Piersicute de iulie august (14)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Vera, Ilenuta, in caz ca nu stiati avem grup in aceeasi formula si pe Fb. Daca vreti sa va adaug in el, dati-mi add pe linkul de la ultima mea poza din picasa.

Am uitat sa ma laud si eu, zilele astea mi-am atins greutatea dinainte de sarcina, 58 kg Mai trebuie doar sa ma tonific la sala, cum vine primavara cum imi fac abonament, iarna nu ma atrage deloc sa merg ca mereu ieseam transpirata si raceam grav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Bine ca l-am laudat aseara pe M, ca azi si-a facut de cap, nu a vrut sa manance, asta noapte a marait continuu, acum pe seara a fost mai bine, acum a adormit. In perioada asta de cand mananca prost, si-a facut o rutina destul de neplacuta: Mananca niste zeci d ml, apoi adoarme cam 30-60 min, apoi se trezeste si mai mananca un pic, apoi iar adoarme (ziua inca vreo jum de ora, dupa masa de seara cam 6 ore). Asa se face ca zilele au acum o rutina care nu imi permite sa fac absolut nimic: trezirea la 8, mancat care se prelungeste pana pe la 9.30, ne trezim, ne spalam, urmeaza masa d la 11 care dureaza cm pana la 12.30, fugim repede o ora afara, ne intoarcem, ne bagam fuga la dus (amandoi, el in leganut ), urmeaza masa de la 2 - pana pe la 4, mai stam un pic s apoi masa de la 5 pana pe la 7. Cam atunci vne al meu acasa, atunci apuc si eu sa mananc ceva, cat se joaca ei, apoi la 8.3o baita, masa de la 9 pana pe la 10.30. A se nota ca in timpul somnului de zi, dc plec de langa el nu mai mananca atunci cand se trezeste, nu stiu cum ma simte, dar sper sa se mai regleze un pic cu masa sa il dezvat de chestia asta. Nu prea pot sa risc deocamdata, ca e in perioada asta in care mannca max 500 ml pe zi si are momente cand se inmoaie rau ca se deshidrateaza, dci mai bine ca el, oricum o fi asta.
Iar pe l 11, cand adoarme si el in patut, cam adorm si eu, asa ca e greu cu viata de familie. Cat despe mutatul orei, e buna ideea (Aruba ), dar nu prea am cum, ca as fi singura acasa si nu vreau sa fac si asta singura. Dar, cum spuneau si Laura, s Carmen, am stiut ca e greu sa ai copil si totusi ne-am dorit, plus ca perioada asta va trece. Se duce el odata si-odata la facultate .
Cat despre ajutor, soacra mea poate veni fff rar si exclusiv in weekend. In timpul saptamanii il creste pe celalalt nepot - full time -, in familia asta copiii nu au dreptul la ajutor egal , asa ca nu ma pot baza. Eu tanjesc, exact ca Fleur, mai mult dupa caldura familiei extinse.
Ana, la multi anisori lui Vladimir, sa creasca mare si frumos si sanatos.
Vera, eu nu am si nu imi iau manduca sau ceva de gnul, deci o sa ma risc cu caruciorul si iarna; am roti mari si suspensii la el, plus ca o sa merg pe aici prin parculet si nu cred ca o sa fie troienele chiar asa mari. Si mie mi-ar fi frica de cazaturi cu bb in brate.
Balanta, ce faceti?
Ada, Spusesei tu la un moment dat numele unui magazin cu rchite din centrul vechi, imi poti repeta cum se cheama, te rog? Of, nu mai termin odata cu cadourile de craciun, am umplut deja balconul ?
Aruba, si eu am aceeasi problema cu tonifierea (si eu am ajuns cu 3 kg sub greutatea de cnd am ramas insarcinata), am si abonment activ la wclass, dar nu pot merge ca n am cu cine lasa pe bb, cred ca va plictisesc cat repet chestia asta. Eu mergeam si iarna la -20 de grade, nu am racit niciodata ( au parcarea in fata)

Va doresc o noapte linistita, cu maxim o trezire


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello hello.
Intru si eu la raport.
Vad ca se discuta viata de cuplu. Clar ca se schimba mult o data cu venirea lui bebe. Noi apreciem acum mai mult timpul petrecut impreuna, chiar daca e mai scurt. Laura are mare dreptate....nu stiu ce ne faceam daca bebe nu dormea asa bine. Macar seara avem timp sa mai schimbam o vorba doua. De cand bunica mea nu mai este ne putem baza pe mama sa vina sa mai stea cu ea serile sau in weekend si am avut chiar o iesire in 2 cand am sarbatorit 7 ani de relatie. Am apreciat-o ca pe nici una alta inainte. E ideal ca fiecare cuplu sa aiba macar putintel timp in doi seara cand bebe adoarme. Probabil ca nu e posibil la toata lumea. Oricum eu cred ca comunicarea ramane baza si ca vremurile bune se vor intoarce chiar daca vor fi usor schimbate. Si eu abia astept sa putem pleca cu bebe in concedii, dar astept si un concediu in 2 si bebe cu vreo bunica.
Am fost la nasi sa ducem cadoul de Mos la copilul lor. Am primit si noi o gramada de jucarii care pe el nu il mai intereseaza. Aurora e inca mica pentru ele, dar ma bucur ca le am pentru viitor. Vad ca deocamdata micuta mea isi pastreaza bunul obicei de a dormi toata noaptea.
Ada, daca tot bei un whisky pt vera, te rog bea si pt mine un Bloody mary cu mult sos Worchester. In club nu am mai fost de un secol, dar nu imi e dor. Mi-e dor mai degraba de iesiri cu prietenii in bar, la povesti sau de noptile de jucat carti pe care le aveam inaite.
Nu am citit tot din urma asa ca nu stiu ce sa mai raspund.
Va pup pe toate si va doresc o noapte usoara. Ne citim maine la cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Multumim de urari! Bebe sarbatoreste si nu doarme nici acum.

Eu ziceam ca nu mai scot caruciorul pana la primavara . O prietena mi-a spus ca a fost mai practic sa iasa cu marsupiul decat cu caruciorul, cu care te misti mai greu (asta iarna trecuta). La mine motivul principal este ca in marsupiu am cea mai mare incredere ca nu ii este frig. Apoi, teama de cazaturi sigur ca exista, dar cu incaltarile potrivite si pe alei care par safe, as incerca.
Eu inca sper la o iarna usoara in Bucuresti, sau cel putin mai usoara ca anul trecut .

IIuli, care sunt semnele de deshidratare la bebelusi de varsta asta? Mai e "valabil" cel cu pielea stransa intre degete care nu se intinde la loc (pe asta ni l-au zis in maternitate)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Ada, vad ca ti-au dta fetele treaba serioasa de facut pt urmatoarea iesire in club. Daca tot e bal, bea si pt mine un cosmopolitan si eventual un white russian, ca tot a venit iarna. Sper sa nu conduci tu la intoarcere .

Bb s-a trezit si a terminat bibe de 230 (azi toata ziua a mai mncat 200 in total). Tot e bine , sper sa dormim bine cu totii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Ada , eu nu iti dau ceva tare de baut , pentru mine un campari orange .

Aruba , eu cam simt ca-l cresc pe Andrei , dar ma impac cu ideea ca l-am facut la 32 ani ,consider ca este cam tarzior pt mine. Tot timpul , pana sa aflu ca nu mai pot pe cale naturala ( aici s-au spulberat visele ), am visat sa am 3 copii si la batranete sa am casa plina . Din pacate nu mai este posibil , dar eu inca mai visez

Iuli , asa astept si eu sa vina vremuri mai bune , sa pot comunica cu el si sa ne intelegem bine . Noi suntem 3 zodii de apa ( pesti , scorpion , rac ) si toata lumea ne spune ca trebuie sa fie armonia perfecta

Vera , daca ai Fb sa ne spui cum te gasim

Felicitari fetelor pentru kg pierdute , am si eu cu 5 mai putin dar tonifierea este o varza totala

Balanta , sper ca sunteti bine

Andrei doarme de la 22.oo , acum ne apucam de brad . La noi ca la nimeni . Uite un moment pe care-l petrecem doar noi doi

Multi

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ada, baga si pt mine un gin tonic sau un mojito, acolo .

Azi Eric a papat un mic dejun copios: cereale cu banana si mar cu caisa (borcanel) cam 35-40ml. Dupa care a bagat un somnic de 2 ore si ceva! Timp in care eu am fugit la farmacie si mici cumparaturi.

Are acum cei 2 incisivi de jos, desi il mai dor inca gingiile de zici ca ii mai ies inca vreo 2-3-4...nici un alt dinte pana acum.

Ziua mananca lapte mai putin, noaptea insa recupereaza...azi noapte l-am luat in pat cu mine si de la 1 pana la 4 am senzatia ca tot a supt... de fapt am atipit in mai multe reprize amandoi.

Carmen, am inteles . S-ar putea sa ai surpriza ca lactatia s-a autoreglat si furnizeaza exact cat are el nevoie. Eu nu mai pompez demult, am sanii moi de ceva timp, dar cand suge bebe este destul lapte. Gustul ceaiului de lactatie l-am uitat, mai am o cutie de rezerva in caz de, si cateva seminte de fenugreek. Ocazional imi mai curg sanii, cand venim tarziu dintr-o vizita si bb nu a mancat...numai ma uit la el si incep sa curga.Noaptea insa nu mai curg chiar cand doarme legat 6-7 ore (da, se mai intampla...), si nici nu se mai intaresc.

Aruba, Muraturica, sunteti norocoase cu somnul de noapte al fetelor. Totusi, Ana, nu subscriu la ideea ca fetele in general dorm mai bine ca baietii. Am un exemplu viu in bloc, fetita de ziceam ca-i prietena lui Eric, la un an inca se trezeste noaptea din ora-n ora. Maica-sa-i zombie.

Mai intreba cineva de centrul de activitati, cel putin pt al meu bebe nu e mare scofala (are vreo 3 de fapt). Se plictiseste repede ca trebuie sa stea pe spate si nu ii place. Mult mai placut pt el e sa-l las singurel pe spate cu spatiu suficient si inconjurat de jucarii, sa se rostogoleasca, sa-si duca picioarele la gura etc. Asa ca mi se par cheltuieli inutile (noi le-am primit).

Va pup, noapte buna, eu ma duc la programul de joaca, apoi baita, papa si nani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Hahahaa,
ce ma amuza asta cu bauturile!

Ada pt mine te rog sa bei 10 shoturi de Kamikaze, ca pe vremuri asta era doza mea de <energie> Acum cred ca 2 ar fi suficiente sa ma pun in cap. Doamne ce vremuri, nu era saptamana sa nu ies joi (la Gaia) vineri si sambata la Fratelli... duminica dormeam pana la 7 seara ... Acum nu mai am niciun chef de cluburi, prefer cate un cocktail bar cel mult... Tu pe unde iesi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna seara.
Raportam si noi prima masa cu completare de LP . Azi am avut putintel lapte. nu am avut mai mult de 80 la o masa acuma seara, asa ca am fost nevoita sa ii dau LP. VAd ca l-a tolerat bine ca acum doarme dusa

Si noi am fost azi in Baneasa, toti 3. Am mers la Imaginarium sa vad de niste jucarii - am gasit f frumoase dar scumpeeee.
Si am fost si in Ikea scurt ca era aglomerat rau.

Ada - esti tare cu cluburile! Eu nu te condamn deloc doar ca nu inteleg de unde ai atata energie! Imi amintesc si cand eram in spital cum veneaitu la muls si dimineata la 5.30 cat de fresh erai... eu am facut asta doar 2 sapt si am simtit ca clachez. Iar legat de balerinul odiseii, daca Nectarel e acela, atunci Ana mea e cu siguranta partenera lui ca are doar 5.100 si 60 cm


Apropos fetelor, voi aveti perioade de stagnare in greutate? Ana mea a avut o saptamana in care nu a crescut delo...

Aruba, legat de sala, te invidiez maxim
PE mine cred ca ma paste o depresie....sper sa nu fie asa..

Balanta, sanatate maxima lui Eric. De cand stii de insuficienta renala?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Fetelor , ningeeeeeeeeeeeeee . Ce frumos , dar cred ca o sa ne plictisim repede

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput