Piersicute de iulie august (14)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana3110

Buna seara.

Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto


Si Andrei a stagnat aproape toata luna trecuta . Nu a luat decat 200 gr .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ada, te rog pt mine bea un long island ice tea .

aruba, nu ma supar deloc cand spui ca eric este mai sensibil ca marc. asta e adevarul: de eric se lipesc multe bube.
ziceam ca spun povestea nasterii dar n-am mai apucat; o sa scriu acuma pe scurt. la nastere, lui eric i-au aspirat o cantitate importanta de sange din stomac iar primele 4 zile a avut scaune cu sange. a avut septicemie data de streptococul de grup d care de obicei este o bacterie neagresiva. sterptococul l-a luat de la mine (eu nu am stiut ca il am, in urocultura nu a iesit iar in secteria de col facuta in sapt 30 nu era - apoi nu am mai facut cultura de col pana la nastere ca asa a recomandat ginecoloaga ; insa la maternitatea unde am nascut politica este sa se recolteze din col inainte de nastere si uite asa am aflat ce bacterie purtam). marc nu a luat-o fiindca a fost situat mai sus, dar bietul eric cum statea el pe col, n-a ratat-o.
l-au tratat cu plasma, etamsilat si alte d-astea iar la o saptamana de la nastere, scaunele lui au fost normale. am trecut printr-un stres cumplit atunci, fiindca la el in hemocultura n-a iesit nimic pana a facut febra intr-o zi si i-au facut din nou hemocultura si atunci a iesit sterptococul; cultura mea de col a relevat streptococul la 48 de ore de la recoltare - pana atunci i-au dat un antibiotic cu spectru larg, dar nu a reactionat la el. cand a venit antibiograma mea, au luat un antibiotic din lista, i-au dat si i-a trecut.
pe marc as fi putut sa il luam acasa la o sapt de la nastere, dar am ales sa il lasam cu eric, sa nu se simta singur in spital (desi stateau in patuturi diferite, sunt sigura ca isi cunosteau vocile si stiau unul de altul).
ce sa mai zic, sarcina a fost grea, nasterea destul de trista, apoi problemele cu rinichii lui eric...sper ca intr-o zi sa ma pot bucura pe deplin de amandoi bb-ii, adica sa fie sanatosi.
iuli, scuze, poate ai scris, dar am omis eu: de ce mananca asa putin bb? parca i-ai facut ceva investigatii?

a propos de greutatile bb-ilor: eric a pierdut acum in spital 300 grame in doua zile...din cauza diureticelor; plus ca a macat prost in perioada aia, ca era galagie mare in camera, el era mai mereu obosit saracutul si nu ii mai trebuia mancare. i-au facut 3 zile consective glucoza cu soluvit, dar tot a pierdut in greutate. a propos de glucoza: radeam in sinea mea cat m-am chinuit sa il feresc de ceaiuri indulcite in 5 luni de viata, ca ei "au rezolvat cazul" cu 3 pungi de glucoza .

va multumesc sincer ca va pasa de eric si ca ma intrebati de el (nu va nominalizez sa nu scap pe cineva). inseamna mult pt mine sa stiu ca sunt fete de aici care se gandesc la noi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ioana, vinerea trecuta i s-a pus diag de insuficienta renala (acuta), cand n-a urinat 12 ore. pana atunci, avea doar hidronefroza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Aoleu, fetelor, m-ati dat gata. Daca ar trebui sa beau ce mi-ati comandat voi aici, as ajunge in coma alcoolica.Trebuie sava dezamagesc eu nu beau alcool deloc. Nu am baut niciodata. AAAAAA, gust asa si eu, doar de dat norocc. In schimb, eu aveam grija de cei care depaseau putin masura.Fetelor, eu de cluburi nu ma satur. Imi place si in cafenea si in pub-uri si tot ce tine de iesire.Noi, suntem un grup toti casatoriti si asta este refularea noastra si a baietilor. Am noroc, ca ma potrivesc cu al meu , ca si lui ce-i mai place sa iesim.Ininte de a-l aveape NECTAREL, asa cum spunea si ARUBA, aveam program de club. Acum, am fost in BOA.Si, chiar ne-am simtit tare bine. Abi astept sa creasca TUDOR, sa vezi ce-l mai urmarim noi prin cluburi.Ca locatii, in care am iesit in ultima vreme sunt St. Petersburg in Centru Vechi, tare dragut , muzica buna.Apoi, mai mergem in Tribute, Boa si Fratelli.In Bamboo ,nu am mai iesit de mult timp.Sambata viitoare avem petrecerea de craciun la SOFA, unde iar o sa fie o mare distractie.Mie tare mult imi place locatia asta. Cam, asa cu iesitul nostru prin cluburi.
Eu am noroc cu soacra.Mama mea munceste si nu m-ar fi putut ajuta, iar, o bona e mai greu de gasit, asa cum povestea si Carmen.Tudor, e mare, sta singur in casa. Abia asteapta sa plecam noi.
La Multi ANi, Ana ptr. Vladimir.
LAURA< e ceva interesant la targ?
ARUBA, pe unde vine strada cu cofetaria?Ati inceput cu comenzile?
IIULI, eu mi-am luat niste rochite interesante de la FUSION by CERNEI.Sunt avangardiste si au lucruri multe si deosebite. Este pe Lipscani 44. Langa mai sunt cateva magazine interesante.IIULI, dar, cum zici de MIhaita ca e moale?Se manifesta cumva cand se deshidrateaza?
Of, cand m gandesc la cazaturi, imi vine rau, ca eu sunt tare aiurea.Parca nu am picioare, e si vina mea ca stau cocotata numai pe tocuri.
Pentru tonifiere eu merg la masaj langa mine. Fac masaj la
doua maini si chiar se vede.Am inceput sa scap si de celulita.
Mai, fetelor, revin cu iesitul. Noi, daca stam in casa ne plictisim si eu si el si ne certam. Sa nu va inchipuiti ca stam numai usarnici, dar abia asteptam sa ne gatim si sa o intindem.Of, nu am somn si maine am iar o aiureala de zi. Mai merg si cu Nectarel la evaluare. Joi, avem si vaccinul. Si facem doua.
Ce o face Balanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Ana, din ce mi-au zis mie dr, bebelusul e deshidratat cand:
- pielea nu se descreteste cand o strangi intre degete, cum ziceai si tu
- are fontanela "deprimata" - mai moale ca de obicei si cumva adancita
- are cearcane
- e apatic sau doarme continuu si nu il poti trezi (noi asa ne-am dat seama, era lesinat )
- nu iti strange degetul daca i-l pui in palma
- a baut sub 300 ml de lichide in 24 de ore, chiar daca inca nu are alte simptome.

Balanta, , sigur povestea nasterii voastre are si momente frumoase, dar Eric se pare ca a dus greul :(. Am povestit un pic ce problemute am avutcu bb si mancarea, am facut si analize, toate rez au fost bune, deci nu avem niciun raspuns la intrebarea de ce mannca bb jumatate din cat ar trebui. Am vazut 4 dr pediatri, un gastroenterolog, un neurolog, am facut eco abdomen si transfontanelar, analize de sange, urna si copro si nimic. Am aflat doar ca e alergicla banane . Concluzia dr este ca nu ii trebuie prea multa mancare (el are 8500 gr la 4 luni) si ca sa il mentinem hidratat. Nu mai stiu ce sa zic, am decis sa stau clma si sa nu mai chinui copilul atata timp cat el e ok, vesel si ia in greutate. Eu simt ca ii e ok, in rest Doamne ajuta!

Noi am cumparat centrul de activitati de doua luni, bb sta in el cel putin o ora pe zi (din mai multe reprize)si se joaca, cred ca si-a meritat banii. Acum sondam la ms craciun pentru un jumper, oscilam intre cel fix si cel care se agata de usa. Fetele cu bb mai mari, voi aveti jumper? De care?

Ca greutate, si noi am mai incetinit. De doua saptamni a luat cam 200 grame, dar noi suntem cu mancatul de dieta

M bag si eu la somnic, cu bb .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Of, BALANTA,nasol rau. Acum am citit. Pana am scris eu mesajul, tu ai postat.O sa fie bine, ai sa vezi.Eu sunt terminata cand aud de bebelusi asa mici..Saracutul de el, dar gandeste-te c aeste un puternic.
IOANA, la mine cred ca e o chestiune de gena. Toti din neamul meu nu au stare si au o energie debordanta.Trebuie neaparat ca Ana sa-l cunoasca pe Nectarel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Buna buna....
Balanta sa va ajute Dumnezeu sa fie Eric s#259;n#259;tos si sa te bucuri pe deplin de amāndoi asa cum iti doresti cat mai curānd.ar fi si cazul dupa cate ai tras si in sarcina si la na#537;tere dupa cate zici si si acuma

Ana la multi ani lui Vladimir
Ada īntotdeauna te am admirat cu iesirile.bravo
Mai vroiam sa va zic multe dar mi se īnchid ochii.poate maine dimi la cafeluta

Aaa spuneati despre stresul la imbracare...eu cand trebuie sa plec undeva imi vine sa plāng.se creeaz#259; o agitate de nu mai pot.ma ajuta si rafi la asta)))denis plānge ca nu ii place sa il imbrac ,rafi se roaga de mine sa il imbrac si pe el,eu ma enervez si il cert si ii zic ca e mare.atunci īncepe sa zica ca de ce pe denis il imbrac si pe el nu .si tot asaaaaanebunie mare de cand ajung afara sunt toata transpirata si un pachet de nervi.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ningeeeeeee
Haideti afara cu saniutaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Mai ce de somnambule pe aici voi chiar nu aveti somn

Nu va dau cafeluta ca e abia 5,30 va mai las sa dormiti
A supt bb la 5 si cand sa o pun in patut a facut ochii mari si s-a trezit
Acum smotoceste jucariile in patut
Ada, Porumbita, bagati-ma si pe mine in Fb pls ca ai
Banuiam ca e grup si pe fb ca e la moda

Am facut bradul, am si votat

Cu cluburile nu prea suntem pasari de noapte dar asa as bea si eu un cocteil, un vin ceva dar m-ai am de asteptat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ilenutza -- chiar de curand la La Leche League s-a discutat despre un pahar de alcool si toate consultantele au spus ca mai ales dupa cateva luni, cand bebe are macar 2-3 intre supturi nu e absolut nici o problema sa bei un pahar de vin dupa ce ai terminat de alaptat sau un cocktail slab sau o bere... Eu una nu beau alcool, nu imi place, nu am baut niciodata, dar nu m-as da in laturi. Parca si Fleur zicea ca mai baga cate o bere parca?

Eu am tras o spaima azi dimineata ca am constatat ca imi lipseste geanta, si ulterior Coleman si-a amintit ca a lasat-o sambata la biserica aveam toate pasapoartele in geanta, carnetul de conducere din State, aparatul foto cu o tona de poze... Am tras o portie zdravana de plans dar intr-o ora am localizat-o, am fost foarte impresionata de cum au sarit toti sa ma ajute, am dat un telefon, si apoi din telefon in telefon, a ajuns la unul dintre pastori care o gasise si o pusese in storage... Am recuperat-o

Va pup, vreau sa trag un pui de somn sa vad daca reusesc...

Mergi la inceput