Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramona7575

Fetele, help!!!

Ma doare gatul,adica amigdala din dreapta, ce as putea lua daca alaptez ??... eu nu am avut prbl.cu gatul niciodata (sau nu-mi amintesc). O sa pun niste cartof ras cu otet, un puf de propolis+miere dar altceva nu mai stiu...


Azi zi SOC ! . M-am dus la pranz sa-l iau pe S.de la gradinitza , asistenta cobora scarile dar nu stiam de unde vine... venea de la S.care avea febra, fusese lasat imbracat cu 2 bluze+ maieu(desi d.na a atentionat educatoarea sa ii dea jos hanoracul cand vine de la micul dejun) . Cand am coborat jos la asistenta cu S.mi-a zis ca l-a testat cu mana si ca avea febra dar ca nu vrea paracetamol ci sirop iar ei nu aveau. Pai bine fratilor, daca copilu` nu vrea pastila tu tre` sa te iei dupa el, il lasi cu febra pana vin io (NICI NU M-AU SUNAT, am venit din proprie initiativa iar el avea febra demult) .

Cand ajung acasa si ii iau temp.avea 40.2 , mi s-au muiat picioarele, cum naiba vacile alea nu au observat ca S.era rosu` la fatza si nu ii iei febra, il verifici cu mana ca pe vremea bunicii . Daca nu ma duceam dupa el la 12:30 ??? Oare ma sunau? Oare ii dadeau vre-o pasila ?? Abia astept sa dau nasul cu ele zilele urmatoare...
Am trecut pe la dr.si mi-a zis ca are amigdalitele inflamate si suntem pe un antibiotic usor (nu au puncte de puroi).

Ups, s-a trezit Frichinutza


Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
mami de Natalia - 1 octombrie 2012


Ramona cred ca poti incerca ou crud amestecat cu miere si lapte caldut. La Dari merge foarte bine. Apoi tantum verde care e permis in alaptare si eventual paracetamol (nu sinus).
Nasol cu Stefan. Eu nu inteleg cum se poate intampla asa ceva in conditile in care au si asistenta! Acum e mai bine?
Bob referitor la cozonac. Eu impart aluatul in doua, il umplu (de obicei cu nuca, cacao si stafide apoi le impletesc si le pun intr-o cratita, cu o sticla tip prigat plina cu apa in mijlocul cratitei. Iese asa, ca o coronita. E foarte gustos si aspectuos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ramona, si pe mine acum 2 zile ma durea gatul in stanga si urechea. Am baut sodou fierbinte http://m.petitchef.ro/retete/sodou-de-ou-fid-837338, ceai cu miere si lamaie si cate 2-3 oscilo/zi si vad ca acum ma mai doare ff putin, aproape insesizabil.

Sanatate multa lui Stefan! n-am cuvinte pt cele de la gradi! Vorba ta, daca nu veneai la pranz, ce faceau? Numai incompetenti, si le mai lasam si copiii pe maini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Off, Ramona, multa sanatate lui Stefan! E dezamagitor ce se intampla prin institutiile noastre.

La noi a venit dr pediatru in vizita, e si ruda Si s-a uitat la Matei, in principiu e ok, n-are afte (am exclus asta d epe lista posibilitatilor ptcar eplange asa repede la san) cel mai probabil sunt probleme cu burtica, a conchis ea. Ne-a dat baby drink pt colici si ca supliment de masa si eubiotic pt flora intestinala. Mi-a sugerat sa-i dau ceiucul pt a mai amana mesele, ca nu-i deloc bine pt stomacelul lui sa pape la o ora, o ora juma. De aia si-l doare burtica si plange la san. Adevarul e ca el si da din picioare cand plange, deci e ceva acolo la burtica. Acum i-am facut in 30 ml juma de pliculet de babydrink. Voi cum le dati bebicilor ca stiu ca va fereati din cauza ca are mult zahar? Pe langa baby drink mai administrati si altele precum infacol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

ramona sanatate multa! cat despre cele de la gradinita, eu le-as bate..
stellutz eu ii dau lui david babydrink, dar dizolv un plic in 100ml si-i dau sa bea de-a lungul unei zile..pe langa ii mai dau gripe baby water si espumisan, 1-2-3 l-te/zi si am observat mai nou, nu zilnic...se pare ca incet-incet scapam de colici..si david avea dureri de burtia si plangea mult (mai tinet minte?) si tot din cauza ca manca mult si des.. de aia am inceput cu colief, care continand lactaza ajuta la digerarea laptelui, si incetutz am crescut timpul intre mese..mananca cam la 3 ore, rar la 2 ore jumate..daca papa san ii dau si mai des, dar dupa lp sta 3 ore..

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Nu pot bea ou crud cu lapte, imi vine sa vomit ... mi-am pus cartof la gat, ceva propolis iar la culcare un paracetamol simplu

Stefan a dormit 3 ore, nu mai are febra (37,1) si nici nu-l doare gatul desi dr.a zis ca are rosu` in gat...e vesel prin casa si asta ma bucura. Continui sa-i dau antibiotic keflex, frectii si antitermice...

A mancat f.bine, o purtie de budinca de dovleag, 4 portii de foi de placinta cu branza cu iaurt si 2 prajituri de mere aduse de vecina.

Sper sa nu ma doboare boala ca am puso rau, rau...

Ce frumos arata cozonacul, o sa fac si eu unul ca am masina de paine..
Mi-am amintit ca nu mai am paine in casa asa ca ma grabesc sa fac una ca dureaza 3 ore pana e gata....

Am sa incep sa ii dau si eu ceiutz pentru atunci cand se trezeste in timpul somnului de zi... nu stiu ce m-as face fara suzi, a dormit 3 ore , s-a trezit de mult ori dar a adormit repede cand am mufato cu suzi , are momente cand adoarme si fara ea.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Faci galgara cu apa cu sare. Sau daca suporti uzi doua degete, le bagi in sare mare si le indesi pe gat pe amigdale. Nu e prea placut dar trece sigur. Eu fac mereu amigdalita de mic copil.
Noi am aspirat mucoasa mica, am dat cu colargol si s-a culcat dar nu cred ca o tine. De suparare si de necajala nici tzatzi nu i-a mai trebuit. Am sarit peste baie azi.
Nu stiu cand se regleaza laptele asta. inca imi curg sanii groaznic. fata face 2 luni sambata. Nu trebuia sa se regleze pana acum?
Eu nu prea am cine stie ce sani...adica sunt mici, si uit mereu sa-mi pun sutien cand plec de acasa si ma fac varza. Noaptea nici numai zic.
Si mai vroiam sa va intreb daca da cineva probiotice jarro-dophilus? Cum ii dati? nici nu stiu cat sa pun pe san... aluneca praful ala... pun de cate ori alaptez sau doar o data pe zi?

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

ela eu i-am dat protectis, 5 picaturi o data pe zi..in schimb alte probiotice se administreaza de 3 ori pe zi..

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Eu ii dau, Jarrodophilus, pun pe tzitzi inainte de fiecare alaptat. Noaptea mai sar peste. La mine se lipeste tare bine pe dna tzitzilica. :) mai ales ca si curg de mama-mama, se lipeste midiat!

P.S Nu am citit din urma, mi-e dor de voi dar zilele astea inainte de plecare este haos. As fi in stare sa adorm in secunda asta daca micul pinguin nu s-ar frichini si el sa doarma cu mami linistit Lasa ca vine ziua cand va dormi el langa vreo don'soara. Sper numai sa nu stea la tzitzi cum sta la mine ca o nenoroceste Puuuup!



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Multumesc fetelor!
Protectis i-am dat si eu pana acum dar am zis sa-l mai schimb mai ales ca am inteles ca asta ar fi bun si pt sistemul imunitar.... reclama e sufletul comertului noroc ca`s prosti destui adica iar arunc bani pe toate prostiile doar doar...
incerc si eu toate variantele... ca numai stiu ce sa fac cand vad cum se chinuie saraca.
colief am uitat sa-i dau vreo doua zile si nu am vazut nici o miscare...nu e nici mai rau nici mai bine fara el.
Geme si se screme saraca de mi se rupe sufletul.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Primiti in club o grevista? ne plimbam prin casa cu titi in gura...

ADRIANADANA:of , cat te inteleg,fetita mea maare mai merge cateva ore pe zi la mama mea, cand vine acasa f greu ma inteleg cu ea..cred ca inca sufera ca nu mai sunt doar mami a ei. cand ma gandesc ca de felul cum gestionez situatia acum , va depinde modul in care se vor intelege in viitor
RAMONA:daca ai mai luat propolis poti incerca miere cu propolis. sanatate multa lui Stefan si tie!
ELA:sanatate piticei tale!nici la mine nu s-a reglatlapticul ,inca imi curg sanii, dar ma bucur inseamna ca e in plus....au fost zile cand papa la un san si in dreptul celuilalt nu se uda bluza , sa vezi ce idei imi treceau prin capca nu mai am lapte suficient. asa ca in oncluzie mai bine pe plus decat pe minus
KYTANA:mai bine nu mai citesti in urma. AMR 2 zile

seara buna,
va pup

Ana & Ilinca

Mergi la inceput