Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Probabil nu va intereseaza parerea mea, ca nu am activat suficient pe aici din motive cunoscute, cred, dar simt nevoia sa spun parearea mea:

1.Nu imi place deloc la ce s-a ajuns si mi se pare total aiurea si nepotrivit ca s-a ajuns aici.

2.Am incercat sa ma pastrez cat de cat la mijloc si sa cred ca Elfica nu isi maltrateaza copiii.Si cred in continuare ca aia a fost doar o neintelegere cauzata de comunicarea asta defectuoasa prin intermediul netului. Au mai fost niste chestii ulterioare care nu mi s-au parut foarte in regula, dar asta e strict problema ei (sau a mea...ca poate normalitatea o dicteaza majoritaea)

3.Eu fac parte din grupul privat de pe FB. Si nu consider ca asta e pentru ca sunt 'de calitate'' la fel cum nu consider ca cele care nu sunt acolo nu ar fi ''de calitate''. Consider doar ca ne-am gasit, ne-am potrivit pe mai mult decat faptul ca suntem mamici de sept-oct 2012 si ca asta e ideea clubului respectiv. Daca va inchipuiti ca ideea clubului respectiv a fost ca sa barfim ce e pe aici, e o idee gresita.

4.Eu, datorita experientei prin care am trecut anul asta, si in care mi-ati fost si voi aproape, am invatat ceva: viata este prea scurta ca sa ne petrecem timpul cu certuri si conflicte. Vine Craciunul si ar trebui cu toatele sa avem alta stare de spirit.

M-am gandit ieri daca sa ma retrag si eu de aici.Dar nu o fac. Am incercat sa ajut cum pot. Eu nu scriu des si cand scriu, scriu de obicei pentru ca simt ca pot sa ofer un sfat. Eu nu ma dau desteapta, dar fiind la al doilea copil nu prea mai sunt lucruri la care sa nu stiu ce sa fac sau sa am nevoie de un sfat. Dar am incercat sa va ajut cum am putut si cand m-am nimerit pe discutii. Inclusiv pe Elfica sau pe Adriana sau pe oricine mi s-a parut ca are nevoie de o parere. Si voi continua sa fac asta.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Norma, eu nu i-am luat niciodata temp rectal. Am termometru-pistol si-o scanez zilnic pe frunte. Mereu e intre 37.1 - 37.4.

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Tzitziri multumesc pentru informatiile legate de Prevenar...ma tenteaza sa-l fac, insa vreau sa vorbesc si cu pediatru si cu nasa, care este medic pneumolog.
Intr-adevar, cant treci printr-o experienta cum ai trecut tu, evenimentele, lucrurile din viata capata o alta valoare, cred eu mai aproape de adevarata insemnatate a lor.Spun asta, pentru ca si eu am trecut printr-o experienta asemanatoare cu a ta, si primul lucru care l-am facut aproape involuntar, a fost sa constientizez ce este si ce nu este important in viata mea.Nu aveam copii atunci, si m-am mobilizat mai greu, primele ganduri au fost sa ma despart de sot, sa nu ma vada cei dragi suferind.Insa,Dumnezeu m-a intarit si am trecut cu bine pana la urma peste tot.Am ramas doar o buna lectie de viata.

Norma eu ii iau temperatura numai rectal si are mai mereu intr 37,4-37,6 grade.Si fetita avea la fel, si am investigat-o mult atunci sa vad de ce e asa crescuta...insa nu avea nimic(dr suspectao infectie urinara)...Apoi, tot mediculmi-a zsi ca nu e mare, avand in vedere ca din temp. rectala se scad 0,3 grade.

Va pupp pe toate si va doresc o zi minunata!La Tulcea a fulguit usor, insa eu astept sa ninga adevarat.


Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Eram convinsa ca se va ajunge aici pana la urma...

Fiecare e liber sa-si spuna parerea pe forum dar in limita bunului simt si nu in situatia in care s-a ajuns. Toate am invatat cate ceva din asta, chiar daca nu esti de acord cu cineva trebuie sa-i respecti parerea, daca ai ceva sa-i spui s-o faci la modul diplomat, fara sa deranjezi, astfel se va ajunge la un conflict.

Asta e dovada ca sub anumite nick-uri nu poti sti ce oameni se ascund... sper sa va reveniti si sa lasati certurile si jignirile la o parte, suntem mamici si nu avem nevoie de asta pt noi si copiii nostri.

Demersul initial a fost unul bun dar modul cum s-a facut a lasat de dorit. E usor sa observi, sa etichetezi, sa jignesti, sa judeci si sa dai bir cu fugitii... nu credeti ca e mai greu sa ramai si sa faci fata unor probleme, sa incerci sa indrepti ceva daca poti decat sa alegi sa pleci intr-o lume mai buna?

Cine se crede perfect si crede ca nu mai poate face parte din acest grup n-are decat sa plece, e alegerea sa... cine crede ca toti suntem supusi greselilor si ca ne putem ajuta reciproc, sa ramana aici ca avem multe de spus... de asta n-am fost de acord de la inceput sa ma duc pe facebook, eram sigura ca se vor face tabere si se vor genera conflicte.

Eu raman aici si nu-mi pasa daca cineva ne urmareste, inseamna ca prezentam interes, nu? Eu mai am o vorba, "ce nu stiu, nu ma afecteaza".

Rog fetele care au plecat si au chef de scandal sa ne lase in pace, doar daca vor sa revina si sa ne spuna despre boboceii lor.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neata dragi mamici,

Eu am de recuperat 5 pagini, sper ca toata lumea e bine Acus ma pun pe citit, dar voiam sa va impartasesc bucuria nemarginita ca brotacul mi-a adormit pentru prima oara SINGUR la el in patut Eu eram prin bucatarie sa-mi fac ceva de papa si bebe vorbea cu ursul si casca si cand am ajuns in camera era cu ochii inchisi si gangurea usor, iar acum a cazut intr-un somn profund. Ideea e ca n-a mai plans de somn asa cum face el de obicei, doar ingaima asa ceva si-am zis sa fug la bucatarie sa-mi fac un sandvis. Sunt atat de fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ma duc sa fac painita de casa si apoi inham copilu' in portbebe si ma avant prin nameti sa-l iau pe D de la scoala.

Va pup!

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Buna dimineata,

Imi pare tare rau ca s-a ajuns la asemenea jigniri si cuvinte urate. Nu asta este scopul pentru care suntem aici. Pe mine m-au afectat toate lucrurile urate care s-au spus si ma credeti sau nu, aseara am dormit foarte prost si ma tot gandeam la ce s-a ajuns. As fi avut multe de spus dar prefer sa ma abtin pentru ca repet, nu asta e scopul acestui forum. De aceea in ultimele zile am incercat ca postarile mele sa fie in nota obisnuita si m-am abtinut de la a comenta. Dar s-a ajuns prea departe, sincer! Ca si Oana si eu ma gandeam aseara daca sa ma retrag, dar nu o voi face, si nu datorita experientei, pt ca nu am, ci pentru ca am intalnit aici fete deosebite de la care am primit sfaturi utile si vorbe bune, cu care m-am simtit foarte bine sa vorbesc in ultimele luni. Ca si Moro, intru zilnic, de zeci de ori, sa vad cine ce a mai scris. Nu am cu cine altcineva sa vorbesc si voi chiar ma ajutati mult Mi-ar placea ca si voi sa scrieti in continuare din aceleasi motive si sa nu va retrageti. Si-asa au plecat multe fete din diverse motive si mai suntem doar o mana! Chiar ma gandeam acum 2 zile cine va mai pleca dupa aceste discutii, pentru ca din pacate asa s-a intamplat mereu dupa certuri. :(
Si cu asta am incheiat acest subiect urat!

Oana, eu apreciez sfaturile tale si ma bucur ca nu te retragi

Norma, temperatura rectala a Mayei este de 36.9-37.0, cel putin asa era ca nu i-am mai luat-o de 2-3 saptamani.

Aseara piticuta mea a avut 2 somnuri a cate 3 ore, apoi o ora, apoi se miorlaia cum ii scoteam tzatza din gura (cu toate ca era adormita si nu mai tragea) sau daca o puneam in patut in 2 min plangea, asa ca de la 8 am luat-o langa mine si am mai dormit asa agatate una de alta. Daca ar fi dupa ea ar sta asa in starea asta semi-adormita si cu tzitzi in gura toata ziua. Asa ca o sa trag jaluzelele, ne dam si noi buna dimineata, ne spalam putin si ne mai uitam si noi una la ochii alteia!

Sa avem o zi minunata cu toatele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ninsoare apriga si viscol la noi si trebuie neaparat sa ies sa conduc astazi ca am de mers in oras. astae, trece ea si iarna asta.
Paul a dormit bine asta noapte, 22 - 01,30; 01,50-04,30; apoi de la 5 in pat cu mine ca se foia tare dar printre partzuri tot a mai dormit pana la 07,30. De obicei in jur de ora 5 il iau cu mine in pat ca nu mai are asa somn adanc. Seamana cu taicasu, e matinal.
Norma eu nu i-am luat temp rectal decat dupa vaccin, nu verific zilnic. Stiu si eu ca Anda, ca se scade 0,3 grade atunci cand se ia rectal.
Bob ma gandeam si eu sa imi sterg albumul, dar e pacat de cele care suntem aici prezente si nu ne intereseaza rautatile. Ne-am putea bucura una de alta si de pruncusorii nostri.
Eu nu vreau sa comentez in nici un fel discutiile, nu are sens, mai bine nu raspundem la provocari si apoi se vor linisti apele. E mare pacat cel putin de lunile astea de cand au venit boboceii pe lume ca am avut discutii frumoase si ne-am incurajat unele pe altele. La fel ca Anda si Oana m-am gandit si eu aseara, fiecare clipa e prea pretioasa ca sa mi-o irosesc, asa ca imi vad de ale mele.
Oricum, nu m-am simtit jignita ca m-a facut (implicit) taranca, eu chiar locuiesc la tara , so, no ofense for me.
Kytana, ma gandesc ca ai emotii vis a vis de plecare. Cand vei ajunge, daca ai posibilitatea, intra sa ne dai de stire ca esti bine si tu si pinguinii tai si apoi iti dam liber o saptamana sa te bucuri de familia intregita . Dar numai o saptamana, avem nevoie de tine vesela si optimista.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oana normal ca opinia ta conteaza, cred ca toate fetele ti-au aratat asta.

Eu am mai citit aseara cate ceva in fuga si acum am vazut ca unele mesaje au fost sterse, asa ca unele dintre voi, daca nu intelegeti nimic, sa nu va mirati.

Ma duc sa citesc din urma sa vad ce mai raspund, Frichi doarme inca si mai am putin pana plec.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
raportam o noapte nashpa, sunt zombi...trezit din ora in ora si miorlait, inecat, mancat putin, regurgitat...si miorlaiala la greu...normal ca l-am trimis si la origini, sper ca nu tre' sa ma caut la psihiatru
are cate-o noapte cand papa la 12, la 3, la 6 si-n rest doarme, mi se parea normal asa...dar cum spunea dr, bebelusii n-au "normal", la ei normalul se tot schimba..
despre ultimele discutii n-am sa comentez (nu m-ascund cu capul in nisip), pur si simplu n-am chef, am eu lucruri mai importante care ma preocupa si, vorba oanei, viata e prea scurta sa ne pierdem vremea cu asa ceva...doar ca in urma celor scrise mi-am schimbat parerea despre anumite persoane si nu in bine...
ati vazut careva prin supermarketuri caciulite de mos?
am pus pe fb niste poze noi cu daviduc ..tre' sa-i fac una si cand urla in timpul unui concert...
pupici, o zi faina!

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput