Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Olivia, Fitness mananc eu, da' degeaba, ca tot grasa sunt
Si Iris "mangaie", da din labute la plesneala si tare-mi place cand ma atinge pe fata Si pe mine ma amuza cand incearca sa ma prinda cu gurita. Ma vede ca ma apropii s-o pup si incearca si ea. M-a prins de barbie de cateva ori si a crezut ca e buna de supt
E caraghioasa cand se holbeaza la tricoul meu, mai ales cand port dungi sau imprimeuri tari.
Aseara chitaia ca toate visele cand stateam amandoua in fata oglinzii. Nu stiu daca a inteles cine e bebe, dar parea bucuroasa sa o vada pe mami, desi, curios lucru, mami era in spatele ei si-o tinea in brate.

Noi n-am avut marturii la botez si nici nu a observat nimeni c-ar lipsi.

EDIT. donsoara tocmai s-a apucat cu laboantele de un elefantel zburator si a blocat caruselul. na, sa ma mai plang ca nu intinde manutele la jucarele

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Bobuletz, tare haioasa trebuie sa fi fost cand iti sugea barbia!
Si Maya rade la mami din oglinda, dar cand se uita la ea devine serioasa, nu cunoaste personajul asta care nu se maimutareste la ea... Si uneori incepe sa se miorlaie. Se sperie de seriozitatea ei :)))

Andreea, chiar nu ai mai scris de mult. Hai ca au trecut aniversarile!

Patricia, tu ce mai faci? Lulutza, Daniela ?

Kytanutz, ai terminat bagajele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Hello,

CCARMEN:cu prematurii e destul de serioasa treaba ,sunt foarte importante ultimile saptamani de sarcina . am facut aproape toate investigatiile ,mai avem controlul la ochi si inimioara.
BOB:fata mea ma lasa sa mananc zacusca :)
OLI:tu ai dreptate nu are cum sa se recunoasca in oglinda, probabil isi zice cine e dra aia din brate de la mami? vreau eu!!!
MIHAELA:nu-mi mi-a placut treaba cu marturiile niciodata, nu am avut nici la nunta noastra, nici la fete la botez. In schimb am vazut in UNIREA la un magazin cu articole de botez, cruciulite cu fundite si o mini-suzeta atasata ,de aceleasi dimensiuni ca si cruciulita. f simpatica ideea dar si scumpa.
am iesit un pic afara cu ambele fete,e foarte placut, de maine zic astia ca vine iarna adevarata

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lumi, si noi am iesit, dar am stat 7 minute.
Dupa 100 de metri a inceput sa se chirceasca si sa tipe, chiar daca era in brate. O potoleam 5 secunde apoi iar incepea, asa ca am venit acasa. Oricum mi s-a parut ca era cam vanticel si eu eram fleasca pe spate de cand o imbracam pe ea, asa ca mai bine ca am intrat.
A supt 15 min si acum a adormit.
Incerc sa ma intind si eu si sa atipesc putin cu ea pe mine cu toate ca nu cred ca am sanse ca l-a apucat pe vecinu' gauritul peretilor cu bormasina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

bunaa...citesc si eu evident...da mai greu cu scrisu..cand il am pe bb la san acum ma stradui sa-l tin treaz si sa vad dc inghite...putinul ala de-l am...ei si inca sper c-o veni mai mult...
Mirabelac bravo ca ai pus laptic la congelator...erai buna dc stateai mai aproape ...sa nu-l arunci..mi-l dai mie...:)) ...sau tin eu porcul in congelator:)))
Si mie imi cade parul la greu...il tot adun de pe bb...si e nevopsit...tre sa ma mobilizez acum ca tot avem cate 2 ore intre mese sa-l vopsesc.
Carmen frumos ca fac fetele cate un instrument...si eu am facut vioara...bine la mine a fost ambitia lui tata si eu care ot voiam sa-l multumesc m-am conformat chiar dc nu-mi placea...a inceput sa-mi placa cand n-am mai facut :)) ma mandream ca stiu un instrument...ma bucur mult c-a fst decizia lor si ca o fac din placere nu ca la mine :)
Fetelor va aud de zapada..mmm as baga si eu o bulgareala...aici f rar vezi zapada...desi sunt vreo 2 grade e innorat/ploua...da zapada neam..
Olivette daa mi-a spus moasa clar ca n-am lapte....nu mi-a spus povesti...si copilul trebuie hranit...ca important e sa fie bb bine...eu inca sper si il bag la san de fiecare data....plus ca mi-a zis ca am un por la un san 2 l;a celalalt(nu mai stiu dc am zis)
Veroboroada ufff ce-ati mai tras....
Kytanuts ce mai faceti?acolo in Anglia vei avea net?
mami Ilinca nu renunt....eu sper inca sper...
Bob felicitari pt progrese..pt apucatul jucariei
Atatic...il am la san nr 2 acum ..dp are suplimentul...ma gandeam..ce industrie e si cu medicamentele si lp-ul...reprezentantii firmelor dau medicilor..acestia imping produsele ca au de castigat...si mai ales la bbi dc mi-a dat un lp nu risc sa-l sch eu..merg pe ce mi-a dat...cand am fost la doc mi-a dat 2 cutii lp..azi am vazut cat e..vreo 15e...da asta e..normal ca-l voi lua macar sa-i fie bine lui bb cu asta..noi mancam Nutriben..nu stiu dc in Ro.
Puup fetele eu sper sa tragem un somn dp masa asa imbratisati ca asa dormim mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Imi iubesc fetele foarte mult, a fi mama este pentru mine o bucurie, de aceea am si ales sa stau 2 ani acasa si imi pare rau ca la al doilea copil am fost obligata sa aleg stau doar un an, dar sper sa gasesc o solutie ok sa pot prelungi aceasta perioada (concediu fara plata sau, la o adica, chiar somaj). Primii ani sunt minunati si nu se compara cu nimic sa vezi cu proprii tai ochi cum creste puiul si face progrese. Nu am vrut sa mi se povesteasca despre primul dinte iesit sau primul pas facut fara ajutor, am vrut sa fiu martora, sa ma bucur live. Am facut mereu, ca orice parinte, cred, tot ce am considerat mai bun pentru copiii mei, indiferent de ce spuneau cei din jurul meu. Mi s-a parut ca e foarte util sa alaptez cat mai mult timp si am facut asa, desi mai nimeni nu m-a incurajat, ba din contra, m-au criticat. Am mers inainte, conteaza ce cred eu, ca e copilul meu! Sunt o fire calma, care nu agreeaza tipetele in nicio situatie, considerand ca "vorba dulce mult aduce" si ca "tonul face muzica". Nu imi place sa deranjez vecinii in niciun fel, deci daca am spus ca ii spuneam vreo doua micutzei, e clar ca nu ma apucam eu sa zbier. Ca daca un plans de copil mic e inteles de oricine, chiar daca derannjeaza somnul, o mama nebuna sigur nu va fi inteleasa. Deci, pentru clarificare, nu am tipat, i-am shashait tare si i-am spus "taci, f.. p... ma-tii", injuratura folosita de mai toata lumea si care ma viza, la o adica. E doar o exprimare a supararii si atat, un automatism verbal si atat. Nu mi se pare firesc sa vorbesti asa cu propriul copil, dar din pacate obisnuinta isi spune cuvantul si cenzura e dificila. Marturisesc ca ma doare ca ajung sa imi injur copiii, m-am si spovedit cu lacrimi in ochi la propriu, dar inca nu am reusit sa scap de narav. Incerc diverse variante de a imi impune, dar porumbelul tot iese pe gura cand ma supara ceva. M-am tot rugat la Dumnezeu sa ma ajute sa nu o mai fac, asa cum il rog si sa ma ajute sa imi dea putere si intelepciune sa imi educ bine fetele, poate ca mesajul tau a venit in ajutorul meu, sa realizez mai bine cum pot fi vazuta de ceilalti, ca o mama denaturata, care are nevoie de ajutor psihic.
Cat despre bataie, nu sunt deloc adepta, dar se mai intampla sa imi scape o palma la cate o nazbatie. In general, copiii la varste fragede sunt inepuizabili la facut prostii. La inceput am luat-o cu vorba buna, cu "te rog", "ma superi" etc, apoi cu pedeapsa clasica adaptata (in loc de statul la colt, am pus-o sa stea cu mainile pe perete intr-un loc anume) pana ii spuneam eu. Va dati seama ca nu o lasam mult, o tineam doar putin linistita si cand incerca sa plece de acolo ii spuneam ca nu e cazul sa plece, ca trebuie sa vorbim si sa ne intelegem, sa fim prietene, sa asculte de vorba buna, bla, bla. Nu a functionat nici asta,prostiile curgeau again and again, fara numar. Sunt copii si copii, am vazut si copii cuminti, a mea insa nu se numara printre acestia. Nu mi-as dori nici un copil f cuminte, ca asa e copilaria, o perioada de formare care presupune parcurgerea unor stadii pana la 7 ani, teoretic, ca de aici vorba cu "cei 7 ani de acasa". Prin faptul ca i-am dat o palma la fund incerc doar sa o fac sa inteleaga diferenta dintre bine si rau, ce e bine si ce nu e etc. Fiecare va trece prin asa ceva si va vedea cum incerci cu vorba buna, cu cea mai dulce vorba posibil si cand vezi cum repeta la nesfarsit boacanele, nu mai poti fi ca nou si mai apare uzura. Daca mi-as fi batut cu adevarat copiii, cu siguranta nu as fi spus, nu m-as fi laudat cu asa ceva. Din partea Elei04 inteleg atitudinea, ca a venit la noi pe forum cat de cat recent, dar pe Adriana77 nu o inteleg. Inteleg ca nu a fost de acord cu mesajul, dar nu inteleg vehementa. De ce nu m-ai intrebat ce inseamna ca ii ard una, sau cum oi fi spus eu, daca sunt adepta bataii, de ce nu ai incercat o atitudine constructiva, militand pentru pacea in familie? Sotul a fost batut rau de mama lui (eu niciodata, adica nu imi amintesc, ca oi fi primit si eu vreuna la fund, habar nu am, nu tin minte, insa de curiozitate o sa o intreb pe mama) si e de parere ca a fost foarte bine asa, ca asa a ajuns om (parintii lui fiind oameni simpli, iar el si sora lui ajungand oameni cu studii superioare, foarte apreciati la locul de munca etc). Chiar daca avea parerea ca un copil care urla si se tranteste pe jos in supermarket e de neacceptat si ca bataia e solutia in ultima instanta, acum, vazand-o pe micuta, si-a schimbat optica. Amandoi suntem de parere ca nu e o solutie bataia, copilul fiind prea mic la varsta asta sa inteleaga ceva si sa-si schimbe comportamentul. Insa dupa ce te toaca marunt cu galagia, cu prostiile, sunt momente cand uiti ce ti-ai propus si ii tragi una. Nu avem insa inima sa dam tare, cum sa dai intr-un copil de doi ani, insa uiti ca nu intelege si ca degeaba dai. Speri doar sa inceteze, sa inteleaga si atat. EDezavuez insa categoric bataia in adevaratul sens al cuvantului, cu batul, cu cureaua, cu furtunul sau ce am mai auzit si eu de-a lungul timpului ca au patit altii. Nu ma laud si nu ma plang, asa imi e felul. Am spus mereu ca ma descurc, dar nu va imaginati ca e usor. Am ajutorul sotului care face mancare si curatenie si care ma ajuta sa le spal pe fete, pe cea mare spaland-o chiar numai el de cand o avem pe cea mica si putin inainte de nastere, incat sa se acomodeze ea cu schimbarea. Spuneti si voi ca e greu cu copilul pe umar, ca doare mana etc. A mea doarme bine, dar si eu fac asa ceva, cu o mana o tin pe ea, cu cealalta ii dau celei mari sa manance. De multa vreme, din sarcina, nici nu mai stiu de cand, ma culc numai dupa 12 noaptea, ma mai trezesc cu alaptatul si mai pierd ceva timp, iar dimineata trezirea e fara comentarii, obosita, neobosita, ma ridic si am programul de robot. Mancare eu, sa nu imi pierd laptele si sa le hranesc cat mai bine prin laptele meu, mancare Iulia, apoi am ceva pauza in care de regula intru pe net, daca cea mica doarme sau e cuminte si sta singurica la orizontala. Apoi somnul de pranz cand incerc sa le adorm pe rand, dar daca nu tine, le adorm simultan, cea mica la un san, pe burta mea, cea mare in lateral, eu stand intoarsa putin catre ea. Nu iese din prima, plange micutza, trebuie sa ma ridic, sa o mufez iar si apoi sa ma asez, timp in care plange si Iulia. Uneori, de oboseala, mai adorm si eu cu ele, alteori ma duc repede sa mananc si sa pregatesc, eventual, si pentru Iulia mancarea de pranz. Cand se trezeste Iulia ii dau sa manance sau mancam impreuna, daca nu am apucat sa mananc. Sunt zile cand ei ii dau diferit de ce mananc eu si atunci ma las sa mananc cand s-o putea si reusesc abia dupa ce vine sotul, la 19-20, cum a fost ieri. De fapt am mancat felul intai, felul doi l-am mancat la 23 cand am fost libera. De calcat nu mai calc decat pentru sot, camasi pt serviciu, in rest nu mai am cum si asta se intampla de regula tot la ore tarzii din noapte. Nu ma plang, insa, mi se pare super bine ca ma descurc sa le fac, esentialul pentru mine fiind mancarea mea si a fetelor si somnul. TV nu prea pup, cand dorm ele fac liniste sa aud orice zgomot, cand nu dorm am alte treburi si nu pot fi atenta. Vad si eu cateva secvente din emisiuni de divertisment, film nu am mai vazut de nu stiu cand. Dar mereu am avut teoria ca e firesc sa fac asa, copiii nu sunt mici o vesnicie si acum ei sunt pe primul loc. Deci nu ma plang, doar iau situatia ca atare.

Imi cer scuze pentru tulburarea produsa iar pe forum, fara sa realizez ca la asa ceva se poate ajunge, asa cum am patit si la prima discutie cu Tzuki. Nu poti sti niciodata cum iau oamenii cele spuse, comunicarea e plina de surprize si de interpretari. Mii de scuze tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Elfica, eu nu te judec pt ca nu am nici un drept. Dar efectiv mi se face rau cand aud ca cineva da intr-un copil...probabil reminiscente din copilarie.
Si nu te minti singura... o palma nu e niciodata doar o palma. O palma este suma frustrarilor tale iar cand vei vedea ce usor te eliberezi de ele, in raportul asta tu versus copil, o vei face din ce in ce mai des si mai rau.
Stiu f bine ce inseamna un copil de 2-3 ani langa un bebelus. Trec prin asta. Al meu baiat a spart parbrizul de la masina. Ce trebuia sa-i fac? Sa-l bat? Ce rezolvam cu asta? Si apoi a cui vina e oare ca a ajuns pe scaunul din fata sa de-a cu mainile in parbriz? Iti spun eu...a lui taica-su care nu e in stare sa respecte niste reguli de bun simt cum ar fi aceea ca un copil nu are ce cauta pe scaunul din dreapta.
La un an a tras unul din televizoare de pe comoda si a cazut peste el. O plasma usoara. Cine a fost de vina? Copilul curios sau eu ca l-am lasat singur in camera sa ma duc sa fac mancare?
Daca tu te plangi de fete...iti explic eu cum e cu baieti
Baiatul meu iese afara de la ora 7 vara in curte si incepe sa se certe si sa tipe la caine sau la pisica de ne stie toata strada... si? e copil... cred ca orice persoana normala la cap intelege ca nu poti sa-i spui cand sa taca unui copil mic. Cine nu intelege sa se duca sa se trateze!
Se spune ca cel mai greu se creste carnea de om... asa o fi, sau poate este doar scuza unor oameni care nu isi pot gestiona propriile greseli...
Nu vb musai despre tine ci mai mult la modul general...
si imi pare rau ca nu pot sa fiu de acord cu toate astea.

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Fetele mele frumoase si dragi, va saut pe fuga, nu v-am uitat sa stiti

Ieri am fost la vaccinul de 2 luni, cu 2 zile inainte, ca sa am timp de efectele secundare Dupa, a fost agitat sia vomat tot ce a mancat in doua randuri. Febra nu a facut, iar de dormit pupa-l-ar mama a dormit de la 21.30 la 01.40 apoi de la 02.50 la 06.30 spre dimineata cu maraieli si oftat, fix ca un mosnegut

Deeeci la 2 luni fara 2 zile pingu mic are 61 cm si 5.600 kg Grasu' meu! Ii prieste

Bagajele sunt aproape gata, l-am desfacut si refacut de nush cate ori. Zilele acestea voi primi o groaza de vizite si sunt prinsa pe ultima suta de metri. Sper sa reusesc sa va citesc macar.

Mor dupa boboceii de la pozele de avatar!! Iertati ca nu nominalizez, sper din tot sufletul sa fiti bine si boboceii sa se odihneasca. Va pup si va imbratisez cu drag



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Ela_04, tu n-ai ce face decat sa scrii prostii? Se vede treaba ca Freud a murit ca sa-ti faca loc tie sa te rupi in psihanaliza pe forum.

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Intodeauna am preferat Jung, Bob. daca ma intrebi pe mine...
Si tocmai ca e un forum cream ca fiecare se poate da liber cu parea...
e ok. stiam ca tot pe aici se va ajunge ...

& fetita

Mergi la inceput