Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

In zilele mai agitate nu-l puneam in wrap,era cand incercam,dar cand vedeam ca tot plange,ma dadeam batuta
dar de-acum inainte o sa-l pun ca tot mai bine se linisteste si adoarme si m-am obisnuit si eu cu infasatul.
Il si alaptez in wrap,imi place ca tare bine ragaie si poate adormi inapoi si eu nu tre sa-l deranjez cu ridicat si batut pe spate.


Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Adina, ce baiaaat mare, cum isi tine el capsorul! Matei abia isi ridica nasul din cearsaf:))

eu m-am invatat sa scriu cu o mana, ma cam enerva, dar e bine si asa.

Kytanutz, asa fac si eu ca Olivia. il plimb in brate stand cu capul pe umarul meu si burtica lipita de piept, prin dormitor in pasi de dans, dau drumul eventual la radio sau ii shshaiesc in ureche. cand fac pasii de dans, ii fac in cerc, deci ma mai si rotesc plus topait. eu ii mai zic in ureche si nanitza, facem nanitza, sa asocieze asta cu somnull. si cam asa adoarme. dupa care ma asez si eu jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Buna la pranz

Eu nu am gaze, fac astia nu stiu ce revizii si deja s-a lasat frig in casa ,sper sa vina in max.2 ore pana nu congelez

Eu ziua o adorm pe Natalia in carucior, adoarme in 5 minute iar seara pentru ca adoarme mai greu cu somn de 10-15 minute o tin pe picioare pe o perna de burete infasata fedeles si o misc usor in timp ce eu ma uit la tv (cu veioza aprinsa, asa ii place), cand se apropie ora de somn , adica pe la 23:30 ii mai dau un pic lapte (de acum o sa pun in biberon) o asez in patut, o legan usor, ii mai dau suzeta si adoarme, in orice caz de la 21:30 incep toata nebunia asta , ma bucur ca dupa ce adoarme se trezeste din 3 in 3 ore ....
Daca isi scoate mana in timpul somnului se trezeste si atunci o mai infas odata

Aseara am observat ca tot se smorcaia a foame, tragea si parca nu se auzea "gal-gal", m-am dus la congelator si am dezghetat 70 ml.lapte pe care l-a halit in graba , nu m-am asteptat sa ii mai fie foame, e cam lenesa , nu mai vrea sa traga din tzitzi mai tare, s-a invatat sa ii curga mai moca... de diseara ii mai dau din biberon...

Eu nu am fost decat odata la medic , nici macar la ecograful soldului desi pe 13 imi expira trimterea, trebuie sa ma mobilizez. Natalia arata destul de grasuta, cu siguranta a crescut...

Ma duc sa ma imbrac , mi-a inghetat nasul




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Eu nu am tehnica sa o culc pe Sophia. Ea nu stie oricum ce e aia tzitzi, si cum la biberon nu poate sa doarma...cred ca de aia si-a gasit sursa de liniste in suzeta.
De aia poate e mai semnificativ sa spun cum il culcam pe David.Dar David adormea in marea majoritate a cazurilor la san si nu se supara prea tare daca il mutam in patut sau daca ii scoteam tzitzi din gura (si cum dormeam impreuna era suficient sa il las pe loc si sa ma departez eu doar de el)

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !
Sunt zombilica, yuhuuuu! Miss Iris a fost cuminte ieri, dar seara s-a razbunat. Am adormit-o de muuule ori, atipea 10-15 minute si se trezea urland. Desi a facut kk bine pe la 12, de potolit, s-a potolit dupa 3 noaptea. M-a frecat ca pe maioneza. Acum doarme, bineinteles.
Avem si noi tehnica de adormit, exclusiv in brate, ea niciodata nu adoarme singura. O legan pe brat, dansez, ii si cant (biata de ea!! ), uneori o balansez ca avionul, dar pe verticala, fac un soi de dans tribal, cu incantatii O simt cand devine molesita si atunci ii schimb pozitia, o asez sa-mi fie mai usor sa ii fac debarcarea.
Daca sunt nervoasa, nu se potoleste, deci trebuie sa gasesc lucruri sa-mi ocupe mintea in timp ce-o legan. Numar diverse chestii prin camera, urmaresc eu caruselul sau chiar citesc ziarul/o carte (m-am reapucat de Twilight ) (paranteza: sunt tare necajita ca nu pot vedea finalul, nu-i niciun chip sa stau despartita de grifoanca )

Noi avem 3 luni si-o saptamana, 5.55 kg si nu stiu cati cm. Am fost la eco de sold, sa vedem daca am evoluat si doc ne-a laudat ca suntem super bine. Cica avem "copil-sumo". Nu e obeza, dar e pufoasa si aduce cu un mini grasun de la sumo
Eu nu stiu cu ce s-o mai imbrac. Are hainute de 3 luni care-i sunt fixe, dar cele de 6 luni sunt clar mari. I-am luat de la miniprix, am prins o ora de promotii, cand salopetele erau 15 lei si i-am luat 5 bucati de 6 luni. Acum asteptam sa creasca pt ele Mai nou o schimb pe cearceafuri absorbante Seni , pentru ca donsoara are obiceiul nesuferit de-a face pishu dupa ce-i scot pampersul s-o schimb.
Ma duc sa stau cu ea, cat mai e adormita, cine stie ce nazbatii face la noapte...

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Olivia multi pupici.Nu v-am parasit.Sunt langa voi zi de zi....aproape.

Pup toate fetili!!!

Am fost putin ocupata ca eu sunt Andreea,nascuta pe 4 decembrie si mai sunt si Nicoleta.Si mai am si copil :))

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

OANA:ce ma bucur ca esti bine!
OLI:a fost bine la control, bb cuminte! mi-a explicat dr ca lm trebuie sa fie gras ca sa ia bb in greutate, nu numai suficient , sa se sature!

va pup

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am avut o noapte de pomina, pe langa faptul ca mi-a fost f rau (v-am zis ca am niste dureri de cap cumplite care ma tin cate o zi intreaga, inclusiv noaptea mor de durere, in afara de ceai de tei si un paracetamol nu am ce sa iau), m-a frecat si Frichi la 0 grade, de la 1 pana dim s-a trezit din ora in ora, framanta niste parturi, el care n-a avut colici... a si supt la fiecare ora, am zis ca innebunesc si cu durerea de cap... l-am luat in pat cu mine pt ca nu eram in stare nici sa cobor din pat... n-am dormit mai deloc, ce sa mai, prima noapte de cosmar.

Am luat catina din piata si dimineata am pregatit-o, e f buna si sanatoasa, are vit C de 10 ori mai multa decat citricele si antioxidanti naturali. E o adevarata comoara pt sanatate, am inteles ca voiau sa o protejeze prin lege pt ca avem asa bunatate si nu stim s-o consumam. Am pus-o cu miere si sa luam dimineata cate o linguritza pt perioada asta rece. Sper ca e ok cu alaptarea si sa nu faca rau.

Ma duc sa citesc din urma.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Elfica imi fac timp si intru pe mailul comun, merci ca ai trimis. Cizmulitele le-a colorat D, dupa ce le-am copt, s-au racit si apoi le-a pictat cu un penson mai gros, am stors sfecla rosie si am amestecat cu zahar.

Ela cred ca as muri de cald la 26 gr, noi la 20-21 functionam. La baie nu se ridica peste 22-23, oricat as da drumul la caldura dar e ok, C plange doar la caciulita.

Ramona la mine e invers, C ma "umple de cumintenie" iar D e un nastrushnic, ma cam foloseste inutil de cand s-a nascut C, de ex la imbracat, etc. si ma cam enerveaza, uneori e obraznic si nu asculta.

Moro imi pare rau prin ce treceti voi, dar totusi tu spuneai ca ai lapte destul, chiar nu inteleg cum de n-a luat in greutate mititelul. Sanatate si sa ia repede in greutate si sa recupereze.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ela asa este, ei nu iau constant in greutate, cel mai bine cantarire la o luna.

Oana ma bucur ca e de bine starea ta si mult succes in tratamentul care-l vei incepe. Sophia e o cumintica care doarme toata noaptea, super.

Kytana nu esti o mama rea, din cate am vazut eu ai facut tot ce trebuie, nu cred ca nu stii tu sa-l adormi, nu e mare lucru, e clar ca de la el provine totul. Eu totusi cred ca m-as mai sfatui cu un pediatru, nu stiu... D adormea la san pana l-am intarcat, doar cand era bolnavior il puneam eu sau sotul pe picioare, saracul cand ii era rau aducea singur perna sa-l leganam.

Apropo de biberon, al meu abia a 6 zi a reusit sa suga din bibe, pana atunci ma chinuiam si juma de ora, il strangea intre gingii si ce-i curgea mai inghitea... cu greu s-a prins...

Stella poate il chinuie secretiile si de asta e morocanos, daca nu-l doare burtik.

Eu l-am cantarit in brate la mine pe cantarul din casa, intai eu apoi cu el in brate si mi-a iesit 7.6 kg, scad hainele si scutecul, raman vreo 7.2 zic eu, are 3 luni jumate.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput