FIV CU OVOCITE DONATE - Cap. 38

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Miracol, sincere condoleante! Imi pare tare rau ca ai avut asa un necaz.
Rodica, ce mai faci? Stii ca pe luni, marti ai putea sa te duci sa iti faci deja eco (de preferat transvaginala). S-ar putea vedea deja contractiile cardiace...
Pup!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefana0909 spune:

Miracol, sincere condolerante!
Si eu ma gandesc, ca de acolo de sus, vor veghea asupra noastra.
Eu am avut inspiratia de i-am informat pe parinti de spre sarcina, chiar cu 3 zile inainte de a muri tatal meu. Stiu ca s-a bucurat foarte mult! Mai am si acum perioade in care mai plang si imi amintesc momente din viata mea cu el si realizez ca trebuie sa merg mai departe, sa umplu golul. Faptul ca stiu ca sunt insarcinata m-a ajutat foarte mult si in perioadele de disperare m-am gandit la asta.
Gata, vreau sa inchei cu asta, sa fiu optimista.
Azi ma duc la eco, pentru inima bebicului. Oricum, doctora a vazut-o de saptamana trecuta, pentru ca mi-a facut una de urgenta dupa aflarea vestii cu tatal meu, ca eram terminata din toate punctele de vedere,dar nu eram la o eco doppler.
Oricum, acum sunt pe progesteron injectabil. Dupa sangerarea de acum 2 saptamani, mi-am facut analiza de progesteron care a iesit sub limita minima. Asa ca, Wish, Miracol, Rodica, Criss, va recomanda ca odata cu testul de sarcina sa va luati si o analiza de progesteron. Eu am avut asa de scazut progesteronul, chiar daca aveam zilnic 800 mg de utrogestan. S-ar putea ca al doilea bebica sa fi fost eliminat la sangerare din aceasta cauza. Chiat doctora se astepta sa fie 2 tinand cont de valorile beta HCG.
Doctora mea de aici mi-a recomandat chiar inainte de transfer sa incep cu Lutinus in locul utrogestanului, dar nu am ascultat-o si am facut tratamentul conform schemei. Lutinusul, intr-adevar, se absoarbe mult mai bine, in sensul ca se elimina sub forma lichida, fata de utrogestan. Acum, fiecare cu parerea lui. Merg de acum pe mana ei si sper ca totul va fi bine.
Dupa sangerare, mi-a mai inclus si duphaston, 2/zi.
Va tin la curent cu info dupa ce ma intorc de la eco.
Tusferi, Wish, Miracol.

Va pupacesc pe toate

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna fetele!
Stefana ai grija cu atata progesteron daca te uiti in capitolele trecute ai sa vezi ca toate avem progesteronul mic in singe dar impostant ca vaginal sa fie ok da un tel la clinica si intreaba mie una mi se pare mult ce ti au dat progest inj +duphaston+utrogestam mi se pare foarte mult eu la inceput am pus 1200 utro si in sange mi a iesit 11,5

amalia tsakoniati
13+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefana0909 spune:

Amalia, eu am avut 10 si limita minima era de 12 la femeile insarcinate in primul trimestru. Chiar am vazut aseara un reportaj cu importanta progesteronului in sarcina. Mie mi-a explicat doctora ca datorita faptului ca eu, inainte de ET, am luat circa 40 de zile anticonceptionale plus injectia cu diphereline depot, acestea fiind o inhibare hormonala aplicata organismului, corpul meu, deocamdata, nu secreta deloc progesteron. Eu i-am intrebat si pe cei din Cehia daca are vreun efect negativ surplusul de progesteren, pentru ca mi s-a parut o doza enorma cea de 800 mg de utrogestan, si mi-au raspuns ca nu are nici un efect negativ.
Azi ma dumiresc la eco, sa vad daca placenta este in regula.
Pupici

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss21 spune:

Buna dragele mele,

Stefana, Miracol sincere condoleante, imi pare sincer rau pentru momentele prin care treceti

Azi am facut analiza de sange si au confirmat sarcina, dar nu mi-au spus valoarea exacta. Oricum luni merg la doctorul ginecolog.

O zi frumoasa in continuare. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefana0909 spune:

Criss, felicitari inca o data!
Eu am fost azi la eco si la masurat bataile bebelului: 143.Dr. a spus ca e foarte bine din toate punctele de vedere. Suntem foarte emotionati, si eu si sotul!

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

miracol imi pare tare rau pentru bunica ta,Dumnezeu sa o odihneasca in pace si sunt sigura ca de acolo de sus unde este se va ruga pentru tine.
Ma bucur ca ai intrat in linie dreapta si sunt cu pumnii stransi alaturi de tine ca toate sa mearga ca pe roate.
stefana ma bucur ca ai inceput progesteronul injectabil,eu zic ca la o valoare de 10 a progesteronului se impunea acest lucru dar este doar o parere personala si neavizata.
Eu ma gandeam sa le cer acordul cehilor pentru o injectie cu ovitrelle (care este tot progesteron) in ziua ET;asa am procedat la ultimmul FIV facut.Voi vedea daca sunt de acord.
Parca ruxandrica i-a intrebat ceva de genul asta dar nu stiu precis daca imi amintesc bine si au spus ca nu merg pe aceasta varianta.
Spune-mi te rog cat progesteron injectabil faci?
In cazul in care faci doza zilnica poti sa-ti comanzi progesteron depot (cu eliberare prelungita)pe care sa-l faci la cateva zile.
tusferi ce fac mamarutzele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

Incetul cu incetul intru si eu in linie dreapta.
In 9 ianuarie fac injectia cu diphereline iar in 12 ian este ultima zi de AC.
Fetele voi cand ati facut injectia cu diphereline - dimineata,amiaza sau seara?Svetlana nu a mentionat in mail-ul trimis momentul zilei in care sa fac injectia.
La clinica ati platit cash sau cu cardul?
Oare la plata cu cardul leii nostri din cont se transforma mai intai in euro si apoi in coroane cehe?

Cand mi-am inventariat medicamentele ramase de la fiv-rile anterioare am gasit o cutie intreaga de Femibion care a expirat in octombrie 2012.Oare mai e bun sau sa nu ma risc cu el,ce ziceti?

pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Buna fetele mele!
Stefanna,felicitari pt inimioara!!!cred ca e un sentiment minunat!!!dumnezeu sa va ajute!!!iar tatal tau de acolo de unde e sa va trimita un prunc frumos sa va. umple inimile de bucurie!!!
Tusferi,multumesc!ce fac bebicii??pup
Wish,multumesc pt gandurile bune!!mai ai putin si intri si tu in linie dreapta!!!cu femibionul nu stiu ce sa zic...stiuu sigur de la o cunostinta dea mea care lucreaza la o fabrica de medicamente,ca ele au termen de valabilitate pus pe ani,insa sunt bune si 6 luni dupa...dar tinand cont ca vorbim de vitamine importante di nu foar de o simpla pastila de cap...eu zic sa nu le iei!!acum tu decizi!!
Amaliaro,te pup mamico!!
Criss,felicitari din suflet!!!
Noapte buna dragelor,...ma duc sa ma odihnnesc maine am o zi grea...inmormantarea bunicii!:((
Va pupic

Astept un "miracol" curand...
Mutatia MTHFR A1298C genotip homozigot, PAI - 1 678 5G/5G genotip homozigot, 844 GG genotip homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Buna dimineata dragele mele!
Eu am avut progesteronul 9.3 si m-am grabit sa suplimentez de capul meu Utrogestanul de la 800 la 1000 si am lua si 1-2 Duphaston. Am scris la Brno si mi-au zis sa raman pe 800, dar era deja prea tarziu, ca eu suplimentasem. Mi-au zis ca in acest caz, trebuie sa raman pe 1000, pt ca nu pot scadea. Deci am ramas pe 1000 Utrogestan si atat. Gineco de aici mi-a zis ca 1000 e ok, dar sa nu iau mai mult decat la nevoie Duphaston. Acum eu merg in continuare pe 800 desi sunt in sapt 24 si se pare ca voi merge asa pana aproape de nastere.
Fetele mai vechi de pe forum mi-au zis la vremea respectiva ca e normal sa avem progesteronul mic la FIV cu donate, pt ca nu avem corp galben.
Criss, felicitari inca o data si asteptam in continuare vesti bune!
Wish, eu am facut injectia dimineata. Nu am primit nici eu instructiuni cand sa o fac asa ca am presupus ca nu este important.
Noi am platit cash la clinica. Presupun ca se poate plati si cu cardul. Poti plati cu card de lei, se face conversia lei-euro, euro-coroane, daca la casa de marcat baga costul in coroane.
Stefana, felicitari pt eco bun! Ai grija de puiutul tau!
Miracol, Wish, gemenasii mei sunt foarte activi. Cand stau intr-o pozitie care lor nu le prea place, au grija sa imi dea niste suturi mai serioase, sa simt si eu ca ei stau incomod Dimineata cand ma trezesc si ma sucesc prin pat, se trezesc si ei si nu stiu ce fac acolo, dar ma gadila, ca simt niste fluturari, parca dau din aripioare. Cand stau in pat, in timpul zilei, si ei sunt ok cu pozitia, se misca frumos, nu dau tare. Zilele astea i-am tinut mult e scaun, ca am fost cu prietenii la munte si am stat mult la socializat... Baietelul e pe partea cu ficatul... mi l-a facut pateu
Cam asta e cu mamarutzele mele. Abia pe 18 avem eco, abia astept sa ii mai vad
Pup toate fetele!!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

24+

Mergi la inceput