nu fac analize de sange, insa in Fr, in caz de stimulare, fac analize o zi da, una ba, din Z8- pana la declansare. In functie de rezultatele de sange te duci sau nu la eco. (mie imi facea LH, E2 si progest., dar ma ducea la eco, abia cand E2 era peste 100)
Acum tu nu ai zis, daca o sa te stimuleze sau nu, daca e inseminare pe natural, e diferit.
Acnee eu nu am avut, depinde banuiesc de la pers la pers, dureri de cap, nu, iar daca ai sa anunti dr (asa mi-a zis mie ca nu e normal), depresie... mmm greu de zis, ca daca ajungem aici, suntem deja un pic depresive.
Si eu am multe kg in plus, nu prea am luat, am fost atenta la ce am mancat, as putea zice ca max 2 kg pe stimulare, dar le dadeam jos in luna de pauza. Insa sunt convinsa, ca acele kg le luam, ca mai scapam pe la dulciuri, pentru ca ma deprima atatea injectii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Gabyv, nu stiu daca o sa fie cu stimulare sau nu,nu mi-au zis nimic.In functie de ce teste hotarasc daca va fi stimulare?
Sper si eu sa nu mai iau kg,ca abia le duc pe cele pe care le am.Ai zis luna de pauza,se face o luna da si una nu?Eu ma gandeam ca se face in fiecare luna.
Si ai dreptate cu depresia,eu deja sunt depresiva,de asta sunt ingrijorata sa nu fie mai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

In mod normal, ar trebui sa faca o luna, doua de monitorizare eco, sa vada cum iti cresc foliculii. Dar se poate intampla sa iti faca eco, sa ai un folicul bun si sa hotarasca sa iti faca o declansare si o inseminare peste 36 de ore.
Oricum asta nu ai de unde sa stii, depinde ff mult de dr si de cum vede el treaba. Cunosc pe cineva din Be si nu am vazut diferente intre ce am facut eu si ce a facut ea.
Aici in PMA, regula zice asa: o luna pauza intre inseminari, si doar 4 inseminari rambursate. Inca am vazut ca in Spania si Germania nu se face pauza, la fel si in Ro, deci asta o sa stii tot de la dr tau.
Esti la un spital mare? O clinica cu reusita mare? Sunt cateva bune in Be?

Mergi la inceput