Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna Olivette. Si eu am facut cadou bunicilor de Mos Nicolae cate un album foto cu poze in ordine cronologica (ultima zi acasa gravida, prima zi in spital, ziua 5 cand am iesit din spital, ziua 12 cand am avut sedinta foto cu fotografi, la o luna, prima baitza, la doua luni .....) si cu pagini goale pe care urmam sa le tot umplem. S-au bucurat sincer si f tare; le-am facut si poze mai mici sa isi puna in portmoneu sa se laude la toti cei cu care se intalnesc.
Chiar e un cadou frumos pt bunici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna dimineata, fetelor

La mine doarme fata si nu dorm eu Adica asa s-a intamplat in noaptea asta, ca in rest dormim amandoua. In schimb ziua, de pe la 11 pana pe seara rar mai doarme bobocica mai mult de o ora. Mi-a luat o saptamana sa fac curatenia de iarna in bucatarie, desi e f mica. Dar daca a trebuit sa fac printre picaturi, a durat.

Am reusit sa ajung la zi cu cititul si daca tot n-am somn, am zis ca sa va scriu si eu un pic.

Stela, Dumnezeu s-o ierte pe bunica ta!

Olivia, insanatosire grabnica mamei tale! Si-a facut test sa vada cum sta cu osteoporoza?

Noi inca nu ne-am decis cu vaccinurile. Tot stau si ma gandesc si ma razgandesc. M-am saturat de teoriile astea conspirationiste, ca-mi iau placerea de-a trai, ma fac sa vad lumea intr-o lumina gri Ma tot gandesc ca nu se poate sa faca cineva ceva rau intentionat, dar apoi imi amintesc de nazism si de comunism si-mi dau seama ca nu poti avea incredere ca statul si cei de la conducere vor neaparat binele oamenilor. Asa ca ... mi-am cumparat cartea dnei dr Todea-Gros, "Vaccinurile: preventie sau boala?". Sunt abia la pag 21, dar din ce-am citit in prefata si introducere, ideea ar fi ca prin vaccinuri se induc noi boli copilului, boli pentru care nu exista vindecare, ci doar tratarea simptomelor (astm bronsic, alergii, ADHD, leucemie, boli autoimune)si se previn niste boli pe care e posibil ca bebe sa nu le fi facut, oricum, niciodata.

Zicea o fata, nu mai stiu cine, ca in Germania sunt obligatorii niste vaccinuri. Dna dr zice ca nu e niciunul obligatoriu la ei. Acum eu ce sa mai cred?

Mai intreba cineva, in capitolul trecut, de aparat Salin. Eu am si l-am folosit pana am consumat vreo 3 rezerve. La prima utilizare eram racita si parca m-a ajutat sa-mi curat mai bine gatul si nasul, dar apoi nu am mai vazut rezultate spectaculoase. In esenta nu cred ca strica, doar ca nu stiu cat bine face. Oricum, daca sunteti genul care nu suporta ceas care ticaie in camera in care dormiti, sigur n-o sa suportati nici aparatul, ca nu e chiar f silentions. In schimb, aparat de facut aerosoli recomand tuturor. Al nostru e Laica si e fain ca nu face zgomot; am inteles ca sunt si mai galagioase.

Asa... despre alimente si alaptat: eu am mancat orice, mai putin fasole, ca nu-mi plac. Am citit chiar pe niste site-uri in engleza ca ceapa si usturoiul sunt bune pentru productia de lapte, asa ca am mancat din plin, crude Si Ilinca e bine, multumesc lui Dumnezeu, fara colici si alte figuri.

Stil de adormit bebe: n-am. Adica am: la san, dar nu-l recomand. Dupa cum am zis si mai sus, ziua nu prea mai doarme si nici nu vrea sa stea singurica. Tot zic ca voi incerca si eu un ritual de somn, cum zicea Mirabela, sa stie fata ca daca facem asa, inseamna ca urmeaza nani.

Adriana, eu nu cred ca vreuna dintre fete chiar isi bate copiii si ii injura. Cred ca mai si exagereaza in descriere, de dragul efectului literar, ca toate si-au dorit copilasii si ii iubesc ca pe lumina ochilor, ca sa folosesc un cliseu. Asa e in post, mai apar ispite.

Va pup pe toate si La multi ani! cu intarziere pentru Sf. Andrei si Sf. Nicolae.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Iertare daca am scris prea mult in mesajul precedent.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata mamici,

Am citit tot,nu am retinut mai nimic. Ieri pana la urma a avut un somnic de 45 min de dimineata, urmat de liniste apoi l-am scos afara si a dormit in brate de aer, iar cand am intrat a mai dormit o ora. :) Dupa amiaza l-am mai scos la o plimbare si a mai motait ceva. In casa nu ii prea prieste. Noapea a fost relativ okay. A adormit greu,s-a trezit la 12.30,apoi la 04.10 si de atunci a inceput chinul. De 3 zile nu a facut kaki Si se tot chinuie insa fara efect.Tot am citit ca bebii alaptati la san nu se constipa. Sa ilmai las? Sa iipun jumatate de supozitor?
La 05.10 l-am adormit incalzindu-i burtica cu foenul, la 06.20 se chircea iar, adormit cu foenul din nou pana la 07.30 cand s-a trezit. Acum e la san de la 08.00 si e cu ochii maaaari.

Multumesc ca ati impartasit cu mine cum ii adormiti voi

Oli, uuu 3h in patut! Cum ti-a fost noaptea?

Adi, daca ne mai citesti, te rog sa te mai gandesti si sa revii. Sunt sigura ca Elfica nu isi bate copilasii in mod regulat sau ca ne-a spus pentru a se lauda de isprava. Eu ma simt cu musca pe caciula pt ca si eu am tipat o data la pingu mic din cauza oboselii si a problemelor cu care ma confrunt.Siam venit si v-am zis pt ca simteam nevoia sa ma descarc si pt ca imi parea rau ca m-am lasat coplesita de suparari. Pe de alta parte sunt impotriva violentei de orice fel indreptata catre copii. Si faza cu vecinii... cred ca e cumva impamantenit la noi romanii sa ne pese de ce zic vecinii. Haide inapoi, sunt sigura oricum ca Elfica nu e mandra de ceea ce a facut.Si doar si Bobisor a recunoscut ca ii venea sa dea cu Dragonita pe geam. Si eu cu pingu mic. Evident ca nu ne-am alarmat ca o va face, nu? :)

Parerea mea este ca intram aici sa cautam spriojin si eu apreciez f mult ca ma ascultati si ca mai aveti rabdare sa imi raspundeti la toata plansetele mele
Nu tin cu nimeni dar stiu ca unele zile pot fi coplesitoare si daca nici macar pe un forum unde toate suntem mamici nu putem gasi intelegere,atunci cine sa ne creada? Sper ca nu am suparat pe nimeni.

Anaomaria, ce ma bucur ca iti doarme bine piticuta. Curatenia mai poate astepta,nu?

Pup piticii si mamicii



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ce dragut Norma ca ati reusit sa faceti un astfel de cadou Ma crezi ca eu nu am nicio poza cu mine si pingu mic?

F interesante informatiile mami.ilinca Ma bucur asa tare sa stiu ca sunteti bine. Si eu ii spun rugaciunile de seara la ureche

De azi intr-o saptamana sunt in avion spre Anglia. Gandul la drum, la escala si la un pui mic alaptat la san ma cam chinuie, dar cu ajutorul lui Dumnezeu va fi bine. Voi pleca undeva la 5 dimineata de acasa si voi ajunge in Manchester la 14.30 ora noastra si de acolo mai trebuie sa ajung in York,in aceeasi zi, dupa ce trec si pe la parintii dlui Pinguin. Va fi... interesant



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Am incercat sa il pun in manduca, dar plange. Am incercat si cu picioarele broscuta si cu ele departate. Poate ii ia mai mult sa se obisnuiasca? Voi ii puneti cum cu piciorusele?

L-am pus acum in patut cu zgomot de foen, dupa ce l-am plimbat pe sarituri si pe dragule scumpule, scumpule - iubitule cantat la ureche (probabil mai mult il trezeste vocea mea!). I-am deschis si geamul desi aerisim anterior, numai poate-poate!

Mai am 2 valize de terminat si de pus hainutele lui. Teoretic am cam terminat cu pregatirile de plecare. Mai am sapt. viitoare de facut vaccinul de 2 luni, sa facem echo de sold sa vedem cum a evoluat desi e cam scurt timpul si o vizita la pediatra aceea buna de la Sanador.

Ma duc sa vad ce face, caci kaki nu a facut inca si poate atipesc si eu langa el.

Pupici!



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Am uitat sa ii adresez si Oanei toate gandurile mele bune. Sa dea Dumnezeu sa nu mai ai nicio problema!

Kytana, iti tin pumnii sa iasa bine cu zborul. Ce putin timp mai este! Sa nu ne uiti, sa intri sa ne spui si noua cum va merge. Si noi vroiam sa mergem undeva dupa sarbatori, cu avionul, dar ne mai gandim.

Pozele sunt, intr-adevar, un cadou frumos pt bunici.

A, stie cineva daca sunt sorcove de cumparat? Am vazut ca e un bat impodobit. Imi tb pt serbarea Mariei.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata,
eu am zis ca sunt obligatorii in Germania, si va zic si de unde stiu. Am o prietena plecata din Romania care are un copil. Au chemat-o sa o intrebe ce vaccinuri i-au facut, l-au examinat inainte de gradinita si i-au zis ca la ei sunt obligatorii Rotarixul si prevenarul plus unul impotriva capuselor si au pus-o sa le faca. Ea oricum regreta ca nu i-a facut rotarixul pt ca baiatelul ei era sa moara din cauza unei eneterocolite; a avut la nu stiu cate luni o diaree de era sa se stinga bebelusul, a ajuns la urgenta dupa cateva zile si la perfuzii etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Am primit mai multe mesaje private, ale fetelor care ma roaga sa nu parasesc grupul.
Din cauza discutiilor create de Elfica, Tzuki ne a parasit . Eu tineam mult la sfaturile si experienta ei, nu tin sa citesc despre teoria conspiratiei, cum ne extermina in masa companiile farmaceutice si alte prostii, apropo Elfica ce probleme iti faci cu vaccinurile ca vine sfarsitul lumii, pe asta n ai citit o pe bloguri??? Daca vrei sa iei o decizie daca sa ti vaccinezi copii sau nu, cauta suport stiintific, pe un blog pot sa scriu si eu ca e bine sa te arunci in cap, te ai arunca??? Cartea pe care o mentionezi eu n am citit o pt ca o prietena draga (nu stiu daca e de acord sa i dau numele sa o bag in vanatoarea asta de vrajitoare) mi a spus ca autorul ofera ca suport citate din ziare. Pai as vrea demonstratii stiintifice, nu ce spune neica nimeni prin ziare. Buuun am pierdut o pe Tzuki si am tacut. Te au apostrofat si alte fete (nu le amestec nici pe ele) si tu ti ai vazut de posturile tale aberante in care dai sfaturi aiurea. Am tacut. DAr nu pot sa tac si sa accept violenta si nonsalanta cu care vorbesti despre asta. Ai o problema daca nu te poti controla si iti versi furia pe copii tai. Du te la un doctor, ai nevoie de ajutor.
Renunt sa fac parte dintr un grup care inchide ochii si se face ca nu vede cum cineva ne tot povesteste cum isi maltrateaza copii, nu e ok, nu sunt de acord, nu pot si nici nu vreau sa tac. Dar daca voi o acceptati eu nu pot si de aceea parasesc grupul. Am tacut prea mult, dar asta nu e o situatie peste care pot sa trec,regret nespus ca nu pot inderepta lucrurile pt fetele ei, parintii mei nu m au lovit si nu m au injurat si nici nu mi au spus vreodata ca s au sacrificat pt mine, de ce nu te duci Elfica sa rogi o matahala de vreo 200kg si 1,90 sa te pocneasca , asa sa vezi cum e senzatia si daca e ok sa ne spui.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, dragi mamici

Noi am dormit mai bine azi-noapte, desi Matei tot cauta sanul noaptea, iarasi am inceput sa-l iau in brate noaptea sa-i dau sa pape, nu-i mai dau asa culcat ca are reflexul ala cand doarme sa dea capul intr-o parte si sa caute sanul. Si evident ca nu-l gaseste si s-a dus somnul lui. Si nu-l cauta de foame, ca tocmai ce ii dau sa pape, atipeste 10 min si iar il cauta. Mai bine s apape mai consistent in brate si sa doarma mai profund dupa aia.

Eu sunt disperata fetelor, la absolut fiecare masa bebe plange, ii dau cam la 1 ora, 1,5 h asta e intervalul... deci nu cred ca plange de foame ce-i e. Si cere de papa ca zice neh si paga pumnii in gura si plange. Il pun la san pe o parte, papa 5 min dupa care da din piciorul de deasupra, se incordeaza, plange, apoi se ineaca ca trage laptic cand plange.. si gata tre sa ma ridic sa-l linistesc si apoi o luam de la capat. Face asa la ambii sani. Nu mai pot Mi-e frica sa nu aiba ceva grav la stomac... Pediatrul imi tot zice ca asa e el mai agitat.. dar da-o naibii, asa la fiecare masa sa planga sa nu manance nici un sfert de ora amarat? Las ca luni iarasi o sun si joi mergem la cabinet pt masuratori de 3 luni. Si daca nu, il duc la spital ca nu cred ca e normal sa-mi planga in halul asta cand mananca, la FIECARE MASA

Olivia, bravooo, bravooo pt somnic. Cum a fost dupa? A mai stat in patut? Noi in ultimele doua nopti ne-am facut doar somnul intre 8, 9 si 12 noaptea in patut, dupa l-a luat in pat cu mine ca eram prea obosita.

Kytanutz, inca putin si familia se va intregi Ma bucur ca pingu jr doarme mai bine. sper s ao tineti tot asa. Stiu ce greu e, si mie imi doarme cam 2-3 ore maxim pe toata ziua, dar seara il ia somnul de pe la 8,9.Eu cu asta ma consolez.

Adriana, imi pare rau de decizia luata, care ne include pe noi toate. Prefer sa nu-ti scriu pe privat, desi stiu ca voi da o nota mai putin fericita forumului cu aceste randuri. Este desigur alegerea ta, pe care o respect, dar te rog sa reconsideri motivele pt care renunti pana la urma la o cumunitate. Noi mamicile de aici suntem persoane diferite, cu mentalitati diferite. Imi permit sa-ti spun ca, dupa mine, gresesti in a ne baga pe toate in aceeasi farfurie. Sincer iti zic ca mesajul Elficai era lung si l-am citit pe sarite (deci nu am inchis ochii, cum crezi ca am facut noi toate), ptr ca asta e, uneori sunt pe graba si prefer sa am timp sa va si scriu. N-am vazut parte din mesajul citat de tine, doar partea cu vecinii si pasarea de prada, comparatie care mi s-a parut amuzanta. Asa cum mi se pare amuzant si ce scrie Bobuletz despre dragonita ei, La niciuna nu m-am gandit ca e ceva LA PROPRIU. Ba ador si eu sa fac haz de necaz. Deci presupun ca si Elfica face haz de necaz. CATE DINTRE NOI NU FACEM ASTA? Mai apoi, sunt de acord cu Kytanutz, ca la un moment dat oboseala isi spune cuvantul, mai ales in cazul mamicilor greu incercate care nici 2 ore legate nu mai dorm de 3 luni incoace, printre care ma numar si eu. Si eu mi-am varsat oful si am recunoscut ca pe timpul noptii parca sunt pe pilot automat cu asta mic, nu-l mai dragalasesc, ii dau sa pape si gata, pentru ca mai mult NU POT uneori. Da, mi s-a intamplat recent sa ma pufneasca plansul in toiul noptii pt ca Matei nu dormise de vreo 2 ore si eram extenuata. I-am zis sotului sa-l mai ia si el sa-l legene ca nu mai pot. Nu sunt mandra ca "l-am pasat", vorba aia. De ce spun toate astea..? Nu stiu cum mi-ar fi cu doi copii si sa-i alaptez pe amandoi!!! Adica eu uneori seara ma simt lesinata efetiv si alaptez unul singur.

Uneori sunt nervoasa, sunt mai irascibila si forumul este locul in care ma descarc. Vezi ce-am scris mai sunt ca sunt disperata ca bebe nu papa cum trebuie. daca zic asta mamei soacre sau sotului o sa-mi zica ca exagerez si o sa stranbe din nas, ori eu n-am nevoie de reactii d-astea pt ca numai eu stiu (si voi) ce e in sufletul meu cand bebe da capul pe spate si plange desi inca ii mai e foame. In fine, m-am intins ca o placinta, dar sper ca m-am facut inteleasa si ca nu am suparat pe mine.

Eu sper sa-ti reconsideri decizia si stiu ca daca te vei intoarce vom comunica la fel de bine ca si pana acum

Mergi la inceput