M-am hotarat.............adoptie(85)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna, fetelor!
Multumesc mult pentru uncurajari.Aveti dreptate: trebuie sa fiu puternica si sunt puternica.
Carmen felicitari si Doamne ajuta sa apara surioara cat mai repede.
Azi am reusit sa primim avizul psihiatric,dupa ce am dat si test psihologic.(am fost comsultati separat)
Am avut emotii.Am fost in spital.Sotul....mai, mai sa pice testul.A iesit k e agitat si cam impulsiv.
M-a intrebat dr cum ne intelegem si de ce e agitat.I-am zis k k nu a vrut sa mearga la consiliere cu mine, k el a trect prin mai multe traume si vrea sa se dea barbat puternic, dar nu e chiar asa cum vrea sa para.
Faza tare:
M-a intrebat pe mine cine a hotarat sa adoptam? Eu am raspuns:- Sotul!
Iar sotul: Sotia!
Adevarul este k eu cand m-am trezit fara bebe, fara uter...am crezut k se termina viata mea.iar sotul a zis: noi vom ramane impreuna si vom adopta un copil sau doi.
Apoi e drept k eu am hotarat sa mergem la PC...
Eu i-am povestit dr cum s-a luat hotararea...
In fine, avem avizul psihologic, dar nu am putut depune azi dosarul, k nu ne-am incadrat in timp, oricat am fi vrut noi.k azi e program scurt.Deci, mergem cu dosarul luni, in 17.Bune k nu e 16.
Surpriza...d-na psiholoaga de la spital voia multe detalii despre decizia noastra si despre cum se procedeaza.Eu tot ii explicam de parca eram de la oficiul de adoptii.ma gandeam oare ce vrea, de ce ma intreaba atatea detalii? Vrea sa vada dc st intrega la cap, dc st sigura de ceea ce vreau?
M-a mai intrebat dc nu ne prea grabim.Dc suntem siguri ...
-Doamna, la noi nu mai exista alta varianta si vrem sigur sa fim parinti.Si nu-si are rost sa amanam.K daca depunem acum dosarul nu inseamna k maine ne si suna k ne-u gasit copil....mai mult ca sigur ca ne vom reatesta...
-Stii de ce te intre? zice d-na psiholog. K nici eu nu pot avea copii, dar mi-e frica sa infiez....
-Pai de ce sa va fie frica? Doar aveti o meserie care va ajuta sa stiti cum sa va cresteti copilil....
-Pai si dc nu va place ce vi se prezinta, il puteti refuza?
-Pai nu ne obliga nimeni sa luam dc nu ne potrivim...
Cand am plecat cu avizul, le-am urat toate cele bune si i-am zis:
-Cand vom lua copilul, va vizitam, k sa va povestim....(chiar o sa ma duc cu copilul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

BRAVO VALENTINA
MAMELE CARE ADOPTA SUNT FOARTE PUTERNICE
ASA TE VREAU


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

hei hei valentina . felicitari , draga mea .

ti-am spus ca esti o fata puternica , sa-ti intre mai repede in cap asta . si sa te duci la d-an psiholog ca o vei ajuta si o vei incuraja foarte atre . ea saracuta are nevoie de multa incurajare . m-as bucura sa-i faci asa un bine .

hai ca bb te asteapta . succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Bravo Valentina ,fruntea sus ,da ,tu esti puternica nu te lasa infrinta de necazuri si suferinta ,sint sigura ca o sa fi o mamica de exceptie.
Felicitari Carmen!
Simo sper ca curind o sa ai copilasul dorit acasa chiar daca bubulina a ramas in sufletul tau .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Felicitari, Carmen! Drum scurt surioarei catre Acasa!

Loriana, daca mai este de actualitate, noi am mers la Clinica de Pediatrie Medicover Pipera. Succes! Ascultati ce spun medicii, dar treceti totul prin filtrul vostru, ascultati ce spune inima voastra!)

Valentina, esti chiar tare! Asa sunt mamicile puternice, se ajuta intre ele! Vei vedea ca si d-na psiholog se va decide si va adopta!

Imi cer iertare ca nu am mai reusit sa scriu in ultimele zile ... Dar v-am citit ! Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Neata fetelor! O cafea?

Multumim de ganduri bune. Ne rugam la Doamne-Doamne sa aduca acasa cat mai repede copilasii in toate familiile care ii doresc. Suntconvinsa ca si ei mititeii se roaga sa vina mami si tati sa ii ia acasa. Sunt convinsa ca pe scrisorica pentru Mos Craciun multi au scris sa le aduca Mosul o familie...
Nu se poate ca atatea rugaciuni si de o parte si de alta sa nu se intalneasca...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Neata, fetelor!
Carmen, multumim pentru cafea. De data asta ai fost mai rapida.Ce face fetitza? Imi e dor de ea, k sa ne mai povestesti ce zice
Ati fost cu ea la zapada sa o aruncati asa cum si-a dorit? Cred k e foarte fericita.Imi amintesc ca eu cand eram mica aveam un catel cu care ma jucam prin zapada.Il chema Tzutzi.A murit de batranete.Am plans mult de tot dupa el.Ii scriam scrisori.Apoi am iubit-o pe Laica, ce a murit si ea la 12 ani, de cancer.Acum il avem pe Pricutzul,9eu cu sotul) care e fetita, dar se crede baiat Nici el nu face pui....Pe Pricutzul l-am gasit eu pe drum, cand mergeam cu colegii la scoala.A iesit in fata masinii.Am oprit si el...in loc sa fuga, a sarit la mine in brate si m-a pupat.Am stiut k e al meu....
Cred k tot asa simti si cu copiii...sti care e al tau.
Dar am sarit la altele.
Iridessa, ce face fetitza ta? Ea cum este? S-a pregatit de serbare? E primul Craciun cu voi, nu?
Miha, tu esti mamica cu baietelul, sau cu cei doi fratiori, ce seamana mult cu mamica lor? Scuze, dar inca nu v-am invatat bine pe toate.
Cat despre d-na psiholoaga...cu siguranta ma voi duce la ea cu copilul meu. O sa vedeti voi, k o sa va tin la curent.
Pacat ca sunt atatea familii care nu pot avea copii, dar nici nu au curaj sa adopte unul...
Am multe cunostinte fara copii si fara niciun gand....Poate le deschidem noi apetitul de parinti.
Sa stiti voi k, Dzeu a cam echilibrat totul pe lumea asta.Sunt copii abandonati, cam tot pe atat cate familii fara copii.
Doar ca aceste familii nu vor sa adopte un copil.Pai , ganditi-va k la noi in scara din 20 ap, 6 fam nu au avut copii.Doar ca noi suntem cei mai tineri.Restul...st la pensie.Acum e cam tarziu.Pacat.Si toti cu care am vb au zis k le pare rau ca nu au adoptat.Si inainte, cand erau ei tineri...pai era mult mai simplu: mergeai la casa de copii, vedeai copiii si de care iti era drag pe acela il si luai acasa.
In plus, acum lumea nici nu e informata.Psiholoaga credea k dc iti prezinta un copil care se potriveste teoretic..esti obligat sa-l iei, nu ai voie sa refuzi.Acuma eu stiu ca nu suntem la piata si toti merita o sansa, dar au fost multe cazuri cand nu era copilul asa cum scria la dosar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Buna dimineata,

Valentina eu sint mamica lui Marco care are 5ani si jumatate ,si eu imi doream o fetita la fel ca marea majoritate a fetelor care scriu aici ,pina la urma am zis ca sexul nu este atit de important si ca ce vrea Dumnezeu pt.mine aia sa fie.Si a fost baietel pe care nu-l dau pe un milion de fete pt.ca e prea mamos ,sensibil ,delicat si ne intelegem f.bine.
Ceva asemanator mi sa intimplat si mie atunci cind am mers sa-i fac pasaportul lui Marco si i-am spus d-lui politist ca este un copil adoptat ,era atit de curios si mi-a pus multe intrebari cu toate ca parea ca ii era greu sa-mi ia "interviu"despre lucruri private .
Pina la urma mi-a zis ca si ei isi doresc sa adopte un copil dar nu stiu cum.
Eu tind sa cred ca odata era mult mai greu sa te informezi ,acum insa nici nu este nevoie sa pleci de acasa pt.ca ai "mondo" in casa ,gasesti raspuns la tot ce vrei daca iti doresti.
Ca multi oameni au ramas singuri poate si din cauza ca le-a lipsit curajul sa mearga sa intrebe si adoptia era vazuta diferit de cum se percepe azi.
Va doresc o zi buna si un Wk.placut!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:

Dragele mele, ma bucur ca toate asteptati odata cu sarbatorile si vesti bune! Toate ,,problemele " cu atestarea sau reatestarea prin care treceti se vor uita repede in momentul cand aveti copilul acasa ,de atunci incep alte ,,probleme" dar simti ca ai pentru ce sa traiesti, asta iti este cu dedicatie tie draga Valentina ,nu te supara,tu in cariera ta presupun ca ai avut copii cu probleme unele mai mult sau mai putin grave si cred ca nu-ti doreai doamne fereste un copilas bolnav,ei bunul D-zeu asa a decis pentru voi si dupa 4 luni aveti atestatul si apoi poate in cateva luni aveti copilul acasa sigur si toate intr-un final o sa fiti mame si vreau sa va spun ca merg la o manastire care din fericire este in apropiere de noi,
i-am impartasit parintelui calugar ca dorim sa adoptam ,m-a privit cu ochi blanzi si mi-a spus ca trebuia sa ne mai rugam caci Maica Domnului ne ajuta sa avem propriul copil, acum cand mergem cu el la manastire e febletea Dumnealui nu trece odata pe langa el sa nu-l mangaie si ne-a spus intr-o zi ca ,,voi iubiti acest copil mai mult decat daca era al vostru" si sotul meu a zis este al nostru parinte ,deci dragele mele copilasul care o sa fie al vostru intr-o buna zi nu sa sa fie cu nimic mai prejos ca si cum l-ati fi nascut voi ,o sa vedeti si de abia astept sa povestiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Miha,baietelul tau e o dulceata de copil.Se vede k e bland si iubaret, dar e si frumos foc.O sa franga inima multor fete
Cat despre politist, poate i-ai dat curaj si merge si el cu sotia sa ia un suflet care are nevoie de ei, pt k ei sigur au nevoie de un sufletel...
Lili, ai dreptate ca am intalnit copii cu tot felul de probleme si am zis mereu: Doamne fereste!
Inca mai asteptam poze cu puiul tau.Nici nu stiu cum in cheama...

Mergi la inceput