Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Este ultima mea interventie, risc sa devin penibila.
Deci Kitana si Stela citatele sunt din posturi diferite, nu am rabdare sa caut si mai in urma cand ne repeta iar ce bebe cuminte are, dar o scoate din sarite si tipa la ea. Pai eu care 2,5 luni aproape 3 luni nu am dormit zi si noapte pt ca B se sufoca, mereu cu el in brate ar fi trebuit sa l dau de pereti pana acum! Si eu am plans de oboseala, de nervi, de neputinta. Si m am certat cu apropiatii, dar am avut grija ca lui sa i vorbesc cu cea mai dulce voce posibila, mai ales ca un bb se sperie daca ridici vocea putin.
Dar nu l am injurat si nici nu am tipat la el, preocupata de persoana mea , ca eu sa dorm si mai ciudat sa mi menajez vecinii. Eu vad in spatele cuvintelor si nu mi se pare amuzant ci doar o persoana care are probleme si nu le rezolva, ba poate citeste aici o tanara mamica si o sa creada ca e normal sa faci ce face elfica. Daca imi spune Iuli ca a clacat, scuzati ma dar pot sa inteleg, insa pe elfica nu pot s o inteleg, ca ne tot repeta cat de cuminte e bebelusa ei.Nici nu vreau sa mi imaginez ce facea elfica daca era in situatia lui Iuli.
Iar faza cu bataia celei mari Ana mie nu mi se pare deloc o figura de stil. e foarte clar si nu e intamplare se intampla in mod repetat :
„„„„„A mea asta mare tare nazdravana e si si eu, ca altcineva care se plangea ca l-a altoit cam fara motiv pe cel mare, asa mai patesc si eu si imi pare tare rau. Tot zic ca nu o mai fac, dar nu stiu cum sa o fac sa ma asculte si tot imi mai scapa cate una.„„„„„
Sfatul meu e sa te duci la psiholog sa ti explice cum sa abordezi copilul, iar pt tine cauta un medic si spune i ca nu ti controlezi furia.
Gata ca am transformat forumul in altceva decat scopul lui. Mie imi pare rau ca pe DC vad asa ceva si prefer sa citesc lucruri mai vesele, nu pot indrepta nimic eu, de aceea prefer sa ma menajez.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Adriana: imi pare rau pt decizia ta , dar fiecare isi creste copiul cum poate si cum crede. Eu sincer ignor dc ceva nu-mi convine, poti sa zici ca ''inchid ochii'' dar prefer sa nu-mi bat capul cu grija altuia. Nu sunt si nu am fost niciodata adepta violentei, mai ales fata de copii dar sincer pana nu iti ajunge propriul copil la varsta de 2-3 ani , nu intelegi cat de departe pot sa mearga cu nazdravaniile si cat de greu e sa-ti menti calmul.Cand apare si bb 2 distractia e in floare, chiar e greu, poate Elfica chiar are nevoie ea insasi de ajutor cum ai spus tu, dar e decizia ei.
si mie imi lipseste ''mamica celor 3 D'' si imi amintesc ca in urma discutiilor cu E. a parasit forumul, chiar a fost o pierdere mare pt noi toate, o spun cu toata raspunderea si cu toata experienta acumulata la primul copil.


KYTANA:ce putin mai ai, o sa fie bine o sa vezi. Ai incercat sa-i dai colief pt colici? e scump ca naiba dar uneori are efect.
ANAOMARIA:cum se inteleg fetele tale?Si eu am cartea si chiar e documentata.
OLI:pe unde esti? cum a fost fara baia de seara?noi am adormit repede aseara, dar intre 2 si 4 am dat ture prin casa, ieri a avut o zi tare somnoroasa dupa ce cu 2 zile in urma nu cred ca a dormit 2 ore legate.

Fetelor nu as vrea sa se strice iar atmosfera aici, chiar mi-ar parea rau.iar cu parasiri de forum.of.

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Pfff, ce mai discutii !
Eu am citit cand Elfica a scris acele lucruri. N-am "inchis ochii" pentru ca n-am considerat a fi fost ceva grav sau mai stiu eu cum. Sincer, dupa n nopti cu somn fragmentat, cu colici nasoale, d-aia nu mai pot eu ca cineva ii arde dupa ceafa lui fii-su/fie-sa. Eu si acum ma rastesc la Iris daca ma freaca ore intregi si eu sunt neodihnita. Chiar am observat: daca dormim binisor si ea seara are chef de miorlaiala, sunt calma ca o baba pioasa. Dar cand ma freaca de colici zile si nopti la rand, o bag in aia ma-sii (excuse my french ). Categoric n-as arunca-o pe geam, asa cum i-am zis atunci (nu neg, nu retrag, e ceva ce am zis in cel mai stresant moment al vietii mele ), dar cand nu mai pot si nu mai pot, ii zic ca o inchid in debara sau o "dau la saraci" (desi saracilor fix fata mea le lipsea plocon ).
Dupa saptamani de nervi si stres si pumni dati (in capul meu, of course), am ajuns sa cunosc starile dragonitei si sa stiu ce si cum sa fac s-o linistesc. Si la noi asta presupune aproape mereu sa fim doar noi doua, sa nu ne supere/deranjeze altii (deh, traiul cu socrii nu e usor...). Pot spune ca sunt mandra ca sunt mai calma si mai dispusa sa indur (pai da, mi se pare ca indur, deh) nopti nedormite sau ore nesfarsite de rasfat. Dar, cu mana pe inima spun: acum cand turbez de nervi, o las pe Iris in patut si ma duc sa ma spal pe ochi sau imi trag cateva palme si sunt ca noua Desi cel mai eficient la stres e sa-l boscorodesc pe sot sau chiar sa-l trag de urechi sau sa-l plesnesc peste noul tatuaj cu iris si fluturas
Bun, hai ca v-am scris, in caz ca va interesa cat de pilaf sunt eu
Norma, eu una m-am spart de ras la faza cu "il iau de la san si il bat pana i se face iar pofta de mancat".
Kytanutz, si noi mergem la pedi la Sanador, o cheama Gabriela Vasile si ne place tare mult


Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Of... Adi, chiar nu poti ramane? Nici nu stiu ce sa zic, stiu cand a plecat Tzuki, insa eu eram nou-venita atunci, nu imi aduc aminte ce s-a intamplat. imi pare rau sa te pierdem... eu zic sa ramai App parca s-au terminat zilele de tratament, ce mai face dl B?

Haideti sa va dau o veste buna: mi s-a aprobat dosarul de indemnizatie Am prrimit instiintarea prin posta. Macar plec cu inima impacata. Sper numai sa m-i vireze pe card, sa nu patesc si eu ca Oli. Apropo Oli, ai reusit sa rezolvi, sa primesti banutii pe card?

Am fost afr, a dormit pingu mic, a papat si acum doarme pe mine. Nu imi vine sa il pun jos Mi-e asa drag iar cand zambeste uit toate nelinistile. Cu ajutorul lui Dumnezeu poate se va odihni si el. Citisem undeva ca lipsa somnului ingreuneaza dezvoltarea creierasului



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Adriana, si eu prefer sa-mi vars nervii pe cei din jur(nici asta nu-i ok), dar cu bebe sa fiu cat de dulce se poate. Tocmai de aia prefer sa-l tina sotul daca p mine ma pufneste plansul ca nu vreau sa-i transmit starea mea. Iti inteleg punctul de vedere, asa cum inteleg ca fiecare om poseda limita lui de rabdare. cred ca fiecare mamica incearca in limitele sale sa faca ce-i mai bine ptr puiul ei. Sper ca nu te-am deranjat cu cele spuse si sper sa mai intri ocazional sa ne spui ce mai faceti chiar daca nu ne citesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

kytanuutz, super vestile. adevarul e ca, desi ma plang de spate si brate, si mie mi-e drag de matei si-l las sa doarma asa ca broscuta p mine, nu-l mai pun in pat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

KYTANA:cel mai bine e cu piciorusele broscuta, ca si cum ar sta in fundulet. sa incerci sa il pui cate un pic zilnic , musai cand e voios . la noi a fost un succes total, mai ales afara . imi place ca asa o feres si de ochii curiosilor.
legat de kk, am vb ieri cu pediatra , mi-a zis sa-i pun juma de supozitor(taiat pe lung!!!)dc constat ca e agitata si o necajeste burtica ideea e sa nu devina obisnuinta supozitorul sau rice alta metoda de stimulare .
noi suntem acum in tabara cealalta , deja are 3 scaune azi, de la suplimentul de fier pe care am inceput ieri sa i-l dau(la recom dr pt ca e prematurica).
pup

ps: gandacita mea stranuta si are nasul infundat si cu ceva mucisori

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare!

Pe noi ne-au dus nasii la pediatra, ca tati e la niste cursuri in weekend, apoi au vrut sa duca fata la impartasit (eu sunt paralela cu biserica, dar daca ei vor sa o duca pe asta mica, n-am nimic impotriva-ba chiar zic si eu ca de la vinul ala se imbata si ea si doarme mai bine:)) glumesc, ca azi popa doar a inmuiat lingurita in vin si ea a lins-o putin! Apoi m-au lasat la mama, ca nu o mai vazuse pe Maya de 2 saptamani si am stat acolo pana la 2 cand a venit tati sa ne ia, ne-a lasat acasa si a mers cu mama la spital sa-i schimbe pansamentele.
Nu si-a facut niciun test de osteoporoza din cate stiu eu.

Va ziceam ca a dormit3 ore? Nuuuu, a dormit 5 ore legate in patut!!! Nu-mi venea sa cred! Ma duceam intruna sa o verific daca mai respira! S-a trezit la 12.30, a supt 40 min la ambii sani, ca era lihnita, in bezna si liniste totala si a dormit pana la 3.30, apoi treziri la 5 si la 6. Toate astea in patut si pe burta. La 6 ori din cauza ca am facut greseala sa nu o mai pun pe burta si a dat din maini in secunda urmatoare, ori ca i se luase de somn de 10 ore jumate, dar s-a trezit si era fresh! Si eu n-am putut adormi decat la ora 3, nu stiu ce naiba am avut!
Si am luat-o in pat langa mine, apoi ne-am ridicat si am plimbat-o, pune-o pe perna de alaptat, iar leganat, iar intinse... Pana la 7 cand a adormit din nou! La 8 am mufat-o si la 8.30 am lasat-o sa se trezeasca, ca trebuia sa ne pregatim de doctor.

Pediatra ne-a laudat, ca e activa, isi urmareste mainile (eu ma asteptam sa le ridice in fata ei si sa se uite la ele, dar nu, se uita la masa pe care o atingea cu mana, mi-a zis ca asta inseamna, sa-si duca privirea unde e si mana), ca are progrese peste medie, eee, numai de bine! A luat 1400 g in luna 3 si 4 cm, are 6180g si 62 cm. Si-a dublat greutatea de la nastere!

Acum abia am reusit sa o adorm ca a fost cam praf cu somnul azi, a dormit doar 15 min in masina si 30 min la mama.

Aaaa, i-am zis pediatrei de kk. Mi-a zis sa-i dau in continuare Protectis si Bifido Baby la care eu renuntasem, ca intelesesem ca doar 1 luna si gata.
De transpiratia la cap mi-a zis ca e normal la cat mananca si efort depune. D3 sa-i dau 2 pic in gura sau 3 in lingurita. A zis ca n-are rost sa o intepam ca nu are semne de rahitism sau lipsa de calciu. Pe astea le vede la incheieturi, coaste, fontanela.

Kytana, mai ai doar o saptamana! Si ce daca o sa fii cu copil alaptat la san dupa tine? Ii dai sa pape cand vrea, ca nu te cunoaste nimeni. Stii ca nici eu nu sunt fan alaptat in public, dar decat sa-ti planga copilu', da-i in ma'sa pe toti si da-i piticului papa. Nici nu concep sa ne uiti si sa nu mai intri sa ne spui cum sunteti!

Adriana, si mie mi-ar parea rau sa pleci, mai ales ca prea multe fete au parasit grupul.

Moro, cum esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

OLI: wow ce poza faina cu Maya si ce multe vesti bune! bravo pui mic, de fapt mare

Am scos wrapul de la naftalina, a adormit in cateva minute la pieptul meu. L-am ignorat o vreme , mi se parea ca sta cam ghemuita in el, dar acum e mare si sta bine .Cand ma gandesc cum zace carutul pe balcon , noroc ca il aveam de la dra mare, ca altfel ma ofticam

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Buna fetelor,

In sfarsit ajung si eu sa mai citesc pe aici...
Stela am citit(sper sa nu gresesc) ca te plangeai ca bebe plange la san si masa dueaza mult.Asta am patit si eu si nu mai stiam ce sa fac, efectiv nu mai putea manca...si mi-a stagnat in greutate 2 saptamani, desi l-am dus in perioada asta la 3 pediatri.La noi era de la colici...si am reusit sa rezolvam situatia cu tratament homeopat(sau poate a trecut de la sine perioada..nu stiu chiar sigur), insa dupa ce am incercat diverse...mi-am zis sa incerc si acest remediu homeopat...
Acum nu mai plange, insa avem mari, mari probleme cu scaunul, nu iese decat ajutat si asta la 3 patru zile.Am incercat cu ceai de musetel, dulcopic, lactuloza, debridat, supozitoare, insa nu am avut rezultate.Medicul pediatru mi-a recomandat si o ecografie abdominala, ceea ce m-a speriat f tare, insa la ecografie nu s-a evidentiat nimic patologic.Daca ma puteti ajuat cu ceva sfaturi, in acest sens le astept cu mare interes.

Despre bebe, ce sa va spun e f cuminte doarme noaptea de la 10 la 6 farsa sa se trezeasca, desi eu as dori sa o faca... ca sa pape, pt ca nu a mai luat mult in greutate avem 5900(la 2 luni si 3 sapt, nascut cu 3400.
Nu plange mult bebele meu, doarme bine si ziua.La capitolul achizitii, zambim, radem, urmarim caruselul, agitam manutele , picioarele, dar capusorul nu il tinem cu ferimitate, asa cum facea surioara la varsta lui...inca ii mai balangane cand il tin in brate, iar pe burtica il ridica si mentine, dar mai rar la 90 de grade(cum e clasica fotografie a bebelusilor la 3 luni)..el il tine mai mult la 60 de grade.Eu fac mereu comparatie cu surioara lui Nectaria...care era mult mai teapana la varsta asta.

Am citit discutii legate de un anumit mesaj de-al Elficai si citate din el...Parerea mea este ca Elfica isi iubeste mult copiii...o mama care isi alapteaza copilul doi ani, pe amandoi acum...Poate cand a scris acel mesaj, era si ea intr-o pasa mai proasta...si chiar ea scria ca ii pare rau ca a lovit-o pe fetita mare...Si pe mine ma depaseste uneori situatia si mai tip la cea mare, desi e ff mica si imi pare ff rau...oricum asta se intampla extrem de rar, dar se intampla.Niciun [parinte nu este perfect, toti suntem perfectibili.

Va pup pe toate si sper sa intru si sa va citesc mai des, avand in vedere ca sotul meu este in concediu si sta cu noi acasa.



Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput