Piersicute de iulie august (13)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Vai Balanta, saraca de tine si saracutzul de el, prin ce treceti! Iti tin pumnii sa va ajute Doamne Doamne sa treceti de greul asta! Sa ne tii la curent cu evolutia voastra! Doamne ajuta sa fie bine!
Zizou, LMA sa ne traiesti!

Noi am fost aseara un pic la Mall aici in Baneasa, unde-i place la pitika mea sa doarma :). Trebuie sa ii caut si eu jucarii sa-i umplu tzarcul pe care l-a primit acum. Mi-l doaream f tare pentru ea ca are o prietena de-a mea si a ajutat-o f mult cu fetitza. In perioada de 6 luni - 1,5 ani, tot acolo a pus-o pe cea mica si i-a stimulat f mult si mersul (ea nu a avut nevoie de premergator ca in tzarc se prindea cu mainile de barele de lemn si se ridica singura in picioare). Plus ca invata ca acolo e locul ei special de jucarii.
De-abia astept sa i-l monteze tati in weekend.
pup fetele si LMA tuturor Nicoletelor!!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Balanta, acum am citit prin ce ai trecut!
Pup bolnaviorul sa ii mai treaca din dureri si din lacrimioare si pe tine ca sa te tii tare si sa te simta optimista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Balanta, pupam bolnaviorul si speram sa se refaca cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna fetelor,
Balanta,multa putere iti doresc si sanatate lui Eric!
La multi ani sarbatoritilor de azi,si din partea noastra!
Zi frumoasa sa aveti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

La multi ani celor ce poarta numele Nicu/Nicolae/Nicoleta/Nicole!

Danett - sa iti traiasca printesa! Si la cat mai multe rostogoliri :)

Balanta - sanatate multa!

Fleur - asteptam poze cu sapcuta :)

Si la noi a venit mosul, cu o jucarie pt Clara si o trusa de doctor pt Bianca, pe langa ou kinder si inca ceva ciocolatele kinder, portocale, minole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Off am tot citit de dimineata si cand sa scriu si eu am citit postul Balantei, care m-a lasat fara grai.

Balanta multa sanatate puiului mic si neajutorat, iar tie sa-ti dea Dumnezeu putere sa ai grija de el.

La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi, fie ca sunt Nicoleta/ Nicolae, fie ca au adaugat o lunita in micul lor buchet.

Noi n-am dormit prea bine azi noapte, ieri a fost tare marait. De la 4.45 pana la 6 nu a dormit, pana la urma i-am dat tzitzi, desi erau cam goale, ca la 3 terminasem de bagat pompa. Dar i-au tinut de foame pana la 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Balanta multa sanatate micutului Eric, iar tie multa putere. Marc cum a reactionat fara voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

lui eric i s-au blocat vineri dupamasa rinichii si asta s-a manifestat prin faptul ca a urinat cantitati insignifiante, mult prea mici comparatv cu lichidele ingerate. a fost toata dupamasa f f plangacios, neputuand sa il consolez cu nimic. la masa de la ora 18, a varsat in jet absolut tot ce a mancat. a fost cumplit, am plans cand am vazut in ce hal a varsat. ala a fost momentul in care m-am imbracat am mers la spital. (nefroloaga lui a fost la curent toata dupamasa cu non-urinarea lui si mi-a spus cand sa merg la spital; din pacate ea nu era in oras - a fost weekendul ala prelungit cu 1 dec).
este adevarat ca el s-a nascut cu hidronefroza bilaterala, dar era monitorizat lunar prin analize si eco. si totusi, inevitabilul s-a produs. momentan are 3 diagnostice, dintre care ala cu hidronefroza este cel mai "light".
nu pot sa va explic in cuvinte cat am suferit ziele astea cand il vedeam cum se uita in ochii mei si plange cand ii puneau flexula aproape in fiecare zi in alta vena, ca are niste vene f f slabe, cand il vedeam cel mai mic din toata sectia de nefrologie pediatrica, cand marti a plans aproape continuu si dr-a mi-a zis ca probabil are crize de rinichi.
daca rinichii se refac ok pana in ianuarie (momentan tesutul lor este afectat), ii vom face atunci un uro-rmn, ca sa stim daca blocajul a fost legat de hironefroza sau nu si daca are nevoie zilnic de antibiotic.
daca va fi vorba de o interventie chirurgicala, nu o sa o facem in romania.
conditiile din spital au fost groaznice, dar dr-a este f f buna pe domeniul ei si asta cantareste mai mult.


de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)




Imi pare nespus de rau, , daca aveti nevoie de ajutor nu ezitati sa cereti ! Multa, multa sanatate !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Of, Balantza, mi se rupe inima cand ma gandesc ce greu tre sa iti fie sa il vezi pe puiul tau chinuindu-se si sa nu poti sa il ajuti... Dar nu ii pot da calmante sa nu se chinuie??!! Eu stiu ca o criza de rinichi doare mai rau ca travaliul...

Ioana -- mie imi place mult in Shanghai, imi place sa traiesc aici mai mult decat in State sau in Romania. Mi se pare ca (,) comunitatea de straini de aici are ceva pentru toata lumea. Noi avem un grup de prieteni demla biserica, toti crestini, cu copii crestini, cu principii serioase, dar cu culturi foarte diferite, fiind de prin toate colturile lumii. De asemenea, ne permitem aici un stil de viata pe care nu si-l permit decat putini romani si inca si mai putini americani -- mai exact eu nu am nevoie sa lucrez si am ajutor casnic zilnic, astfel incat nu trebuie sa fac curat, sa spal vase, rufe, simpot sa imi concentrez timpul si eforturile pe copii si familie. Avem tot felul de activitati la indemana, totul este foarte family friendly. Cred ca as innebuni iarna in Romania, noi aici iesim mereu, la locuri de joaca, playgroups, mergem in vizite sau avem musafiri, sunt o gramada de restaurante cumlocuri de joaca si masute pentru copii, nu e plictiseala deloc.

Scuze, tre sa fug, revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

ile-la multi ani.
azi a papat vreo 6 lingurite si de piure cu patrunjel....dar a urlat la binberon..pana am amncat am albit.a fost maraita toata ziua...am dormit putin cu ea..ca doarme iepureste.

legumele pt supa -ma gandeam sa le curat si sa le cogelez-ar fii mai usor de preparat. voi ce ziceti??mai ales ca prin piata....nu stiu cat mai gasesc pastarnaci...

borcanasele cat timp le putem folosi?2 zile?

o las acum sa pape la 4 ore sa vad daca papa mai bine.

a mea mananca in medie 800-830 ml LP/ZI

ma confrunt cu niste dureri de genunchi groaznice si de mijloc.nu cedeaza la nici un unguent sau pastila:am luat diclofenac,sup cu indometacin...m-am uns cu tot ce aveam prin casa si nimik...batranetea...

asistenta pediatrei zicea ca ar fii demineralizare ososasa din sarcina....medicul meu de familie zice sa nu fie un puseu reumatismal.am fost ieri sa-mi faca analize de sange.

v-am ametit de cap deja
mai voiam sa va intreb ceva..dar am uitat

pupici si o zi buna.

Mergi la inceput