Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Lasa Alma ca ii zic io, cu riscul sa se supere Deea, schimba pediatrul ala odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

elena_gd multumesc de apreciere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

gyan, am ajuns in seara asta la ora 20 in mogosoaia. la 17 intram in bucresti prin olentina ca a tb sa lasam pe cineva in iancului si am facut o ora juma pan la ianmcului si inca o ora juma pan la mogosoaia. ne-am ras tot drumul ca anunta astia prostii cu , codul lor rosu. dar ne-a prins la intrare in bucuresti.

de la vs pan la podul de la cosmesti a fost un super peisaj, totul era inghetat, camp, deal, vegetatie, copaci, era bestial de un clip. parca totul era de sticla.

dar iaca am adus zapada si in bucuresti ca vad ca ninge de la 17 intr-una si noi cica maine trebuie sa ajungem la ploiesti, pe la pranz.

azi cam scartaiau rotile si facea asa urat cand puneam frana, ca patinau, si intra si abs-ul in fctie. de 2 ori am patinat bine la plecarea de pe loc.

sa vad cum ma descurc maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Eu zic ca nu se supara DEEA,ci ca-i mai zice si vo doua pediatrului.Eu am caz concret in familie(o cumatra)care cand era mica era fff slabuta si o tot freca ma-sa pe la doctori sa-i dea fel de fel de medicamente sa mai puna copila niste carne pe ea...si a dat e un tampit care i-a recomandat un anabolizant ,nu mai retin exact ...parca Naposim,ca se da si la sportivi si aia cresc,bla -bla..Si i-a dat.Pe loc atunci nu s-a cunoscut mare lucru insa cand a inceput furtuna hormonala la pubertate a inceput fata sa ia in greutate si se umfla ca un balon de la o zi la alta.Are la 1 metru cinzeci si ceva vo 90 de kile si in ziua de azi se chinuie cu tot felul de cure fara nici un rezultat.Ce sa mai zic.....
ELENO,bine i-ai facut sotului cu balacareala,cum sa lase ”ploconul ”sa urle doar ca sa-si faca niste papuci...Sa stii ca sunt niste nameti pe aici...si iar e cod galben de ninsoare la noi...
AEVER,asta-i cu barbatii...tre sa avem multa rabdare cu ei.1.sunt frustrati ca noi avem toate mijloacele de linistire a plodului si ei nu(vocea,pielea,mirosul ,tzatza,rabdarea,unele dintre noi si timpul).2.sunt frustrati ca nu mai sunt ei cei mai iubiti,mangaiati,alintati,hraniti,spalati...etc3.sunt frustrati ca li s-au rasturnat toate sistemele de valori de catre o gagalice mica si urlacioasa si pur si simplu nu stiu cum sa gestioneze situatia.4.nu au prolactina.La urmatorul copil speram ca n-or sa mai fie asa socati
ALMA,felicitari pt toate eforturile de a alapta exclusiv cireselele.Sa aveti o diversificare usoara!
Fug sa vad decizia la Vocea Romaniei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Aaa si sa nu uit,mama denaturata cum sunt, eu inca nu spal copilul pe dinti.Am zis sa erupa complet din gingie si sa-i treaca durerile ca tare s-a mai chinuit dragul de el pana i-au erupt astia 4 de sus.Unii stomatologi recomanda chiar spalarea gingiilor inainte de eruptia dintilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata!
Multumesc ca ati intrebat de mine.
N-am disparut chiar de tot, n-a ajuns zapada pana la etajul 4.
Dar efectiv nu-s chiar intr-o pasa buna si mai bine nu zic nika decat sa ma lamentez aiurea in tramvai.
Virgi, nu m-am intalnit cu Mirela si cu Miha, din pacate. Cu Miha am vorbit la telefon, dar nu ne-am sincronizat. Cand au iesit ei, dormea Iulia si asteptam profa de engleza a lui M, iar cand am iesit noi, dormeau copiii ei. Apoi a fost ninsoarea aia si asta a fost, mi-a parut tare rau, ma pregatisem sa ne vedem, dar nu s-a putut. Miha, ce face puiul, e bine acum?
Eva, ma intrebai de husa de carucior. Sunt un fel de pantaloni grosi-grosi speciali pt partea sport a caruciorului, foarte utili, ti-i recomand. Astia sunt: http://www.okazii.ro/paturi/lenjerie/saci-caldurosi-stokke-a121034893 . Avem niste verisori care au tot carucior dintr-asta, au spus ca au folosit sacul inclusiv la sanie, noi inca n-am apucat. N-am iesit cu caruciorul pe zapada, nu stiu cum merge, tu ai iesit cu el ieri? Ce-ti mai pot recomanda pt carucior e un suport pt sticla de apa, care se fixeaza pe maner. Toata vara mi-am carat ceaiul de lactatie in el.
Aever, e adevarat ca Iulia vrea foarte mult in brate, dar dar are si perioade de 15-20 de minute in care sta singura pe jos sau in patutul ei (pe patul mare nu o mai las singura de multa vreme, de teama sa nu cada) si se joaca, roade tot ce prinde. Acum s-a invatat sa se ridice in genunchi sau chiar in picioare agatandu-se de obiectele din jur, am o grija si mai mare de-acum.
Virgi, felicitari pt dintosi! Deci Lucas are acum 6 dinti?
La multi ani lui Emilian si Rares! Si scuze pentru ratarile din ultimele zile, cand n-am mai intrat.
Excelent, Alma! Bravo, bravo! (zic de doua ori, pentru fiecare fetita alaptata exclusiv)
Iulia e toata iritata in jurul gurii, pielea e aspra si rosie. Oare de ce? De la mancare? Alergie la ceva? De la bagat toate alea in gura?...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neata, dau cafea tare!

N-a fost prea grozav azi noapte, m-a trezit la 1 apoi la 3...La 1 abia il tineam in brate sa suga si dormitam asa cu el in brate, ei cand am vazut ca la 3 iar l-am luat cu mine si-am dormit cu el. A avut o perioada foarte agitata in somn apoi s-a linistit. Cred ca o singura data a mai supt. Am dormit tare inghesuita ca m-am bagat prea spre perete si pe el in mine, cand m-am trezit eram fleasca de transpiratie si ma dureau toate. Mi-am revenit repede insa.

Poze de la plimbarea de aseara n-am, cine mai statea de poze cand batea vantul, era frig rau si plodu urla? Cred ca fac azi cu peisajul ca noi nu cred ca iesim pe afara cu vantul. Si asa vad ca face mucisori. Nu mult, dar are.
Despre barbat, poate ar trebui sa prezint situatia de ansamblu ca sa nu fiu nedreapta cu el. Se implica omul, nu pot sa zic ca nu se implica. N-a avut nici o retinere sa-l ia in brate chiar din ziua cand l-am scos din maternitate. Si chiar in primele saptamani se plimba destul de mult cu el in brate. N-a avut curaj sa se bage la baita si inca nu se baga, acum probabil din comoditate. In rest e foarte atent, dintotdeauna ma intreba ce-a facut cel mic cat a fost el la servici, daca a mancat, cat, cum, ca ma si enerva ca eu ma simteam controlata dar pe parcurs m-am lamurit ca asta era modul lui de a compensa faptul ca nu e prezent cea mai mare parte a zilei. Stie cum si cat de gros sa-l imbrace, ocazional a mai schimbat si cate un scutec. Daca ar fi sa trebuiasca sa-i pregateasca el bagajul sa iasa pe afara am certitudinea ca o sa puna tot ce e nevoie. Nu mai zic ca de manevrat bebelul a facut-o usor de la inceput. A tras cu ochiul la mine si a "furat" tehnica. Cand plange piticul nu poate sa stea indiferent. Se sesizeaza imediat ca plange, incearca sa-l linisteasca insa nu are asa multa rabdare ca mine si nu intelege ca uneori copilul plange rau si de oboseala fara ca asta sa fie alint. Daca i se pare lui ca e alint sau ca nu se linisteste repede luat in brate considera ca e bine sa-l lase sa planga. Dar nu inseamna ca el(tatal) e linistit in timpul asta. Se vede pe el ca il doare ca plange piticul, dar asa considera el ca trebuie facut. Ceva de genul, ma doare sufletul dar e mai bine pentru cel mic. Ii tot explic eu, uneori pare ca intelege sau cel putin tine cont dar alteori ii revine gandul ca poate nu-i bine "sa-i dam apa la moara". Eh, o sa o scoatem noi la capat cumva.
Si ghiciti ce "tema de casa" am eu pentru azi de la barbat. Sa fac curatenie? Nuuu! Sa fac de mancare? Nuuu! Sa pun rufe la spalat? Nuuu! Deci eu am ca tema de casa azi sa fac un om de zapada in curte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Ma bag si eu: cand eram mica eram atat de slaba incat mama nu ma imbraca in fuste, ii era rusine de ce picioare aveam si tot umbla prin doctori cu mine. Nu mai stiu ce i-au dat sa-mi dea, tin minte doar de untura de peste...cert este ca la pubertate am explodat, ma dublasem...a fost crunt pt mine. De atunci eu mereu am grija ce mananc, cum calc stramb se vede imediat la cantar!
Sotul meuna patit la fel...nu mai dezvolt. Asa ca mare grija ce le dati copiilor cat sunt mici.

Virginescuuuuuuuuu, aparusi. Mi-era dor! Ce dintos ai tu acolo! Al meu nici macar gingia nu o are inflamata

Deea, sa mai ceri o parere, te rog!

Eva, ne vedem maine?

Pe FB se tot discuta de problema premergatorului. Va zic si celor care nu intrati pe FB ce mi-a zis mie Mihai Jianu, medic ortoped, #351;ef sec#355;ie Ortopedie #351;i Traumatologie Pediatric#259; Spitalul de Copii Grigore Alexandrescu (vin oamenii de peste tot din tara la el). A zis asa: NU premergatorului, NU tineti copiii incaltati in casa (doar ciorapei, botosei, sa poata simti solul ca lumea), NU incaltamintei care sustine glezna, NU talonetului.
Voi facet cum credeti, normal, dar ma simt datoare sa scriu ce m-a sfatuit unul dintre cei mai buni ortopezi de copii din tara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Anitta eu cred ca e si de la frig+vant combinat cu faptul ca balesc astia mici. Din cate stiu eu tu o mai scoti afara, chiar daca s-a mai racit. Si Mihai e iritat la nasuc, tot asa e rosu si aspru. Si eu fac asa in sezonul rece cand imi curge nasul sau daca imi umezesc des buzele. Nu stiu cu ce-am putea sa-i dam pentru ca ar trebui hidratare dar cand e iritatie de-asta majoritatea cremelor ustura(stiu de la mine). La mine functiona numai Apidermin ca e mai grasa si pur si simplu nu ma ustura si se repara si foarte repede. Nu stiu daca sa-l dau si pe Mihai, mi-e teama sa nu faca vreo alergie. Idei de alte creme?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Anitta, iesi din butoi! (zic eu asta, care eram sa ma inec ) Eu nu am avut sac calduros la fii-mea (tot Stokke, acum il am si la bebe) pentru ca o caram cu sania care avea deja sac, dar cred ca este excelent! Cred ca nici la bebe nu voi folosi caruciorul, tot sania va fi de baza. Si Ergo. Cat despre suportul de pahar, acum imi dau seama ce bine ar fi fost daca l-as fi avut

O, Aever, ce frumos!!! Eu sunt in curatenie generala, dar azi tot ies sa fac un om de zapada cu fii-mea Mi-ai facut pofta

Mergi la inceput