Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Corinuka, ti-am vazut pozele cu zambaretul! Pacat ca aseara n-a mai fost asa zambaret. O fi vrut sa-ti arate cat de expresiv e el in mai multe moduri si tu nu erai pregatita cu camera:)))

Stelutz, wow! Asta da performanta sa adoarma singur! Bravo, brotacel!

Mirabela, voi ati inceput diversificarea in forta vad, nu va incurcati cu prostii d-astea de fructe si legume :)))
Sunt de groaza astia mici. Ei prichindeii au intentii bune, dar ce fac... Astazi plangea Maya pana ii faceam biberonul si l-am rugat pe nepotel s-o ia in brate, sa se mai linisteasca. S-a linistit pitica si cand colo, ma striga el sa-mi arate cum o calmeaza: facea avionul cu ea! mi-am pus mainile in cap cand l-am vazut. Chiar daca e mare, are 11 ani, e totusi copil si cam impiedicat de fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

MamiIlinca, bebelina avea 3450 kg sapt trecuta. Eu o cantaresc numai vineri sau sambata. La baiat imi facusem o fixatie cu,,, cantarul si acum evit. Evit cam tot ce ar putea sa ma de-a peste cap si sa dau iar in vreo depresie.
Da. Stam la curte.
Noi avem si caine si pisica. Ambele dorm pe hol. Numai au voie nici macar in bucatarie sau baie. Eu pe pisica nu am mai pus mana de cand am ramas gravida. S-a cam suparat la inceput dar ia trecut.
parul e normal sa cada la bb. de fapt la toti le cade la un moment dat si creste altul. parul de acum e ca un pufulet. bebelina mea are par pe urechi asa avea si baiatul. la baiat a cazut tot.
Tot la baiat e sa nascut cu par negru si dupa ce i-a cazut a aparut blond
Offtopic
Am gasit si eu o forma de protest! Sper sa nu deranjeze prea tare.
E parerea mea si mi-o sustin!

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Mai bine nu citeam din urma :)) Mesajul meu fericit despre cum mi-a adormit brotacul a cam venit ca nuca-n perete , dar sper sa schimbam atmosfera pe aici, din nou, intr-una armonioasa. Sper ca noi, fetelor, sa continuam sa ne scriem despre boboceii nostri. Ori de cate ori patesc ceva cu asta mic, cum ar fi azi cand a adormit singur ma gandesc "Hai sa le zic si fetelor de pe forum" pentru ca ne-am impartasit atatea si atatea. Militez ca si voi celelalte pentru critici constructive, spuse cu un alt scop decat acela de a jigni.

Elfica, esti de admirat ca ai tinut sa faci precizarea ca "iti iubesti copiii" Precizarea era de prisos daca stai sa te gandesti, mai ales ca majoritatea n-am presupun altceva. Dar deh, unele persoane se pricep tare bine la etichetat. Tu ti-ai rupt din timp pentru a lamuri aceste lucrurile cu noi, nu ti-ai luat si tu jucariile sa pleci, iar asta denota ca stii sa lasi de la tine in scopul armoniei. Sunt convinsa ca in meseria de parinte acest lucru e o mare calitate!

I-am luat si eu temperatura rectal pt prima lui Matei azi-noapte ca a dormit cam agitat, mi-era sa n-ai febra. O avea 37.1.

Al meu nu-si tine capul cand sta pe burta.. e prea preocupat sa-si molfaie manutele deci nu-l intereseaza sa vada ce e mai sus de maini :))

Incredibil, face kk a patra oara dupa ce azi-noapte n-a prea dormit ca se scremea dar fara succes. Acum e model de cumintenie cum sta el singurel in patut si se holbeaza la urs. Si eu ma simt mai bine cu stomacul si n-am schimbat nimic in dieta. Doar ca am mancat mamaliguta, dar nu stiu daca are vreo legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Salut fetelor

Bobsora-mea imi zicea cand avea fetita ei vreo 3-4 luni ca-i cade parul,zicea ca gaseste pe pernuta fetitei smocuri de parutz
acum are nepotica 6 luni si aproape ca a scimbat tot parutzul
Ce fain ca mai aveti pisoiul,noi le-am dus la mami la tara,mai incolo sper sa le aducem inapoi.

In legatura cu discutiile,f.f.f urat,mie una mi-ar crapa obrazul de rusine sa vorbesc asa urat si sa judec niste oameni care nu mi-au facut nici un rau si pe care nu-i cunosc indeaproape.
Cand am citit aseara,am ramas uimita si cu un gust amar.am mai fost pe alte forumuri,2 ani la Aspirante si au mai fost certuri,dar asa ceva...
putina modestie si decenta n-a omorat pe nimeni

In alta ordine de idei,eu tot cu puiutul in brate,face nani iubirea lui mami si-a lui tati
noaptea doarme bine,este cand nu se trezeste deloc,il aud cand cauta tzitzi,il mufez repede,papa,ragaie(nu intotdeauna) si il pun la loc in pat langa mine
luni de ex,s-a trezit la 3 cu chef de povesti,am reusit sa-l adorm pe la 5 cu foen si tzitzi pe care nu a acceptat-o din prima desi tot imi spunea ca "neh"
marti,tot asa s-a trezit dar pe la 2,la 3 am reusit sa-l adorm tot pe acelasi model ca si luni
Am fost ieri si i-am cumparat hainute ca nu-i mai erau bune majoritatea decat vreo 2-3 outfit-uri pe care le tot spalam toata ziua

Incerc sa-l pun pe puiut pe pat ca nu mai pot de foame

Va pupam
Sa avem o zii frumoasa si usoara


Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stela, n-a venit ca nuca in perete. A venit ca un mesaj normal pentru acest forum. Chiar ms gandeam sa-ti zic mai bine sa nu mai citesti :))

Ela, eu Colargol am gasit la o farmacie din aia de tip vechi, no name, cu laborator. La cele din lanturile cunoscute care au cate un punct de lucru din 2 in 200 de metri n-am gasit.
Si pitica mea parca e iar fornaita de cand am scos-o alaltaieri afara Aspir si nu prea iese mare lucru, sper sa nu o luam iar de la capat. Dimineata l-am trimis pe nepotel pana vis-a-vis la medicul de familie sa-mi ia postnatalul si mi-a transmis s-o sun. Imi trecuse gresit data pana la care mi-l da (ca e ultima luna) si a modificat si stampilat. Acum am vazut ca nu a modificat si la nr de zile, asa ca tot trebuie sa ma mai duc o data. N-as fi vrut sa o scot pe pitica azi ca s-a anuntat cam ger, cu toate ca vad soare. Chiar, pana la ce temperaturi e ok sa-i scoatem afara pe astia mici?
Astept sa se trezeasca, papam, o imbrac si mergem. Daca nu e asa frig poate mai stam 10 min pe afara sa ne aerisim.

Bob, nu stiu ce sa-ti zic de pisoi ca eu nu am animale. Mie de fel nu-mi plac animalele in casa datorita parului si mirosului, dar asta sunt eu! Vazusem in poze ca Lulutza avea un pisoi. Daca mai intra poate iti spune ea cum face.
Si prin patul Mayei mai gasesc cate un fir de par de-al ei, dar rar. Stiu mamici care la fel, din cauza ca le cadea prea mult si sa nu-l inghita, i-au ras in cap. Daca vad ca si a mea incepe sa "naparleasca" o tund ca sa nu le inghita.
Si Maya are par pe urechiuse asta e unul dintre motivele pt care ii spunem maimutica (si ca sta agatata de noi toata ziua). La inceput avea si pe umeri putin, dar vad ca l-a pierdut pe drum Tati o mai alinta si Wolverina. :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Am fost pe afara,e foarte placut, crd ca sunt 0 grade doar ca a inceput sa bata vantul. pitica era cu nasul in mine(era in marsupiu)dar nu am stat mai mult de 30 min din cauza vantului.
Nu o scot daca sunt mai putin de minus 5 grade .

COLARGOL gasiti si la helpnet sau 2na,eu dau tel inainte am in apropiere un helpnet si mai mereu gasesc.

TMPERATURA, nu-i iau decat dc sunt probleme.

Noi avem CATEL dar era obisnuit cu copii asa ca nici macar nu o observa pe Ana. Intra peste tot in casa , inclusiv la noi in camera, o spalam bine pe picioruse cand vine de afara.

DIVERSIFICAREA lui bb 2 poate fi timpuriesi la noi era sa -i dea cea mare niste mar dar am fost pe faza.

PARUL de la nastere cade, mai mult se toceste cred pe zonele unde se freaca cu capul de salteluta, dar nu am gasit nicidata fire de par asa mici.Ilinca mare era asa de chelioasa pe la 8-9 luni ca ma panicasem, acum are codite. Cea mica e tot din categoria maimutici, are perisor si pe urechi si mai jos spre fata ca niste perciuni

CACIULITE de mos craciun sunt in supermarketuri(in carrfour am vazut sigur) , dar nu pt bb, pot fi modificate pe masura lor cred.

va pup

ps:multumesc pt raspunsurile cu statul pe burtica.







Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana ma bucur mult ca a luat pingu in greutate bine.

Anda parul il intretineam doar cu spuma de par, atat. Il dadeam dupa baie.

Norma i-am luat temp doar o data si a iesit 37.1.

Carmen sa stii ca eu apreciez tarancile, stii de ce? Pt ca alapteaza, mananca natural, sunt cu mult bun simt. Si cumpar de la ele lapte, oua, faina, carne de porc. Caut sa iau cat mai multe de la tara, merg des socrii mei si imi cumpara de acolo. Si stii ce mi-a zis o taranca odata si mi-a ramas in minte? "Fata, nu arunca cojocul bun pt un paduche", lucru valabil si aici pe forum.

Corina esti belea si tu! Caciulite sunt la Carefour dar nu prea sunt de calitate.

Ela asta e starea normala in care ne vom afla mai mult timp de acum incolo. Sanatate micutei, Colargol am gasit la Dona.

Ramona poate fi o viroza, cine stie, mai tuseste? L-a ascultat dr la plamani?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

i-am dat sa pape lui david si l-am adormit..sa vad cat il tine
acuma tre' sa fac o maioneza, c-avea dani pofta de salata boef..
lui david nu-i cade parutzul, eu astept sa-i creasca si pe frunte unde are pufulet..pufulet are si pe urechi si pe spate..
temperatura in jur de 37..
stiam ca putem scoate bebeii afara pana la -10 grade, dar mie mi se pare cam rece..
merci de raspunsurile cu caciulita ...am io un pitic, sa-i fac poze cu caciulita de mos
animale de casa n-avem, au ai mei 4 caini si-un matz..abia astept sa creasca david sa-i smotoceasca..

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carmen fac paine cam la 3 zile, in ultimul timp m-am dat pe cat mai natural, e si mai ieftin de altfel. Fac 2 paini dintr-un kg de faina. Secretul meu e aluatul f moale, se lipeste bine de maini si las sa creasca in tava. Pun faina, apa, sare si drojdie, deasupra ung cu putina apa cu zahar sa iasa rumena. Cam asa iese. E delicioasa si naturala.

Bob lui C nu mai are ce sa-i cada, i-a cam cazut tot parul ce-l avea. Legat de pisica, eu iti spun doar ce am auzit de la cineva, nu stiu cat e de adevarat, pisica s-a culcat pe fata copilului care s-a sufocat. Pur si simplu gasise un loc cald si s-a asezat acolo, nu vreau sa te sperii dar ai grija.

Paula ma bucur ca si-a revenit si al tau, si C s-a linistit la san.

Olivia eu nu-l scot la mai jos de -5 gr. Asta la plimbare, daca urc in masina il scot.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Corina si Mirabela, nu sunt taranca din nastere numai prin adoptie. Pana anul trecut am locuit in oras, dar in 2011 am vandut casa si ne-am mutat langa oras,a 2,5k de centrul orasului, dar stam la casa. E intr-adevar un sat. Mama mea rade de noi si spune ca pe vremea ei oamenii fugeau la oras si noi acum fugim in papusoaie, ca pe locul unde sunt acum case in urma cu 20 de ani erau culturi agricole.
Nici la noi nu e excesiv de frig doar ca viscoleste zapada, dar tot am iesit cu Paul, ca Daria a vrut neaparat sa fiu cu ea inainte de examen. Paul m-a aseptat in masina cu sotul. Atat A cat si D au luat FB la examen .
Parutul ii cade si lui Paul si creste altul nou. Cand s-a nascut si el era paros pe urechi, pe picioare dar s-a mai dus.


Mergi la inceput