Clubul "babelor" FIV-oase 70

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Velvet, caldura e in suflet, ca pe aici e cam racorica.

Ati facut bradul? Eu inca nu, il facem in ajun de obicei, dar parca l-as face mai devreme...am un proiect: sa smotocesc motanii cu zapada stransa pe pervaz...sa vada si ei ce e aia, ca habar n-au.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Irene_ spune:

MeAlex, daca te ajuta mie mi-au ramas 30 buc de clexane 0,4 pe care m-as bucura sa le fac cadou cuiva care are nevoie de ele. Daca le vrei scrie-mi un PM si stabilim cum procedam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Irene,, multumesc mult, am rezolvat. Poate are altcineva nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Buna fetelor,

Vin si eu pe topicul asta cu o mare rugaminte, adresata mai ales celor care va confruntati cu problema infertilitatii masculine si care, eventual, ati facut FIV in strainatate: va rog sa-mi recomandati si mie un androlog pe care l-ati intalnit (mai ales la clinicile din afara tarii) si care v-a inspirat incredere.

Situatia noastra este urmatoarea (am mai spus povestea pe forumul DC, dar o repet si aici, in speranta ca ma puteti ajuta cu un sfat, o parere, o idee, o recomandare):
Sotul meu a fost diagnosticat in toamna lui 2011 cu OATS severa si ni s-a recomandat FIV+ICSI. In momentul respectiv era aproape de azoospermie (avea 1.200 spermatozoizi/ml, 98% forme anormale, mobilitate doar de tip C=5%). In urmatoarele saptamani/luni am facut toate investigatiile posibile: consulturi urologice, ecografii testiculare, ecografii prostatice, tuseu rectal, analize hormonale, analize bacteriologice (secretii uretrale cu masaj prostatic, Chlamydia, Ureplasma, Mycoplasma, spermoculturi, uroculturi), analize genetice (cariotip, microdeletiile cromozomului y - AZF (a,b,c) si SRY) - toate analizele fiind foarte bune. Niciun medic la care am fost (urolog, endocrinolog, androlog) nu a gasit vreo cauza pentru situatia in care ne aflam, asadar sotul a fost diagnosticat cu infertilitate masculina idiopatica. Nu ni s-a recomandat neaparat un tratament specific - ni s-a spus Spermotrend, vitamine. minerale, intrucat nestiind cauzele OATS, nu se stie cum se poate trata exact.

Am hotarat totusi ca, inainte de a face FIV, sa urmam tratament o perioada, in speranta ca vom imbunatati macar putin situatia. Asa ca, timp de aproape 10 luni, sotul meu a luat Spermotrend + tratament naturist (macca, napraznic, resveratrol) + uneori polen, fructe goji, vitamina C, omega 3-6-9. Am obtinut la un moment dat 2,4 milioane spermatozoizi/ml, 98% forma anormale, mobilitate a+b=8% - am fost foarte incantati de progresul acesta si am continuat tratamentul. Apoi, inainte de FIV, o alta spermograma a aratat in scadere: 1,6 milioane spermatozoizi/ml, 98% forme anormale, mobilitate a+b=12%.

In iunie 2012 am facut un FIV+ICSI la Medlife, cu dr Albu si embriologul englez Terry Leonard, dar.. a fost aproape un esec de fertilizare: din 5 ovocite carora li s-a aplicat ICSI, doar 1 singur s-a fertilizat si am obtinut 1 embrion fara fragmentatii, dar cam incet la dezvoltare: in Z3 doar 4 celule (stiu ca in strainatate, la unele clinici, un astfel de embrion nu e considerat viabil, dar noi am hotarat sa-i dam o sansa). Din pacate, FIV-ul n-a reusit.
La discutia cu medicul si cu embriologul ni s-a spus ca de vina a fost calitatea foarte proasta a spermei, in ciuda lunilor de tratament. ADN-ul spermatic este de foarte proasta calitate, iar singurul mod in care s-ar putea imbunatati un pic ar fi cu ajutorul antioxidantilor. Ni s-a recomandat atunci sa mai facem un timp tratament, de data asta cu Profertil si antioxidanti, si sa incercam sa congelam sperma inainte de o noua procedura (ni s-a spus sa mai facem o incercare cu materialul biologic propriu, dupa care, daca nu vom reusi, sa apelam la donator de sperma). Am hotarat ca vom urma sfaturile medicilor si vom mai incerca un FIV in primavara lui 2013.

Dupa FIV-ul din vara, sotul meu a tinut o cura de detoxifiere, la recomandarea unui medic naturist, apoi am inceput tratament cu Profertil, Glutation reduced (un antioxidant foarte bun), Ulei de catina, Coenzima Q10, Resveratrol, L-carnitina+fructoza (mentionez ca alcool nu mai pune pe limba din momentul in care am aflat de aceasta problema, cafea nu bea decat 1/zi, a mai redus cantitatea de tigari, miscare face in fiecare zi, prin natura serviciului pe care il are).

Dupa 4 luni de tratament, am hotarat saptamana asta sa incercam sa congelam sperma si... surpriza: nici macar 1 spermatozoid viu nu a fost gasit in proba, in ciuda eforturilor embriologului de a prelucra cat mai bine proba. Au fost gasiti cativa, dar morti
Nu ne asteptam la un asemenea rezultat dupa atata tratament. Asadar, suntem complet derutati si nu stim incotro sa o luam si ce am mai putea face/investiga/trata. De aceea va rog pe voi, daca ma puteti ajuta cu un sfat, o recomandare - ma gandesc sa scriu medicilor din afara, poate ne recomanda alte investigatii pe care le putem face sau ne dau alte solutii.

Imi cer scuze ca m-am intins atata cu mesajul si va multumesc dinainte pentru orice idee pe care mi-o puteti da.





-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broscuta7 spune:

Buna
Daca mai este valabil, as vrea eu clexan-ul. Dar te rog sa-mi spui cat costa intai. Astept raspuns si te contactez pe PM sa-ti dau adresa, in situatia in care mai e valabil anuntul tau.
Iti multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Ciao elbereth! Bine-ai poposit pe la noi!
Te-as sfatui sa-i scri un mail tayfunului din istanbul. noua, dupa ultimul fiv, ne-a propus o abordare putin diferita fata de ce auzisem pana atunci: voia sa puna embrionii rezultati (imediat dupa ce embriologul efectua IMSI) intr-un "lichid" care i-ar fi ajutat la dezvoltare, deoarece ne-a spus ca avem probleme serioase de dezvoltare embrionara, datorate in special calitatii proaste a spermei sotului.
La FIV Europa gasesti datele de contact pe prima pagina. Mai mult de atat, din pacate, nu te pot ajuta.

Buna babute dragi!

...noi am impodobot bradutul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna dragutele

Aseara am impodobit bradutzul, in seara asta continuam cu decoratul. Eram asa de pleostiti aseara, asa ca am decis sa facem ceva mai ... vesel. Asa frumos miroase in casa si in plus stau si cu nasul in el, cand stau la comp.

Cine cunoaste cum se procedeaza cu muscatele? Am una batrana, mostenita, dar inca mai are flori, in casa nu pot sa o bag, ca ma bate sotul.... Ma gandeam sa o bag intr-un plastic, o punga mai mare gen. Sa ii tai crengutele sau o bag cu totul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Vreti sa punem poze cu brazii?
O prietena draga, Bob, m-a luminat si mi-a zis ca se poate pune poza direct la mesaj, apare in dreapta lui.
Dupa Propune ca mesajul lunii, exista Galerie mesaj, unde se poate incarca o fotografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Ari multumesc! Orice idee e bine-venita in situatia noastra!




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_K spune:

Elbereth,

Ati incercat TESE? La noia asta a dat rezultate, sotul meu nu avea niciun spermatozoid in sperma dar cu tese a, obtinut embrio viabili. Noi am facut in Antwerp si androlog l-am avut pe Benny Verheyden http://www.mannenkliniek.be/.

Mult succes,

Carmen

Mergi la inceput