M-am hotarat.............adoptie(85)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

cafea nu mai beau de mult , dar stau bine cu zapada . la noi anins toata noaptea si acum este un strat frumos de zapada . noroc ca nenea doctorul nu imi da voie iarna asta sa ies fara decat in trecere , adica intru in masina si ies din masina . nu mers pe jos , nu contact cu aerul sub 0 . adica este tare frumoasa zapada din casa . o sa ies mai tarziu sa merg la mama, ma urc in masina si ies din masina .

nici nu a inceput iarna si sotul ma intreaba : mergem azi cu sania ? mergem la schii ( sa ne dam cu sania , cu colacul ) in ianuarie . am rezervat deja , dar vom merge si eu voi sta pe geam . o sa cer camera cu vedere la actiune . deci , la noi este tare frumos . si cald . in casa .

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

sunt sigura ca sunteti plecate in week-end . sau poate v-ati intors si acum va pregatiti de munca / scoala . sa aveti o saptamana frumoasa . linistita si multe reusite .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Dragele mele,
Chiar dc ati incercat sa va faceti k nu vedeti mesajul meu, stiu k ati fost cu sufletul la grura si vreti sa aflati vesti.
As putea sa iau copilul in plasament, dar mi s-a spus ca nu am voie sa merg in paralel cu atestarea pt adoptie.trebuie sa aleg: atestare sau plasament.
Dc aleg atestare, astept sa-mi gaseasca sistemul copil, care va fi sigur al nostru.dc alegem plasament, in cazutl in care copilul va deveni adoptabil avem priorita ela adoptie si atunci depunem dosarul de adoptie...
bineinteles, k exista riscul sa nu devina adoptabil(risc pe care ni l-am fi asumat) si dc e in plasament, mama va sti unde este di poate sa vina sa-l viziteze....
Totodata, copilul inca se afla in spital, k are doar 3 zile si se va incerca convingerea mamei sa-l ia acasa...deci, nu se stie sigur dc intra sub o forma de protectie.
Am fi fost deacord cu toate acestea, dar sa ne dea voie sa ne atestam si sa adoptam si in copil mai mare dc aparem pe lista...
In concluzie, dc nu se pot doi iepuri dintr-o data, am hotarat sa alegem varianta sigura: atestare.
Am depus dosarul, cererea, caracteristicile...Sotul a propus iar eu am fost deacord: varsta 0-3 ani(stim k poate fi si 4 ani fara o zi), indiferent de sex, indif de etnie,sa nu fie vizibil rrom, sanatos clinic, fara handicap, acceptam usoare intarzieri in dezvoltare.
A inceput numaratoarea inversa: 120.....
Si dc va fi sa fie bebele acesta al notru, poate ni-l vor prezenta chiar pe acesta.Sper ca am luat decizia corecta.
Doamne ajuta sa parcurgem perioada de atestare fara probleme si sa avem un copilas acasa cat mai curand!


Rog moderatoarele sa ma treaca si pe mine in listuta:
Valentina30 - in curs de atestare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Doamne ajuta, Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:

Draga Valentina ,eu consider ca ai luat decizia corecta
-daca il luai in plasament de urgenta nu primesti doar 90 lei pt. copil si la cate are nevoie un copil plus ca risti oricand sa-ti fie luat
-asa ca cu atestarea la sfarsitul unor multe batalii o sa catigi lupta si o sa-ti vezi copilul acasa
Doamne ajuta si tie si tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Mai Valentina dar cite noutati ai ,e bine ,zic eu ,ca ai luat in consideratie toate variantele si ca te-ai si informat cum ar fi mai sigur sa procedati.
Poate ca e bine sa nu te grabesti .
Sinteti la inceput de drum si spuneai ca la voi in judet nu sint prea multe fam.care asteapta pina la reatestare.
Asa ca o sa fie sigur si pt.voi un copilas.
Noi am facut lista pt.Mos Craciun ,e destul de micuta pt.ca Marco nu prea-si doreste multe jucarii ,doar o spada si cam atit , i-am mai soptit noi sa-i ceara si o pereche de patine ,azi noapte a venit Mosu ,a coborit pe cosul de la semineu si a luat lista ,a lasat si urme in cenusa .
Printre cadourile care ni le-a adus in ultimii ani era si un pachetel cu ceapa si usturoi,era dorinta lui ,sint obiceiuri pe care le pastram de cind am venit din Ro.unde copilul era obisnuit sa manince zilnic ceapa.

Anul asta insa Marco a zis ,ma sa nu ne mai aduca pt.ca avem destul.Baiatul nostru a ramas mare mincator de ceapa si usturoi.
Simbata am avut si serbare ,apoi am sarbatorit impreuna cu educatoarele si toti parintii.
Peste citeva zile urmeaza sa vina Mosu si la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Valentina e bine ca te-ai informat si ca ai luat in calcul toate variantele si pana la urma ai luat-o pe cea mai sigura, din punctul meu de vedere. Si eu am luat aceeasi decizie cand eram la inceput de drum. Pup toate viitoarele mamici si toate mamicile aflate pe forum. Cele care nu aveti inca un copilas in casa, stiu ca sarbatorile nu au niciun farmec, dar nu va pierdeti credinta, undeva, intr-un colt de tara, e un sufletel care va asteapta.
Saptamana asta urmeaza sa avem serbarea la scoala cu Mosul, la sfarsit de saptamana vom impodobi bradul ca sa-l asteptam pe Mosul asa cum se cuvine. Inca nu i-a scris lui Mosu ce-si doreste, asa a facut si cu Mos Nicolae, imi spunea mereu sa-i aduca ce vrea el, dar mai ales sanatate pt toata familia (prima data am ramas muta de uimire cand mi-a spus asa ceva). Pana la urma i-a scris o scrisorica. Sa vedem cum va proceda acum cu mos Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Fetelor, va multumesc!
Stiu bine la riscuri ma expuneam, dar chiar as fi fost in stare sa risc, atat eu cat si sotul...dar cu conditia sa putem sa fim atestati si sa fim trecuti pe lista de la ORA.
Dar, dc nu se poate, nu se poate...
As fi vrut sa am si eu un sufletel langa mine, mai ales k vin sarbatorile pe care din pacate nici nu le simt.Daca as putea, as pleca intr-o tara unde nu se sarbatoreste Craciununul...
Ma bucur pentru voi, cele care aveti un sufletel langa voi si sper ca la anul sa incurajez si eu alte fete si sa spun ce-si doreste puiul meu de la Mos.
Miha, e bine dc baietelul mananca ceapa si usturoi, k il feresc de raceala.
Apropos:
Stiti cu ce trece mirosul de ceapa?
Cu usturoi!
Si cel de usturoi?
Cu timpul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

sa stii ca timpul le rezolva pe toate . acum lucrurile s-au schimabt putin si perceptia asupra timpului la fel . ni se pare ca lucrurile ar trebui sa se intample mai repede . dar nu asa trebuie .

doamne ajuta pentru cele 119 zile . ca azi a trecut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Valentina, cum sa pleci intr-o tara unde nu se sarbatoreste Craciunul? Cand la voi deja a venit Mosul? V-a ajutat sa luati o hotarare, v-a ajutat sa depuneti dosarul... e deja sarbatoare! Si cea mai mare sarbatoare este ca v-ati ridicat de jos, ca nu v-ati lasat doborati si mergeti inainte.
Daca nu ma crezi, citeste-ti primele mesaje de pe forum, apoi reciteste-l pe ultimul.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput