Piersicute de iulie august (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

ILENUTA, eu nu te gasesc pe facebook. Da-mi un PM cum te reperez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor , Multumesc de cafea , as' noapte m-am odihnit mai bine dar mai merg niste cafele
Am terminat curatenia , diseara facem bradul si vrem sa ajungem si noi la targ , doar daca sta ploaia.
Acum o sa iesim la vot si cateva cumparaturi .

Si in cazul meu s-au limitat intalnirile cu prietenii dar nu avem alta solutie momentan , nu are cina sa stea cu el , oricum important este sa fim multumiti cu viata pe care o ducem si eu sunt . Mi-am dorit enorm de mult acest copil , incat nu vreau sa-mi scape nimic . Au fost si vremuri in care am plecat ft mult si cate 2 concedii pe an plus N iesiri in tara . Cred ca vor revenii acele vremuri , cand mai creste Andrei un pic . Daca chiar ni se face dor de o plecare , o luam din loc . Am facut Transfagarasanul la 3 sapt cu el , acum ce sa mai zic este baietoi mare . Ce nu-mi place , ca trebuie sa car jumatate de casa dupa mine

Revin mai pe seara

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve gagici,

Noi am fost ieri la petrecere, ruperea turtei la 1 an la fetita pe care o numim "prietena lui Eric" (sunt vecini cu noi si mamicile cu carucioarele ne-am plimbat toata vara impreuna). Bebe a fost cumintel, nu prea si-a intretinut pretena, care a inceput recent sa mearga, si patrula pe acolo, in schimb Eric a adormit... Cand s-a trezit el adormise sarbatorita. oricum au fost haiosi, au fost si alti copii, si mici si mari.

In rest nimic nou. Asteptam si noi prima ninsoare serioasa, anuntata zilele astea.

Nu am facut curatenia de Craciun inca, si nici o cumparatura! Eu am senzatia ca nu am timp de nimic, cand iesim in 3 acum iarna e stresant, imbraca copilul, dezbraca-l in magazin, etc. Mai eficient e cand iesim unul din noi singur la cumparaturi, iar celalalt sta acasa si, daca ne lasa piciul, mai face ceva treaba.

Apropo de ce ziceau Iuli si Aruba de viata de cuplu post-copil, in cazul unui cuplu care nu are nici un ajutor din exterior, e mai greu sa ne facem un program, ni-l face bebe. Noi nu avem cui il "pasa".Cam ca in cazul Laurei, desi la voi exista si o mama si o soacra daca am retinut bine. Cand furam cateva clipe doar pentru noi doi, e ok si e suficient (cand doarme bebe). Cateodata ma frustreaza situatia, dar nu neaparat din pdv-ul nostru, ci pt. ca as vrea ca bebe sa fie inconjurat de mai multe persoane din familie (bunici, matusi, unchi, etc). Din pacate nu e o situatie care se va schimba prea curand.

Carmen, ai spus de mai multe ori ca mai ai doar 2 saptamani? Pana...? Ca m-ai facut curioasa.

Revin mai incolo, acum scartaie cineva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

buna fetelor!
Aruba ai perfecta dreptate...sotul mi-a spus ca de cand a venit copilul m-am schimbat mult.....lucram sa gasim o cale de mijloc
Fleurdelise eu am ceva neamuri dar care nu pot sa vina sa-l vada din motive de boala si bunicile lucreaza amandoua .....iar cand a avut colici si au vazut cum plange s-au speriat ,acum imi spun ca nu se descurca cu el.....dar o sa creasca....deja ma gandesc ca la anul in vara are 1 an si putem pleca cu el in concediu...

seara buna fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Haaaa!!! Nycosia, mult mai usor e cu el in concediunla o luna decat la un an, pe cuvant!!! Nu zic ca sa te descurajez, dinpotriva, te incurajez sa plecati acum, pana cand incepe sa mearga, ca dupa aia, pana la 2-3 ani nu mai ai liniste, e cea mai solicitanta perioada... Noi din motivul asta am decis sa nu m ergem la mare in iarna asta, mergeam in fiecare an in ianuarie/februarie, perioada anului nou chinezesc, dar anul asta ii trimit pe copiii mari cu ai mei si noi stam acasa cu cei mici, ca mi separe prea obositor sa alerg dupa Jane pe plaja si pe la restaurante, in hotel, cand il mai amsi pe Jeff care are program de supt complet neregulat...

Tin minte ca am mers la mare cu John cand avea 10 luni si a fost obositor, am mers si cu Jane tot la 10 luni, dar ea inca nu mergea in picioare si a fost mai usor, dar John la 10 luni mergea si a fost tare tare obositor...

Va pup si ma duc la culcare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna,

Am intrat repede cu tortul ca trece ziua. Am facut 5 luni. A primit (de mos, de fapt) o caciula tricotata/crosetata de nana lui, o frumusete. O sa pun poza cand fac.

Laura, noi in timp am redus mult bagajul lui bebe. Cand a avut botezul (la 6 sapt) am mers (350 km) si am stat cateva nopti. Am avut si cadita, si cosulet (atunci dormea in moses basket), era masina plina. Acum de Craciun daca vom merge peste noapte vom avea semnificativ mai putine lucruri, fiind si ajutati de faptul ca poate dormi cu mine/noi. Iar aseara a facut prima baie in cada mare.

Despre relatie, da, sunt schimbari, dar avem rabdare unul cu celalalt si, de fapt, acesta este "normalul" acum, nu va mai exista vreo "revenire". Odata ce am acceptat asta, a devenit mai usor. Tanjesc insa dupa concediile prin Europa, dar stiu ca vom merge iar. Il invatam pe bebe calator :).

Iiuli, ce tare, chiar asa nu m-as fi gandit vreodata sa ii denumesc lucrurile. Eu ii spun cat mai simplu, orice, chiar daca tot mult vorbesc. Si bravo pt "m", al meu parca ar incepe zilele astea cu "ga", dar timid. Nu prea avem consoane dar vin ele, nu ma indoiesc.

Aruba, cica fetele dorm mai bine, de mai devreme. Si a ta, si a lui Roxy, sunt exemple. Nu imi plac generalizarile, dar ma consolez cu ideea asta. Adica, noi reusim sa mancam impreuna seara, dar tot pe fuga si cu ochii pe monitor, pt ca desi adoarme in general devreme, nu pot conta pe cateva ore in care sa nu trebuiasca sa fiu langa el deloc. Joia asta vom avea petrecerea firmei, si va sta cu bunica (s-a intors!). E prima iesire de seara a noastra, am emotii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Fleur avand in vedere ca eu nu am avut niciodata suficient laptic pt pitic, insa totusi am facut eforturi foarte mari pentru a sustine productia - adica 4 litri de ceai pe zi, multe pastile de galafor, trezit noaptea la 2.30 sa bag pompa sa golesc sanii ca sa stimulez oferta, mancat foarte mult...etc - mi-am propus ca deadline 6 luni sa fac asta, dupa care voi continua sa alaptez insa fara atata stres. Adica mai subtire cu ceaiul ca as vrea sa vad si ce gust mai are apa, nu mai vreau sa ma trezesc noaptea si ma rog, mai putina mancare si mai de regim asa. Probabil ca va scadea productia dar oricum in ian ma intorc la munca iar el va avea deja cel putin o masa inlocuita. Si cat o mai vrea Dumnezeu sa mai am lapte...ii mai dau. Sunt fericita ca am reusit sa ajung la 6 luni, sincer nu speram...

Ana la multe lunite! Sa createti mari, viosi si sanatosi! Iar tort...trebuie sa ma las de mancat dulciuri, in ultima luna am exagerat rau de tot. Nu s-au pus decat vreo 500 de grame, dar totusi...

Aruba ar fi bine sa fie asa usor sa ajustezi ora. Eu am incercat. Am avut o perioada cand ii faceam baie la 8-8.30 in speranta ca papa si nani. Aiurea...tot la 10.30-11 adormea. Am reusit sa o mut putin dupa ora noua. Adoarme in jur de 10, asta e maximul obtinut.

Si la noi a cam disparut viatza de cuplu, insa si eu si sotul ne consolam cu gandul ca e doar o perioada care o sa treaca. Deja au trecut 6 luni. Eu incerc sa nu-mi alimentez frustrarile, iar el este foarte intelegator si nu-mi cere mai mult decat ii pot oferi eu acum, adica mai nimic... O sa treaca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Am fost la targ , foarte frumos dar Andrei s-a enervat si am facut pasi , nu-i place deloc imbracat gros .

Fleur am si mama si soacra dar nu ma pot baza pe ele cand vreau eu . Mama inca lucreaza ( in schimburi ) si soacra are gospodarie , este la tara si trebuie anuntata din timp . Asa ca nu putem percuta pe undeva cand vrem noi .
Bun subiectul cu viata de familie , nimic nu mai este ca inainte. Eu cred ca tine ft mult si de copil , daca ai un bb ca al Arubei si mei sunt cati-va pe aici care dorm de la ora 20 pana la 7/8 dimineata , oho as da si bairam
Dar daca ai un colicos , un mofturos si un plictisit de orice ii arati si ii dai sa se joace , va spun sincer ca iti ii campii . Imi este groaza ca nu pot sa fac nimic de sarbatori , asa ca baza este tot mama . Daca nu era mama , nu stiu ce faceam

Revin ca

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Laura, tare faza cu bairamul, asa e, eu sunt cam norocoasa cu somnul asta de noapte. Eu ma mir de tine sincer ca ziceai ca mai vrei un bebe, esti o curajoasa se pare. Tu cu Andrei le-ai tras pe toate, si cu colici si cu toate figurile si tot mai vrei unul, sau chiar gemeni! Bravo tie ca ai nervii tari

Carmen, ziceam de schimbarea orei de somn treptat, cate 15 min pe zi eventual, noi asa am procedat cand s-a trecut la ora de iarna, ca sa pastram 20 ca ora de baita, si in 3 zile a functionat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

buna seara,
am revenit si eu.a fost fratele meu,cu sotia in vizita,pe post de mos,a cumparat el patutul pentru Mattia.asa ca eu probabil voi cumpara un centru de activitati.am gasit unu pe net,normal ca am pus ochii pe cel mai scump.mai caut..

Ana,La multe lunite si anisori lui Vladimir!!

Aruba,mult succes cu afacerea,mi-am permis sa dau si eu un like

Ada,bea si pt mine un whisky tare cand mai mergi prin club

Carmen,timp este si nu prea ca Mattia vrea sa fie intretinut dar il iau cu mine la bucatarie in carut,cu un picior il imping inainte si-napoi,cu gura ii cant sau ii vorbesc si mainile merg la gatit

Nycosia,m-am tinut dar am uitat.. multumesc pt linkuri

Laura,exact asa sunt si eu.mi l-am dorit enorm si cred ca am "golanit"suficient inainte asa ca nu-mi pare greu,nimic..

Fleur,cati dintisori are Eric, deja?S-au mai calmat durerile?parca voi aveati centru de activitate,ii place lui Eric in el?

Iuli,ma bucur ca sunteti bine!

vroiam sa va mai intreb,nu stiu exact cine a zis ca nu se risca cu carutul prin noianele de zapada dar cu marsupiu,manduca,ect,da..,nu va e frica de cazaturi?mie-mi era frica si pe uscat,sa nu ma impiedic Doamne fereste,pe zapada sunt deja ingorzita

Pup toate fetele si piersicutele,fara exceptie



Mergi la inceput