Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Am intrat doar ca sa fac niste precizari legate de vaccinuri.
Cine vrea sa afle care sunt schemele de vaccinare in oricare tara din lumea asta poate sa le vada pe siteul Organizatiei Mondiale a Sanatatii - http://apps.who.int/immunization_monitoring/en/globalsummary/ScheduleResult.cfm
Acolo scrie ce vaccinuri se fac, unde si cand.

Atentie mai ales la cele care vor sa emigreze.Daca la noi mai merge cum mai merge cu vaccinurile, stiu o mamica ce vroia sa se mute in Franta si incepuse sa se intereseze cum face cu inscrierea la scoala acolo.Unde i se cere fisa de vaccinare. Si unde nu merge ca la noi ca stiti ca nu am vrut etc.Ca sa il inscrie la respectivele scoli ii trebuie si punct.

In legatura cu sursele de informare pentru vaccinuri - pot sa inteleg si teoria ca 'statul nu tine cu noi' dar nici sa se aduca drept surse contra vaccinarii siteuri care nu au nici o legatura cu medicina.Apropo de sursele de documentare ale cartii dnei dr Todea Gross - mi-a fost suficient sa vad care sunt sursele de documentare de pe prima pagina (in subsolul paginii - tinyurl ??!!dailymail.co.uk (adica un ziar) si huffingtonpost- adica al doilea ziar).Mie pentru afirmatii grave gen 'Italia a recunoscut legatura dintre autism si ROR'imi trebuie surse medicale si pe siteuri serioase, nu libertatea.ro (sau echivalentul lor strain), mai ales de la o carte care se vrea documentata.Pentru mine asta a fost suficient sa nu imi doresc sa mai citesc pentru ca nu are cum sa ma convinga.

Eu nu sunt de profesie doctor sau sa lucrez in domeniul sanatatii.Dar in privinta cancerului la san tot ce am citit (si am citit zeci de ore) citesc de pe siteuri oficiale gen cancer.gov,breastcancer.org si altele asemenea.Nu citesc despre chestii medicale pe evz.ro sau pe hotnews pentru ca sunt siteuri de la care nu am nici o pretentie ca au inteles si ca transmit bine informatia mai departe(mai ales cea privind medicina).
Asa ca sfatul meu e doar sa incercati sa triati toata informatia pe care o primiti in privinta vaccinarii si sa nu mergeti pe siteuri gen tralala.blogspot.com si mai stiu eu ce alte siteuri.Ca articole total nedocumentate sau care sa fi inteles gresit niste stiri si sa le transmita si mai gresit mai departe pot sa scriu si eu si oricare dintre voi si dupa aia sa imi fac blog si sa le trantesc acolo cu pretentia ca au ceva studii in spate...



Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Multumesc Tzitziri pentru link.Personal il gasesc f interesant.Ai mare dreptate ca trebuie sa avem grija la sursa informatiei.Tu i-ai facut Sophiei vreun vaccin(scuze dc ai mai scris, eu prea am intrat)?

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madanan spune:

Sunt in urma cu cititul, dar am vazut ca Stella intreba de un program de mese la bb. Dupa 2 saptamani groaznice de colici in care ii dadeam Mariei mancare la cerere (san) si laptele nu mai reusea sa se digere, pediatra ne-a facut un program se mese. In primele zile I-am dat la 2 ore ca era prea mult 3 ore pt. mancacioasa noastra. Tot nu am scapat de plansete, dar stiam ca nu sunt de la colici, ci de la foame( era mult pt.ea sa stea 2 ore nemancata). Treptat am crescut intervalul intre mese si dupa trei saptamani pot sa zic ca s-a obisnuit si nu mai plange de foame si mananca la 2.30 sau 3 ore, depinde de cat de mult mananca la o masa. Pe langa acest program eu de trei saptamani tin regim si nu mananc decat piept de pui, cartofi, orez, compot de mere, supe si lactate. Nu mai avem colici si este mult mai bine. Treptat am sa introduc pastele si oul in alimentatie.
Intre mese ii mai dau, dar mai rar, ceai neindulcit Baby calm.
Avem o grasunica, care la 7 saptamani avea 5.750 kg.

Dana mami de Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Multumesc Tzitziri pentru link.Personal il gasesc f interesant.Ai mare dreptate ca trebuie sa avem grija la sursa informatiei.Tu i-ai facut Sophiei vreun vaccin(scuze dc ai mai scris, eu prea am intrat)?

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani


Anda, eu ii fac Sophiei schema obligatorie (cea cu Infanrix).Asa am facut si la David si lui i-a fost bine.La David am platit pentru Infanrix,acum se aude ca e gratuit...
Singura chestie care nu e obligatorie si pe care am facut-o a fost Prevenarul.Si asa o sa fac si la Sophia. David a facut de 3 ori (parca 9 luni, 1 an si 1 an si ceva...trebuie sa ma uit daca intereseaza pe cineva in mod special) pentru ca urma sa intre in colectivitate mai devreme si asa ne-a recomandat mf.In rest nu am facut nici la David si nu fac nici la Sophia Rotavix, Varilrix si altele asemenea.





Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Tzitziri pe mine ma intereseaza cand i s-a administrat baietelului Prevenarul.I-as face si eu, sper ca dr de fam sa stie despre ce e vorba...Am citit ca prima doza ar fi la 2 luni...Mie medicul de familie mi-a spus de Rotavirus doar...Insa mi se pare mare lucru dc acest vaccin ar lupta(sau, ma rog ar face forme mai usoare) impotriva pneumonie.

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello!

Lumi, multumim! Am facut sedinta foto cu fata pentru albumul bunicilot si pt un calendar de birou. Cei de la agentia de publicitate cu care am colaborat ani de zile la serviciu sunt niste draguti si mi-au cerut niste poze cu Maya ca sa-mi faca niste calendare de birou cadou pt cei dragi. Tot ei au fost draguti si ne-au facut invitatiile, meniurile si cartolinele cu locuri pt botez.

Noi azi la 6 ne-am bagat toti 3 la somn! :))) Momentan doar eu m-am trezit!
Cred ca incepe sa-si faca efectul Colieful, dupa o saptamana! Maya a facut kk azi de 3 ori! Am adormit-o la 6.20 cu lumina stinsa si am pus-o iar in patut. Inca doarme! Totusi as vrea sa se trezeasca mai repede ca sa facem baita in seara asta, ca daca isi incepe noaptea de la 6, nu am chef sa fim fresh maine la 4 dimineata!

Eu ma simteam foarte slabita, gen ca la raceala, am luat un oscilo si un ceai. Sper totusi sa fi fost senzatia de la cele 4 ore dormite aseara. O iau razna daca racesc iar! De cand am nascut am racit de 4-5 ori. Sunt praf cu sistemul imunitar de la nastere. Ca sa nu mai zic ca ma dor toate incheieturile la picioare, de abia ma dau jos din pat si ma misc. Mana stanga zici ca e beteaga. Ori m-a luat brusc reumatismul, ori mai zicea cineva ca la fel a patit de la sarcina si alaptat, s-a demineralizat organismul. Si am luat vitamine si in sarcina si acum! Ar trebui sa ajung la niste analize ca parca sunt o baba!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Fetelor nu zic nimic despre subiectul aprins fiindca am ”discutat deja cu Adriana
Eu as avea de vanzare un carusel Vtech Gasca cu puii, nou in cutie ,fiindca mosul s-a incurcat in stiinte si ne-a adus 2 identice.Daca va intereseaza pe vreuna va rog sa-mi trimiteti PM.Il dau cu 180 lei cu cat l-am luat si transportul il platesc eu.
Despre asta este vorba: http://www.elfbebe.ro/images/products/originals/1368_17635_vtech_61783.jpg

Lampa & crib mobil, marca Vtech

• Recomandat copiilor de la nastere pâna la 2 ani.

• Cele trei moduri diferite în care functioneaza jucaria sunt muzica si sunete din natura si cântece de leagan, timp de 3 min, 5 min sau 10 min.

• Cele patru moduri pentru miscare si lumina sunt: proiectare pe tavan care se învârte, mobil cu cele trei animalute care se învârte, puiutii de gâsca ce se leagana si lampa de veghe.

• Reglarea volumului: prin învârtirea butonului se poate alege intensitatea dorita.

• Senzor de sunet care se activeaza atunci când copilul plânge.

• Oprire automaa atunci când timpul setat initial a expirat.

Este super ,noi am montat deja unul iar Mihnea e fascinat de bobocei ,incearca sa-i prinda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Anda, am gasit aici despre cand se face Prevenarul: http://sarcina.pentrumamici.ro/mamici/sanatate-bebelusi/vaccinul-optional-prevenar

Noapte buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Buna dimineata!

Ce fac fetele si boboceii?
Afara nu cred ca sunteti la cat de urat este, cel putin in Bucuresti ploua si e intunecat.
Piticuta mea e in patut si se uita la carusel. E treaza de la 9 si i s-a facut somn ca a inceput sa ma strige, se miorlaie pana ma sesizez. Daca nu o fac, o da in plans.
Aseara a dormit iar la ea in patut.
Am luat-o langa mine la 8, ca nu mai avea chef de somn si am mai pacalit-o pana la 9 cu tzitzi.

Fug la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neata fetelor,

Si noi am dormit 2 somnuri a cate 3+2 h in patut, restul langa mami in pat. Olivia, ce mult ma bucur ca s-a acomodat Maya cu patutul ei Poza de la avatar e delicioasa, ai o adevarata printesica

Eu cred ca sunt in prag de depresie, adica iarasi ma pufneste plansul din te miri ce. Motivul e Matei care nu sta mai mult de 5 minute la san. Incepe sa dea din picioare, sa miorlaie si sa jeleasca, scoate niste sunete de mi se rupe inima. E tortura. Abia astept sa vina ziua de maine sa vorbesc cu doctorita. Pt ca papa asa putin odata mi-am bagat picioarele in el de program si ii dau sa pape mai des. adica incerc sa-l linistesc pe umar cand incepe sa planga si dupa il pun din nou la san, ca oricum cat imi sta pe umar imi molfaie umarul cauta sanul si ofteaza si suspina. Ne tine masa asa nici nu stiu cat timp, iar apoi bebe atipeste nitel si-mi trag si eu sufletul. Nu stiu de ce plange cand papa mai mult de 3-5 min pe ceas! Acu vreo doua sapt regurgita si varsa destul de mult, dar in ultimele zile a trecut si acum e problema asta. KK face de 2 ori pe zi cu aspect normal. Face pipi bine, la fiecare schimbare scutecul e incarcat. Nu stiu ce nu e ok :((( si daca mai imi zice odata doctorita ca e si el agitat o iau pe campii, ma duc la buc cu el la alt pediatru.



Mergi la inceput