Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mihaela ma gandeam ca marturie ai putea sa faci o poza inramata cu voi 3, nu stiu e o idee...

Vorbeati de diversificare, fi-miu ast' mic deja e diversificat, i-a dat D ciocolata. M-am dus sa-mi pun telefonul la incarcat si cand m-am intors era murdar la guritza si D mi-a zis ca manca in fata lui si i-a fost pofta la copil si doar l-a atins pe buze. Tot timpul ii explic ce se poate intampla daca face din astea dar tot are el simtul asta parintesc in el. Inca nu m-am hotarat cum o sa incep diversificarea, la D am inceput pe la 5-6 luni usor usor cu suc de morcov si mar, apoi cu putina pulpa, cereale nu i-am dat deloc pt ca era grasut, astea umfla copilasii. Incep sa ma documentez acum cum se mai face, o sa vb si cu pediatrul, e importanta parerea lui. Eu gateam doar proaspat pt o masa, nu lasam pe mai tarziu.

Eu nu am evitat de data asta alimentele alergene pt ca nu am avut probleme, la D am evitat pt ca a avut dermatita atopica.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu nu prea am unde sa ma retrag ... in viata mea perfecta a fost buna rau asta app... mi s-a stricat masina si e in service, deci sunt blocata in casa cu 2 copii minori.
Baiatul deja a fost pe afara la zapada si eu am stat cu el un pic incercand sa facem un om de zapada dar nu prea a mers... e prea moale zapada inca ...zic si eu ... nu am stat prea mult ca s-a trezit fata si a trebuit sa o mufez. Timp in care baiatul meu, perfect de altfel isi tarsia salopeta cea noua si geaca prin zapada de nu i se mai vedea decat capul. Bun si asa.
Acum fata s-a culcat, baiatul e in casa cu toate jucariile in jurul sau si bem impreuna o ciocolata calda de la nestle (delicioasa).
Asta mica cred ca a racit. dar in afara de muci nu are nimic. Nici mucii nu ii curg dar cand pun aspiratorul iese la greu. Noroc ca inca sunt albiciosi. cand incep sa fie colorati e rau ca incepe sa coaca...ca sa zic asa. Trebuie sa i-au niste colargol. E f bun pt muci dar se gaseste f greu.
Febra nu are 37,1 - 37,6, cam asta este normalul ei.
de cand cu mucii astia, adica de vreo 2 zile, doarme cam prost. Cu treziri dese si fornaita de uneori stau treaza si o pazesc sa vad cum respira. Asa ca sunt cam varza cu somnul, bucataria mea arata ca dupa razboi, masa de calcat e inca in mijlocul baii, ca am reusit sa calc daca tot m-am trezit de la 5,30 pana la 7 cand s-a trezit baiatul. In rest sunt perfecta ca de obicei cam cocosata, nespalata ca n-am apucat, mi-a iesit si niste cosuri in barba de zici ca`s adolescenta...
O zi perfecta va doresc! Fug la dus cat mai apuc!

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

M-am asezat si eu cu o cafelutza mica in fata computerul sa citesc lucruri frumoase si gasesc cearta . Of, cat urasc cearta, nu stiu daca ma credeti dar eu cu sotul meu in 12 ani de casnicie nu ne-am certat decat o data dar pana seara eram in love-uri , nu m-am culcat nicioadata suparata pe el, doar o viata avem si ar fi pacat sa o petrecem in certuri, jigniri ... nu e viata asta atat de grea, o facem noi si mai grea.

Sunt deacord cu Mirabelac, a scris atat de frumos, e pacat sa parasiti forumul pentru niste conflicte aiurea, nu suntem noi in stare sa judecam pe nimeni dar e neplacut sa vorbesti despre fetele ramase aici ca am fi niste taranci ... de fapt, "tarancile" ar trebui sa fie un cuvant urat? Nu cred, multe taranci sunt de o mai mare calitate ca orasencele

Ce atata analiza pe text ? Greseli gramaticale? Ptiu, eu fac multe pentru ca scriu repede, nu mai am timp sa corectez, mai am si niste taste sarite , so, apologize pentru grelesi, asta inseamna ca sunt inculta ? Daca cuiva nu-i place sa nu citeasca postarile mele... eu va iubesc pe toate si sper sa ramanem in formula frumoasa , sa avem ce invata una de la alta...

Temperatura bebelinei : apx. 36.7

Ma duc sa fac piata apoi sa-l iau pe S. de la gradi. (a avut febra azi-noapte fara sa-l doara nimic, oare ce-o fi)
Natalia a fost de nota +10, culcata la 23:50 , trezita de mine la 6 pentru ca ma iesea lapticu`

Pup, pup.. sunt in mareeee graba !!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Corina, eu am vazut prin supermarketuri caciuli de mos, nu m-am uitat daca sunt asa mica, ca eu am una pentru Paul si nu m-a iteresat, dar daca nu gasesti o mai ajustezi tu.
Oana, pe mine ma intereseaza parerile tale, mai ales ca intotdeauna au fost de bun simt si de ajutor, iar tu esti un exemplu pentru noi. Ma bucur ca ai decis sa ramai .
Mirabela, faci des paine? Eu am facut acum luna si s-a mancat goala, asa de mult le-a placut. As face si e mai des. Ai o reteta simpla?
De parca trebuie mare retea la paine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Urat, tare urat, dar e bine ca s-au mai cernut in felul asta lucrurile,chiar dc nu ne convine ceva putem sa o spunem frumos si civilizat , nu sa sarim una in capul celeilalte. oameni suntem si supusi greselii.
ELA:cat mai cantareste bebelina? tu stai la casa cu curte nu?
MIHAELA:si tu esti o draguta, nu renunta te rog la noi.
ELFICA:nu vreau sa ma gandesc ce a fost in sufletul tau cand ai citit cum iti ''maltratezi'' copii. sunt convinsa iti iubesti fetele .
BOB:uitasem de catelusa ta, noroc ca altii tin minte, ma bucur ca a ajuns pe maini bune.
OANA;opinia ta conteaza f mult.
ANDA:ma bucur mult ca ai intrat mai mult pe aici.

Nu stiu ce vroiam sa mai scriu, m-a dat peste cap tot ce am citit, sincer am ramas interzisa.

va pup
o zi linistita, frumoasa si calma


Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor, a inceput sa viscoleasca rau, zboara zapada nu alta, am chemat-o pe soacra sa-l ia pe D de la scoala, nush cum or ajunge acasa...

Moro iti dau laptic cu mare drag dar eu mananc de toate si cred ca l-ar deranja la burtik pe micul Giorgos. Imi place de tine ca esti optimista si ai sa vezi ca o sa fie bine. Sa mananci bine si sa bei lichide, mai putin stress. Se gaseste la voi Nutriben? Eu am folosit cerealele de la ei acum 4-5 ani dar de la noi au disparut.

Elfica stiu ca iti iubesti f mult fetele, nu m-am indoit nici o clipa, precum am spus, toti facem greseli, important e sa recunoastem, sa le constientizam si sa facem ceva sa ne indreptam. Nu stiu, poate ai putea sa faci ceva si pt tine sa te mai rupi de casa si de probleme, poate ajutor de la cineva, gaseste o metoda sa scapi de ticurile verbale, eu si sotul mai scapam cate un porumbel la volan de fata cu copilu, atunci am hotarat sa spunem un cuvant in locul injuraturii si incet incet ne-am obisnuit cu el si cand e ceva il spunem pe ala, nu mai scapam porumbei, e o idee... si nu te gandi ca esti o mama denaturata, toate gresim untr-un fel sau altul, chiar daca suntem la al 2-lea, 3-lea copil. Pana cand vrei s-o alaptezi pe Iulia? Daca cumva Simona nu ia bine in greutate ai de gand s-o intarci pe Iulia sau cum faci, cred ca va fi greu oricum.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Imi pare rau ca de la mine s-a ajuns aici si ca eu am fost miezul discutiilor si prima data, cu Tzuki, si acum, cu Adriana. Si mi-am cerut scuze, nu cred ca vreodata, pe acest forum am jignit pe cineva. Si e firesc sa nu fim de acord una cu alta, dar sa vorbim frumos, sa ne spunem parerea civilizat, daca simtim ca avem ceva de spus, sau sa ignoram parerile sau chiar mesajele cuiva, daca sunt in contradictie cu propriile principii.
A fi parinte nu e usor si se invata. Incerci diverse atitudini, pana vezi care da roade si care i se potriveste copilului tau, ca nu cred ca sunt retete universale. Eu cred ca un copil care face boacane dupa boacane si nu i se spune / face absolut nimic, nu va creste ok, va fi rasfatat si la un moment dat scapat din mana. Asa cred eu in acest moment, bineinteles ca poate gresesc. Si Iulia a spart la unmoment dat o lumanare mare (cu gel introdus in sticla), nu stiu cum a reusit sa o dea jos, ca nu ajungea nicicum la ea, iar ea era mare si grea, nu o putea darama usor. Nu i-am facut nimic, m-am bucurat ca nu a patit ea nimic, am luat-o in brate si i-am explicat frumos ce se putea intampla, de ce nu trebuie sa umble etc. Asa fac in mod obisnuit cand se loveste, incat sa inteleaga pe pielea ei de ce trebuie sa asculte de parinti, ca ei ii vor binele. Si eu si sotul suntem genul extrovertit, care ne spunem des ca ne iubim, asa ca si cu puiutzele noastre procedam la fel. Ii aratam toata iubirea noastra, iar acum, ca a aparut suriora, cu atat mai mult, sa nu se simta data la o parte. Ma joc cu ea, facem exercitii de tot felul specifice varstei si necesare evolutiei (care sunt formele, culorile, animalele, florile etc), cand vine tati acasa ne pupam si ne imbratisam cu totii, asadar atmosfera din casa e buna. Stiu ca atitudinea in fata maniei e transmisa copiilor si trebuie sa avem mare grija, ca ei copiaza, reproduc vorbele etc. Deci nu urlu si nu maltratez, dar cred ca trebuie sa iau totusi o atitudine de protest in fata comportamentelor urate, cum altfel se va potoli din a face prostii, daca eu ii dau senzatia ca nu e nicio problema ca le face, daca nu ii transmit niste principii de viata? Ca doar nu se produce un bum si intr-o zi, brusc, incepe sa inteleaga raul si nu il mai face? Fiecare va fi in situatia asta si va vedea ca e greu de gestionat situatia si va incerca diverse strategii. Eu insa nu cred ca un copil care scrie cu pixul oriunde nimereste, ca asa ii vine, desi ii spui ca foaia e special pentru asa ceva, care darama florile, care strica, sparge, umbla peste tot prin casa, in dulapuri/sertare si nu primeste nicio critica, orice ar face, nu are cum sa iasa um om cu O mare. Va fi un rasfatat si nu va avea notiunea binelui si a raului, va ajunge un ratat din generatia PRO, cand tinerii nu mai au respect fata de varstnici, tocmai pentru ca educatia lasa de dorit. De ce nu mai dau tinerii, in mare parte, locul celor mai in varsta, barbatii nu mai ofera locul femeilor, ce sa mai zic, ca stim toate ca nici gravidelor, copiii isi injura/bat/omoara parintii, se drogheaza si mai stiu eu ce. Educatia e importanta si fiecare face cum stie mai bine ce creste. Nu ma judecati, daca puteti sa imi dati sfaturi cum ati facut voi cu copiii mai mari, va multumesc, daca nu ati fost puse in situatie, asteptati momentul si inhamati-va cu rabdare, ca pagubele colaterale sunt imense si de nebanuit. Esti mereu langa copil, dar la doi pasi si pana sa ajungi la el, a si facut prostia! Iei totul din calea lui, minimizezi contactele cu ce nu are voie sa atinga, dar nu poti pune totul pe tavan, pe sus pe pereti etc. In fine, astept cu drag sfaturi si chiar si critici, dar constructive, cu buna intentie si spuse din inima, sa ajute, nu sa dea cu bata si sa exagereze. Nu cred ca toti le stim pe toate, de aceea sunt semenii si de aceea ne aflam aici, pe forum, sa aflam, sa ne sfatuim, sa ne impartasim experientele, nu sa ne temem ca spunem lucruri din viata privata si suntem penibile in viziunea Adrianei, care e dezgustata daca afla intimatile altora spuse pe forum. De aceea exista nick-uri, sa nu existe o transparenta exagerata, iar oamenii sa se poata deschide fara teama.

O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Nu mai pot sta mult pe forum, dar voi mai intra, macar o vreme, pana vad daca ideea generala e ca deranjez aici.
Mirabelac: O alaptez pe Iulia cat vrea ea si pot eu. Daca analizele de sange nu imi ieseau bine in sarcina, o intarcam instantaneu, ca doar ea a supt o gramada, puiul mic era prioritar. Acum, daca nu ia in greutate, la fel, nu concep sa o privez pe cea mica de papa bun, pentru un moft. Alaptatul face bine, dar nu exagerez, ii dau daca pot. Oricum, mi-a prins tare bine acum, s-a simtit iubita, a vazut ca nu fac discriminari, stie doar ca S papa oricand, ca doar hrana de bebelusi mananca, pe cand ea papa doar la nani si cand se loveste (ca cere ea, asa se linisteste). Mai rau e ca desi o iubeste, inca mai are gesturi aiurea, vrea sa se arunce peste ea, ii arunca jucarii / pantofi de-ai ei in pat peste ea, ii mai da cu cate o jucarie in cap (dar izolat, nu ma astept deloc, cand o mangaie, o pupa, cand e pe langa mine si ii da una cu ce are in mana). Si ca si la tine, are tendinta sa ii bage in gura ce mananca ea :) Pana acum am fost vigilenta si nu a reusit, dar... intr-o fractiune de secunda face ce nu ma astept. Sper sa nu fie cazul, mai stiu de la o prietena ca sora mica a primit in gura o boaba de strugure de la cea mare, ca ii era pofta si micutzei cand a vazut ca ea mananca struguri :)!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

1. bebeilor vostri le cade parul? Ca Iris arata ca dupa razboi, ici colo are goluri

2. intrebare pentru cine are animale in casa : i-ati imprietenit cu copiii? Eu de vreo 2 saptamani il las pe Jojobel (pisoi) sa doarma pe calorifer la noi. Inainte avea interzis in camera, dar acum, fiind mai frig, il lsasam la noi. De cand am adus-o pe Iris acasa, i-am dat-o aproape,s-o miroasa si sa nu mai fie curios ce tot avem noi in brate. Drept urmare, cand se intalnesc, pisoiul trece nepasator pe langa ea, iar ea uneori nici nu-l observa. L-am lasat recent s-o atinga cu botul pe manute, adineauri i-am lasat dormind in patul nostru, fiecare in coltul lui, cat timp am pus rufele la uscat. Eu i-as cam lasa sa si stea lipiti la somn, Jon a inceput sa vina langa noi cand stau in pat si-o alaptez, ieri a vrut sa se aseza langa Iris, cu spatele la ea.

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

vad ca cele care mai aveti copii (mirabela, elfica) n-o sa aveti probleme cu diversificarea
carmen merci de info!..de unde esti? spuneai ca locuiesti la tara...

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput