Fiv la Sibiu (41)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

buna Adjo,
ai reusit sa te programezi la vreo clinica pt histeroscopie? eu am trecut prin aceiasi experienta ca si tine, sunt si eu pacienta la Polisano Sibiu, dr Ispasoiu , eu am insisistat sa ma opereze dansul dar spunea ca pot sa ma operez si acasa, interventia fiind minora ...
si pot sa iti recomand cu caldura Clinica/ spital privat Nova Vita Tg Mures - f prompti medicii si profesionalisti(eu am facut un consul preliminar sa confirme diagnosticul de polip endometrial vineri , iar miercuri dim. eram deja operata; internarea s-a facut cu o zi inainte pt analize : de sange, consult cardio obligatoriu + discutie cu anestezist) ; recoand seful sectiei ginecologie: dr Sorin ANdrei; costul operatiei (in 2011: 800 ron cu toate taxele incluse: au contract cu CAS si a trebuit trimitere de la medic de familie + adeverinta de la locul de munca...stii deja...
daca te ajuta cu ceva, pot sa iti dau adresa mea de mail si vb mai departe acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Josephine, multumesc pt. informatii. Din pacate luna asta nu voi putea face histero. Am incercat si in Debrecen ( acolo nu mi-a raspuns nimeni nici la mail si nici la tel. ; poate datele primite nu erau bune?!) Am incercat si la Cluj- aici nu pot sa-mi faca interventia decat dupa 5 martie.... va fi prea tarziu( voi fi ziua 21, ar trebui facuta in primele 10 zile ale ciclului). deci cred ca se va amana pe luna urmatoare; problema e ca nu pot sa-mi fac programare din timp pt. ca ciclul meu e neregulat. asta e . numai sa fie bine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Buna fetelor!
v-am citit postarile de foarte mult timp, inca de pe vremea cand mi se parea un cosmar ceea ce traiti sau ati trait pentru a avea bebele vostru. au trecut 4 ani de incercari, analize, 3 operatii, vesti care mai de care mai urate...si cum "de ce ti-e frica, de aia nu scapi" , am ajuns sa facem si noi FIV.
am ales acum sa mergem mai departe cu dr Ispasoiu datorita voua si increderii ce o acordati lui.
Deocamdata am fost doar la o consultatie, am facut analizele si toate sunt ok, spermograma buna, eu am AMH-ul 4. Problema sunt eu fiindca am ambele trompe infundate. am avut si o endometrioza urata de care am scapat momentan.
acum urmeaza sa fac jum de fiola de diphereline 3.75 (doza unica) in z 21, apoi cand vine cm sun la clinica sa vedem ce facem mai departe.
ca orice incepatoare, am si eu o gramada de intrebari si temeri si sper ca voi sa ma ajutati:
- in ziua cand voi face diphereline, conteaza daca fac dimineata sau seara? ce simptome apar dupa?
- la cate zile ar tebui sa vina cm dupa injectia cu diphereline?
- in privinta stimularii dr a pomenit de puregon, dar mai multe voi afla can o sa sun la clinica in z 1. este dureroasa stimularea? de ce ar trebui sa tin cont pt ca totul sa mearga bine?
-medicatia pt stimulare se gaseste repede? o pot gasi din z 1 cand o sa aflu ce imi trebuie pana va trebui sa incep tratamentul?
- am inteles ca punctia se face sub anestezie, dar transferul este dureros?
- si pt ca am inteles ca deocamdata nu sunt fonduri pt subventionarea FIV-ului, am decis sa facem din banii nostri. dar daca Doamne Fereste nu reuseste primul FIV, la al doilea deconteaza statul?
Sper ca nu am deranjat cu atatea intrebari, dar aici am sperat sa aflu cat mai multe despre FIV.
Sper ca anul asta sa "ploua" cu bebei la toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marie_83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancuta_n

Buna fetelor!
v-am citit postarile de foarte mult timp, inca de pe vremea cand mi se parea un cosmar ceea ce traiti sau ati trait pentru a avea bebele vostru. au trecut 4 ani de incercari, analize, 3 operatii, vesti care mai de care mai urate...si cum "de ce ti-e frica, de aia nu scapi" , am ajuns sa facem si noi FIV.
am ales acum sa mergem mai departe cu dr Ispasoiu datorita voua si increderii ce o acordati lui.
Deocamdata am fost doar la o consultatie, am facut analizele si toate sunt ok, spermograma buna, eu am AMH-ul 4. Problema sunt eu fiindca am ambele trompe infundate. am avut si o endometrioza urata de care am scapat momentan.
acum urmeaza sa fac jum de fiola de diphereline 3.75 (doza unica) in z 21, apoi cand vine cm sun la clinica sa vedem ce facem mai departe.
ca orice incepatoare, am si eu o gramada de intrebari si temeri si sper ca voi sa ma ajutati:
- in ziua cand voi face diphereline, conteaza daca fac dimineata sau seara? ce simptome apar dupa?
- la cate zile ar tebui sa vina cm dupa injectia cu diphereline?
- in privinta stimularii dr a pomenit de puregon, dar mai multe voi afla can o sa sun la clinica in z 1. este dureroasa stimularea? de ce ar trebui sa tin cont pt ca totul sa mearga bine?
-medicatia pt stimulare se gaseste repede? o pot gasi din z 1 cand o sa aflu ce imi trebuie pana va trebui sa incep tratamentul?
- am inteles ca punctia se face sub anestezie, dar transferul este dureros?
- si pt ca am inteles ca deocamdata nu sunt fonduri pt subventionarea FIV-ului, am decis sa facem din banii nostri. dar daca Doamne Fereste nu reuseste primul FIV, la al doilea deconteaza statul?
Sper ca nu am deranjat cu atatea intrebari, dar aici am sperat sa aflu cat mai multe despre FIV.
Sper ca anul asta sa "ploua" cu bebei la toate fetele.


Buna Ancuta,iti doresc in primul rand sa ti se indeplineasca dorinta si sa devii o mamica fericita!
Sa-ti raspund la intrebari dar sper sa-mi amintesc cat mai bine..
-Dipherelinul eu l-am facut seara,dar nu cred ca conteaza ora,reactii adverse nu am avut,menstruatia a venit cam dupa max 10 zile
-stimulare am facut tot cu puregon,nu e dureroasa,in timpul stimularii o sa simti o jena la ovare,e posibil sa te umflii un picut la burtica,bea apa multa si mananca multe proteine
-medicatia o gasesti destul de usor,sau poti face comanda la o farmacie si ti se aduce de pe o zi pe alta
-transferul nu e dureros,e ca un control gineco,dar dureaza extrem de putin ,un minut...
-statul deconteaza un fiv,chiar daca mai faci inainte fiv-uri pe banii tai DAR TU VEI FACE UN SINGUR FIV SI O SA FIE CU BETA POZITIV SI BEBE SANATOS !asa ca nu trebuie sa te gandesti deja la ce vei face daca si dupa acesta fiv...
Sper ca te-am ajutat,daca mai ai intrebari,cu placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marie_83 spune:

Fetele va si va doresc ce-mi doresc si mie :bebei sanatosi si mancaciosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Multumesc mult Maria pt raspuns. daca mai am nelamuriri, cu siguranta o sa va mai scriu.
Mai sunt fete care fac FIV in perioada asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza12 spune:

Buna fetelor vreau sa va intreb ce parere aveti de dr GRETI MUTULIGA de la polisano sibiu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismoni spune:

ancuta: ti-a raspuns marie intre timp.
confirm ce a spus ea si in plus:
stimularea nu e dureroasa, poate injectiile nu o sa-ti placa prea mult, dar nici ele nu sunt dureroase, eu am facut menopur
daca cu psihicul stai bine, o sa treci usor peste aceasta perioada, micile inconveniente sunt chiar "mici" si dupa nu mai conteaza
medicamentele le-am luat de la ei (sunt mai ieftine) sau de la farmacia lor, este situata in spatele cladirii si e bine aprovizionata cu astfel de medicamente
transferul nu e dureros, dureaza mai mult de un minut, mai suparatoare este vezica plina pe care se si pune sonda ecografica cu care se ghideaza cateterul
pe stat nu-l intereseaza cate FIV ai facut inainte, daca ai in antecedente asa ceva se aproba dosarul mai usor, dar la tine am inteles ca e problema doar de finantare nu de aprobare
multa bafta si sa ne dai vesti bune!

bebele meu este o fetita

aveti cumva idee cand se deschide maternitatea noua la Polisano?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuripica spune:

Un martisor,
Atât de mic #537;i de fragil
Parând urat #537;i inutil
Dar cuprinzând o nesfâr#537;ire
O mare-ntreaga de iubire
De idealuri #537;i speran#539;#259;
Un mic simbol cu rezonanta
Un m#259;r#539;i#537;or tradi#539;ional
Ti-am oferit virtual...:* :* :*
Cu drag pentru toate doamnele #537;i domni#537;oarele!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelasibiu spune:

pt. alinutza 12: Vezi ca am scris la pagina 10 parerea mea despre dr. Greti Mutuliga. Pentru mine a fost cu noroc si la fel iti doresc si tie indiferent de doctorul ales!

Mergi la inceput