Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara fetele!

Noi suntem la nani si va scriu de pe telefon, scurt.

Mami.ilinca, a mea aia mare e nascuta in sept 2009, deci e de aceeasi varsta cu a ta.:-) Apropo, parca tu ziceai ca ti s-a parut documentata cartea cu vaccinurile. Ce ai facut, ai tinut seama de sfaturile din ea sau nu?

Carmen, dar ce artiste ai tu acolo.;-) Amandoua fetele au vrut sa faca muzica? Foarte frumos, dar si greu, presupun.

Ilincuta isi tine destul de bine capul sus cand sta pe burta, dar tot asa, 10-15 min, ca apoi plange.

Chiar au disparut multe fete din grup. Speram ca e o perioada mai complicata acum, inainte de sarbatori, dar vor reveni in curand.

Va pup pe toate si sa aveti o noapte frumoasa, adica cu somn muuult.:-D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

CARMEN:n-am stiut ca ai 2 artiste in casa , wow.
CORI:cat traieste omul invata,n-am stiut, nci nu m-a inteesatsubiectul dc n-am avut problema asta.pup
ROXANA:welcome!eco sold se reomanda aici cam la toate fetitele, am facut si noi. ca prematur , pediatra mi-a recomandat asa: pt inmima:eco cord, pt caput:eco transfrontanelara, pt coloana :eco canal medular, pt ochi:control pt retinopatia de prematuritate si hemoleucograma&dozare fier la 6 luni(bb preia rezervele de fier in ultima parte a sarcinii, care noua ne-a scapat si in plus eu eram anemica).Nu stiu ce sa-ti zic, daca sa consulti sau nu alt pediatru, eu am mare incredere in dr mea si am mers pe recomandarile ei.
pt greutate, arata super in poza, ma bucur mult ca ai reusit sa ne zici cate ceva.

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

ANAOMARIA:legat de vacc., nu pot sa ma impac cu gandul ca v. contin mercur , aluminiu, conservanti si alte balarii neurotoxice. mai citesc pana sa iau o decizie.

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Si eu mai citesc, mai ales ca eu si mama si fratele avem fiecare cate o boala autoimuna. Problema e ca deja a facut 2 luni Ilinca si ar tb sa ne decidem repede. Plus eventualele probleme la gradinita si scoala... Stiu ca mai era mamica celor 3D, daca nu ma insel, care zicea ca nu le face, dar de ce... nu stiu.
Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Multumesc pt raspunsurile legate de fular, fetelor . Deci nu-i cumpar
Sotul o sa aibe de comentat sigur, dar pana vede el cum o scot eu afara ... mai ales ca e toata ziua la serv, poate in weekend. Stiti ca el e pro-infofolire. La 15 grade lui i se parea cam frig sa o scoatem afara, sa nu raceasca I-am amintit ca pana acum a racit ca a luat-o de la noi, nu de frig.
Apropo, Lumi, Maya intreaba ce face surioara ei?

Roxana, bine ai revenit! Sa-ti traiasca frumoasa!

Carmen, le place fetelor muzica? A doua banuiesc ca s-a luat dupa prima, dar prima, a vrut ea sau at dat-o voi?

Parca Ela zicea ca atunci cand te astepti sa te trezesti toata noaptea, doarme bb mai bine. Ei bine, aseara mi-a facut fata mea un show de la colici de ma si vedeam toata noaptea zombie. In ultimele zile somnul de 6-7 era de 2-3 ore. Acum a dormit 40 min si s-a trezit plangand de burta. Plangea si la san, si in brate, se chircea intruna mititica.
Ei bine, mi-a facut surpriza si a dormit de la 22 la 3, apoi de la 3.30 la 5.30. Acum ma astept din ora in ora, ca asta e obiceiul, dar macar a dormit pana acum.

Ne vorbim mai incolo! ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Neata,

Anda, nu te-am uitat cu raspunsul privind Prevenar-ul, dar nu mai stiam unde e carnetul de vaccinuri al lui David.Acum l-am gasit si a facut Prevenar 3 doze:9 luni, 1 an si 3 luni, 1 an si 9 luni. La 1 an si 10 luni intra in colectivitate (ca asta a fost factorul in functie de care a facut atatea).Copiii care intra mai tarziu pot face 2 doze sau chiar doar una.

Sophia nu e amatoare de stat pe burta. Isi ridica uneori capul (ca testoasele) dar i se pare mai faina pozitia sa isi molfaie mainile (ca vin fix in nasul ei). Asa ca noi nu prea stam pe burtica.
De tinut capul acum il tine bine, fara sa ii mai 'pice'.Adica poate sa faca tati cu ea ''avionul'

La David ne-a fost recomandata eco la sold datorita pozitiei pelviene (asa credeam atunci - dar cred ca nu datorita atat pozitiei cat faptului ca am nascut natural cu el in pozitia asta). Dovada ca la Sophia, care a fost tot pelviana dar nascuta prin cezariana, nu am avut nici o indicatie de eco de sold(desi e fetita). E o manevra (Ortolani) care poate indica eventuale probleme. Medicul de familie care o verifica nu a considerat necesara ecografia.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:



Neata,

o cafea as beaaaaaaaaaa

OLI:sticla de sirop are 220 ml si e 10 ron.Tipa care le aduce e mai mereu in wenduri la diverse targuri de produse naturale,acum ca se apropie Craciunul sunt si mai multe.
Gaza mica e mucioasa,maraita si isi face veacul in bratele mele.

va pup


Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Buna dimineata !
Mami.ilinca : pfff, ce-as bea si eu o cafea maaare de tot, cu lapte... mai am de asteptat cateva luni bune

Cred ca sunt tampita. Aseara am mancat o felie de paine cu zacusca si azi-noapte a racnit saraca Iris din toate cele. A durut-o burtica rau de tot, ca in vremurile de glorie ale colicilor Mi-am tras palme pentru mica scapare alimentara.

Intreba cineva de kiwi. Eu nu mananc, desi draga de soacra a cumparat. Sa-mi fie invatatura de minte pentru cand va creste Iris si va avea restrictii alimentare. Am sa mananc pe ascuns tot ce ea nu are voie, e asa aiurea sa vezi intinse in fata ta diverse alimente si tie sa-ti fie interzise...

Azi dragonita mea a apucat pentru prima data jucaria si nu i-a mai dat drumul. Pana acum, orice apuca era din intamplare si nu putea tine strans. Doar elefantica din pat o tinea sa-i roada trompa. La carusel se uita, dar nu intinde manutele dupa jucarele. Dar azi, cand am luat-o in brate si ea isi tinea jucarica. Fiecare cu jucaria ei

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ela e bine ca te poti controla si ne-ar prinde bine sfaturile tale. De abia incepe greul cu 2 copii, prietenele mele imi spun ca acum e cel mai usor, mai tarziu e mai greu, om vedea.

Bob tu le zici bine si in gluma si in serios.

Am laptic in congelator ca sotul ma bate la cap ca nu mai are el loc sa-si puna porcul, de obicei il pun in biberoane sterilizate si cand il scot doar il incalzesc la bain-marie. Acum ramasesem fara recipiente si n-am mai iesit din casa pe vremea aia sa-mi cumpar.

Am si eu probleme cu parul, cade f mult desi m-am tuns mai scurt. Ma gandeam sa-l vopsesc dar am amanat, nu ma risc acum, am deja 2 chelbosi in casa, sotul si C.

Ramona is satula de tuse de la D, in primavara a tusit 3 luni si acum are deja vreo 3 sapt, m-am obisnuit deja. La el e de la secretiile din nas, a fost operat de polipi. Ai grija sa nu faca ceva mai grav. Sanatate! Nu ma intereseaza prostiile astea cu sf lumii!

Olivia eu am blenduit catina, am stors-o si am facut un suc asa cu pulpa, asta pt D ca el nu vrea altfel, am amestecat-o cu miere, la un borcan de 800 am pus un 1/4 miere si 3/4 sirop, fac suc din ea sau iau cu lingurita. Cea mai buna si nu-si pierde din proprietati ar fi s-o pui intreaga cu miere.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia mai exact as felicita-o pe Maya ca ia si bibe si san si nu s-a "smecherit" si sa refuze sanul.

Norma si al meu baleste la greu, uneori scoate sanul si baga mainile.

Roxana si al meu e prematur, am facut echo la inima, control la ochi, urechi si echo sold unde nu m-am mai dus, pediatrul a zis ca e ok.

Apropo de maini, a inceput sa se uite la ele si sa-si prinda stanga cu dreapta sau invers, a descoperit ca-s ale lui. E tare de tot, si le pipaie, magaie, e haios.

Si cu statul pe burta, pana acu 2-3 zile nu prea statea, deodata a inceput sa se ridice destul de sus chiar fara sa se sprijine in maini, se curbeaza parca ar face muschi la spate, nu mai stiu cum se numesc exercitiile alea care le faceam la sport.

Eu ii leg un fular la gat dar nu la gura sau nasuc. Mi-a zis cineva ca macar cand urla tare si e ger sa nu traga aer f rece ca ar face rosu in gat, eu nici lui D nu i-am pus dar nu l-am scos la mai putin de -5gr.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput