Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Gagici, am vazut in Auchan jucaria Talking Tom, stiti voi, era si o aplicatie pe telefoane cu motanelul asta nastrusnic care imita tot ce spui.

Are functie de imitare si functie touch - toarce dc il mangai pe burtica, se gadila in talpa, etc.

Aici aveti un link. In Auchan era cam 100ron.

http://www.crazytoys.ro/jucarii/Animale-interactive-2042/Chatimals-2517/16724/Chatimals-Pisoi-interactiv-Talking-Tom.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Elishor, ce vesti bune dai tu acolo!!! Bravo!!!!!!!

Ylari, vezi ca mai sunt site-uri cu seriale, multa rabdare cu Lucas! :))

Elishor, l-am luat eu pe prietenul lui Tom, un catel, (am luat pt un baietel si am zis ca mai bine ii iau catel decat pisica, plus ca surioarei lui i-am luat catelul priteselor, sa aiba amandoi catei) imita tot ce zicem noi, este foarte tare!!!!!!!! Si l-am luat cu 47 Ron ca era la reducere la Cora Imi pare rau ca nu l-am luat si pe Tom, la banii aia, i-l puteam lua fetei mele, dar na, a fost promotia cateva ore...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Buna fetelor! Sunt in urma rau de tot cu cititul. N-am mai intrat pe forum de fix o saptamana. Mai aveam un pic si ratam capitolul.

Noi suntem bine, ne-am luat brad, inca nu l-am impodobit, doar am pus instalatia electrica. Am pus beculete in curte si la geam si am inceput sa decoram. Mai avem idei dar deja arata tare bine. Mos Nicolae a fost darnic, mai ales cu Mihai care a primit o saniuta, jucarii diverse si hainute de iarna de la bunici. Saniuta inca n-a fost testata pe afara, poate maine ca acum bate rau vantul. Noua ne-a adus Mosu un Play Station. Cred ca se gandea ca am prea mult timp liber si n-am ce face cu el.
Au fost parintii mei la noi si m-au ajutat pe aici. Am facut casa luna.
Mihai s-a mai reglat cu somnul dar dupa un nou program. Se trezeste ceva mai repede prima oara(la 3-4 ore maxim fata de 5-6 ore cat avea in vremurile bune). Urmatoare trezire e tot pe la 4 ore dar pe urma mai doarme vreo ora sau doua. A avut unele zile in care a dormi mult, pana pe la 9. Nu mai are treziri asa dese noaptea, parca e mai linistit un pic. In rest sta in fund nesustinut, a renuntat si la sprijinul in manute. Se rostogoleste in toate felurile si ar sta in picioare, evident cu sustinere semnificativa. De tarat nu e interesat desi ii place sa stea pe burtica sa se joace, dar chiar daca vrea o jucarie la care nu ajunge pur si simplu nu se impinge sa ajunga la ea.

Eu m-am oprit din Zumba momentan. Poate ma apuc sa fac ceva gimnastica pe acasa de capul meu. Nu cred ca se vor mai tine orele de Zumba in cartier pt ca sunt probleme cu incalzirea salii. Si oricum incepusera sa ma doara genunchii.

In rest nimic nou. Sa fim sanatosi si in putere ca treaba e multa mai ales acum ca se pune zapada si am luminite de aprins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Hop si eu la apel!
Suntem mult mai bine,multumim de grija
ELLY,da zici ca-s vorbiti plozii astia ai nostri......si noi am dormit as noapte de m-am trezit dimineata sparieta si umflata di atata somn.doar ca lui Lucas i-a servit tacso laptili la unu jumate si la 5 jumate,da nu i-am auzit glasciorul.Doamne ,am scapat de dinti(pt o vreme scurta ce-i drept) si muci mai avem vo doi da nu-i bai...Am terminat si cu izolatul si zugravitul...weekendu asta as face si eu bradul.Cumparaturile pt MOS sunt aproape gata...si am primit si o superoferta de bona pt Lucas.Mare-i Dumnezeu!!!
DEEO,nu te grabi cu” suplimentele”!Ii poti ruina metabolismul pt totdeauna si sa-l transformi intr-un obez fara rezolvare mai tarziu.Puiul focut mananca foarte bine,nu pare a duce lipsa de pofta de mancare.Problema e de asimilare si alergie ,iar produsele care ti-au fost recomandate nu rezolva asta(poate cel mult Peritolul i l-as da dar si ala pe durata scurta).Nu te grabi ,mai bine mai consulta o opinie -doua,inainte de a-i da ceva.
YLARI,m-am prapadit de ras cand te-am auzit...”nespalata,nedormita....”....si indragostita de vampir...Imi place cum reusesti sa-ti pastrezi tonusul si voia buna desi sunt convinsa ca nu ti-e deloc usor cu doi copkii atomici
GYAN,cum spuneam,suntem bine,multumim.imi pare rau ca si voi va chinuiti cu ochisorii...Lui Lucas acum cu raceala,i-a curs unul din ochisori si avea si o secretie uracioasa care se refacea repede chiar daca il stergeam destul de des.L-am sters cu servetele Iridium,i-am dat cu Kanamicina unguent de 3 ori pe zi facandu-i masaj la ochiul respectiv si in 2 zile aproape nu mai curge deloc.
ROXANA,cred ca te-ai speriat tare cand ti-ai vazut comoara pe muchia ”prapastiei”.Ingradirea cu perne sau pilote e doar ”vizuala”.Ei au forta foarte mare si pot indeparta cu usurinta din doar cateva lovituri de manuta sau de picior orice obstacol.E sfant patutul(si ala sa fie cu peretii suficient de inalti cat sa nu se poata apleca in afara cand stau in picioare) si centurile de siguranta la orice leagan,scaunel...L-am gasit si eu pe Lucas exersand statul in cap langa leaganul lui in care se mai uita la duck tv,dar asta e foarte jos(cam la 10 cm de sol)...se foia in fel si chip incercand sa poata vedea la tv si cu fundul in sus
ANNITO,am vaga senzatie ca scriem in acelasi timp....Ce mai face Iulik motzocoasa?...Mereu m-am gandit la tine zilele astea,intrebandu-ma cum rezisti tu cu copilul plangacios ,ca mie imi venea sa sar in ciresul din fata geamului,zilele trecute.M ce mai presteaza pe la scoala?Nu v-ati intalnit cu Mirela si cu Miha?
MIRELLUSH, sa ai bafta la condusul pe zapada(si ce mai ascunde ea pe dedesubt).Eu nu prestez acest ”sport” de iarna.
FELICITY,ma bucur sa mai aud de voi!La multe lunite lui Sanducu!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Doamne slavit fie duck tv.Cu ajutorul lui apuc si eu sa mananc o data in zi.Pacat ca interesul dureaza doar vreo 10 minute dar bune si alea

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Am incercat si eu Duck tv dar nu prea se da in vint dupa desene de bebelusi,el vrea d-alea zapacite de pe Disney jr sau pe Mezzo
Daca nu ma insel parca am vazut si in oferta de la carrefour motanul ala.Pare interesant dar spune la instructiuni ca dupa 3 ani,astia mici sint in stare de orice.
Elly,meriti "cumintenia" dupa atita chin.Da, Doamne, sa tina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Haaa!!! Am reusit sa recuperez tot ce-ati scris. Mai, dar vad ca ati cam intrebat de mine! Sa stiti ca am fost si la dat zapada. Ieri am fost super harnicuta la capitolul asta. Si am o presimtire ca si maine tot asa o sa fiu daca nu si mai si la cum vad ca ninge. Am iesit in seara asta un pic cu sania ca asa e traditia la noi sa iesim cand ninge. Dar cam batea vantul, Mihai era trezit din somn de taica-su si plus imbracatul, a fost cu cantec. De cateva zile incoace il apuca somnul cu putin timp inainte sa ajunga taica-su acasa si cand intra pe usa se trezeste. Nu i-a placut nici afara, probabil combinate toate cele enumerate mai sus. S-a smiorcait si in casa, n-am reusit sa-i fac baia, a luat tzatza si apoi somn vreo ora, dupa care s-a sculat plangand. Atunci i-am facut si baie si masaj si desfundat nasul. De la vremea asta vad ca are ceva muci, nu ingrijorator zic eu. Dar i s-a iritat si nasucul, banuiesc ca de la vant si umezeala. Nu prea am idee cu ce sa-l dau, am dat numai cu ulei. Pe fata stiu ca trebuie evitate cremele la ei ca-s sensibili. La mine pentru genul asta de probleme cel mai bine merge Apidermin. Parca totusi n-am curaj sa-l dau cu asta... Revenind la povestea din seara asta, dupa baie a baut si ceai si tzitzi, in total a bagat 100ml ceai de noapte de la Humana. Sa vedem acum cat si cum doarme.

Deea eu zic sa nu-i dai minunile alea. Mai ales carnitina aia sau ce D-zeu este(de care ziceai ca se da si la atleti). Peritolul se da acum in special pentru efectele lui adverse: cresterea apetitului si somnolenta. El e un antihistaminic vechi si acum se foloseste doar pentru ce-am zis. Acum vezi si tu, el chiar nu are pofta de mancare? Ca mie nu-mi da senzatia din ce zici tu. Si eu cred ca trebuie sa-l mai lasi un pic sa apuce sa se echilibreze ca abia ati schimbat laptele si abia s-a obisnuit cu el.

A, vroiam sa mai zic ceva. Vad ca multi bebici au probleme cu somnul sau sug noaptea des sau plang si multi vor non-stop in brate. Mihai poate fi lasat singur la joaca de mai multe ori pe zi cate 10-15 minute. Ba dimineata se mai intampla sa se joace singur si 30 min. Ceea ce mie mi se pare ok si din ce aud pe aici chiar e lux. Uneori vrea sa stau acolo cu el, sa ne jucam impreuna sau sa sa joace doar cu mine, ceea ce e tot ok ca macar nu-mi rup mainile. Si totusi, taica-su considera ca e invatat in brate. Chiar in seara asta s-a suparat ca asta mic maraia intr-una. Eu am fost plecata vreun sfert de ora de acasa si cand am venit asta mic urla, plangea in hohote, cu lacrimi uriase, taica-su era plin de spume ca nu-i in regula sa se maraie asa si in brate si sa se zbata. Si au inceput discutiile ca eu l-am invatat in brate, ca el mi-a zis ca o sa se invete, ca el nu intentioneaza sa stea tot timpul cu copilul in brate, ca uite ca asta mic nu vrea sa stea singur. Eu ii spun mereu ca mai sta si singur ziua si el zice ca nu crede, ca mai mult de 10 minute nu sta singur. Si ce aflu cu aceasta ocazie? Ca lui i se pare normal sa poata sta singur si cate o ora, doua(sa se joace singur fara sa ceara sa fie luat in brate). Adica, eu nu stiu de unde ideile astea. Cred totusi ca a fost o idee scoasa la nervi pentru ca pana acum nu l-am mai auzit cu idei de-astea. Dar un lucru e cert: nu are rabdarea mea. Si am cam incurcat-o aici pentru ca eu nu sunt deloc o persoana rabdatoare. Asta e, cu el imi capat rabdare ca alta solutie nu e. Si cand il vad asa mic si asa suparat, parca brusc dau de izvorul nesecat al rabdarii. Nu cred ca-mi puteam imagina cata putere poate sa dea Dumnezeu mamelor. Deja vad cum mi-am depasit niste limite si aventura este abia la inceput. Astept cu deosebit interes sa-si impinga si taica-su limitele si sa nu traumatizam copilul cu pretentii militaresti. Ma sperie cand il vad asa dur si nici nu e firea lui sa fie asa. Dar poate si eu exagerez.
Hm, merg sa fac nani ca vad ca dau tot din casa si le mai si infloresc pe deasupra. Somn odihnitor va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Multa dreptate ai Andreea.Asa e,Dumnezeu ne da putere.Cat despre barbati,ce sa zic...la ei sentimentele paterne apar mai greu fata de cele materne si considera de multe ori ca a sta cu copilul e asa floare la ureche,asta pana tre sa stea ei 10 minute.Al meu sot,cel putin in prima luna in care a stat mama la noi si ne-a ajutat era total paralel cu noua noastra viata.Nici nu stia cum sa-l tina in brate.I se impleticeau mainile.Dar acum sa vezi ce-l mai plimba seara sa-l adoarma.Asa sunt ei barbatii,chipurile mai duri .
I-am dat in seara asta faina de orez in laptic.Sa vedem cat o dormi acum.Poate imi face o surpriza si se trezeste la 8 dimineata hahahaha.
Noapte buna si linistita va urez.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Seara buna trupa!
Fetelor am si eu o intrebare: voi spalati bebelusii pe dinti?
Aever sotul tau sa se ia de mana cu al meu, care in seara asta isi facea tacticos ghetele si E urla, asa ca a trebuit sa opresc orice operatiune prin baie. O sa ajung omu cavernelor cu brate-brate si cu tasu mai ales, de m-am enervat si l-am balacarit fix de ziua lui.
Virgi bine ca ai intrat ca te dadusem disparuta, in nameti, cu Anitta cu tot.
Noapte buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Buna seara, doamnelor!

Shosho, mi s-a strans inima cand am citit prin ce-ati trecut. Ma bucur ca acum sunteti mai bine si va doresc tuturor multa sanatate.

Deea, nu cred ca sunt prima care-ti spune asta. Am o mare mare mare rugaminte la tine: mai vorbeste si cu alt doctor. Voiam initial sa te rog sa schimbi pediatrul de tot, dar am zis sa fiu modesta in cereri

Aever, sa va distrati la sanius! Abia astept sa vad poze

Ylari, ce bine ca scrii iar aici! Mi-era dor de umorul tau

Azi dau de baut! Anunt cu bucurie si oarecare regret ca la spartul targului, la 6 luni fara 6 zile, am reusit in sfarsit sa-mi alaptez copilele exclusiv . Minunea nu va tine, fiindca maine trebuie sa ma duc cateva ore la lucru si oricum incepem diversificarea in curand, dar tare bine ar fi daca am reusi sa renuntam la laptele praf si sa ramanem pe solide si pe rezerva strategica din congelator.

Sa aveti o noapte calduroasa si linistita

Mergi la inceput