Piersicute de iulie august (13)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Miha, cand a fost cazul eu am luat Smecta. Initial de copii (ca de asta am avut in casa) si apoi de adulti. E pe baza de argila.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Ana,n-am fost pe faza cand a spus porumbita.intre perne,eu inteleg,perna stanga, dreapta,spate,ca sa aibe sprijin.lui Mattia nu-i place inca pe verticala,cand il pun in fundulet se impinge sa ajunga la orizontala.el este la momentul asta cu exercitiile de invarteala de pe fata pe spate si vice-versa plus ca are o logoree..si in miez de noapte se trezeste si "vorbeste",noroc ca-i trece repede si se culca singurel la loc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Michelle,ai incercat cu zeama de orez fiert?evita dulciurile pana iti trece,bauturile carbo-gazoase ,lactatele chestiile care fermenteaza,in general
sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow! intru scurt pana se trezeste pitik. cam tot asa suntem cu agitatia la unele mese papa normal, in liniste (mai ales dimineata), dar apoi spre dp masa incepe dansul o sa sun pediatra sa vedem ce parere are. ieri a trebuit sa ma mulg mai tt ziua pt k nu a vrut la tzitzi, doar din bibi si a mancat destul de putin asta e, ma inarmez cu ffff multa rabdare (apropo, dk gasiti pe undeva de cumparat sa-mi spuneti si mie k rezervele mele sunt cam pe terminate ). aseara a fost buni pe la noi si a mai stat cu ea, dimi s-au tot jucat amandoua si am reusit si eu sa fac baie k omul nu contra cronometru. vineri are liber asa k i-am zis sa vina iar k sa pot sa merg si eu la coafor.
sunt la zi cu stirile voastre (mai putin ziua de ieri k n-am apucat sa intru, dar recuperez azi). si Antonia tipa si caraie de ne stie tt cartierul, ea se distreaza maxim tipand dar ma gnd ce-or zice vecinii k ii fac noroc k la noi in bloc e invazie de bebelusi asa k banuiesc k sunt obisnuiti a inceput sa exerseze rasucirile de pe fata pe spate, dar deocamdata ramane pe o parte, nu isi trage inca manuta de sub ea k sa finalizeze rasucirea avem jucarii noi, le tinem in mana de nu le mai dam drumul, rontaim la cele de dentitie, ne tinem de genunchi si ii tragem spre piept, ne prapadim de ras cand facem bau la oglinda...si nu mai stiu...
il asteptam pe Mos Nicolae, deja a dat o tura pe aici de aseara (aka buni si strabuneii ) am primit o gramada de cadouri, mai urmeaza in seara asta o tura

s-a trezit, merg sa-i dau sa pape si intru dp aia k azi nu iesim afara si am mai mult timp...sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

of tu fetelor ce va invidiez ca are cine sa va ajute, ca aveti pe cineva aproape... Soacra-mea asta e dezastru! deja mai am un pic si o pocnesc. Ea cred ca a vazut-o pe Ana de 6-7 ori de cand s-a nascut in conditiile in care ea sta in Drumul Taberei. Si are tupeul sa se planga ca e ff ocupata si ca asa ar vrea sa vina sa o vada dar nu are cand. Asta imi spune mie. Pe mama o suna si ii spune ca io nu o las sa vina sa vada fata! E incredibila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Freedelia, mi s-a parut ca sunt intr-un cosmar
Danett , pasat i-am dat 3 radacinoase ( morcov , patrunjel radacina si pastarnac ) Ieri i-am facut din 2 legume ...morcov si patrunjel . Nu a mai avut nimic copilul . Le blenduiesc si le fac mai fluide .
Miha , eu iti recoman eubiotic . Perntru mine a fost foarte bun .
Ioana , eu ce sa mai zic la capitolul soacra ... nici una nu aveti soacra ca a mea

Aseara a urlat de la 6 pana la 11 cand a adormit cu suspine . Credeam la un moment dat ca o sa ne bata in perete , urla , nu puteam sa-l impac cu nimic .Ce spunea si Porumbita de la oboseala , nu am reusit cu nici un chip sa-l adorm incepand cu ora 3 . Nu mai vrea suzeta , nu mai vrea biberon . Una peste alta nu avem o sapt cap/coada la fel
Cel mai greu imi este fara suzeta , ca mai tocanea la ea si-l lua somnul , iar eu pe post de suzeta nu stau si de aici nedormitul dupa/amiaza . Am fost desteapata si i-am schimbat suzeta ca avea 0/3 luni , el acum are 5 luni si zic sa-i iau 6/12 , acum pentru o luna , nu are rost sa-i mai iau 0/6 . Cand i-am bgat maciulia aia mare in gura si-a facut greata si pa suzeta . De sambata ma chinui cu el si nu o vrea sub nici o forma . La cea mare am renuntat din acel moment , dar nu o vrea nici pe ce mica

Azi am fost si la ortopedie , am nimerit o doctora ft in varsta , nu exagerez dar cred ca avea 75 ani , cred ca si mai mult . Ce are copilul ? ii spun ca mi se pare a avea ceva la sold ... De ce ati venit tocmai acum ? ca acum mi-a dat bilet de trimitere ... in fine dezbrac copilul ... Nu are nimic ... dar sa-i faceti un eco la sold ... bineeee . Pe 18 dec este loc
Ii spun ca al meu copil vrea in fund , ea mi-a recomandat intre perne si de la 6 luni singur in fund . Asa ca mai avem de tras .

Aaaa , uitam sa va zic , ca dupa 5 ore de plans intens , de ziceai ca-l biciuiam , a dormit pana dimineata la 7.30 . Asadar la 5 luni dupa nastere , am vazut si eu cum este sa dormi atat de mult
Va

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Sunt la mama in seara asta . Am zis sa trecem si pe la ea , ca da cate ori ii spun ca plange seara , nu ma crede .
Partea proasta ( pt mine) cand sunt bunicii prin preajma , e in lumea lui . Banuiesc ca pe mine ma simte nervoasa .

Balanta , cum esti ? Sunteti bine ?

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Doamne mor langa laptopul astaam niste nervi

Porumbita, multumim de cronicutza de vacanta sa va fie de bine.cu afacerea abia pun la punct siteurile, e vb de cabinetul meu si un blog mamicesc

Nu mai stiu ce vroiam sa zic

Va servesc cu o felie de tort cu crema de zahar ars pentru ca azi implinesc 30 si ceva de ani
Carmen de unde stii?

Deci din ianuarie intru si eu in clubul celor care stau la 4 fara lift, multu de tipsuri




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

i'm back! gata, i-am dat sa pape, liniste, fara urlete...Doamne ajuta! am recuperat si eu ziua de ieri

asa, acum a saptea zi dp scripturi, urez si eu LMA Andreilor, Andreelor &co n-am apucat cu tot balamucul...
LML si lui Silviu al mariei

eu de Mos Nic i-am luat o ciupercutza din aia de la BB Tei, parca maria ne-a dat link-ul ma rog, am luat tzeapa pt k in poza de pe site erau 3 si eu am crezut k sunt la set, dar e doar una singura whatever...aseara am facut crize de ras noi astia mari jucandu-ne cu ea e super funny si scoate niste sunete cand ii clatini capul... super tare! abia astept sa vad cu reactioneaza pitik diseara cd o vedea-o m-am uitat si la vestita girafa, dar mi se pare scumpa...adik sa dau 80 ron pe o bucata de cauciuc...mai bine ii iau ceva mai inteligent de banii astia.
aku nu stiu ce sa luam de mos craciun...initial ma gandisem la o saniutza, dar cum abia la sf lui ianuarie face 6 luni si poate sta in fundic...nu cred k are rost sa o luam de acum. dk o mai fi zapada atunci cd o sta ea in fund bine, dk nu...luam la anul. poate acum sa-i iau ceva un smart toy, care sa vorbeasca, o cartzulie din aia interactiva...ma mai uit pe net.
miha - poti sa incerci niste ceai de lactatie sau baby calm k are si efect de "strangere" era bun ala de menta da' cica afecteaza lactatia...
delia - a zis sotzulache k vrea si el un carrier din ala de la tine k sa o poarte pe fi-sa k marsupi e masura mea si pe el nu-l cuprinde la burtoaca o sa ma uit pe site sa-mi aleg un model.
laura - si mie tot asa mi-a zis pediatra sa-i fac supa cu tt odata, dar voi merge pe instinctul meu si diversificarea o fac cum/cand simt eu. pana la urma, nu e litera de lege ce zic pediatrii...

la faza cu kineto - vad k intr-adevar tinde sa devina o moda in ultima vreme...noi am fost la consult ortopedic in prima si in a doua luna de viata pt un banuit varus equin. insa s-a dovedit k nu era vb de asa ceva, ci metatarsus adductus...care se rezolva cu masaj acasa, mi-a aratat ortopeda cum se face si facem in fiecare zi. piciorushele s-au indreptat vizibil si oricum corectia totala are loc abia dp ce merge in picioare. mai mergem oricum la un control la 6 luni.
noi o tinem in funduletz din cd in cd dar nu total la 90 grade si oricum sprijinita de noi k sa nu se lase cu greutatea pe articulatii. e cea mai happy cd sta asa pt k nu mai vrea deloc culcata vestitul "intre perne" il practicam de mult (de pe la vreo luna) si asta mai ales dp masa k sa reducem regurgitarile (care by the way aproape au disparut, mai da un pik asa ocazional cd se forteaza sa se ridice). initial o puneam doar pe o pernita f moale culcata, apoi am inceput sa crestem unghiul de inclinare cate putin.

gata, vrea entertainment revin mai tarziu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza

Va servesc cu o felie de tort cu crema de zahar ars pentru ca azi implinesc 30 si ceva de ani
Ile , mami de V , A si I ,



LMA!!! sa fii sanatoasa si sa te bucuri din plin de minunile tale

Mergi la inceput