Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

A inceput iar sa refuze sanul destul de des, de data asta ambii sani, nu numai dreptul. Se apuca de supt si deodata nu mai vrea si merge f bine mufarea la inaltine, ma ridic si deschide gura, il prinde, apoi ma asez. Altadata il lasam, nu-i mai dadeam, adormea asa si se trezea repede si sugea din nou. E testat, merge de fiecare data... cum spunea si Elfica, cine sa-i mai inteleaga pe astia mici, uneori tre sa vedem ce le place si sa facem asa, n-avem incotro.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, welcome to the club! Imi pare rau de noaptea pe care ai avut-o si cu durerea de cap... imi aduc aminte cum eram eu la raceala si Maya se trezea din ora in ora Sa speram ca a fost doar un incident si nu se mai repeta.
O fi fost ceva in aer de si Iris a facut scandal.
Parca si Maya a fost si mai agitata aseara si banuiesc niste paste carbonara cu prea mult usturoi. De obicei pun 5-6 catei, dar aseara curatase sotul o capatana jumate si se cam simtea tare... Cred ca l-a simtit si pitica la stomacel, cu toate ca la cat de agitata e de 2 saptamani, nici nu mai stiu daca o fi fost de la mancare sau ma simteam eu cu constiinta vinovata.

Tocmai a umplut un pampers de maioneza, vorba Kytanei, a baut un bibe si doarme pe mine. Sper sa doarma mai mult. Am mai avut o tentativa pe la 1, muream de somb, am zis sa adorm si eu cu ea pe mine. Peste 15 min s-a trezit, mie imi picau ochii in gura, am lasat-o in pat langa mine si i-am bagat tzatza in gura. Ea a mai dormit juma' de ora, eu n-am msi putut!

Eu cam la fiecare 2 ore tot deschid geamurile ca e cald rau! Nu stiu ce baga astia atata caldura! Se fac 26 grade! Tot deschid sa mai racesc ... si sa aerisesc! In dormitor in schimb unde dormim am vazut ca sunt 22-23. Eu o mai tin si doar in body si ciorapei (ca p-astea le are mereu reci, si la fiecare 10 min ii bag ciorapii din nou ca si-i scoate). Daca mie mi-e bine in maneca scurta, nici pe ea n-o infofolesc. Seara cel putin o culc doar in body, ca si-asa doarme cu mine si o invelesc cu pilota mea pana la mijloc. Daca ii dau salopeta din aia intreaga din bumbac, nici n-o mai invelesc noaptea. Ma enervez ca i-am luat inainte sa nasc atatea salopete plusate, "pentru iarna, ca e mai racoare", dar nu m-am gandit ca doar n-o tin afara si in casa mori de cald. Nici nu le-a purtat pe unele... s-ar face fleasca daca as imbraca-o in ele! Pentru afara sunt prea subtiri... pt toamna erau bune, dar acum... asta e! O sa stiu mai bine la urmatorul bb!
Chiar ma amuzam cu sotul de ce cadouri nepotrivite fac cei care n-au copii. Probabil la fel as fi facut si eu. De genul: costumase de nou-nascut care se incheie la spate, sau unele care se baga cu totul pe cap si se incheie la picioare doar... si cu un nou nascut manevrarea nu prea e easy, mai ales daca nu ai experienta. Sau acum am prit o rochita foarte groasa, ca un fel de burete, sau mini-pilota, nu stiu cum sa expluc. Eee, unde sa-i dau eu rochia aia? In casa s-ar topi in ea, iar afara nu e de rochie... Nu ma intelegeti gresit, sunt super frumoase si apreciez gestul, doar ca imi pare asa rau de ele ca nu am cand si cum sa i le dau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

bobishor nici lui Roli nu-i mai sunt bune hainutele cumparate luna trecuta,mergem in weekend sa mai luam cateva salopete(cel mai usor de folosit si mai comode)
ce avem sunt putine si se murdaresc repede,apoi o data la doua zile spal si pun pe calorifer
Noi vrem sa vedem The Hobbit,il asteptam de mult,mai ales eu,sunt mare fan Tolkien,am vazut Lord Of The Rings anul asta de mai mult de 10 ori,bineinteles ca am citit si cartile,dar nu cred ca sunt sanse sa-l vedem la cinema ca nu avem cu cine sa-l lasam pe prichindel.
o sa asteptam sa apara pe net
elfica ma intrebai in urma cu cateva pagini de wrap,de ce il dau jos parca,a fost cand l-am lasat pe mine. am vrut sa exersez de aia il dadeam jos.practice makes perfect
sper ca nu te superi daca te intreb dar de la ce vine nick name-ul tau?iti plac elfii?eu una sunt innebunita dupa ei
de mult tot vreau sa te-ntreb

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ramona, cand ai zis ca nu ai gaze, m-am gandit la altceva :))) cum e? Le-au dat drumul sau va trimit rochitele mele din burete?
Mami.Ilinca, ma bucur ca Ana a trecut cu bine de vizita si ca e in grafic
Bobuletz, cred ca ne inscriem si noi la categoria mini-sumo. Ultima data dra s-a mirat de ce gusulita a facut si aseara nasica i-a zis ca are piciorusele ca niste crenvusti. Si imi aduc aminte ca la vizita de o luna dra zicea ca "e cam uscatica, saracuta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bob_Pixel

Hello hello !

Daca sunt nervoasa, nu se potoleste, deci trebuie sa gasesc lucruri sa-mi ocupe mintea in timp ce-o legan. Numar diverse chestii prin camera, urmaresc eu caruselul sau chiar citesc ziarul/o carte (m-am
Mami de dragonita Iris !


ma recunosc pe mine aici,e foarte adevarat si la noi.

OLI:sotul meu zicea ca Ana ''senzori de altitudine'' la fel ca Maya de inaltime
KYTANA:pana o adormim seara o pasam de la unul la altul...asta dc am noroc si a adormit cea mare.Altfel fac ture singura prin camera, ma plictisesc groaznic...de ateva seri ca sa'mi ocup mintea, ii citesc un acatist, al sf Stelian,al Acoperamantului Maicii Domnului ,depinde ce gasesc la indemana.



Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, la multi ani si de Sf. Nicolae! Ce tare! Te serbezi de 3 ori intr-o saptamana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

ANDREEA/:si de la noi 3* LA MULTI ANI!

Am intrebat azi dr ce tb sa urmaresc la 3-4 luni:
-sa stea mai mult timp cu manuta desfacuta , nu cu pumnii stransi
-sa aduca manutele in fata si sa se uite la ele
-sa isi bage in gurita pumnisorul
-sa rada , zambeasca fetelor cunoscute,sa gangureasca pe limba ei
-sa incerc sa o tin cat mai mult pe burtica chiar dc nu-i place, tb sa isi tina capul sus si asta se obtine prin exercitiu(ca in poza lui ANIDAZ)
CAM ASTA IMI AMINTESC...

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lumi, utile informatiile! A mea le cam face pe toate, mai mult sau mai putin. Ce nu am observat deloc ar fi partea cu uitatul la maini.
Zambeste, gangureste, cand o legan o ajut eu sa-i ajunga pumnul in gura ca am vazut ca adoarme mai usor daca molfaie la el, pe burta o pun zilnic si vorbim asa pana se satura, oboseste si incepe sa miorlaie, jucariile de prin patut tot le gasesc cazute ca da cu mana in ele..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello, hello,

Nimeni pe aici?

Fetelor, Maya mea doarme de 3 ore in patut!!!
Sa n-o deochi!

Azi nu ajungea tati la baita de la 8 si cum nu puteam sa o fac sa astepte biberonul de dupa baita, ca ii era fomica, i l-am dat la 7.30 si am zis sa mai traga si ea un pui de somn pana la baie. Si dupa bibe a adormit imediat, in 5 minute in brate, am inchis toate luminile, sa-i dau impresia ca e ora de culcare si am pus-o in patut pe burta. Dadea ea sa se miste, dar i-am pus o mana pe fund si una pe cap si am mai leganat-o putin acolo...Si de la 19.45 ea tot doarme. Nu-mi vine sa cred!

Mirabela, o fi adevarat ce ziceai tu ca daca nu-i faci baie lui Calin nu mai e asa agitat.
Va dati seama ca nici noi nu mai facem baie in seara asta.

Faza este ca oricum aveam in plan ca din seara asta sa incerc cu patutul, dar nu la primul somn, ca de obicei primul somn era cu tzatza in gura, lungite amandoua. La urmatoarele treziri de peste noapte de obicei suge si daca o pun in pat nu schiteaza nimic. Eee, la alea aveam eu de gand sa incerc transferul in patut.

Acum sa vedem cand s-o trezi sa pape daca comenteaza sau nu ca o pun din nou in patut.
Oricum pentru noi e o mare realizare ca a dormit atatea ore in patut.
Sigur nu o mai doare nici burtica, pentru ca altfel se trezea pana acum. Doamne ajuta!

Sunt curioasa la cat imi da trezirea maine dimineata. Ca ea de obicei se culca pe la 11-12. Sper sa nu salut gainile la 5 dimineata!

Am profitat si eu de ragaz si am sortat niste poze de prin calculator. Alor mei de Craciun le-am luat un album foto pe care o sa-l umplu cu poze cu Maya. In plus, pentru ei, bunica, nasi si moasa am luat cate o rama foto in care o sa le pun o poza de la botez, fiecare cu printesa, sau doar cu Maya in cazul bunicii care nu a venit.Am luat si de la reduceri de pe net un voucher cu printare 100 de poze cu 49 lei! Poate va dau si voua idei pentru pariti/bunici, ca ei sunt cei mai incantati de poze cu nepotii.

Sa avem o seara buna!

Pup fetele si boboceii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Am intrat sa va spun ca va parasesc si ca nu voi mai citi ce se scrie la bobocei. Motivele sunt posturile care contin fragmentele de mai jos:

„„„„„A mea asta mare tare nazdravana e si si eu, ca altcineva care se plangea ca l-a altoit cam fara motiv pe cel mare, asa mai patesc si eu si imi pare tare rau. Tot zic ca nu o mai fac, dar nu stiu cum sa o fac sa ma asculte si tot imi mai scapa cate una. Tare greu cu copiii, zicea si sotul ca nu poti sti cat de greu se creste un copil, decat cand il ai. Si isi imagina ca vor veni fetele cu cine stie ce baieti la usa si ca le termina, la cat ne-am chinuit cu ele sa ajunga in bratele cine stie cui... :) Cand le alaptez pe amandoua simultan zice ca sunt eroina si nu stie cum rezist si a zis ca imi va face un film sa vada mai tarziu cum m-am sacrificat pentru ele, daca nu or asculta„„„„„„„

Am o intrebare, nu ma pot abtine: Nu faci din dragoste ceea ce faci pt copii tai? E un sacrificiu? Daca te simti sacrificata de ce nu te-ai oprit la un copil,asa nu mai aveai motiv sa tipi la un bebelus ca te enerveaza, un bebe plange da, nu stiai ???? si sa lovesti un copil de doi ani, culmea si fara motiv!!!!!

„„„„„Si cand e treaza si plange ma enerveaza, de dupa ce ii spun vreo doua noaptea, ca ma simt aiurea ca deranjeaza vecinii si are un tipat de iti sfredeleste timpanul! Eu zic ca parca e pasare de prada, asa tipa :)„„„„„„

Te enerveaza un bb de 7 saptamani ca plange????? Te intereseaza mai mult parerea vecinilor, decat sa ti consolezi copilul, tu ii „„zici vreo doua„„„ Iti compari copilul cu o pasare de prada??????????????

Scuzati-ma, dar eu vreau sa imi menajez nervii si nu o sa mai intru sa citesc asa ceva, mai ales ca in afara de Ela 04 care i-a dat vot negativ, celelate nu v ati revoltat, stiu ca –din nefericire- nu pot schimba situatia copiilor Elficai, carora le plang de mila, ieri noapte nu puteam adormi pt ca aveam in fata ochilor imaginea unei femei care injura si tipa la un bebelus de 7 saptamani si care loveste un copil de doi ani. Nu realizeaza ca are o problema, ne mai si povesteste cu dezinvoltura. Intr o tara mai civilizata s-ar lua masuri impotriva ta!



Mergi la inceput