Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Mami.ilinca, sunt aici, va citesc, dar am fost putin dezamagita de noile discutii si am prefeat sa nu mai postez. Mi se pare asa adevarata voba aia romaneasca "inainte sa vezi aschia din ochiul vecinului, vezi ca e o ditamai barna infipta in al tau". Si asta e cam tot ce vreau sa comentez pe subiect. Poate as sfatui-o pe Ela ca inainte sa faca pe psihologul/ psihiatrul si sa emita teorii legate de traumatizarea copilului, sa invete sa-si scrie bine limba, ca face cam multe greseli gramaticale (am reusit sa fiu rea, dar ma zzgarie la ochi greselile gramaticale ale oricui :P).

Mami.ilinca, ce multe analize v-au dat voua sa va faceti... ma bucur ca toate au iesit ok si Ana e bine.

Oli, super ideea cu albumele, chiar ne-ai inspirat, astazi il echipam pe piciulica cu camasuta si vestuta ce i le-am cumparat pentru craciun si facem sedinta foto. Albumele de unde le-ai cumparat? Am vazut pe facebook pozele cu Maya, e superba.

Carmen, ce artiste ai tu acasa...ele si-au ales instrumentele sau au incercat mai multe si s-au oprit la pian si vioara. Eu cum pot sa vad pozele cu ele si cu Paul si cu restul boboceilor ce nu sunt pe facebook?

Norma, m-am amuzat copios de faza cu "il bat pana-i vina pofta de mancare" :)))))).

Am stabilit si noi data botezului, 26 ianuarie, nu prea as fi vrut in mijlocul iernii, dar numai atunci pot nasii. Asta e, din fericire la catolici copilul nu e bagat deloc in apa, doar il uda putin pe caput, asa ca e ok. Am o intrebare pentru cele care ati facut deja botezul. Ce ati cumparat cadouri pentru invitati? Marturiile alea sau cum le-o zice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

aa, da, discutia despre par. Am avut o perioada in care abia imi crestea, acum constat ca ma maimutaresc grozav Imi cade parul din cap cam mult, de vreo 2 saptamani. Il adun mereu cu rola pisicii, ca uneori o gasesc pe Iris molfaind cate-un fir si ma ia groaza!

Am si eu cateva pungi de lapte congelat, dar e de demuuult, din septembrie. De atunci n-am mai muls, ca s-a reglat productia dupa bebe si nu mai avem nimic in plus. Interesanta faza cu "facem cerealele pentru bebe cu laptele congelat", dar nu cred c-o aplicam, sigur se invecheste prea tare ce am la congelator pana incepem diversificarea.

Am cantarit-o azi, are 5.67 kg, de 2 luni n-a mai vazut biberon. Deocamdata nu am observat sa urle de foame si eu sa n-am laptic. Ziua mananca la 3 ore, iar noaptea intre 2 si 3 ore, ca se foieste des si e mai usor s-o adorm cu tzitzi.

Bale : daaaa, avemmm...avem asa multe, ca le comercializam. Care mai doreste, care mai pofteste?

Mirabela, extensii se cheama. Si Iris le face, e atleta, ce sa mai. Face si abdomene, ca incearca sa se ridice daca e pe spate. O sa faca patratele in loc de burtica ei de sumo-baby

P.S. hmmm, am o vaga senzatie neplacuta, ca si cum as fi la Big Brother. Daca nu scap de ea, trec pe modul "silent"

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

L-am parat la voi si s-a simtit copilu' astfel ieri a mancat la inaltime doar o data, aseara la culcare, in rest normal, fara fitze. A dormit si noaptea, iar l-am trezit pe la 2 sa-i dau sa pape pt ca inca mi se pare ca papa putin, oricum noaptea papa dintr-un san si adoarme. Ma gandeam ca in perioadele astea de greva sa-i dau niste ceai pt hidratare, mie mi s-a parut ca a udat mai putini pampersi ca de obicei.

Bob eu am mancat zacusca si n-a avut nik, chiar mananc aproape zilnic pt constipatia mea si a lui.

Eu beau si o cafea mica cu mult lapte de cand am nascut, n-avem probleme dar daca sunt bebei agitati mai bine nu, este si cafea fara cofeina. Intr-un timp mai beam bauturi solubile din cereale, nu erau prea grozave dar ajutau la psihic, asa ma bucuram cand ziceam ca beau cafea.

Aaa Olivia catina este la noi in piata, e mult mai buna decat siropul dar bun si ala daca n-ai de unde.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, asa e, gandeste ca un om mare: isi ia tot ce gaseste in tzitzi, apoi completeaza cu bibe ca sa se sature :)))
Mihaela Albumele le-am luat din Doraly. Am luat tot ce-mi trebuia pt Craciun la preturi modice. Albumul pt ai mei, cu 100 poze, cartonat, plus o husa cartonata in care se baga a fost 10 lei si are tot felul de ursuleti roz pe el si pe husa, e ff dragut.
Pt noi am luat unul mare, primul an al bebelusului, care pe coperata are locuri micute unde sa pui cate o poza de la nastere, 1luna, 2... pana la un an. Inauntru are cateva pagini ca un fel de jurnal: datele de la nastere, botez, primul tuns... Tot felul de prostioare, apoi loc pt 200 de poze. Asta a fost 30 lei, dar e super frumos. Rame foto pt apropiati au fost 6 lei, din lemn si cu un model dragut pe ele. Am mai luat globulete, Mosi Craciuni, beteala si altele pt realizarea de cadouri. Foarte ieftine mi s-au parut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ola mamicisi prichindei,
rOXANA, ma bucur sa te recitesc. Elisa a luat foarte bine in greutate, Paul al meu a avut la nastere 3720 (scazut la 3350)
si la 2 luni avea chiar mai putin, 5100.
Anaomaria, e frumos, tot timpul e muzica in casa noastra dar e si greu, cum zici tu. Dupa ce isi termina temele mai au si
de facut studiu la instrument sau de studiat la teorie, dar lor le place si o fac de cele mai multe ori cu placere.
Mamiilinca, tu ai facut toate ecografiile de care scrii? Eu nu am facut nici unul, nici la fete si nici acum la Paul nu
mi-a spus ca ar trebui sa fac ceva.
Olivia, le place, au talent si o fac cu placere. Evident ca sunt si momente ca nu au deloc chef de studiat dar asta trece.
Nu le-am impins noi la muzica, ele au vrut si daca au vrut le-am respectat dorinta. Au pe cine mosteni in familie atat din
partea mea cat si a sotului. Eu cu sotul avem ureche muzicala dar nu cantam la nici un instrument :))).
Eu cafea beau fara cofeina, am baut si cu cofeina dar am zis ca mai astept, sa nu agit pruncul mai mult decat e el. In spital
dr ne-a dat voie sa bem cafea cu lapte, a spus ca e important sa o bem dimineata nu mai tarziu. Eu nu am baut dar erau ceva
fete care mergeau ca teleghidatele dimineata la automatul de cafea.
Bob, Paul nu avea o luna cand eu mancam paine cu zacusca, as mai manca si acum dar nu mai am haha, pe el nu l-a afectat. Eu am
mancat si gogosari in otet si gogonele murate pana acum. Eu intrebam de kiwi, nu mi-am cumparat inca dar am sa incerc,
poate mai combat nesuferita de constipatie.
Mirabela, nu e greu si nu e nici mai usor mai tarziu, cu doi copii, e diferit, sunt alte provocari carora trebuie sa le
faci fata, ei au alta etapa de dezvoltare, intr-adevar, iti solicita mult mai mult atentia, vor sa stie mai multe, sa vorbeasca
non stop, dar asta e OK. cand sunt mai mare trebuie sa cenzurezi ce privesc la TV ce fac si cand fac la computer si tot asa,
fiecare etapa cu specificul ei, sa ne bucuram de fiecare ca asa repede cresc. Ana e cat mine, nu o mai pot tine in brate,
nu o mai pot muta dintr-un pat in altul si crede-ma ca nu stiu cand a trecut vremea, a zburat pur si simplu.
Norma si Paul baleste la greu si se irita la gurita de la umezeala.
Olivia, ii poti cumpara fularel Mayei, dar sa nu il pui la gura, sa il pui doar la gat.
Miahela, da, ele si-au ales instrumentele. De fapt Daria a vrut violoncel initial, dar s-a hotarat la vioara pana la urma.
Poze am pus pe albumul odiseei, ai parola?
Paul doarme acum si sper sa mai doarma 15 min sa fugaresc si eu putin aspiratorul prin camera. A baut soarele in geamuri si am vazut praful din toate cotloanele . Apoi am de calcat si pregatit perdelele sa le pun la geam, ca sunt noi si au dungi de cum au stat pe val. Incet incet reusesc eu pana diseara.
Daca pot l-as si scoate putin in marsupiu afara, e soare cam cu dinti dar putin merge scos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mihaela, noi n-am luat marturii. Nu ma dau in vant dupa obiceiul asta importat.
Bob, am vazut la piersicute ca la 5 luni unele mamici le dau bbilor cateva lingurite de cereale pt bebei (niste prafuri), amestecate cu lapte. La cereale din astea ma refeream. Eu oricum nu o sa incep de la 5 luni, dar cine stie, pt cele care incep la 5-6 luni cu cereale, merge sa congeleze lapte daca au. Din ce am vazut la ele, unele au inceput cu fructe/legume, altele (care au bebei cu greutate mica) le dau cereale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Da, Olivia, stiu ca la cereale d-alea te-ai referit, ca doar nu le dam Chereeos
Trebuie sa ma documentez cu ce se incepe diversificarea, dar cred ca spre 6 luni o sa incep. Banuiesc ca o sa-i dau cateva lingurite de piure sau supa de legume, dar sa vad ce legume anume. Si cred ca i-as da si cereale d-alea, am vazut la nasa mea ca ii punea niste fulgisori in biberonul cu lapte si-i dadea fetei. O sa cumpar si borcanase sa-i pun la frigider, ca sa gatesc o data la 2 zile.

Carmen, kiwi eu nu mananc pentru ca stiu ca e alergen. Ma mai iau si eu dupa lume cateodata. Evit kiwi, nucile, alunele, mierea. O fi bine, o fi rau, habar n-am. Ma mai gandesc cateodata ca poate rabd ca fraiera, da' merg inainte asa

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Nici eu nu ma omor dupa marturii. Dai oamenilor ceva cu care sa isi mai umple sertarele; de aruncat le e jena ... de folosit ...la ce? tot felul de bombonele lu lumanarele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Bobuletz Credeam ca te gandesti la Fitness ca doar e fetita si tine la silueta
Super cu apucatul si tinutul jucariei. A mea le loveste doar. Si cand stau aproape de ea ma "mangaie" pe fata, noroc ca-i tai unghiile des ca altfel as arata ca Scarface la ce delicata e. :))) Incearca sa-mi prinda obrajii, gura, nasul.. Acu', si mie-mi place ca altfel n-as sta

Aseara cum facea a mea ca toate cele de burta, am zis sa mananc si eu 2 gogosari din otet, ca facusem friptura la cuptor cu piure si tare pofta mi-era. Si am zis ca oricum o doare burta si ma pregatisem sufleteste pt o noapte alba. Si cand colo, mandra mea a dormit 5 ore legate! N-au interesat-o gogosarii mei.

Miere mananc la greu. Fie pe paine prajita, in lapte, in ceai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:


Bob, toate pe care le-ai enumerat le-am mancat, nu zilnic, dar am mancat, miere in ceai, nucile imi place si mai mananc goale, iar alune din prima saptmana, cica face laptele gras, cine stie daca asa e
Cu marturiile nu stiu sa va raspund, eu nu sunt ortodoxa si la noi nu e cu marturii.

Mergi la inceput