Piersicute de iulie august (13)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Noi de-abia ne-am trezit si bb a primit darurile de Mos Nicolae. Trompetica muzicala e asta:
http://www.amazon.co.uk/Vtech-Electronics-117703-VTech-Trumpet/dp/B004FPYFAC
f draguta cu melodii si sunete si culori, singura chestie care nu-mi place e ca e intr-adevar prea grea pt manutzele lui deocamdata. Dar ii place sa asculte si sa se uite la luminite.

Balanta, ma rog pentru Eric si pentru tine sa-ti dea Dumnezeu putere iar tizul lui ii trimite pupici. Insanatosire grabnica!

Azi m-am trezit fara chef dar relativ odihnita, bebe s-a trezit pe la 1, i-am dat papa in pat si am dormit apoi amandoi pana la 4 cand l-am transferat in patut, iar la 6 30 mi-a dat trezirea.

Achizitie recenta: face balonase de saliva. Intreba cineva daca bbeii ofteaza si respira pe gura. Da la ambele, ultima in special cand doarme si i se infunda nasucul. F des in ultimul timp doarme cu gura deschisa si capul pe spate de ma si sperie. Cred ca tot mucii sunt de vina.

Pe aici se anunta un sezon de gripa deosebit de activ. Noi parintii am facut vaccin antiflu, bebe poate face de la 6 luni dar nu i-as face (ar fi 4 vaccinuri de facut cu tot cu asta!). Sper sa reusim sa il ferim.

Delia, pare fain in Shanghai, mai ales ca exista o astfel de comunitate, de natii diferite dar uniti spiritual. Pe aici nu prea, fiecare comunitate e cu ale ei, uniti intre ei, cu exceptia...romanilor bineinteles. Mai e ceva activitate pe la biserici, avem una la 2 pasi de noi, dar nu prea imi place...multa barfa la astfel de "activitati".

LMA tuturor sarbatoritilor zilei!

Va pup, ma duc ca maraie juniorul, nu e prea bine dispus azi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Am pus pe mailul comun un ebook f dragut cu retete pt bb si copii mai mari.eu salivez deja la ele, sunt simple si combinatiile originale, par delicioase. O sa le pun usor usor in aplicare si va zic si voua ce a avut succes si ce nu.

Si ca a venit vorba de retete, Aruba, succes la retetele pt firma! Tu le concepi sau doar...testezi?

Valy, poti congela direct piureurile in tavita pt gheatza, apoi scoti cuburile si le transferi in pungute de plastic. eu asa fac, prepar cam pt o sapt dar se pot congela si cantit mai mari bineinteles. apoi scoti cate cuburi vrei si decongelezi.

eu nu m-as supara pe bunicile care cumpara hainute prea mari acum, le vor purta mai devreme decat credeti! Eric poarta acum haine etichetate 12 luni sau 18 luni (noi zicem ca sunt facute pt chinezi!)...si are 5 luni jumate...nu va inchipuiti ca e urias totusi (8,9 kg si aproape 70cm, masurat de noi). Ideea e ca, cresc foarte rapid bebeloii si hainele mai mari prind tare bine, foarte curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor de Mos Nicolae!
Robert a fost conceput de Mos N. acum un an, nici nu banuiam ce cadou ma asteapta, l-am primit de Craciun.

Balanta, multa sanatate lui Eric si voua multa putere!

Noi suntem din categoria celor mancaciosi, ziua la 2-3 ore si noaptea la 3, cred ca pot numara pe degetele de la o mana de cate ori a dormit noaptea mai mult de 3 ore, maximul atins a fost 4. Robert la controlul de 3 luni avea 7,7 kg si 64 cm.
Aseara a adormit pe la 9.30, trezit la 10 cu urlete pana la 12. Ca sa-l linistesc l-am invelit in plapuma groasa si scos pe terasa. La noi asta functioneaza sigur. Problema la el sunt scaunele, nu este constipat, dar uneori face foarte greu.
Fleur, si Robert face baloane, zici ca maninca detergent in loc de lapte
Ne intoarcem de pe burta pe spate de pe la 2 luni jumate, probabil pentru ca nu-i place deloc pe burta, eu il pun insa ca da gaze mai usor.

Are 2 jucarii preferate, un iepuras Klorane primit cadou de la farmacia tei si o minge mica, colorata de 7 lei de la Ikea. Si noi parinti nebuni am spart milioane pe jucarii. Nu avem inca nimic pentru dentitie.

Mai aveam de scris dar vrea companie.
Va pup!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Diversificarea noi o vom incepe dupa 6 luni, eu sunt alergica si asta a fost recomandarea pediatrului. Schema va fi cea din carnetul de sanatate: legume sub forma de supa sau piure (morcov, spanac, dovlecel, fasole verde), cereale (orez, porumb), apoi fructe si suc de morcov, carnita si ou mai tarziu. Se evita carnea de animal tanar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Delia, sounds very nice! Daca stii ceva site-uri de joburi, mi-ar prinde tare bine....sau daca ai informatii despre cum se poate obtine un job acol, mi-ar prinde tare bine...Eu lucrez in marketing..
Merci mult

Ada, mi s-a cam luat de Romanica....sincer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow mamici! LML si LMA pt toti sarbatoritii zilei

balanta - Sf Nicolae este protectorul copilashilor si al celor in suferinta asa ca o sa ma rog pt voi in aceatsa zi sfanta ca sa se faca bine piticul cat mai repede si sa nu mai sufere va tin pumnii si sunt cu gandul la voi

a venit Moshul si la noi am primit multe cadouri, de ciupercuta de la vulli e cea mai incantata deja s-a prins cum sa faca pt a scoate zgomot am pus poze noi pe picasa si am admirat colectia de piersicutze una mai frumy k cealalta

in rest, agitatie maxima si azi, iar zvapaiala la tzitzi, iar muls si papat cu bibi iar crize de "mami nu ma lasa singura" am avut un moment in care am simtit k cedez, nu o mai suportam m-am enervat maxim, am imbracat-o urgent si am iesit afara...unde sta intotdeauna cuminte. a tras o tura de chiuiala si gangureala si apoi i-am dat suzeta si a adormit. azi a adormit doar la mine in brate nu mai vrea carusel...nimik! dk o iau in brate cd incepe maraiala de somn adoarme imediat fara cantat sau leganat...se cuibareste la pieptul meu si adoarme instant si ma topesc toata cd o vad cum se indeasa in mine ce sa fac...asta e...

de azi ii dau iar protectis si ceai de musetel sa o mai ajut cu stomacelul, poate scapam de scremut si de agitatia de dinainte de kk...
maine sper sa am o zi mai linistita k vin ai mei la noi si le-o pasez sa se joace, sa iasa afara...oricum cand e cu ei e ingerash mi-am facut si eu programare la coafor pt maine azi a fost buni sa se faca frumy, maine e randul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

fleur- tare metoda ta de congelare. eu ma gandeam sa congelez separat legumele pt ca nu-i dau la fel in fiecare zi-deocamdata am introdus doar 3 radacinoae...urmeaza telina,dovlecelul,ardeiul,rosia...etc...

e destula bataie de cap pt cateva lingurite...

balanta-sanatate piticului si voua putere sa faceti ce-i mai bine pt el.e horror sa-ti vezi bebelul suferind. pur si simplu iti vine sa-ti smulgi parul din cap.

ioana- cum mai sunteti cu constipatia de la fier?
de azi suntem si noi la 3 picaturi.s-a marait toata ziua.o fii vreo reactie de la el?daca se constipa -ma gandesc sa-i bag niste musetel. o merge sa-l amestec in supa????

noapte buna. ma bag la somn..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare si de la noi.Am avut o zi cumplita. In fine, nu mai conteaza.
BALANTA, nu am cuvinte. Eu cred ca am fobie de spital. Imi imaginez ce greu va este. Domnul Dumnezeu sa va aibe in paza, iar tie putere multa. Nu vreau sa ma gandesc ce-i in sufletul tau.
ARUBA, ai deschis linkul?Nu e viermele.
DELIA, sa-mi mai pui linkul, ca eu nu stiu ce modele mai ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna seara ,

Balanta , multa sanatate puiutului , DD sa-l ajute sa se faca bine
Miha , sper ca nu ti-am raspuns tarziu
Aruba , cred ca-i bestial sa ai cofetarie , cred ca m-am face cat "Lia Magazia "
Cu supa o trag si eu , pt cateva lingurite fac cam multa risipa . Fleur , multumesc de pont

A venit si la noi MN cu cate o jucarie , el este ft incantat de tot ce are lumini . In w/e facem si bradutul , vreau sa-i vad fata cand o sa vada atatea luminite . Sotul zice sa nu mai visez atat , ca Andrei nu intelege nimic

Roxy , Antonika sa se ia de mana cu Andrei ca de cand nu mai vrea suzeta ma dispera , stii ce o scuipa , pleaca cu bolta din gura lui Faza cu suzeta m-a terminat , iar eu acest post , il refuz . Nu am stat cu tzatza in gura la o luna cu el , la 5 nici atat. Sper sa rezist , adoarme ft greu . Oare sa i-o dau cu ceva dulce de cateva ori ? Ma gandesc ca poate il pacalesc asa .

Va si ne "vedem " la cafea dimineata . Noapte usoara si daca se poate sa nu aveti nici o trezire

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175726&whichpage=1

Pentru cine vrea sa joace

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput