Piersicute de iulie august (13)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

salutare si de la noi;

noi suntem sa zicem ok;
am fost wk trecut plecati (am pus pozele pe Facebook) dar prea mult nu l-a ajutat pe sot;
am avut emotii cu 2 copii pe avion (desi robert e veteran dej cu zborurile, va zicea ca are peste 20 de decolari) insa a fost foarte ok;
si cu dormitul lui pe zi am avut emotii insa cand trebuia sa il culc il luam pe victor in sling si se culca robert in carucior (noi plecam de regula la 9-10 de la hotel si pana seara la 8-9 nu mai revenim)

am ajuns miercuri la franfurt, am luat direct trenul spre Koeln; am stat 2 nopti aici dar in una din zile am luat trenul spre Duseldorf si am stat cam trei sferturi de zi pe acolo; ultimele 2 nopti am stat in frankfurt (trebuia o iesire de o zi in Heilderberg insa nu am reusit sa il mai motivez pe sot)
a fost frumos ca incepusera targurile de Craciun.

Robert e disperat dupa fratesu; il pupa si il iubeste toata ziua de tr sa ii zic sa il mai lase si sa respire

eu sunt varza de oboseala; ma resimt rau dupa toata alergatura birou/spital/alaptat + organizat inmormantarea;
acum e final de an si la birou si sunt multe de facut;
vreau si pt copii sa fac un sf de an frumos, cu decoarat casa/cu mos/petrecere de sf nicole maine pt robert dar sincer am momente cand ma simt complet depasita
sotul e ca si bolnav, are momente cand pare ok in rest e apatic si f greu iese din starea asta;
nu il intereseaza sarbatorile, pt la munca rezolva doar urgentele
stiu ca e f recent pt el, ca am trecut si eu cu tata prin asta insa imi e f greu...

in fine, sa nu ma mai vait atat...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!Eu nu am nimic nou de raportat ,mai ales ca nu vreau sa ma tot plang pe aici.
Mcoca,multumesc de sfat,banuiam si noi ca e de la izolatie,desi totul pare sa fie ok .
Deocamdata se pare ca isi merita banii dezumidificatorul.Scoate foarte multa apa,cam 300 ml in 2-3 ore.
La noi vine Mos Nicolae pe la 7,deci ne pregatim constiincios cu Timea cu o poezie.Trebuie sa cobor cu 10 minute inainte sa-i dau cadourile-pe care inca nu le-am cumparat-sunt curioasa cum reactioneaza cand il vede ,mai ales ca e cam tinerel.

La discutiile cu diversificarea inca nu ma bag,sunt zen pana ne apucam ,ca daca ma stresez si cu asta...la programul pe care-l am...oricum cam stiu cum o sa fac.

Eu nu o tin fortat intinsa.Daca vad ca nu-i mai place o iau in brate,unde desigur ca sta cu fundul pe mana mea ca altfel nu pot s-o tin ca e grea,are aproape 8 kg,si eu sunt micuta.O mai pun in balansoar,sau in scaunul de masa care nu e chiar intins dar nu e nici in fund.Oricum,daca o sa vrea sa stea in fund de pe la 5 luni,eu o las,dar intre perne nu o pun.Ma gandesc sa o las sa stea atunci cand deja poate.

Pupiici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Am mers la playgroup si Jane a fost asa de excitata ca nici nu a reusit sa adoarma la pranz asa ca pic in continuare de somn...

Muraturica -- eu efectiv nu am auzit de tinutul copiluluimla orizontala decatnla romani si la chinezi. In rest, u am auzit, dupa cum am mai spuc, pozitia cea mai pop-ulara de tinut copilul ca sa scoata aerul inca din prima zi este un fel de tinut in fundulet, incovoiat peste mana mamei. Apoi, la toate playgroupurile, se sta in cerc , mamele cu bebelushii in poala.

Apoi, in port bebe, in cele de tip wrap, copilul e pus in pozitie verticala, lipit de corpul mamei, tot asa, din prima zi... Apoi in cele ergonomice, tip Manduca, de pe la 2-3 luni... Deci, pozitia la orizontala nu este recomandata pana la o anumita varsta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Salutare!
Ecaterina doarme, as aca imi beau si eu cafeaua alaturi de voi. M-a ajuns oboseala si cred ca nu as mai putea sa functionez fara ea. Poate de asta si e bebelina asa agitata...

Porumbita, fruntea sus! De acum lucrurile vor intra incet incet in normal. Sa dea Domnu ca sotu tau sa treaca cat mai repede peste durere!

Laura, sa inteleg ca tu i-ai dat piure din toate radacinoasele alea? Sau doar supa facuta din ele?
Stiti ca va intrebasem si eu daca e ok sa ii dau de la inceput supa (zeama) din mai multe radacinoase odata.

De cand am inceput cu cerealele Ecaterina a luat in 2 saptamani cam 250-300g. E binisor cred eu, tinand cont ca mai mult pe babetica s-au scurs decat in stomac la ea.

Aseara a fost aproape prima intoarcere de pe burta pe spate. Zic aproape pentru ca mi s-a facut mila de ea si am impins-o un pic sa treaca de manuta ce ii statea in drum. Se uita asa mirata la noi dupa, ca nu stia de ce o aplaudam si ne bucuram.

In ultimul timp o tin cam mult in fundulet. Mai mult in poale. Partea si mai proasta e ca astfel repereaza TV-ul mai usor si astfel sta atintita cu ochii in el.

Voiam sa va mai intreb daca copiii vostri ofteaza, sau daca respira pe gura cand sunt agitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

in rest victor are momente cand plange de nu stii ce sa ii faci dar nu mai panichez ca la primul; stiu ca e de la oboseala sau ca nu am fost pe faza sa il culc la timp

nu mai vrea sa se intoarca, vocalizeaza toata ziua si face podul

la kineto merge super bine, nu mai plange deloc; sapt viitoare vreau sa merg la evaluare si chiar dc zice ca am scapat de torticolis si tal valg vom continua


diversificarea o incep la 6 luni si voi folosi doar borcanele cel putin in primele 2 luni;

de dormit e catastrofa noaptea... tot la 2-3 ore suge si dim dupa 4 chiar mai des;
ziua depinde, dc stam afara doarme mult, in casa are cateva somnuri de 30-90 min, depinde

freedelia eu nu il tin in fund (are 4.5 luni) si nici nu o sa o fac pana spre 6 luni;
il tin in scoica/balansoar/wrap/manduca/sling dar acolo nu e chiar infund;
de aia nici nu incep diversificarea mai devreme de 6 luni; o sa o incep cand sta in fund inscanul de masa, nu vreau sa ii dau sa manance in scoica sau boucer

la noi cel putin kineto a fost o necesitate; primul a fost hiperton iar victor a avut/are torticolos si tal valg
da, poti astepta pana spre un an sa vezi dc se duc de la sine dar eu nu am vrut asta... ca dc nu se duceau tot trebuia facuta recuperarea si ar fi durat mai mult plus ca se lucreaza mai usor cu un bb decat cu un todler



de unde o luati pe girafa aia? ca am avut la robert dar e prea molfaita sa o dau si lui victor, as lua una noua cadou de mos

ilenuta ai inceput afacerea de care ziceai?

aruba la voi cum merge?

carmen te ai decis pt cresa? care?

muraturica vezi ca migrenele pot fi si semn ca ai mal la colecist;

r_ocsy fain program are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna dimineata,

Porumbita, ma bucur ca macar partea "administrativa" (dormit/deplasari) a fost ok. Apoi, te poti "vaita" oricat, stii ca suntem cu gandul macar alaturi de tine.

Freedelia, si acum ma intreaba lumea pe strada (cand sunt cu el in manduca) daca sta bine, asa mic, la verticala . Are 5 luni! In fund, intr-adevar vrea el, si il mai tinem cam cum zici tu, in poala (cu spatele sprijinit de noi) sau sprijinit de subsuori. Privirea lui cand facem asta, e priceless. Si ma mai gandeam, cand si cum o sa invete sa isi tina singur echilibrul daca nu ii dam ocazia sa faca asta?

Explicati-mi si mie va rog ce inseamna intre perne. Este cu spatele pe o perna (eu asa credeam), un pic oblic, sau altceva?

Revenind, Delia, intrebai de diferente intre formule. N-am vazut vreun raspuns, si eram si eu curioasa. Eu cred ca sunt in minoritate, nu am cumparat nicio cutie de LP, nici macar "de rezerva". Dar, daca as cumpara, diferentele cred ca sunt daca e bio sau nu, daca are probiotice sau nu, cu ce mai e imbogatit (ex fier, dar cred ca toate au?!), si nu in ultimul rand, calitatile "soft", adica ce gust are, si ce consistenta cand e preparat. Rog fetele sa corecteze / completeze.

Si, despre kineto - fiecare caz e altfel, poate nu e neaparat o "moda" in sensul recomandarii complet neintemeiate spre kineto. De exemplu, Vlad a fost breech, si a crescut in jumatate de uter - asta l-a lasat cu piciorusele un pic curbate spre interior. Cand l-a vazut un ortoped, ne-a aratat cum sa ii facem masaj. Inca n-am facut verificarea din nou la ortoped ca sa vedem daca a fost suficient. Dar, sunt sigura ca daca am merge la un kinetoterapeut, ne-ar recomanda cateva sedinte. Sau, cum a zis si pediatra, cateva sedinte pt ca sa invatam si noi cum sa il ajutam cu coordonarea (la intoarceri de ex).

Azi noapte bebe a dormit 6.5 ore legate. Intre 21:00 si 3:30. A mai facut asta doar in 2 nopti din viata lui, cand avea aproape 3 luni. Eu am adormit pe la 1, convinsa ca ma va trezi intr-o ora. Sunt fresh .

Vera, da, Prevenar e optional aici, si explica Porumbita mai demult ca se poate face in mai multe variante (doze/varsta).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Noi raportam o tona de KK in sfarsit!. Din cauza fierului s-a constipat rau. Nu am reusit sa-i desfuns instalatia decat cu supozitor cu glicerina. Si e doar inceputul ca i-am dat ieri 3 pic de fier. Ce ma fac ca trebuie sa ajung la 10?????????
Lore, Ana are hemoglobina 9.... Deci nasol
Mai luam si Wellbaby.

Delia, eu o tin in fundic sa ragaie. Nu o las sa se sprijine f tare dar ca pozitie aia e. Oricum ei nici asa nu-i place ca se impinge sa se ridice in picioare si face intr-una genoflexiuni. Si are doar 4 luni (varsta corectata e de 3 luni). Nu stiu daca e bine dar incerc sa fac ce asa cum o simt eu ca isi doreste.
By the way, chiar am vrut sa vb cu tine. Cum e in Shanghai? Ma tenteaza sa plec din tara si incerc cu degetul destinatii. Stii cumva ceva site-uri de joburi pt marketing? Merci anticipat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Eu nu sunt intr-o forma prea buna, ma simt vlaguita, am si o diaree apoasa, cred ca e de la niste branza, m-am deranjat la stomac.. off. Oare ce as putea lua?

Ref la statul in fund, asa sprijinita cum spune Delia o mai tin si eu, in brate, wrap, balansoar, rezemata pe pernuta cu capul. Daca o trag de maini se ridica si cand ajunge in fundulet ii bat palmutele sa aplaude si ii place, apoi o pun jos, fac asa cateva repetari.

Referitor la diversificare, nu ma grabesc, tot dupa 6 luni, oricum va fi o joaca pana pe la 1 an cand va fi vara si vor fi mai multe optiuni in meniu

Ceai de lactatie nu beau deloc, nu iau niciun stimulent, doar bere mai beau uneori, iar Clara mananca putin si des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita
de unde o luati pe girafa aia? ca am avut la robert dar e prea molfaita sa o dau si lui victor, as lua una noua cadou de mos

Cred ca de pe farmacia tei iau fetele.
Eu am luat acum 2 ani de pe ebay sau amazon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

ah! uitasem! Noi suntem la categoria fotomodele : 5 kg si 60 cm ..

Mergi la inceput