INSEMINARE 95 - Felicitari MariaBcf, Alice12

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Wow Dancutza ce putin mai ai . Eu fac acum Clexane de 0,4 si mi-a spus Dr hematolog ca din trimestru 2 o sa fac 0,6 mg .

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Dankutza cate aventuri!! Hai ca mai ai putin! Total deacord cu decizia ta sa nu cumperi prea multe lucruri, bani aruncati degeaba, obisnuiti sa super-consumam, deseori uitam ca anumite lucruri chiar nu sunt importante. Gen un bebe nu stie el daca se imbraca cu ceva de nu stiu ce firma sau daca e pur si simplu ceva facut de mama. Asa nu imi plac persoanele care cumpara mult pe bebei si apoi se plang ca au crescut repede si nu au folosit nici jumate din lucruri.

Cine urmeaza la testat? Miha, tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Gabyv tu ce faci ? Ce S-a hotarat cu dosarul tau ? Ce spun doctorii?

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Maria, multumesc, sunt bine!
Nu am mai apucat sa vad dr, aici e destul de greu sa obtii o programare, in mod normal cam 2 sapt de asteptare, iar cand este vacanta e si mai greu. Mi-au luat o prog pe 20 ian, am sunat pe 5 dec.
Oricum trebuie sa imi depun dosarul la asigurari, dar am nevoie de niste hartii de la medic... deci inca astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Gabyv te astept cu vesti bune de la doctor .

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxxy spune:

Buna, eu am PCOS si anovulatie iar sotul astenoteratozoospermie si doctora mi-a indicat sa facem muuuulte analize,HSG apoi inductie de ovulatie si apoi inseminare...mi-e cam frica mai ales ca inseminarea reuseste rar din primele incercari ( din ce am citit), voi ce probleme ati avut de ati recurs la inseminare si la a cata incercare s-a prins?cam cat costa o inseminare, cu totul? Pe de o parte de-abia astept iar pe de alta, mi-e o fricaaa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Oxxy sa-ti spun problemele mele

eu: obeza (si in ce hal), PCOS, cicluri fffff rare si anovulatorii
sotul: putini gigei si lenesi si cantitate mica de sperma

Am fost gravida de 3 ori pana acum. Prima s-a oprit din evolutie la 8 sapt, a doua s-a concrtetizat intr-o printesica care acum are 3 ani si a treia... e inca pe drum. Mai am 3 saptamani maxim si o livrez.

Mi-a reusit prima inseminare si a doua. Pt bb 2 am facut vreo 5 stimulari si de abia a cincea a iesit.

Tratament pt mine - Gonal, Siofor, Utrogestan. AM facut step down protocol. Am inceput cu doza fff mare 250ui si am scazut pana am obtinut ovulatia. Tratamentul il incepea din ziua 3, 4 sau 5.

Am facut analizele scrise pe prima pagina Analize necesare inainte de IA:

si sotul meu are o spermograma proasta si totusi a reusit sa-mi faca 2 copii. Eu am in spate cam 8 ani adunati de lupta cu infertilitatea. Noi amandoi "am fost de vina". Eu, ciuciu ovulatie fara stimulare ovariana grea si el putini gigei si puturosi.
AM ramas de 3 ori insarcinata: o data cu 5 mil (s-a oprit din evolutie), a doua oara cu 12 mil (a rezultat o fetita care acum are 3 ani; nu facut nimic pt imbunatatirea spermogenezie) si 3 ani mai tarziu am mai ramas o data cu 2 mil.
Dupa ce am vazut ca nu reusim si tot ratam inseminarile, am citit mult pe net si am conceput un tratament de naturiste care a dat rezultate bune.
Asta e tratamentul pe care l-a luat sotul meu:

polen 2 lingurite pe zi
napraznic 6 capsule/zi in 3 prize
branca ursului 6 capsule/zi in 3 prize
spirulina+catina 6 capsule/zi in 3 prize
macca activ 6 capsule/zi in 3 prize
masculion (nu mai tin minte daca 1 sau 2 pe zi)
spermotrend 2 zi
vitamina C 1000mg efervescent 1/zi
Q10 1 zi ( o luna da, una nu)
Ginseng 2 zi

Dupa prima lua de tratament, nr total s-a ridicat de la 2, 2 mil la 6 mil, urmatoarea luna la 8mil, si a treia luna la 16 mil. Daca te hotarasti sa folosesti tratamentul asta, sa si faceti inseminare din prima luan de tratatment pentru ca am observat ca dupa a treia lua a luat-o la vale iar spermograma. AM dat noi vina pe raceala, pe anestezii la dentist (si astea cauzeza), dar speromograma nu s-a mai ridicat la acest nivel.
Neaprat facut dusuri scrotale cu apa mai rece pt a scadea temperatura testicolelor.
Chilotii cat mai lejeri, gen pantaloni scurti, care sa nu stranga absolut deloc.
Daca lucreaza la birou, la o ora - o ora jumatate se ridica macar 5 min si se plimbi.
In cazul nostru a abordat strategia sa ma hiperstimuleze usor, adica eu sa am nu doar 1-2 foliculi dominanti ci am avut 3-4-5 pentru ca putinii gigeii sa aiba mai multe sanse.
Am auzit ca si Profertil ar da rezultate f bune. Poate gasesti info pe net.


sper sa-ti fie de folos informatiile astea




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxxy spune:

Dancutza, multumesc mult pentru informatii...eu sunt contrariata pt ca doctora a pus pe primul plan inseminarea ...ma gandesc ca ajungand de la oligoastenoteratozoospermie la asteno s-a facut un progres si cred ca inca se ma poate cu tratamentul adecvat si am putea incerca natural...la noi problema e legata de bani...sper sa nu fie prea scumpa inseminarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

La columna costa 800 lei o inseminare si 100 lei eco de monitorizare. Dr Moisa e mai ieftina un pic. Cel mai bine la bani iesi la Giulesti, unde platesti taxa aferenta (nu stiu cat, dar sigur mai putin decat la columna) plus ce ii mai dai dr.
S-ar putea sa fii caz de gonal din cauza lipsei ovulatiei. Asta te va costa mult. Penurile sunt scumpe rau. Eu, fara ginal nu ovulam neam. Si aveam doze mari
Referitor la progresul sotului, bate fierul cat e cald. Daca s-a imbunatatit spermograma, dai batai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Buna fetelor!

Dankutza, imi amintesti te rog tu de cand ai inceput Clexane si in ce doza, acum mai faci? Mie datorita DDmerilor crescuti dr. Avram mi-a modificat aspenterul cu aspirin cardio de 100 si acum inainte de amniocenteza a zis si ea ca daca nu vreau sa risc deloc sa fac Clexane de 0,4 seara si cu un drum vedem daca asta scad si DDmerii si daca da mergem in continuare pe Clexane ca inseamna ca-si face treaba iar daca nu inseamna ca DDmerii astia ai mei sunt crescuti de sarcina si nu avem ce le face asa ca vom continua cu aspenter sau aspirina. Nicorici mi-a facut reteta si ea a zis sa iau 2 doze de 0,3 ml una dim una seara ca se absoarbe mai corect si mai bine ... am facut cum a zis ea ca de aseara am inceput dar eram curioasa tu ce doza ai acum si din ce motiv ti-a prescris Clexane.

Eu presiunea pe artere o aveam asa : la artera resp cu placenta 0,58 iar la cealalta 0,52. Cred ca sunt bune, acum 2 saptamani aveam 0,63 si 0,5.

Oare Clexane are efecte asupra fatului si ce ce gen?

14+

Mergi la inceput