M-am hotarat.............adoptie(85)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

Buna, fetelor! Nu am mai fost demult pe net, chiar imi era dor de voi! Ptr cele care nu stiu, sunt la al doilea atestat. Sa va povestesc prin ce am trecut pana acum. Ati pregatit cafeaua? Mai bine bem un ceai ca este mai...bio. Mmmm. Asadar, ne-au sunat cei de la birouri ca vor sa ne prezinte un copil. Bucurosi, ne-am prezentat. Era vorba despre acelasi copil pe care l-am vazut prima data, un baietel de 2 ani. Atunci cand l-am vazut prima oara, am zis ca nu simt ceva aparte si nu am mers mai departe cu el. Apoi am intrat in perioada de reatestare si s-a schimbat si legea. Intre timp am mai intrebat de acest copil daca l-a adoptat cineva. Cei de la birouri s-au gandit ca regret decizia luata si de aceea ne-au propus tot pe el. Am stat si m-am gandit: chiar sa fie acest copil al meu? de ce nu a mers de prima data? ma deranja ca era rrom? si in plus nu era mentionat acest lucru in dosar. am zis sa mai incercam inca odata. bucuroasa, pregatesc prajituri, cumparam jucarii si in plina iarna am sosit din nou la el. maternala era o dulce, iar copilul... indiferent. am incercat sa ne jucam cu el, sa facem draganeli, dar scanteia chiar lipsea. Am plecat cu acelasi sentiment ca data trecuta, de dezamagire. Inca un craciun fara copil, dar au dreptate fetele, fericirea se afla in noi, trebuie sa mergem mai departe! mi-a placut atat de mult adoptia incat nici nu am vrut sa merg la medic sa vad de ce nu raman insarcinata, dar dupa un asa drum chinuitor si intrebari asupra posibilitatii de a ramana insarcinata am zis totusi sa merg la un medic fara sa renunt la adoptie. Acum sa vedem ce o sa fie! Simo_73, dar ce motiv au dat ca nu te potrivesti cu bubulina? te respingea fetita? poate pana se obisnuia cu tine...Chiar nu inteleg. Va pupici pe toate si multumesc ca existati! si mult succes in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Fetelooooor
Azi am primit un telefon: Vino repede, k sunt la lucru!
Am fugit la spital.(v-am spus k sunt cunoscuta de toti pt situatia mea). Am fost echipata corespunzator si am intrat intr-un salon plin cu bebei.Unul era nascut de o ora.Toti erau frumosi(bagati la incubator). Dar cel mai dragalas si cel mai cuminte era in ultimul patut.A fost nascut ieri.Mama a spus din start k nu il vrea, k nu are cu ce sa-l creasca k ea il da, k semneaza orice, doar sa nu raspunda.Mai are o fetita data, dar nu stiu: adoptie sau plasament.Avea si caiet de sarcina, a fost urmarita. Copilul e sanatos tun, 3 kg.E saten si pielea deschisa la culoare.Are naucul mai marisor si nu e in vant.E un dulce.
Asistenta l-a scos si l+a schimbat, k avea o placintica.Mi+a aratat ceva la fund:vezi, nu are nu stiu ce pata.E roman. Eu de unde sa stiu ce zicea.M+am pus pe plas si i+am dat un deget.a incepu sa rada si m+a strans tare.
Nu mai pot.Nu stiu ce sa fac. Luni la prima ora va fi anuntata protectia copilului.Mama nu il vrea sigur.E atat de mic si de neajutorat.Ce semn a fost acesta? Ce sa fac? Sigur va ajunge la o maternala si poate peste ceva timp isi va gasi o familie.Dar de ce a trebuit sa aflu eu de el? Si sa-l vad si sa-l mangai si sa-i pup manuta.Mi-a ramas impregnat mirosul lui.
I-am zis sotului.A ramas blocat.
I-am aratat poza, k am facut cu tel.
A zis : E baiat? Da!
Mama-sa nu e t...? Nu!
Nu a mai zis nimic!
Acum s-a dus in cealalta camera.
Vreau sa-l las sa se gandeasca.
Avocatul a zis k dc aflam de un copil, sa-l sunam si se ocupa el pt plasament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Dacris, nici nu am apucat sa citesc ce ai scris.Scuze!
Poate acel bebe nu a fost sa fie al vostru, mai ales dc l-ati vazut de 2 ori.Mie mi-a zis AS k ele nu mai au nicun rol la potrivire.K potrivirea teoretica se face la ORA.Ele doar se ocupa de dosare si de intalniri.Deci, nu vad de ce sa te fi chemat pt k tu crezi k ti-a parut rau k l-ati refuzat.poate asta a fost o coincidenta, desi nu se mai prezinta acelasi copil.
Sau poate e un semn k totusi voi puteti avea un copil biologic.
Oricun, te rugam sa ne ti la curent.
cat despre bobo mic....nu-mi pot lua gandul de la el.
in plus, am pus o poza cu un ingeras pe FB, pe coperta mea si am scris o rugaciune pt ingerasul mei.Bobo meu(cel pe care l-am vazut) seamana izbitor cu ingerasul de pe coperta mea.
Al meu nu stiu ce are, nu stiu de ce a rectionat asa.
El nu avea treaba cu sexul sau cu etnia.
dar copilul e deschis la culoare.Inca asistenta zicea k e mai deschis decat noi
Mama-sa e o fata de la tara,fara carte, fara scoala, de peste 20 ani, fara dinti in fata(vorbeste greu).Au vrut sa mi-o arate, dar ne-am gandit k poate isi da seama ce e cu mine.Mai bine sa nu ma vada.
Nu are probleme de sanatate, doar ca e cam innapoiata.Totusi nu atat de redusa, dc a mers la medic, a aununtat k il da si nu l-a parasit prin vreo padure....
Vai ce mic era, nu am vazut in viata mea copii asa mici.si parca erau dati cu faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Buna seara!

Valentina, l-am vazut pe FB pe Ingeras! DD va sti ce are de facut si va face ce este bine petru voi! Pana atunci, liniste, pace, calm!
Te superi daca "ne imprietenim" pe FB?

Dacris, cand va fi acel copilas, veti sti! Si voi si el veti simti ca sunteti o familie! Succes!!!

Simo, stiu ca ai mai scris despre Bubulina, dar chiar nu inteleg cum s-a putut ajunge sa se considere nepotrivire, mai ales daca in sufletul vostru simteati ca ea este fetita voastra? Si ea inca nu a intrat in potrivire cu alta familie pana acum? Ciudat, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Iridessa, cum sa nu vreau sa ne imprietenim ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

valentina te asteptam cu vesti maine . doamne ajuta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Neatza, fetelor
Dacris, cum sa te potriveasca iarasi cu un copil pentru care nu ai mers prima data????????
De fapt cateodata stau si imi pun intrebarea: oare dupa ce ma voi reatestata o sa mi-o arate iarasi pe bubulina????????
Sincer mi se pare chiar aiurea, adica o data sa imi zica ca nu ne potrivim cu ea si peste un an........., nu asa ceva nu se poate, aici este lipsa de profesionalism din partea lor.Dacris eu nici pana la ora asta nu stiu de ce pe noi nu ne-au potrivit practic cu bubulina, intr-un final ne-au zis ca intre fetita si maternala este un atasament securizat si ..........., m-ai intrebat daca bubulina a fost adoptata, NU, este tot la maternala. Acum la reatestare am observat ca au inceput sa ne intrebe foarte des daca avem resentimente, daca am trecut mai departe, ca ce s-a intamplat atunci????????, intrebari la care le-am raspuns: Micuta nu a fost sa fie a noastra, mergem mai departe copilul nostru inca ne asteapta. In schimb cand am auzit ca ne intreaba ce s-a intamplat atunci si ce nu ne-a deranjat atunci le-am spus ca trebuiau sa ne asculte atunci,nu acum, acum mergem mai departe.
Iar daca pe noi dupa ce vom lua atestatul ne potriveste iarasi teoretic cu bubulina inseamna ca este lipsa de profesionalism sau sa le aud haideti sa incercam ca poate de data asta o sa mearga, refuz sa cred ca se va intampla asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Simo, ce vi s-a intamplat voua este igrozitor.
Parerea mea este ca maternala nu vrea sa renunte la copila. Probabil ca s-a obisnuit cu ea, e cumintica, e ok din multe puncte de vedere si nu vrea sa o ia de la capat cu alt copil.
Pe de alta parte nu vrea nici sa o adopte, ca ar pierde salariul pe care il ia, sau daca ar vrea sa continuie sa lucreze ca AM ar insemna sa i se mai dea imediat un copil.
Este o dovada maxima de egoism, din punctul meu de vedere. In loc sa se gandeasca la binele copilului, sa ajunga sa aiba si ea familia ei, sa nu se mai simta a nimanui... o tine asa, atarnata intre doua lumi pentru confortul ei.
Cel mai grav este ca cele de la Directie ii fac jocul, in detrimentul viitorului copilului.
Sunt dezamagita ca nimeni nu a putut sa te ajute si sa ii poti oferi fetitei o familie, o casa, dragostea unor parinti minunati.
Dar tu vei merge mai departe.
Sunteti niste oameni minunati si puternici.
In momentul asta as dori ca cele de la directia respectiva sa citeasca ce am scris eu aici astfel incat sa le pot spune in fata: rusine domnelor! Sunteti acolo ca sa protejati copilul, nu maternala, sunteti acolo pentru a asigura un viitor acelui copil, nu pentru confortul maternalei. Voi, de la directie v-ati gandit ce va fi la 18 ani cu acel copil? O sa ajunga in strada, a nimanui. Pe cand daca ar fi avut o familie, o familie adevarata, la 18 ani si dupa 18 ani ar fi fost in continuare acasa la ea, in familia ei. Ar fi avut o mama si un tata care sa o ajute, sa o sustina in continuare. Copiii ei ar fi avut bunici. Rusine, doamnelor. Unde este interesul superior al copilului? Pe o treapta sub cel al maternalei, se vede. Inca o data rusine!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Carmen, multumesc
Asa o sa intample cu bubulina, si imi pare sincer rau, eu am incercat sa o am pe bubulina dar "toate usile mi-au fost inchise", ei cei care tot zic ca urmaresc in primul rand interesul copilului stiu cel mai bine ce fac, noua nu ne ramane decat sa mergem mai departe, poate copilul nostru ne asteapta inca, numai Bunul Dumnezeu stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Buna dimineata, cum stati cu cafelele? Dar cu zapada?
In Bucuresti am avut o mare dezamagire cand am vazut dimineata ca ploua Dar acum a inceput incet-incet sa ninga! Speram sa ne putem da cu sania si sa facem un om(ulet) de zapada...

Ne pregatim cu emotii de prima serbare de la gradinita. Am invatat poeziile si colindele, am pregatit rochita de fulg de zapada/ingeras, incercam sa fim cuminti, in speranta ca Mos Craciun va aduce cadourile dorite...

Sunteti toti gata cu lista pentru Mosul? Sigur ati fost cuminti si Mosul va va indeplini toate dorintele cat mai curand!

Va doresc din suflet Sarbatori linistite!

Mergi la inceput