Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Bebelusul meu are bale fffff multe, e mereu cu pumnii in gura si are multe bubitze in jurul guritei.

Fornaitul eu l-am rezolvat prin ridicarea saltelei putin, si acum doarme linistit si nus e mai trezeste noaptea fornaind.
In rest suntem f bine, zambim, gingurim, mancam bine, noaptea e f cuminte, se trezeste, mananca 30 minute la ora 3 si apoi dimineata la 7 si mai doarme putin pana pe la 8.30.
Cam la 2 ore incerc sa il adorm fie afara fie in patut ca e obsit si nu stie sa se culc singur si plinge. Nu reusesc mereu. Azi un somn l-a facut in brate leganat shashait etc Restul in patut sau afara in carucior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Cori, multumim de urari.
Ma bucur ca s-a mai reglat David cu kk. E bun sfatul Stelei. Eu am pus niste lemne sub picioarele patului ca sa stea inclinat. Sub saltea n-am putut ca sunt padelele de la monitor.
Sau incearca sa-l culci pe burta daca stie sa-si intoarca si caputul, ca asa n-are cum sa se inece. Noaptea nu prea reusesc sa o fac sa ragaie, dar o culc pe burta si de multe ori la 5-10 min dupa ce am culcat-o o aud cum se foieste, ragaie si apoi adoarme la loc.

Lumi, daca doarme pe tine in pozitia broscuta sau sta in manduca, atunci sigur ii place sa doarma pe burta. Stii ca Maya nu adoarme singura. Eu o pun in patut adormita. Si atunci o asez direct pe burta. De multe ori comenteaza si incepe sa-si frece nasul de saltea pana se trezeste, dar ii dau capul intr-o parte, si cu o mana pe cap si una sub fund o mai zgaltai usor ( cand o tin in brate asa o tin, cu o mana sub fund si una la ceafa, asa ca in pat la fel pun mainile sa-i dau impresia ca o tin in brate). In 99% din cazuri functioneaza daca e adormita. Daca nu, o ridic si o iau de la capat cu leganatul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ramona, merci de reteta!
Lumi, cat costa siropul si cati ml are? Ca n-am vazut sa scrie pe site.
O sa-i dau sotului echinaceea ca am prin casa, altfel cum zicea Mirabela, nu-l mai primim in casa

Nu i-am pus fular, ca la cum linge ea tot nu ma incanta ideea sa linga fularul ala. Azi chiar ma gandeam dupa ce mi-a zis baba aia, daca i-o fi frig copilului si o imbolnavesc? Daca sa-i cumpar un fular... Daca si tu zici ca e ok fara... Cu toate ca am vazut azi cativa pitici mai mari, mergeau si li se vedeau doar ochii.
Ma uitam in seara asta la Maya ca e rosie in obraji, a luat-o putin gerul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

merci de sfaturi fetili!
despre faina de orez, daca constipa sau nu, am intrebat dr, chiar cand mi-a zis sa-i dau..nu constipa, chiar face kk, azi a facut de 2 ori
doar ca nu-i dau zilnic..a fost cand i-am dat si tot a refluxat, a fost cand nu i-am dat si n-a avut reflux..
la calculator stam putin, ca nu rezist si nu ma tin mainile, cred ca are aproape 6 kile
balute avem la greu facem balonase..cu pumnii in gura tot timpul si cu nasul frecat cand il tin spre mine..si-l freaca pana devine o margica rosie..
mie imi adoarme in brate, dupa ce ragaie, in pozitia broscuta..inseamna ca i-o fi placand sa doarma pe burta, nu?..in patut n-a dormit niciodata, bine ca i-am cumparat saltea de cocos ..mi-ar place sa doarma macar in carucior, in landou, ala e si inclinat si-l pot duce in bucatarie daca vreau sa fac ceva de papa..
pupici

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

OLI:treaba cu fularul e sensibila si generatoare de discutiieu nu le pun fular, acoperind gura si nasul cu fularul, se favorizeaza racelile, se produce condens etc
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=159448&nm=cu-sau-fara-fular-afara
Ana mica nu vrea nicicum sa doarma pe burtica , dar o sa incec ''siretlicurile''tale, saru'mana mult. Cand o pun pe burtica , mai mult sta cu nasul in cearceaf, il freaca , seenerveaza , plange etc parca si STELLA povestea de Mateias la fel.

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

CORI:asta m-a dus capul, orez-constipatie, nu te supara ca te-am intrebat.

INTREBARE -INTREBATOARE:bebeii vostri cand stau pe burtica , isi ridica capul? cam cat timp? sau stau mai mult cu nasul in cearceaf ca motata mea?pt raspunsuri

Tin minnte ca fetita mare a mea statea cu capul ridicat la 3 luni, e adevarat ca a si dormit pe burta de pe la o luna deci isi antrenase musculatura.

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Bebelusul meu uraste sa stea pe burta, plinge, se smiorcaie...dar noi il punem zilnic de 4 ori pe parcursul zilei. Pana azi statea cu capul mai mult in cearceaf; trebuie pus pe suprafata tare si ajutat putin. Azi, dupa o saptamana de insistat zilnic de cateva ori si-a tinut singur capul si chiar mult, fara proteste. Are 10 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana11 spune:

Buna seara mamici. Tin sa va anunt ca va citesc cat de des pot,si mereu am incercat sa scriu,insa niciodata nu reusesc. Pitica e bine,la 2 luni avea 5200 si 58 cm(nascuta cu 2740).acum cred ca are peste 6 kg.e alaptata la san,am avut si noi colici,insa pediatra ne-a recomandat aero-red,si ceai de musetel si chimen granulat.Am folosit blevit digest si drept urmare acum nici nu mai avem colici.Cu somnul stam binisor,a avut nopti in care a trebuit sa stau treaza,sa ma joc cu ea...ca de...fata are nevoie sa socializeze.acum insa doarme cate 6,7,8 ore legate noaptea.insa in we e total data peste cap de taicasu,ca tare o necajeste cand e la san.ca tot venii vb de vaccinuri,eu i-am facut si cele optionale,nu stiu cat de bine sau rau e insa.... .mami.ilinca si ela_04 spuneau ceva de investigatii extra pt copii prematuri gen eco la sold...mie aici nu mi-a recomandat pediatra nimc.oare sa ma ingrijorez si sa apelez la privat? Mmai aveam ceva de intrebat insa nu-mi amintesc.o sa revin si incerc sa fiu mai activa,ca tare bine e sa poti schimba 2 vorbe in ro.... O seara frumoasa tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

mamicutza.ilincutza, cum sa ma supar? ..doar asta a fost si intrebarea mea pentru dr..ma gandeam ca-i constipat, daca-i mai dau si faina de orez, oare nu-i fac mai rau?...se pare ca nu..
cica faina de orez, de roscove, pectina din banane se folosesc in lp antireflux, un fel de agent de-ngrosare..dar am citit ca substantele din cea de orez sunt partial distruse de saliva, d-aia am luat combinata cu roscove..
david isi tine capsorul ridicat destul de mult..
s-aveti o noapte usoara!

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

scriu pe intuneric asa ca scriu putin
Eu niciodata nu am pus fularul la gura la copii, chiar astazi m-a intrebat o dna in oras daca asa l-am obisnuit fara si m-a felicitat ca nu il infofoles excesiv .
Mamiilinca, fetele sunt bine, astazi au chiulit de la scoala dar maine se pune lenea in cui si ne punem pe treaba. Ana avea astazi examen la pian dar s-a amanat, miercuri are productia la pian. Daria are mieruri examen la vioara si inca nu stiu cand va avea serbarea. Multa treaba avem acum la sfarsit de semestru.
Va doresc somn usor si noapte buna.
Va puuup.


Mergi la inceput