Fiv la Sibiu (41)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Iti multumesc pt raspuns Crismoni.
Sper sa fie cu ochisori FIV-ul asta .
felicitari pt fetita. sa fie sanatoasa si sa stea in burtik pana la termen.
Maternitatea Polisano s-a deschis din ianuarie. (de cea din Sibiu intrebi, nu?) . eu acolo am fost la consult .
Azi fac Diphereline si am ceva emotii , dar trec usor peste .

O primavara frumoasa va doresc cu multe reusite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey_eyes27 spune:

Buna fetelor,

N-am mai scris demult pe forum si as avea totusi niste intrebari.
Am inceput stimularea,sunt la a 8 a zi dr zice ce o ok deocamdata, ca sunt multi foliculi, mi-e cam teama pentru punctie si anestezie, cele care ati trecut prin asta, ce-mi puteti spune? nu merge cu anestezie locala? sincera sa fiu, nu ma simt prea ok cand ma gandesc la anestezie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

buna Ancuta, bine ai venit, si eu sunt noua pe aici, desi avem si noi in spate ani de incercari ....
si eu o sa urmez FIV insa nu stiu cand, avem dosarul depus din nov 2012 si e aprobat, dar nu sunt fonduri alocate (inca)
da, deci inca asteptam.....intr-adevar statul roman deconteaza 1 procedura (once in a life time) spre deosebire de statul bulgar (care decinteaza 3 ) sau st. ungar care deconteaza 5!!! deci, bine ca suntem romance:(
dar suntem puternice si trebuie sa reusim din 1!
eu am facut pana acum stimulare si cu Menopur si cu Puregon, nu sunt placute , dar nici de speria (eu mi le fac singura deja in burtica, unde am colacelul de grasime :)se absoarbe mai bine...recomandarea mea: sa nu foosesti decat injectii tip stilou ; eu trebuia sa iau doza mica: 75 ui / zi si terminandumi-se dupa 4 zile de imjectii o fiola mare de 300 (tip stilou), apoi am gasit doar de 75 ui: (o fiola solutie o fiola pulbere: seamna cu pregnylul ca mod prezentare) si pisca ca drac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

Ancuta , ziceai ceva de maternitatea PRIVATA din Polisano SIbiu?? s-a deschis asa ceva...sau vorbesti de materniattea de stat ??? si eu sunt curioasa. nu stii ce grad au? 1 sau 2? primesc nasteri premature ? sau fac internari doar dupa sapt 36? ...intreb de curiozitate, pt ca inca nu sunt in situatie :(tks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

buna Adjo
intrucat menstra ta e ste neregulata , poate cu atat mai mult poti incerca la Nova Vita Mures, pt ca te primesc intr-un timp foarte scurt (nu vreau sa insist aiurea sau sa crezi ca am vreu interes sa te conving)e doar parearea mea , spun doar ca merita sa incerci ...pt ca operatia in sine nu este ceva de speriat !!!! pe bune...eu cand am iesit din operatie credeam ca nu m-au operat pt ca nu simteam nimic, nu aveam nici o urma ...
sincer nu e asa de complicata incat sa ridice probleme (dureaza 45 min cu tot cu anestezie) , atat a fost in cazul meu: 2 polipi am aavut ...
iar medicul e bun...am o matusa care a fost operata de , caz mult mai complicat : histerectomie totala bilaterala (pt chisturi si fibroame) , endometrioza grad 4 ...operatia a durat 5 ore si a fost o reusita
e decizia ta, dar sa stii ca e o operatie usoara :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

buna ancuta din nou, am auzit (inca nu am facut) ca nu e prea placut dupa inj dipherellline , e ca la menopauza (cam asta e si efectul: pune organismul usor in repaus, ca apoi sa dai o cheie din nou, ca la masini ...:)
eu te sfatuiesc, ca sa scapi de o grija, intotdeauna sa ceri medicului medicamentele, ti le da pe loc, pt ca altfel se gasesc doar in lanturile mari de farmacie si doar la comanda :(
ps: nu te speria de anestezie , intr-un fel e mai ok generala decat Epidurala in coloana...parerea mea.....
iar embriotransferul nu e dureros deloc, e ca un eco transvaginal....si poti sa vizionezi live drumul embrionilor spre cuibusor :)
bafta:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

ce pot eu sa spun despre dansa (mi-a facut o IA-transferul, cat timp medicul meu era in concediu) este ca NU AUD NIMIC din ce vorbeste , vorbeste incet (ca volum ) si repede...si nu sunt surda ...in rest ce nu stiu nu vorbesc
stiu doar ca cei mai cautati sunt dl Ispasoiu si Ghicea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Buna dimineata fetelor!
Buna josephinedxc. bine ai venit si sper sa reusesti din prima. am citit pe Infertilitatea ca incearca fetele sa faca un reportaj si spera sa dea drumul iarasi la fonduri.mai e de asteptat pana atunci.
de anestezie nu mi-e frica deloc, am 3 operatii deja si stiu cum e.
luni am facut dipherelinul si in noaptea aia nu am putut dormi..nu as sti sa spun de ce , injectia a durut dupa ce am facut-o, dar nu de speriat. acum sunt doar un pic ametita.
vroiam sa va intreb cand se plateste la Polisano? trebuie toata suma odata, sau pe rand? si vroiam sa mai stiu daca in timpul stimularii putem avea contact ...stiu...ce-ti lipseste chelule
de maternitate nu stiu sa iti spun mai multe. este spital foarte mare, cu toate sectiile. de-abia il deschisesera cand am fost eu la inceputul lunii februarie. nici nu apucasera sa curete tot pe-acolo de var .
va doresc o zii frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Honey iti tin pumnii sa fie cu ochisori FIV-ul si sa te vedem curand .
cum au scris si fetele si mi-a spus si mie dr I, punctia se face cu anestezie generala (in mana), iar transferul este fara anestezie. o sa fie bine, stai linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

eu acum trebuie sa stept sa vina cm..sper ca sapt viitoare sa incep in forta , sa pot suna la clinica sa-mi dea schema pt stimulare.

Mergi la inceput