Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

si protectisul creste imunitatea...
am niste intrebari despre alocatie: se da din luna nasterii copilului sau din luna depunerii dosarului? daca nu vine cateva luni se da retroactiv? eu am depus dosarul la inceputul lunii octombrie si n-am primit nimic inca...si stiu pe cineva care a depus in noiembrie si a primit ieri 200lei..de ce 200? doar pe decembrie? stiti careva?
o noapte usoara!

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Corinuka, legat de alocatie pot sa-ti spun cum a fost la mine.Baietelul meu e nascut pe 17.09., si am depus dosarul la inceputul lui octombrie.Acum pe data de 10 dec am primit alocatia pe 2 luni aferenta lunii octombrie si noiembrie.Din momentul depunerii dosarului, legea spune ca se vireaza banii in 60 de zile.Pentru luna in care se naste copilul, nu se beneficiaza de alocatie.

Am vazut ca bebele tau e cu 1 zi mai mic ca al meu.Ce face al tau la varsta asta?Isi tine bine capusorul(eu tot intreb ca al meu, desi face pe 17 3 luni il mai clatina usor cand il ridic de manute in fund)?

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Nu reusesc sa tin pasul cu voi asa ca nu am mai scris. Dar acum, incercand sa va mai citesc am dat peste postarea lui Mami.ilinca pe care cu mare drag ca se gandeste la noi si am zis sa spun cateva cuvinte.

Noi suntem bine. A doarme foarte bine noaptea. Se culca pe la 22-22,30 si doarme pana la 5-6 cand mananca prima masa. Rar mai cere si pe la 8 asa ca cel mai adesea doarme din nou de la 5-6 pana pe la 10-11 unori chiar 12. SUnt o fericita din acest punct de vedere. DIn pacate sora-sa cea mare nu doame bine noaptea nici acum la 3 ani si am avut nopti cand a stat treaza si 2 ore in care ne chema la ea ba pe mine ba pe taica-sau intruna iar dimineata ne da trezirea pe la 6. Deci daca doarme asta mic am cine sa ma trezeasca. Bine ca merge la gradi mandra si asa ma odihnesc si eu.

Alex a ajuns cu somnul asta mult sa manance cam 5 mese/zi si uneori, cand mai are somn lung si peste zi atunci chiar 4. Nu stiu daca e bine sau rau dar avand in vedere ca il cantaresc saptamanal si nu a avut nici o saptamana cu crestere sub 200 g eu banuiesc ca e ok si asa e felul lui. Probabil mananca bine la fiecare masa si laptele e consistent.

AM citit ca multi plang la san. Asa face si Alex. Suge ce suge si incepe sa planga si sa se incoarde si nu il mai pot face sa manace la masa aia nimic. Dar noaptea suge fara astfel de probleme. SI nici ziua nu le avem totdeauana.

Acum va pup si ma bag la somnic. Sper ca toate sunteti bine.

Noapte buna!

Maria si Alexandru asteptand sa vina Mosul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Si mi-a mai venit in minte ceva despre ce am citit. Alex are niste crize de istericale sseara la culcare ca nu stiu ce s afac cu el. Scandalul incepe in momentul cand il pun sus sa eructeze, ca nu ii place pozitia si atunci eu incep sa il plimb prin casa ca sa il linistesc. Dar cand ma apropiu de camera in care doarme deja stie si incepe sa se smiorcaie si sa se agite iar cand il pun in pat atunci sa te tii. Asa ca, desi acum 1 luna aormea singur seara in patut acum am un scandal monstru si nu se linisteste nicicum. Cel mai adesea plange in pat dar plange in brate, cu sau fara suzeta. Asa ca ma chinui sa il leagan numai sa il linistesc ca pana la urma trebuie sa o lasam si pe sora-sa sa doarme. Voi ce faceti in asemenea situatii?
Precizez ca ziua adoarme in general in patut daca il duc la culcare atunci cand stiu ca ii e choar somn (cam la 1,45 ore de la trezire).

A, si am descoperit inca o chestie faina cu somnicul. Daca Alex doarme si da semne de trezire il mut pe burta si de cele mai multe ori isi continua somnul asa chiar si cateva ore. Asa nu poate sa dea din manute asa cum face pe spate si nu se mai sperie singur.

Acum chiar ca ma bag la somn.

Maria si Alexandru asteptand sa vina Mosul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetelor.

Ma bucur sa vad ca ati scris mai multe azi, dar imi pare rau pt cele cu raceala. Am auzit si eu ca gargara cu apa cu sare e buna, ba, daca poti, sa tragi si pe nas. Eu cand simt ca ma pandeste raceala mananc multa lamaie cu miere si cate un pic de catina, tot cu miere.

La noi a nins azi necontenit si a mai batut si vantul. E un chin sa mergi cu masina, obosesti numai daca te uiti la drum si vezi in ce hal arata. Am zis ca-i dam liber maine Mariei de la gradinita, poate mergem la saniuta in schimb.

Carmen, felicitari fetelor.

Kytana, cred ca vom fi cel putin o duzina cu tine in avion, cel putin cu gandul. Doamne ajuta!

Va pup pe toate si noapte buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna dimineata, fetele.

Vad ca nu s-a mai scris nimic toata noaptea. Sper ca ati fost ocupate cu somnul. Noi am dormit f bine, dar la 6.30 stomacelul Ilincai ne da desteptarea de cateva zile, ca se goleste.;-)

S-a oprit ninsoarea in Iasi, dar e f multa zapada. E f frumos!

Si daca tot dadeam ieri sfaturi legate de raceala, cred ca e timpul sa le aplic si eu, ca m-am trezit cu durere in gat.

Va pup pe toate si numai bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Neata si de la noi! n-am trezit pe la 4 si apoi bineinteles la 5,30.
nici cand mergeam la servici nu ma trezeam la ora asta.
Fata a dormit mai bine in noaptea asta. parca nu a fornait la fel.
Nu prea am facut bine ca am schimbat probioticele... adica daca eram la primul copil ar fi fost ok. dar asa... cum ma vede fi-miu cu sticluta cum incepe ca o vrea el sa se joace cu ea.
Asa aia o tineam in dormitor pe comoda, nici nu ma vedea cand o foloseam.
si ce diferenta de preturi! la sensiblue era 110 lei iar la beladona era 75 lei. cam mare diferenta...
Alocatia vine cam dupa 3 luni, ca intreba cineva, si vine ca pensia din urma. Adica mie mi-a venit la baiat cam 2500 dupa 3 luni. Aaa ..sa nu va speriati dar o luna o opreste si se da la sfarsit. ca la salariu, o primesti cu o luna in urma. Ceea ce e bine ca oricum cand te intorci la munca prima luna nu iei nimic.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Dupa primul somn de 3.5 ore, mandra mea a inceput frichineala. La 3 a supt, dormit 20 min apoi a inceput sa planga, iar supt, dormit 10 mn, trezit, supt, dormit 15 min trezit si s-a facut ora 5!
Apoi a dormit 2 si 1 ora. Acum iar suge. Sper sa mai doarma ceva ca-mi pica ochii in gura.

Ela, cred ca tu te referi la indemnizatie, nu la aloocatie (200 lei).

Vorbim mai incolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sept.oct2012 spune:

Poftiti la capitol nou

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

neata si de la noi

A trecut bine noaptea cu papat in somn,s-a trezit prichindelul plangand la 7,30,l-am schimbat,am vrut sa-i dau sa pape,dar nu a vrut.era somnoros,asa ca l-m adormit
El doarme pana pe la 9,30 dimineata,pe la 7 incepe sa scoata zgomote si sa se stranga,atunci il pun pe mine si isi continua somnul.
Am reusit si eu sa mananc un bol de cereale cu lapte

Si la noi ninge si sufla vantul.nu am iesit cu puiutul de vreo cateva zile afara.trebuie sa-i cumparam costum din ala matlasat de cosmonaut,sambata o sa fie asta ca pana atunci n-am cum.
Abia astept sa cumparam bradut,avem artificial,dar am zis ca atunci cand vine bebe luam natural,frumos.

Pupici si o zii faina va dorim

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput